Yurt Dışı Seyahatlerinde COVID-19 Kısıtlamaları

2023 Yılı Yurt Dışı Seyahatlerinde COVID-19 Kısıtlamaları Nelerdir?

COVID-19, SARS-CoV-2 virüsünden ortaya çıkan bulaşıcı bir akut yolu hastalığıdır. İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan başkentinde görülen COVID-19, 12 Mart 2020 tarihi itibari ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir.

Ülkeler COVID-19’un yayılmasını önlemek için belli önlemler almış, pandeminin ilk dönemlerinde birçok ülke sınırlarını yabancı girişine kapatmıştır. 2022 yılında ülkeler PCR testi veya aşı sertifikası sunulması durumunda yabancı ziyaretçileri kabul etmeye başlamıştır.

2022 yılı yurt dışı seyahatlerinde COVID-19 kısıtlamalarının ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği aşağıda detaylı bilgi verilerek aktarılacaktır.

Hangi Ülkelere Girişte COVID-19 Aşı Zorunluluğu Vardır?

COVID-19 aşı zorunluluğu olan ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • ABD
 • Azerbaycan
 • Ekvator Ginesi
 • Filipinler
 • Finlandiya
 • Hollanda
 • Kanada
 • Katar
 • Lüksemburg
 • Morityus
 • Pakistan
 • Türkmenistan

Birçok ülkenin aşı zorunluluğu olmamakla birlikte çoğu ülke girişten belli bir saat önce yaptırılmış negatif PCR testi sonucu ile ziyaretçi kabul etmektedir.

Yukarıda belirtilmiş ülkeler Mayıs 2022 itibari ile aşı zorunluluğu uygulamasına devam etmektedir ve aşı zorunluluğun yanında ülkeye girişten belli bir saat önce yaptırılmış PCR testi de talep edebilmektedir.

Hangi Ülkeler Girişte Covid Testi Talep Etmektedir?

Girişte Covid testi talep eden ülkeler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkeTest kuralları
ABDSeyahatten 1 gün önce yapılmış negatif COVID-19 test sonucu istenmektedir.
Almanya6 yaş ve üstü ziyaretçilerin Almanya’ya girişten 48 saat öncesinde yapılmış antijen testi ya da negatif PCR, RT-LAMP, TMA testi sonucu göstermeleri talep edilmektedir ancak aşılı yolcuların test yaptırmasına gerek yoktur.
AngolaZiyaretçilerin uçuştan 72 saat öncesinde yapılmış negatif COVID-19 testi göstermeleri talep edilmektedir.
AvusturyaZiyaretçilerin aşı sertifikaları bulunmadığı takdirde ülkeye girişten 72 saat öncesinde yapılmış negatif COVID-19 testi veya antijen testi göstermeleri talep edilmektedir.
Bangladeş12 yaş ve üstü ziyaretçilerin aşı sertifikaları bulunmadığı takdirde uçuştan 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
BelarusÜlkeye girişten 1 ay ile 12 ay arasında tam aşılanmayan ziyaretçilerin ülkeye girmedenen fazla4 gün içinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Belçika12 yaş ve üstü ziyaretçilerin aşı sertifikaları bulunmadığı takdirde uçuştan 24 saat öncesinde yapılmış antijen testi veya son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Benin1 yaş ve üstü ziyaretçilerin uçuştan 5 gün öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Birleşik Arap Emirlikleri12 yaş ve üstü ziyaretçilerin aşı sertifikaları bulunmadığı takdirde uçuştan 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Bosna-HersekAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin ülkeye girişten 48 saat öncesinde yapılmış negatif antijen veya negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
BotsvanaAşı sertifikası bulunmayan 12 yaş ve üstü ziyaretçilerin ülkeye girişten 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
BrezilyaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan 24 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Burkina FasoAşı sertifikası bulunmayan 11 yaş üstü ziyaretçilerin en fazla 5 gün içinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
CezayirAşı sertifikası bulunmayan 12 yaş ve üstü ziyaretçilerin ülkeye girişten en az 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
CibutiAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan 72, ülkeye girişten ise en az 120 saat öncesinde yapılmış İngilizce veya Fransızca PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
ÇadAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin en fazla 96 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
ÇinZiyaretçilerin varıştan en fazla 2 gün öncesinde yapılmış negatif nükleik test veya negatif antikor testi göstermeleri talep edilmektedir. Aşı sertifikası olan ziyaretçiler pozitif antikor testine bile sahip olsa ülkeye kabul edilmektedir.
EkvadorAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Ekvator Ginesi18 yaşından büyük ziyaretçilerin en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu ile birlikte aşı sertifikası göstermeleri talep edilmektedir.
EndonezyaZiyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Eritre6 yaş ve üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
EstonyaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR veya negatif antijen sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
EtiyopyaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 24 saat öncesinde yapılmış negatif antijen veya 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Fas18 yaşından büyük ziyaretçilerin en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu ile birlikte aşı sertifikası göstermeleri talep edilmektedir.
Fildişi SahilleriAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
FilipinlerZiyaretçilerin uçuştan en fazla 24 saat öncesinde yapılmış negatif antijen testi veya 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu ile birlikte aşı sertifikalarını göstermeleri talep edilmektedir.
FransaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 48 saat öncesinde yapılmış hızlı antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
GanaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
Gine6 yaş üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Güney Afrika CumhuriyetiAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 48 saat öncesinde yapılmış antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
Güney KoreZiyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstemeleri talep edilmektedir. LAMP, NAAT, NEAR, RT-PCR, SDA ve TMA testleri sonuçları İngilizce veya Korece olduğu sürece kabul edilmektedir.
GürcistanAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
HindistanZiyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif CRISPR, RT-PCR veya RT-LAMP testi sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Hong KongZiyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif COVID-19 testi sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
IrakAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
İranAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
İspanyaZiyaretçilerin uçuştan en fazla 24 saat öncesinde yapılmış negatif antijen testi veya 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR testi sonucu, ya da ülkeye girişten en fazla 270 gün en az 14 gün öncesinde aşılandıklarını gösteren aşı sertifikası talep edilmektedir.
İsrailZiyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir. Test sonucu İngilizce dilinde olup pasaport numarasını belirtmelidir.
İtalyaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 48 saat öncesinde yapılmış antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
JaponyaZiyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir. Kabul edilen diğer testler LAMP, NEAR, Yeni Nesil Dizi, Kantitatif antijen, RT-PCR, Smart amp, TMA ve TCR olup testlerazofaringeal sürüntü, tükürük veya nazofaringeal ve orofaringeal sürüntünün temel alındığını kanıtlamalıdır.
KamerunZiyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
KanadaZiyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
KatarZiyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
KazakistanAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
KenyaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
KKTCAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
KolombiyaAşı sertifikası bulunmayan 18 yaş ve üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 48 saat öncesinde yapılmış antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
Kongo Demokratik Cumhuriyeti11 yaş ve üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir. Testin sonucu İngilizce veya Fransızca dilinde olmalıdır.
LibyaZiyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
LübnanAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 24 saat öncesinde yapılmış antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
Madagaskar5 yaş üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
MalezyaZiyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif RT-PCR testi sonucu veya en fazla 6 ay en az 6 gün önce iyileştiklerine dair recovery test sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
MaliAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR veya RT-PCR testi sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
MaltaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 24 saat öncesinde yapılmış antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
MısırAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
MoritanyaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
MozambikAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Nepal5 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir. Testler Gene Expert, True Naat veya WHO onaylı olmalıdır.
NijerAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
NijeryaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Özbekistan12 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Pakistan17 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu ve aşılarının tamamlanmış olduğu kanıtlayan aşı sertifikalarını göstermeleri talep edilmektedir.
Panama17 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif antijen testi veya NAAT testi sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Portekiz12 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif antijen testi veya NAAT testi sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Ruanda5 yaş üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
RusyaZiyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir. Test sonucu İngilizce veya Rusça olmalıdır.
Senegal2 yaş üstü aşılanmamış ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
SeyşellerAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin negatif PCR sonucu göstemeleri talep edilmektedir.
Singapur2 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Somali5 yaş üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Sri Lanka5 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 48 saat önce yapılmış antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
Sudan8 yaş üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Tacikistan3 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
TanzanyaAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
TaylandAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Tayvan7 yaş üstü ziyaretçilerin ülkeye girişten en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
TunusAşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 24 saat önce yapılmış antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
TürkmenistanZiyaretçilerin uçuştan 48 saat öncesinde yapılmış negatif PCR veya Rapid antijen sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
Uganda5 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Venezuela1 yaş üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.
Vietnam2 yaş üstü ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR sonucu veya 24 saat önce yapılmış antijen testi sonucunu göstermeleri talep edilmektedir.
Zambiya12 yaş üstü aşı sertifikası bulunmayan ziyaretçilerin uçuştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu göstermeleri talep edilmektedir.

Türk Vatandaşlarına COVID-19 Kısıtlaması Uygulamayan Ülkeler Hangileridir?

Türk vatandaşlarına COVID-19 kısıtlamaları kapsamında test veya aşı zorunluluğu uygulamayan ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Bahreyn
 • Birleşik Krallık
 • Bulgaristan
 • Çekya
 • Danimarka
 • Gabon
 • Hırvatistan
 • İrlanda
 • İsveç
 • İsviçre
 • Karadağ
 • Kırgızistan
 • Kongo Cumhuriyeti
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kuzey Makedonya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Macaristan
 • Maldivler
 • Meksika
 • Moğolistan
 • Moldova
 • Norveç
 • Polonya
 • Romanya
 • Sırbistan
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Umman
 • Ürdün
 • Yunanistan

Koronavirüs Salgını için Alınması Gereken Seyahat Önlemleri Nelerdir?

Koronavirüs salgını için alınması gereken seyahat önlemlerinden bazıları elleri sık sık alkol bazlı dezenfektan ile temizlemek veya su ve sabun ile yıkamak, ağız ve buruna temas etmekten kaçınmak, maskenin ağız ve burnu iyice kapattığından emin olmak, hapşırırken veya öksürürken ağzı bir peçete yardımı ile kapatmaktır.

Eğer en başta ateş ve öksürük gibi koronavirüs şikayetleri ve semptomları mevcut ise seyahat etmekten kaçınılmalıdır. Seyahat esnasında hastalanma durumu olursa seyahat edilen taşıtın yetkilileri bilgilendirilmeli ve tıbbi yardım alınmalıdır. Dışarıda yalnızca hijyenik olduğundan emin olunan iyi pişmiş yemekler yenilmeli ve hasta hayvanlarla yakın temastan kaçınılmalıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: