VFS Global Vize Başvuru Merkezi

VFS Global Vize Başvuru Merkezi: Hizmetler ve İletişim

VFS Global, Türkiye’den yapılacak olan vize başvuruları için çoğu Schengen ülkesinin ve diğer ülkelerin dış temsilciliği tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumdur. VFS Global vize başvurusunu mümkün olduğunca kolay ve hızlı kılmak adına kurye hizmeti, başvuru sonrası kurye hizmeti, kısa mesaj (SMS) hizmeti, premium lounge, başvuru formu doldurma gibi çeşitli hizmetler sunmaktadır.

VFS Global sadece vize başvurularını kabul etmek ile görevlendirilmiştir. VFS Global ofislerinin vize başvurularını değerlendirme ya da vize sürecini olumlu ya da olumsuz etkileme gibi bir yetkileri bulunmamaktadır; değerlendirme sadece vize başvuru yapılan ülkenin konsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

VFS Global Nedir?

VFS Global, vize başvuru yapan kişilere destek hizmetleri sağlamak üzere dış temsilcilikler ile işbirliği içinde çalışan bir ticari şirkettir.

VFS Global Hangi Ülkelere Vize Veriyor?

VFS Global’in vize verdiği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Kanada
 • Hırvatistan
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • İzlanda
 • İrlanda
 • İtalya
 • Litvanya
 • Letonya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Yeni Zelanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Surinam
 • İsveç
 • Hollanda
 • Ukrayna

VFS Global Üzerinden Vize Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global vize başvuru işlemi ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. VFS vize başvurusu için başvurulacak ülke ve vize türünün seçilmesinin ardından evraklar hazırlanır ve vize randevusu alınır. Vize randevusunda ilgili ülkenin istemesi halinde biyometri işlemleri yapılarak ve vize ücreti ödenerek vize başvurusu tamamlanır. Randevu sonrasında başvuru süreci takip edilerek pasaport teslim alınır.

Bazı ülkelerin online vize başvuru sistemi vardır; bu ülkelerde vize başvuru formu ilgili online vize başvuru sisteminin internet adresinden doldurulmaktadır ve gerekli evraklar da bu siteye yüklenebilmektedir. Online başvuru sistemi olmayan ülkelerde başvuru formu elle ya da bilgisayarda doldurularak çıktı alınır ve gerekli evraklar ile birlikte randevu günü başvuru merkezine teslim edilir.

VFS Global Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

VFS Global vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiminden itibaren 3 ay geçerliliği olan ve minimum 2 boş sayfası bulunan pasaport aslı ve pasaport fotokopisi gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu: Eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak doldurulmuş olan başvuru formu gereklidir.
 • Fotoğraf: 1 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Kimlik belgesi: Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: Kişinin adının soyadının, otelin adres ve telefon numarasının ve konaklama tarihlerinin yer aldığı konaklama belgesi sunulmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonları: Seyahat tarihlerini gösteren gidiş dönüş uçak bileti ibraz edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen bölgesinde geçerli ve tüm seyahat tarihini kapsayan, 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Seyahat masraflarının karşılanabileceğini gösteren son 3 aya ait maaş bordrosu, banka hesap dökümü gibi belgelerin veya sponsor dilekçesinin sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı: Gerekli vize harcı ücreti ödenmeli ve dekontu sunulmalıdır.

Yukarıda sayılan VFS vize evrakları tüm vize başvuruları için gerekli standart belgeler olup seyahat amacı ve başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumuna göre ek belge gerekebilmektedir.

VFS Global Vize Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?

VFS vize başvuru formu, tüm vize başvurularında sunulması gereken zorunlu evraklardan biri olarak, doğru ve eksiksiz bir şekilde kurallara uygun olarak doldurulması gerekmektedir. Formda istenilen kimlik bilgileri, kişisel bilgiler, ikametgah bilgileri, mesleki bilgiler ve seyahat amacı gibi istenilen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Bazı ülkeler online vize başvurusu kabul etmektedir; bu durumda vize başvuru formunun ilgili ülkenin online vize başvuru adresinden doldurulması gerekmektedir.

Online vize başvuru formu olmayan ülkelerde, ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte, başvuru formunun bilgisayarda ya da elle doldurulması mümkündür; bilgisayar ile doldurulması durumunda çıktı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmalı, elle doldurulması durumunda tükenmez kalem ile okunaklı bir şekilde doldurulmalıdır.

Örnek VFS Global vize başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

VFS Global Vize Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?
VFS Global Vize Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?

Vizem.net, vize başvurularında Türkiye’nin en yüksek onay oranına sahip akredite acentesidir. Danışmanlık hizmeti kapsamında yapılacak vize başvurularında, vize başvuru formu Vizem.net deneyimli danışmanlarının desteği ile doldurulmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

VFS Global Üzerinden Vize Randevusu Nasıl Alınır?

VFS Global randevu alma işlemleri için ilk olarak VFS internet sitesine kayıt olunmalıdır. Daha sonra VFS vize randevu sistemi üzerinden çevrimiçi olarak istenen bilgiler girilmeli ve uygun gün ve saat seçilerek randevu alınmalıdır. VFS Global randevu alma işlemi esnasında seçilen vize merkezinde randevu işlemleri tamamlanmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında vize randevusu başvuru sahibi adına uygun olan en erken tarihe alınmakta olup başvuru sahibinin talebi üzerine randevu değişikliği ve iptali de Vizem.net danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

VFS Global için Yeni Kullanıcı Kaydı Nasıl Oluşturulur?

VFS Global yeni kullanıcı kaydı oluşturmak için e-posta ve şifre girilmelidir; daha sonra gelen mail onaylanarak hesap oluşturulur.

VFS Global hesap oluşturma ekran görseli aşağıdadır.

VFS Global için Yeni Kullanıcı Kaydı Nasıl Oluşturulur?
VFS Global için Yeni Kullanıcı Kaydı Nasıl Oluşturulur?

VFS Global Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Evet, VFS Global randevusu iptal edilebilir. Randevu oluşturulan hesap ile sisteme giriş yapılarak randevu iptal ve değişiklik işlemleri yapılabilmektedir.

VFS Global Randevusuz Başvuru Kabul Eder Mi?

Hayır, VFS Global randevusuz başvuru kabul etmemektedir.

VFS Global Vize Ücreti Ne Kadardır?

Ülkeden ülkeye ve vize türüne göre 2022 VFS vize ücreti farklılık göstermektedir.

VFS Global vize ücretleri aşağıdaki tablodadır.

ÜlkeKısa Süreli Vize ÜcretiUzun Süreli Vize Ücreti
Avustralya150 AUD325-650 AUD
Belçika1240 TL2790 TL
Kanada100 CAD155 CAD
Hırvatistan80 euro93 euro
Bulgaristan80 euro100 euro
Finlandiya80 euroBaşvuru alınmaz.
Fransa80 euro99 euro
Letonya80 euro60 euro
İtalya80 euro116 euro
Litvanya80 euro120 euro
Malta80 euro100 euro
Lüksemburg80 euro50 euro
Birleşik Arap Emirlikleri185 USD464 USD
Norveç80 euroBaşvuru alınmaz
Polonya91 USD91 USD
Slovakya80 euroBaşvuru alınmaz
İsveç1290 TLBaşvuru alınmaz
Slovenya80 euroBaşvuru alınmaz
Ukrayna65 USD65 USD

VFS Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

VFS Schengen vize ücreti 80 eurodur.

Vize harcı, rezervasyon işlemleri, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve Vizem.net danışmanlık ücreti dahil 2022 yılı Schengen vizesi VFS masrafları ortalama 185 eurodur.

VFS Global Servis Ücreti Ne Kadardır?

VFS Global hizmet ücreti 2022 yılında başvuru sahibi başına 40 eurodur.

VFS Vize Takibi Nasıl Yapılır?

VFS Global vize takip işlemi çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. VFS vize sorgulama hizmetine erişmek için, vize sorgulama internet sitesi üzerinden Vize Başvuru Merkezi tarafından verilen fatura veya makbuzda bulunan referans numarası ve soyadı ile giriş yapılmaktadır.

VFS Global vize sorgulama işlemi ekran görseli aşağıdadır.

VFS Vize Takibi Nasıl Yapılır?
VFS Vize Takibi Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu, vize başvuru merkezine iade edildiğinde başvuru sahibine bir e-posta gönderilerek ayrıca bilgi verilir. İlgili vize merkezinde SMS bilgilendirme hizmeti veriliyorsa, vize takip işlemleri doğrudan telefona SMS gönderilerek de yapılabilir.

Vizem.net, vize takip ve sorgulama işlemlerinde 5 aşamalı SMS servis hizmeti ve online takip ve sorgulama hizmeti sağlamaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

VFS Global Referans Numarası Nedir?

VFS Global referans numarası vize başvuru merkezi tarafından verilen fatura ya da makbuz üzerinde bulunan vize başvurusuna ait numaradır.

VFS Global Vize Hizmetleri Nelerdir?

VFS Global vize hizmetleri aşağıdaki tablodadır.

HizmetHizmet İçeriğiÜcret
Premium LoungeVize başvuru merkezinde daha konforlu ve ayrıcalıklı bir hizmet sağlar.50 TL
Kurye HizmetiBelgelerin hızlı ve doğrudan ev veya ofise teslimini sağlar.10 TL
Başvuru Sonrası KuryePasaport evrakları teslim edildikten sonra, belirtilen adrese kurye hizmeti ile teslim edilir.10 TL
Başvuru Doldurma ServisiBaşvuru formu doldurma işleminde rehberlik hizmeti sağlar.3,83 TL
İnternet Kiosk HizmetiVize Başvuru Merkezinde internete erişim sağlar.2,56 TL
Fotoğraf HizmetiVize teslimi için gerekli standartları karşılayan fotoğraf hizmeti sağlar.2,56 TL
SMS HizmetiSMS ile güncel başvuru takibi sağlanır.1 TL
Belge YazdırmaElektronik ortamda bulunan belgelerin çıktısının alınmasını sağlar.0,16 TL
Fotokopi HizmetiÖnemli belgelerin yüksek kaliteli kopyalarının alınmasını sağlar.0,16 TL

VFS Global tarafından sunulan vize hizmetleri, vize başvuru merkezleri arasında değişiklik göstermektedir ve tüm başvuru merkezlerinde her hizmet verilmemektedir.

VFS Global Vip Servis Hizmeti Nedir?

VFS Global VIP servis hizmeti, kişiye özel hizmet almak isteyen kişilere, özel VIP salonu, şık ortam ve ikramlar sağlayan hizmettir. VIP servis hizmetini kullanmak için çağrı merkezi üzerinden VFS Global VIP randevu işlemi gerçekleştirilebilir ya da başvuru merkezi girişinde hizmetten faydalanmak istendiği belirtilir.

VFS Global Erken Saat Başvurusu Hizmeti Nedir?

VFS Global erken saat başvurusu hizmeti, başvurunun normal saatlerden önce yapılmasına imkan tanır. Erken saat başvuru hizmeti ile başvuru sahibinin sırada beklemesi gerekmez ve başvuru hızlı bir şekilde sorunsuz teslim edilir.

VFS Global İletişim Bilgileri Nelerdir?

VFS Global Türkiye iletişim ve adres bilgileri aşağıdaki başlıklarda belirtilecektir.

VFS Global Adres Bilgileri

Vize Başvuru MerkeziAdres
VFS Global Ankaraİşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No: 57/A Regnum Sky Tower Çankaya/Ankara
VFS Global İstanbulHacıahmet Mh. Kurtuluş Deresi Cd. No: 29 (Elysium Soul) Beyoğlu/İstanbul
VFS Global İzmirAkdeniz Mah. Akdeniz Cad. No: 1/C Reyent İş Hanı Pasaport Konak/İzmir
VFS Global AntalyaYeşilbahçe Mah. 1480 Sok. Ülker Apt. No: 42/B Muratpaşa/Antalya
VFS Global GaziantepİncilipınarMah. No: 2 36007. Sokak Kaplama İş Merkezi Altı Şehitkamil/Gaziantep
VFS Global BursaKükürtlü Mah. Kükürtlü Cad. Sedef Apt. No: 3 Osmangazi/Bursa
VFS Global EdirneMurat Mah. Talatpaşa Cad. No: 80 Kat: 1 Edirne

VFS Global Müşteri Hizmetleri Numarası Kaçtır?

VFS Global çağrı merkezi numarası; 90 212 373 58 03’tür.

VFS Global Çalışma Saatleri Kaçtır?

VFS Global vize başvuru merkezleri çalışma saatleri aşağıdaki tablodadır.

Vize Başvuru MerkeziÇalışma Saati
VFS Global Ankara08:30-17:00
VFS Global Antalya08:30-17:00
VFS Global Bursa08:30-17:00
VFS Global Edirne08:30-16:00
VFS Global Gaziantep08:30-17:00
VFS Global İstanbul08:30-17:00
VFS Global İzmirGeçici olarak hizmet verememektedir.
VFS Global Trabzon08:30-16:30

Türkiye'deki Diğer Vize Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Türkiye’deki diğer vize başvuru merkezleri aşağıda listelenmiştir.

Paylaş: