Vize için İşyeri İzin Belgesi Örneği

Vize için İşyeri İzin Belgesi Örneği Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Vize için işyeri izin belgesi; vize başvurusunda bulunan kişinin çalıştığı şirketin yetkililerinden biri tarafından yazılan, şirket yönetiminin yurt dışına çıkacak olan çalışanına belirli bir süre izin verdiğini ve bu seyahate karşı bir itirazının olmadığını belirten bir belgedir.

Bir işverene bağlı olarak çalışan bireylerin yapacakları vize başvurularında talep edilen ve neredeyse her ülke tarafından beyan edilmesi zorunlu tutulan işyeri izin belgesinin içeriğinde; başvuru sahibinin planlanan seyahat tarihleri arasında işinden izinli olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Şirket yetkilisi tarafından yazılan bir işyeri izin belgesi; vize başvurusunun olumlu olarak sonuçlanmasında etkili olabilmekte, vize başvuru değerlendirme sürecini önemli ölçüde hızlandırabilmektedir. Şirket yetkilisi, vize başvuru sahibi çalışanı için bir izin belgesi oluşturduğunda çalışanının belirli bir süre yurt dışına olmasına izin vermesinin yanı sıra, aynı çalışanının seyahatini finanse edebileceğini ve ülkesine dönüş yapacağını da göstermektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, çalışanlar için vize evrakları arasında olan işyeri izin belgesi de dahil olmak üzere vize başvurusu için sunulması zorunlu evrakların tamamının hazırlanması ve kontrolü sürecinde uzman desteği sağlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Vize Almak İçin İşyeri İzin Belgesi Sunulması Zorunlu Mudur?

Vize almak için işyeri izin belgesi sunmak bazı ülkelerde zorunlu tutuluyor iken, bazı ülkelerde zorunlu değildir. Örneğin Almanya’ya yapılacak olan vize başvurularında işyeri izin belgesi beyanı zorunlu tutulmamaktadır; ancak işyeri için izin belgesi, Almanya vize başvurusunun olumlu değerlendirilmesinde ve vize başvuru sürecinin hızlanmasında önemli rol oynamaktadır.

İşyeri Vize İzin Belgesi Hangi Vize Başvuruları İçin Gereklidir?

İşyeri vize izin belgesi, vize başvuru sahibinin çalışma ve meslek durumuna ilişkin sunulan bir belgedir. Planlanan seyahat sonrasında ana ülkesine geri dönecek olan ve bir işverene bağlı olarak çalışan bireylerin; yapacakları turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli vize başvurularında işyeri izin belgesini beyan etmesi gerekmektedir.

Vize İşyeri İzin Yazısı Kim Tarafından Yazılmalıdır?

Vize işyeri izin yazısının, başvuru sahibinin bulunduğu şirkette imza yetkisine sahip olan yöneticiler veya şirket ortakları tarafından antetli kağıda yazılması, kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir.

Vize İşyeri İzin Belgesi Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vize işyeri izin belgesi yazılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • İşyeri izin belgesi, başvuru sahibinin çalıştığı şirketin logosunu içeren antetli kağıda yazılmalıdır.
 • İşyeri izin belgesinde belirtilen izin tarihleri ile; uçuş rezervasyonları, konaklama rezervasyonları, günlük seyahat planı gibi belgelerde belirtilen seyahat tarihleri uyuşmalıdır.
 • İşyeri izin belgesini yazan şirket yetkilisi, belgenin altına iletişim bilgisini yazmalı ve imza atmalıdır.
 • İşyeri izin belgesinde seyahat sırasında gerekli olan yolculuk ve yaşam giderlerinin, şirketin veya başka bireylerin sponsor olmaması halinde vize başvuru sahibi olan çalışan tarafından karşılanacağı belirtilmelidir.
 • İşyeri izin belgesinde çalışanın maaşı, maddi kanıtları güçlendirmek için belirtilebilir.
 • İşyeri izin belgesinde yer verilen pasaport, sigorta veya rezervasyon bilgilerinin vize için gerekli olan diğer belgelerle uyuşması gerekmektedir.

Vize İşyeri İzin Yazısı Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Vize işyeri izin yazısı genellikle İngilizce olarak talep edilmekle birlikte; başvurunun yapıldığı ülkeye göre değişebilmektedir. Bazı ülkeler kendi ana dilinde yazılmış işyeri izin mektubu isteyebilmektedir. Kendi ana dilinde yazılmış işyeri izin belgesi isteyen ülkeler için yazılan işveren mektubunun yeminli tercüme ile çevirtilerek beyan edilmesi gerekmektedir.

Vize İçin İşyeri İzin Belgesi Örneği Türkçe

Vize için işyeri izin belgesi örneği Türkçe olarak aşağıda verilmiştir.

(Vize başvurusu yapılan ülke) Başkonsolosluğu Vize Departmanına,

(Adres)

(Tarih)

Sayın yetkili,

(Şirket adı) şirketinde, (işe başlama tarihi) tarihinden itibaren (çalışanın pozisyonu) pozisyonunda ve aylık/yıllık (maaş tutarı) maaş ile tam zamanlı olarak/yarı zamanlı olarak çalışmakta olan, (çalışanın TC kimlik numarası) TC kimlik no’lu (çalışanın ad, soyad bilgisi) isimli şirket çalışanımızın, ülkenize (gidiş tarihi - dönüş tarihi) tarihleri arasında yapacağı iş seyahati için tarafımızdan izinli olduğunu, vize geçerlilik süresi içerisinde ülkesine geri döneceğini ve bütün seyahat masraflarının şirketimiz tarafından karşılanacağını tarafınıza bildiririz.

Saygılarımızla,

(Şirket kaşesi, şirket yetkilisinin imzası)

Unvan, ad soyad, pozisyon

Vize İçin İşyeri İzin Belgesi Örneği İngilizce

Vize için işyeri izin belgesi örneği İngilizce olarak aşağıda verilmiştir.

To the visa department of the (Country of visa application) Consulate General,
(Address)
(Date)

Dear Sir/Madam,

This no objection letter was written to confirm that (name of the firm’s employee) is working as (position of employee) at the (name of the company). He/she has worked in this company since (date), and her/his monthly/annual compensation is (salary of the employee). Our employee would like to travel to (name of the city/ country) from (date of arrival) to (date of departure). We inform you that our employee will return to his/ her country within the visa validity period and all travel expenses will be covered by our company.

Sincerely,

(Company Stamp, Signature)

Title, name, position

İşyeri Vize İzin Belgesi Kime Hitaben Yazılmalıdır?

İşyeri vize izin belgesi, vize başvurusunun yapıldığı ülkenin konsolosluk veya büyükelçilik vize departmanına hitaben yazılmalıdır.

Vize İşyeri İzin Dilekçesi Hangi Bilgileri İçermelidir?

Vize işyeri izin dilekçesinde olması gereken bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • İşyeri izin dilekçesi, dilekçenin yazıldığı tarihi içermelidir.
 • İşyeri izin dilekçesi, vize başvurusunun yapıldığı başvuru merkezinin veya elçiliğin adresini içermelidir.
 • İşyeri izin dilekçesinde vize başvuru sahibinin adı ve adresi yer almalıdır.
 • İşyeri izin dilekçesinde, dilekçeyi yazan kişi olan şirket yetkilisinin iletişim bilgileri ve adresi yer almalıdır.
 • İşyeri izin dilekçesinde, başvuru sahibinin seyahat süresince şirket tarafından izinli olduğuna ve bu seyahate şirketin bir itirazının olmadığına dair bir kısmın bulunması gerekmektedir.

Yukarıda verilen bilgilere ek olarak başvuru sahibinin durumuna göre; başvuru sahibi olan çalışanın mesleği, izin mektubunu yazan şirket yetkilisinin ve başvuru sahibi olan çalışanın unvan bilgileri, çalışanın maaşı gibi bilgileri gibi bilgilerin de vize işveren izin mektubu içerisinde yer alması mümkündür.

Paylaş: