Vize için Öğrenci Belgesi

Vize için Öğrenci Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Vize için istenen öğrenci belgesi, başvuru sahibinin öğrenci olduğunu belirttiği durumlarda öğrenci olduğunu kanıtlaması için kendisinden istenen bir belgedir ve eğitim görülen kurumdan veya e-devlet üzerinden alınabilmektedir.

Başvuru sahibi, vize başvurusu yaptığı ülkeye eğitim görme amacıyla gidiyorsa, bu durumda hem kendi ülkesinde eğitim gördüğü kurumdan öğrenci belgesi almalı hem de vize başvurusu yaptığı ülkede bulunan eğitim göreceği kurumdan kabul belgesi almalıdır. Öğrenci belgesinin mevcut akademik yıl için geçerli olması gerekmektedir. Öğrenci belgesi, öğrenciler için vize başvurusunda gerekli evraklar arasında yer almaktadır ve eğer kayıt dondurma işlemi yapılmışsa geçersiz sayılmaktadır.

Öğrenci Belgesi Nedir?

Öğrenci belgesi, öğrencilerin hangi eğitim kurumunda eğitim gördüğünü ispatlayan resmi belgedir. Öğrenci belgesi, öğrencinin kimlik bilgileri ile öğrencinin eğitim gördüğü okul bilgisini içermektedir.

Öğrenci belgesi örneği aşağıda verilmiştir.

Öğrenci Belgesi Nedir?
Öğrenci Belgesi Nedir?

Vize için Öğrenci Belgesi Sunulması Zorunlu Mudur?

Vize için öğrenci belgesi sunulması, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim gören tüm kişiler için zorunludur. Ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, çoğu ülke vize başvurusu için gerekli evraklar arasında öğrenci belgesini zorunlu kılmaktadır. Öğrenci belgesi, kişinin Türkiye'de eğitim gördüğünü kanıtlayıcı bir belgedir; bu belge aynı zamanda ülkeye geri dönüleceğine dair kanıt oluşturmakta ve bu nedenle uygun olması durumunda öğrenci belgesinin vize başvurusunda destekleyici evraklar ile birlikte sunulması tavsiye edilmektedir.

Kimlerin Vize Başvurusunda Öğrenci Belgesi Sunması Gerekir?

Öğrencilerin, vize başvurusunda öğrenci belgesi sunması gerekir. Vize başvuru formlarında genellikle başvuru sahibinin meslek ve çalışma durumuna ilişkin bilgi talep edilmektedir; başvuru sahibinin öğrenci olduğu durumlarda ise öğrencilik durumunu kanıtlaması için geçerli bir öğrenci belgesi sunulması istenmektedir.

Vize için Öğrenci Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Öğrenci belgesi formatı ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte genellikle vize için İngilizce öğrenci belgesi ya da başvurulan ülkenin ana diline tercüme edilmiş bir öğrenci belgesi sunulması talep edilmektedir. Öğrenci belgesi, kişinin hangi kurumda eğitim gördüğünü göstermeli ve üzerinde barkod/karekod veya eğitim görülen kurumun mührü bulunmalıdır.

İngilizce öğrenci belgesi örneği aşağıdadır.

Vize için Öğrenci Belgesi Nasıl Olmalıdır?
Vize için Öğrenci Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Vize Başvurusu Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

Vize başvurusu için öğrenci belgesinin alınabileceği yerler aşağıda listelenmiştir.

  • E-Devlet
  • Öğrenci İşleri
  • EBA
  • E-Okul

Vize için Öğrenci Belgesi E-Devletten Alınabilir Mi?

Evet, vize için öğrenci belgesi E-Devlet’ten alınabilmektedir. E-Devlet’ten alınan karekodlu/barkodlu öğrenci belgeleri vize başvurularında kullanılabilmektedir.

E-Devlet’ten alınan örnek öğrenci belgesi aşağıda verilmiştir.

Vize için Öğrenci Belgesi E-Devletten Alınabilir Mi?
Vize için Öğrenci Belgesi E-Devletten Alınabilir Mi?

Vize Başvurusu Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusu için öğrenci belgeleri, öğrencilerin eğitim gördükleri kurumdaki öğrenci işlerine ya da okul idaresine başvurularak fiziken teslim alınabilmekle birlikte, E-Devlet kullanarak online olarak da alınabilmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, öğrenci belgelerini online olarak E-Devlet’in yanı sıra EBA ve E-Okul sistemlerini kullanarak da alabilmektedir.

Vize için Öğrenci Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesini E-Devlet üzerinden almak için öncelikle sisteme giriş yapılmalıdır. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “öğrenci belgesi” yazılmalıdır. Üniversite öğrencileri, listelenen kurumlar arasında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nı; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın servisi seçmelidir.

Vize için Öğrenci Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?
Vize için Öğrenci Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Uygun kurum seçildikten sonra kişinin öğrencilik durumu ile ilgili bilgileri gösteren ekranda “detay” sekmesine basarak öğrenci belgesi temin edilebilmektedir.

Vize için Öğrenci Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır? 2
Vize için Öğrenci Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır? 2

Öğrenci Belgesi Ücretli Midir?

E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde öğrenci belgesi alınabilmektedir.

Öğrenci Belgesi Olmadan Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Öğrenciler için, öğrenci belgesi genellikle başvuruda sunulması zorunlu evraklar arasında sayılmaktadır ve bu nedenle öğrenci belgesi olmadan başvuru yapılması halinde başvuru işleme alınmamaktadır. Öğrenci belgesi olmadan başvuru yapılması durumunda eksik belgenin tamamlanması için başvuru sahibine süre verilmekte ve başvuru süreci uzamaktadır.

Öğrencilerin Vize Başvurusunda Sunması Gereken Diğer Belgeler Nelerdir?

Öğrencilerin vize başvurusunda sunması gereken diğer belgeler arasında muvafakatname, sponsor dilekçesi ve nüfus kayıt örneği bulunmaktadır.

Vize başvurularında, 18 yaşını doldurmamış öğrencilerden vize için muvafakatname ve fotokopisi istenmektedir ve bu belgenin öğrencinin hem anne hem de babasından noter onaylı olması ve son 6 ay içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir.

Başvuru sahibi öğrencinin vize sponsor dilekçesi sunması gerekmektedir. Sponsor dilekçesi 1. dereceden yakın bir akraba tarafından imzalanmış olmalı ve sponsorun öğrenciyi finansal olarak destekleyeceğini beyan etmesi gerekmektedir. Sponsor dilekçesinin ıslak imzalı ve okunaklı olmasına ve gidiş dönüş tarihlerini içermesine dikkat edilmelidir.

Öğrenci vize başvurusunda istenen evraklar arasında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği bulunmaktadır; bu belge iadına hazırlanan kişinin annesi, babası, eşi ve çocuklarının bilgisini içermektedir. Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ve E-Devlet üzerinden vize için nüfus kayıt örneği alınabilmektedir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan tüm vize başvurularında başvuru sahibinin öğrenci ya da çalışan olması fark etmeksizin gerekli evrakların kontrolü de dahil olmak üzere vize başvuru süreci boyunca danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: