Vize Şirket Yazısı Örneği

Vize Şirket Yazısı Örneği Nedir, Nasıl Yazılır?

Vize şirket yazısı, seyahatin amacının ticari olduğu belirten dilekçe türüdür.

Vize şirket yazısında, seyahat gerçekleştirilecek ülkede temasta bulunulacak şirketin bilgilerine yer verilmelidir. Şirket çalışanı vize dilekçesi yazılırken temasta bulunulacak şirketle ilgili ayrıntılı bilgilere ve çalışılan şirketin detaylı bilgilerine yer verilmesi gerekmektedir. Seyahat tarihleri sunulan diğer belgelerle aynı olmalıdır. Seyahat masraflarını şirket karşılıyorsa belirtilmelidir.

Vize Şirket Yazısı Kime Hitaben Yazılmalıdır?

Vize şirket yazısı seyahat yapılması planlanan ülkenin konsolosluk veya büyükelçilik vize departmanına hitaben yazılmalıdır.

Vize Şirket Dilekçesi Kim Tarafından Yazılmaldır?

Vize şirket dilekçesi, şirkette imza yetkisi bulunan İnsan Kaynakları Yöneticisi veya şirket ortakları tarafından, antetli kağıda kaşeli ve ıslak imzalı bir şekilde yazılmalıdır.

İşverenler Kendileri için Vize Şirket Dilekçesi Yazabilir Mi?

İşverenlerin kendileri için vize şirket dilekçesi yazmalarına gerek yoktur. Talep edilen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de; imza sirküleri, faaliyet belgesi ve ticari sicil gazetesi belgeleri ile şirket ortaklığı veya sahipliği kanıtlandığı takdirde ayrı olarak dilekçe yazılması gerekmemektedir.

Vize Şirket Yazısında Hangi Bilgilere Yer Almalıdır?

Vize şirket yazısında yer alması gereken bilgiler aşağıda listelenmiştir.

  • Seyahat edecek kişinin izinli olduğu süre: Kişinin çalıştığı şirketin antetli kağıdına yazılmış kaşeli ve ıslak imzalı izinli olduğu süreyi belirten yazı sunulmalıdır.
  • Seyahat edecek kişinin maaşı: Son 3 aya ait maaş hesap özeti sunulmalıdır.
  • Seyahat edecek kişinin ne kadar süredir hangi pozisyonda çalıştığı: Kişinin çalıştığı şirketin antetli kağıdına yazılmış kaşeli ve ıslak imzalı çalışma süresi ve çalışılan pozisyonun yer aldığı yazı sunulmalıdır.
  • Seyahat edecek kişinin gidiş dönüş tarihleri: Seyahat bölgesine giriş çıkış tarihleri ve uçuş numarasını belirten gidiş dönüş rezervasyon ve seyahat programı belirtilmelidir.
  • Seyahat edecek kişinin masraflarının nasıl karşılanacağı: Kişinin masraflarıyla ilgili olarak işveren şirket seyahat sürecindeki masrafları karşılıyor ise belirtmelidir.

Vize için Şirket Dilekçesi Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Vize için şirket dilekçesi yazım dili başvuru yapılacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Okunaklı el yazısı veya bilgisayardan yazılarak her iki durumda da ıslak imza atılmalıdır. İngilizce genel olarak kabul edilmekle birlikte başvuru yapılan ülkenin dili de talep edilen bir durumdur. Kendi dilinde vize şirket dilekçesi isteyen ülkeler için şirket dilekçesi yeminli tercüme ile çevirtilerek sunulmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda vize şirket dilekçesi ilgili ülkenin istediği dile çevirilerek sunulmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Vize Şirket Yazısı Örneği (İngilizce)

İngilizce vize şirket yazısı örneği aşağıda verilmiştir.

We lowly request the approval of our employee Ad Soyad, Business visa in order to let him- her to visit…. during his- her business travel. Ad Soyad, is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his- her country.

Upon successful approval of Ad, Soyad’s visa, our employee will be the sponsor and responsible for all his-her accommodations and expenses during his- her vacation in the….. At the end of, his- her stay, he- she will return home to our employee in Turkey.

Ad Soyad will be introducing this letter to you, together with other evidence of his- her ties with our company with an assurance that he- she will come back prior to the expiration of his stay in the….. He- she is going to be back in his- her country within the allowed timeframe for the following reasons:

Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request is going to be greatly appreciated.

Vize için Şirket Yazısı (Türkçe)

Türkçe vize için şirket yazısı örneği aşağıda verilmiştir.

Ad Soyad çalışanımızın … ülkesine iş amaçlı seyahat edebilmesi için vize alması gerekmektedir. Ad Soyad çalışanımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan işinde başarılı, güçlü ticari ve kişisel bağları olan, yasalara saygılı bir bireydir.

Ad Soyad çalışanımızın vizesinin başarılı bir şekilde onaylanmasının ardından, ….. şirketimiz, çalışanımızın …. tarihleri arasında yapacağı iş seyahati süresince tüm masraflarını karşılayacaktır. Çalışanımızın yaşamı ve kariyeri Türkiye’dedir ve seyahat bitiminde Türkiye’ye dönecektir.

Bu dilekçede Ad Soyad çalışanımızın, şirketimizle olan bağları kanıtlarıyla birlikte, seyahat tarihleri ve seyahatin bitiminden sonra ülkeye döneceği sunulacaktır. Aşağıdaki nedenlerden dolayı izin verilen süre bitiminde Ad Soyad çalışanımız Türkiye’de olmak durumundadır:

Geri dönüş nedeni

Talebimize gösterdiğiniz değerlendirme için çok teşekkür ederiz. Gerekli vizenin verilmesini arz ederiz.

Vize İşveren Yazısı Hangi Tarihte Yazılmalıdır?

Vize işveren yazısı seyahat tarihi baz alınarak yapılan vize başvurusundan en erken 15 gün öncesinde işveren tarafından yazılmalıdır.

Paylaş: