Yunan Kültürü ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yunan Kültürü Nedir, Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Yunan kültürü, Yunanistan halkının edebiyat ve sanat, müzik, din, yemek, halk dansı, tiyatro konularında davranışlarını ve alışkanlıklarını içeren kültürün adıdır.

Yunanistan kültürü hakkında bahsedilecek kültürel alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan Dini kültürü
 • Yunanistan Edebiyat ve Sanat kültürü
 • Yunanistan Yemek kültürü
 • Yunanistan Halk Dansı kültürü
 • Yunanistan Tiyatro kültürü
 • Yunanistan Müzik kültürü

Yunanistan’ın Dini Kültürü Nasıldır?

Yunanistan dini kültürü, Doğu Ortodoks Kilisesi’nin daha büyük bir cemaati içinde bulunan Yunan Ortodoks Kilisesi tarafından yönetilen ve 2015 yılında toplam nüfusun %90’ını temsil eden Ortodoksluk mezhebinin etkilediği, Azizler Günü, Noel, Paskalya, Kutsal Cuma gibi günleri kapsayan ve oruç tutma, ziyafet hazırlama, mum yakma, testi kırma, kiliseye gitmek gibi davranışlardan oluşan kültürdür.

Yunanistan din kültürü, kişinin din özgürlüğünü güvence altına alır. Yunanistan’da her din mensubu kendi dini bayramlarını ve kutlamalarını özgürce kutlayabilir, fakat Hristiyanlık dini bayramları resmi bayram olarak kabul edilir ve Hristiyanlığın dini günleri her din mensubu için tatildir. Yunanistan dini kültürü farklı din gruplarını barındırsa da, Yunanistan din yapısı, %93’lük bir oranla Hristiyanlardan oluşmaktadır.

Yunanistan Kerberos Nedir?

Yunanistan’ın mitolojik bir unsuru olan ve antik Yunan kültüründe önemli bir yer tutan Kerberos, Hades’in yönettiği yeraltı dünyasının bekçisi olarak bilinir. Kerberos, Yunan mitolojisinde ikisi de canavar olarak geçen Typhon ve Ekhidna‘nın çiftleşmesi ile dünyaya gelmiştir.

Kerberos Yunan mitolojisinde ölüler ülkesinin bekçisidir. Kerberos’un görevi dirilerin ölüler ülkesine girmesini engellemektir aynı zamanda ölüler diyarına girenin ise bir daha dışarıya çıkmasını engeller. Yunan mitolojisinin önemli bir parçası olan bu canavar, bazı kaynaklara göre üç başlı köpek, bazı kaynaklarda ise elli ve yüz başlı bir köpek olarak ifade edilir. Bu tunç sesli köpeğin kuyruğu kalın bir yılana benzer ve sırtından kara yılanlar yukarı yükselir.

Yunanistan Edebiyat ve Sanat Kültürü Nasıldır?

Yunanistan’da edebiyat ve sanat tarih öncesi dönemlerden beri gelişmiş ve dünyaca bilinen sanatçılar ve yazarlar ortaya çıkarmıştır. Yunanistan coğrafi konumu sebebiyle, 12. yüzyıldan beri, Avrupa’yı Asya’ya, Ege Denizi’ni Akdeniz’e, Avrupa’nın güneyini kutsal topraklara ve Kuzey Afrika’ya bağlayan bir “geçit” olma özelliğindedir. Yunanistan’ın konumu ve bir geçit görevi görmesi de sanat gelişimini etkilemiştir.

Yunanistan sinema ve tiyatro sanatı 20. yüzyılda dünya çapında bir üne ulaşmıştır. Yunanistan kültürü, Yunan halkının yaşantıları, Yunan halkının gelenek ve görenekleri, Yunanistan Edebiyatı ve Yunanistan sanat kültürü üzerinde yıllar boyu etkisini göstermiştir.

Yunanistan’ın en çok bilinen sanatçıları ve edebiyatçıları aşağıda listelenmiştir.

 • Manos Hatzidakis
 • Mikis Theodorakis
 • Homeros
 • Sofokles
 • Aristophanes

Yunanistan Yemek Kültürü Nasıldır?

Yunanistan’da yemek kültürü Türkiye, Balkan ülkeleri, İtalya ve Lübnan gibi ülkelerin yemek kültürlerinden etkilenmiştir. Yunan mutfağı, tipik Akdeniz mutfağı özellikleri taşır. Zeytin, zeytinyağı, deniz ürünleri, mezeler ve taze otlar masalardan eksik olmaz. Yemekleri, Türk mutfağına benzer isimler taşır. Örneğin Cacık-Caciki, Kadayıf-Kadaifi, Dolma-Dolmades, Baklava-Baklavas, Musakka-Mousakka, Lokma-Loukoumades, Midye-Midia, Helva-Halva gibi isim benzerlikleri vardır.

Yüzyıllar boyu Türk yemek kültürü ile kaynaşmış olan Yunan yemek kültürü zamana göre Türk kültürünün de etkisiyle değişmiştir. Yunanistan yemekleri ve Türk yemeklerinin arasındaki benzerlik de iki kültür arasındaki etkileşimin bir sonucudur.

Yunanistan’da bir kahvaltı klasiği olan ballı yoğurt günün her saati yenebilir bir yiyecek olarak kahvaltı kültürlerinde hakimdir. Yunanistan’da en sevilen tatlı baklavadır.

Yunanistan’ın milli içkisi yaklaşık %40 alkol oranına sahip uzodur. Yunanistan’ın en meşhur 3 bira markası Mythos, Alfa ve Fix birasıdır. Ayrıca Yunanistan’da en çok tüketilen içecekler arasında, adeta ulusal bir içecek olarak benimsenmiş durumda olan Frappe kahvesi bulunmaktadır.

Yunanistan Eğitim Kültürü Nasıldır?

Yunanistan’da eğitim ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olarak üç sınıfa ayrılır. Ayrıca ortaöğretimden sonra öğrencilerin gidebilecekleri meslek okulları da bulunur. Yunanistan’da eğitim, okul öncesi, ilk ve ortaöğretim olmak üzere 6-15 yaş arası tüm çocuklar için zorunludur. Yunanistan’da hem devlet okulları hem de özel okulların yer aldığı bir eğitim sistemi bulunur. Yunanistan’da devlet okullarında ve üniversitelerde eğitim ücretli değildir. Ayrıca ders kitapları ücretsiz olarak Yunanistan devleti tarafından karşılanır.

Yunanistan’da özel eğitim kursları ve özel üniversiteler de bulunmaktadır, bu kurumlar devlet eğitiminin yanında hizmet verir ve ek öğrenim sağlarlar. Her Yunan vatandaşının hakkı olan ve Yunanistan Devleti tarafından anaokulundan üniversite seviyesine kadar karşılanan eğitime, Yunanistan her zaman büyük önem vermiştir. Yunanistan halkı yüksek bir eğitim seviyesine ulaşmıştır. Yunanistan, diğer ülkelere kıyasla yurtdışına çok sayıda öğrenci göndermektedir. Avrupa ve Amerikan üniversiteleri Yunanistan’dan gelen ve yüksek akademik başarılara sahip öğrenciler içermektedir.

Yunanistan Spor Kültürü Nasıldır?

Yunanistan, son yıllarda spor alanında öne çıkan ülkelerden biri olmuştur. Özellikle futbol, ​​Yunan milli futbol takımının 2004 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kazanmasıyla hızlı bir değişim yaşamıştır. Birçok Yunan sporcu da önemli başarılar elde etmiş ve yıllar içinde basketbol, ​​güreş, su topu, atletizm, halter gibi sayısız spor dalında dünya ve olimpiyat şampiyonluğu kazanarak, sporlarında uluslararası yıldızlar haline gelmiştir.

Atina 2004 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarının başarılı organizasyonu aynı zamanda birçok sporun daha da gelişmesine yol açmış ve Yunanistan’ın her yerinde ve özellikle Atina ve Selanik’te dünya standartlarında birçok spor salonunun yaratılmasına katkıda bulunmuştur. Yunan sporcular, Yaz Olimpiyat Oyunları’nda, 15 farklı Olimpiyat sporunda Yunanistan için toplam 146 madalya kazanmışlardır.

Yunanistan kişi başına düşen Olimpiyat madalyası sıralamasında dünyanın en iyi ülkelerinden biridir. Yunanistan’daki ünlü futbol takımları Olimpiakos, Panathinaikos ve Asteras Tripolis FC’dır.

Yunanistan Felsefe Kültürü Nasıldır?

Yunan dünyasının gözlem, sorgulama ve teori geliştirme yoluyla felsefi bilgiyi doğurduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. MÖ. 6. yüzyılda başlayan ve Hellenistik çağ ile Roma İmparatorluğu arasında süregelen Yunan felsefesi çok önemli filozofları ve günümüz felsefi düşünce sistemine yön fikir insanlarını barındırır. Sokrates, Platon ve Aristoteles bu geleneğin oluşmasında önemli katkı sağlayanlar arasındadır. Aynı zamanda Yunanistan belki de daha yaygın olarak, Batılı tasavvurda Batı felsefesinin doğuşu ve aynı zamanda doğa bilimlerinin bir haritası olması ile özdeşleştirilir.

Antik Yunanistan’daki felsefe geleneği, edebi gelişime de eşlik etmiştir. Yunan öğreniminin Batı ve Orta Doğu uygarlıkları üzerinde derin bir etkisi oldu. Sokrates, Platon, Aristoteles ve diğer Yunan filozoflarının eserleri Klasik düşünceyi, İslami Altın Çağı ve Rönesans’ı derinden etkilemiştir. Felsefenin merak ve sorgulamaya dayanan bir düşünce biçimi olması Yunanistan’da doğmasındaki önemli sebeplerden biridir.

Yunanistan’da Kültürel Tanıtımından Sorumlu Kuruluşlar Nelerdir?

Yunanistan’da faaliyet gösteren ve kültürel tanıtımlar için finanse edilen bazı kurum ve kuruluşlar, ayrıca Yunanistan’nın dünyaca tanınmasını amaçlayan festivaller bulunmaktadır.

Yunanistan’nın kültürel kurum, kuruluş ve festivalleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan Kültür Bakanlığı
 • Yunanistan Kültür Merkezi
 • Yunanistan Ulusal Bankası Kültür Vakfı (MIET)
 • Yunanistan Ulusal Turizm Örgütü – GNTO
 • Turizm Bakanlığı
 • Helen Festivali
 • Donanma Haftası
Paylaş: