Vize Uzatma İşlemleri

Vize Uzatma İşlemleri: 2022'de Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Vize uzatma işlemi, bireyin kendisine verilen vize süresinden fazla süre ülkede kalmasını gerektiren önemli ve beklenmedik durumlarda yapılması gereken işlemdir. Vize uzatma işleminin süreci ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği gibi bazı ülkelerde bu süreç diğerlerine göre daha zor ilerlemektedir. Vize uzatma işlemi sürecinin işleyişi aşağıda açıklanacaktır.

Türkiye’nin vize başvurularında en yüksek onay oranlı akredite şirketi olan Vizem.net, vize uzatma başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Vize Uzatma Nedir?

Vize uzatma, çeşitli sebeplerden ötürü vize ile giriş yapılan ülkede kalışın var olan vize süresini aşacağı zamanlarda yapılmaktadır. Vize uzatma nedenleri arasında, önemli kişisel nedenler, mücbir sebepler, insani sebepler, medikal gerekçeler veya ya da ülkeye geç giriş yapılması bulunmaktadır.

Vize Süresi Uzatma Şartları Nelerdir?

Vize süresi uzatma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Bir vize ile ülkeye yasal olarak kabul edilmiş olunması
 • Vize statüsünün geçerliliğini koruması.
 • Vize almaya engel olacak herhangi bir suç işlenmemiş olması
 • Ülkede bulunma koşullarının ihlal edilmemiş olması
 • Pasaportun kalınacak süre boyunca geçerli olması

Vize Uzatma Hangi Durumlarda Talep Edilir?

Vize uzatma talep edilebilecek durumlar aşağıda sıralanmış ve açıklanmıştır.

 • Geç giriş: Tek girişli ve kısa süreli vizelerde, ülkeye vize başlangıç tarihinden sonra giriş yapılması halinde, vize süresinin uzatılması için başvuru yapılabilmektedir.
 • İnsani nedenler: Tıbbi tedavi görmeye devam etmek, aile üyesinin ani ölümü sebebiyle bir cenazeye katılmak, zorluk yaşayan bir yakında destek çıkmak gibi sebeplerden ötürü ülkede fazladan süre kalınması gerekiyorsa kısa süreli vizenin uzatılması mümkündür.
 • Mücbir sebepler: Vize süresi dolmadan önce dönüş yapılacak olan ülkede aniden beklenmedik bir çatışma, savaş, ülke çapında protesto, sert hava koşulları ya da deprem gibi olaylar yaşanmış ise, vize uzatma başvuru yapılabilmekte ve vize makul süreyle uzatılabilmektedir.
 • Önemli kişisel nedenler: Bireyin ülkede tamamlayamadığı bir işi varsa, bir yakınının beklenmedik düğünü olacaksa veya benzeri kişisel durumlarda vize uzatmaya başvurulabilir; fakat kişisel nedenlerle vizenin uzatılması oranı yüksek değildir.

Vize Uzatma Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Vize uzatma başvuru mümkün olan en ekren tarihte yapılmalıdır. Beklenmedik olaylar haricinde ülkeler, vize uzatma taleplerinin en az 1 ay öncesinden yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize süresi uzatma işlemi için yapılması gereken ilk şey, hangi gerekçeyle vize yenileme başvurusunda bulunmak istenildiğine karar vermektir. Sebep belirlendikten sonra birey zamanında, vize süresi dolmadan vize uzatma başvurusu gerçekleştirmelidir. Vizenin süresi dolduktan sonra başvuru yapılırsa, nedeni ne olursa olsun birey sınır dışı edilmektedir.

Schengen Vize Süresi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Schengen vize süresini uzatma işleminin aşamaları, ülkeden ülkeye değişebilmektedir.

Vize uzatma başvurusu için bireyin ilk olarak hangi sebeple Schengen vizesini uzatmak istediğini tespit etmesi gerekmektedir. Ülkelerin belirlediği süreler içerisinde, ilgili ülkenin Göçmenlik İdaresi birimlerine ve eşdeğer makamlara başvuru yapılmalıdır. Vize uzatma başvurusu için istenen evraklar eksiksiz olarak hazırlanarak Schengen vize uzatma işlemleri başlatılmalıdır.

Vize Uzatma Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vize uzatma başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Kişilerin geçerli bir pasaporta ve eğer isteniyorsa ilgili ülkeye giriş yapmaya izin veren bir vizeye sahip olması gerekmektedir.
 • Vize uzatma başvuru formu: Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması şarttır.
 • Vize uzatma dilekçesi: Bireyin vize uzatma işlemine ne sebeple başvurduğunu ve gerekçelerini detaylı olarak açıkladığı bir dilekçe sunması gereklidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Bireyin fazladan kalacağı süre için maddi olarak kendini ve seyahatini destekleyebileceğine dair kanıt gerekmektedir.
 • Başvuru harcı: Vize uzatma işlemi için belirlenen ücret ödenmeli ve mümkünse dekontu sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: İlgili ülkenin vize fotoğraf kriterlerini sağlayan bir fotoğraf gerekmektedir.
 • Destekleyici belgeler: Bireyin durumunu ve vize uzatma ihtiyacını kanıtlayan destekleyici belgeler gerekmektedir.

Vize Uzatma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize uzatma dilekçesi, başvurunun yapılacağı Göçmenlik Ofisine veya aynı görevi üstlenen kuruma hitaben yazılmalıdır. İlk olarak başvuru sahibinin ismi ile adresi verilmelidir. Dilekçe içeriğinde vizenin uzatılmak istendiğine dair beyanda bulunulmalı ve devamında vize uzatım talebinin gerekçeleri detaylı olarak açıklanmalıdır. İmzalı olarak teslim edilmesi gereken vize uzatım dilekçesinin ekinde, kişinin gerekçelerini gösteren destekleyici belgeler eklenmelidir.

Vize uzatma dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Vize Uzatma Dilekçesi Nasıl Yazılır?
Vize Uzatma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize Uzatma Fiyatları Ne Kadardır?

Vize uzatma ücretleri ülkeden ülkeye ve talep sebebine göre farklılık göstermektedir. Eğer birey mücbir sebeplerden ötürü ülkeden çıkış yapamıyorsa, vize uzatma işlemleri için bir ücret alınmamaktadır; fakat geç giriş ya da kişisel sebeplerden ötürü ise uzatma başvuru yapılıyorsa ücret talep edilmektedir.

Her ülkenin vize uzatma işlemleri için kendi ücretini belirlemesinden dolayı, geniş bir aralık söz konusudur ve ortalama bir fiyat vermek mümkün değildir. Schengen ülkeleri turist vizesinin uzatılması için 30 ile 60 euro arasında bir ücret talep ederken, İngiltere 1.000 İngiliz sterlini, Amerika Birleşik Devletleri ise 370 Amerikan doları istemektedir.

Vize Uzatma Başvurusu Ne Kadar Sürmektedir?

Vize uzatma başvurusunun işlem süresi, birkaç günden bir aya kadar sürebilmektedir.

Paylaş: