Vize Alma Şartları Nelerdir?

2023'te Vize Alma Şartları (Yurt Dışı) Nelerdir?

Vize başvurularında başvuru sahiplerinin planlanan seyahat için yeterli maddi kaynağa sahip olması veya daha önceden vize ihlalinde bulunmamış olması önemli kriterlerdendir; bu temel şartların sağlanmaması halinde vizenin onaylanması çok zordur.

2022’de temel vize alma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibi geçerli bir pasaporta sahip olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydı temiz olmalıdır.
 • Başvuru sahibi, seyahat bitiminde ülkesine geri döneceğine dair inandırıcı kanıtlar sunmalıdır.
 • Başvuru sahibinin daha önce vize ihlalinde bulunmamış olması gereklidir.
 • Başvuru sahibinin planlanan seyahat için yeterli maddi birikim veya kaynağa sahip olması gereklidir.

Belirtilenlerin dışındaki vize şartları ülkeden ülkeye göre ve vize türleri arasında farklılık gösterebilmektedir.

Ülkeye Geri Dönüleceğine Dair Sunulabilecek Kanıtlar Nelerdir?

Ülkeye geri dönüleceğine dair kanıt olarak başvuru sahibinin vize bitiş tarihinden önce Schengen bölgesinden ayrılacağını kanıtlaması istenmektedir. Geri dönüleceğine dair kanıt olarak kişinin ülkesinde çalıştığını gösteren işyeri izin dilekçesi, SGK hizmet dökümü, eğitim aldığını gösteren bir öğrenci belgesi, okuldan izin yazısı ya da kişinin ülkesinde bakmakla yükümlü olduğu çocuk/çocuklarını gösteren doğum belgesi gibi belgeler beyan edilebilir ve başvuru sahibinin ülkesiyle bağı gösterilebilir.

Yeterli Maddi Kaynağa Dair Sunulabilecek Kanıtlar Nelerdir?

Yeterli maddi kaynağa dair sunulabilecek kanıtlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kredi kartı
 • Nakit para
 • Seyahat çeki
 • Başvuru sahibinin çalıştığını gösteren belge
 • Başvuru sahibinin maaş bordrosu
 • Başvuru sahibinin en az 3 aylık banka hesap dökümü
 • Başvuru sahibinin sponsorunun, kişinin seyahati boyunca masraflarını karşılayacağını beyan eden sponsorluk belgesi
 • Başvuru sahibinin konaklama ve ulaşım masraflarının ön ödemesini yaptığını gösteren belgeler

Vize Başvurusu için Hesapta Ne Kadar Hesap Olmalıdır?

Vize başvurusu için hesapta ne kadar bulunması gerektiği, başvuru yapılan ülkeye ve vize türüne göre farklılık gösterir.

Vize başvurusunda bulunan kişinin banka hesabının güncel bakiyesi belgelenmelidir. Vize başvurusunda bulunan kişinin güncel bakiyesinin yanı sıra vize başvurusu için finansal kaynak olarak hesap hareketlerinin varlığı ve hesaptaki paranın kaynağının gösterilebilmesi de önemlidir.

Vize Başvurusu için Pasaport Geçerliliği Ne Kadar Olmalıdır?

Vize başvurusu için istenen pasaport geçerlilik süresi, vize başvurusu yapılacak ülkeye ve vize türüne göre farklılık gösterir.

Vize başvurularında genellikle başvuru sahibi kişinin pasaportunun vize süresinin dolmasından sonra da belli bir süre geçerli olması talep edilir. Örneğin Schengen ülkeleri 90 günlük kısa süreli vize başvurularında en az 6 aylık geçerliliği olan pasaport talep etmektedir.

Sabıka Kaydı Olanlar Vize Alabilir Mi?

Sabıka kaydı olanların vize alıp alamayacağı, ülkeden ülkeye ve işlenen suça göre farklılık gösterir.

Sabıka kaydı olan kişiler Brezilya, Şili, Kamboçya, Etiyopya, Mısır, Endonezya, Hong Kong, İrlanda, Malezya, Meksika, Ukrayna, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Peru, Nepal, Fas, Meksika, Tanzanya, Güney Kore, Filipinler, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkeler için sabıka kaydı sunmaksızın vize başvurusunda bulunabilir. Vize başvurusunda kişiler sabıka kaydı sunmak zorunda olmasalar da; belirtilen ülkelerden birine girişlerde sabıka kaydı tespit edilen kişiyi ülkeye almamak, o ülkenin inisiyatifindedir; bahsi geçen tüm ülkelerin hükümlülerin ülkeye girişleri ile alakalı engelleyici yasaları bulunur.

İnsan kaçakçılığı, cinayet, tecavüz, insan kaçırma, çocuk istismarı, siber suçlar, vergi kaçakçılığı, kaçak ilaç üretimi ve satışı, hayvanlara saldırı gibi ciddi suçlardan sabıka kaydı olan kişilerin vize almaları engellenmiştir. Kabahat olarak görülen davranışlar, bazı ülkeler için bir engel oluşturmazken, diğer ülkeler bu davranışları ağır suç sayarak kişinin ülkeye girişini engelleyebilmektedir. Suç işlendikten sonra geçen zaman da bazı ülkeler tarafından dikkate alınarak, adli sicil kaydı bulunan kişilerin de ülkeye giriş yapmasına imkan tanınabilir.

Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Vize başvuruları için adli sicil kaydı E-devlet üzerinden alınabilir.

Vize için adli sicil kaydı E-devlet’teki arama butonuna adli sicil kaydı araması yapılarak Adalet Bakanlığı’na bağlı ekran üzerinden oluşturulabilir. E-devlet üzerinden vize başvuruları için sabıka kaydı alınırken, kurum türü özel olarak seçilmeli ve ardından belgenin neden verileceği kısmında konsolosluk şıkkı seçilmelidir; belgenin nereye verileceği kısmına da belgenin hangi ülkenin konsolosluğuna verileceği detaylı olarak belirtilmelidir.

Vize için E-devlet üzerinden adli sicil kaydı sorgulama adımlarına ait görseller aşağıda verilmiştir.

Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? 1
Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? 1
Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? 2
Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? 2
Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? 3
Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? 3
Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? 4
Vize için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? 4

Geçmişte Vize İhlali Yapanlar Vize Alabilir Mi?

Geçmişte vize ihlali yapanlar için uygulanan yaptırımlar, ülkeden ülkeye değişiklik gösterir.

Vize ihlali, alınan vizenin amacı dışında kullanımı veya vizesi verilen ülkede vizenin üzerinde belirtilen süreden daha uzun süre kalınması durumudur. Vize ihlali yapıldığı durumlarda, bir sonraki vize başvurusunda zorluk çıkabilmektedir; bu zorluğun önüne geçmek amacıyla yeni yapılacak vize başvurularında, vize dilekçesinde önceki vize ihlalininde bulunulan ülke için geçerli bir sebebin bulunduğu ve vize ihlalinin cezai şartlarının ödendiği açıklanmalıdır. Şartlar uygun görülürse kişi tekrar vize alabilir.

Vize ihlali yapan kişi herhangi bir cezaya tabi tutulmadan ülkesine dönse dahi, bir sonraki yurt dışı seyahatlerinde sınır memurları tarafından şüpheli görünmeye daha müsaittir.

Vize ihlali yapan kişi eğer bir sağlık problemi nedeniyle vize süresinden daha uzun kaldıysa ya da çocuk veya hasta olup bakıcısız seyahat edemeyecek durumda ise herhangi bir yaptırımla karşılaşmayabilir. Sağlık problemi veya kişinin kendi ülkesinde dönmesini öngörülemez bir şekilde engelleyen bir durumla karşılaşan kişiye her ihtimale karşı seyahati esnasında vize uzatma başvurusunda bulunması önerilir.

Vize ihlali durumunda, sınır dışı edilmemek için cezai tutarın ödenmesi gerekir; bu tutar vize ihlal bürolarında hesaplanır ve ödenir. Vize ihlal büroları genellikle uluslararası terminale sahip havaalanlarında bulunur. Hesaplanma sürecinde, yurt dışında vize ihlali yapan kişinin hangi ülkenin vatandaşı olduğu, kaç gün vize ihlali yaptığı ve hangi ülke sınırları içerisinde yakalandığı gibi etkenler esas alınır. Örneğin Schengen ülkelerinden Almanya’nın vize ihlali hususunda katı yasaları olduğu, Yunanistan’ın ise vize ihlali halinde yüksek tutarlarda para cezası uyguladığı bilinmektedir. Cezai tutarın ödenmediği durumlarda kişi, sınır dışı edilme ve ülkeye girişinin yasaklanması gibi yaptırımlarla karşılaşabilir; bu gibi durumlarla karşılaşmamak için hukuki bir destek alınması önerilmektedir.

Paylaş: