Yunanistan Politika ve Siyaset Yapısı

Yunanistan'da Politika ve Siyaset Yapısı Nasıldır?

Yunanistan, çok partili sistemde Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın devlet başkanı ve Yunanistan Başbakanı’nın hükümetin başı olduğu parlamenter demokratik bir cumhuriyettir. Yunanistan`da yasama yetkisi hem hükümete hem de Yunan Parlamentosuna verilmiştir. Yunanistan’da yargı; yasama ve yürütmeden bağımsızdır.

Yunanistan Anayasası, devlet başkanının yetkilerini parlamento tarafından seçilen bir cumhurbaşkanına vermektedir. Yunan hükümet yapısı, diğer birçok Batı demokrasisine benzemektedir ve Fransız, Alman modelleri arasında bir uzlaşma olarak tanımlanmıştır. Yunanistan`da Başbakan ve kabine siyasi süreçte merkezi bir rol oynarken, cumhurbaşkanı tören görevlerine ek olarak bazı yürütme ve yasama işlevlerini yerine getirmektedir.

Yunanistan vatandaşlarının büyük çoğunluğu (%83,8) demokrasinin en iyi yönetim şekli olduğu konusunda hemfikirdir.

1974’te kurulduktan sonra Yunan siyasetinde etkili olan Yeni Demokrasi Partisi, 2021 yılında iktidar partidir. Radikal Sol Koalisyon, Panhelenik Sosyalist Hareket, Bağımsız Yunanlar, Altın Şafak, Demokratik Sol, Yunanistan Komünist Partisi; Yunanistan muhalefet partileri arasındadır.

Yunanistan’da Başbakan Nasıl Seçilir?

Yunanistan’da başbakan Parlamento tarafından seçilir ve genellikle milletvekillerinin salt çoğunluğunu kontrol eden partinin lideridir. Yunanistan Anayasasına göre, başbakan hükümetin birliğini korur ve faaliyetlerini yönlendirir. Yunan başbakanları, Yunan hükümetinde ikinci sırada yer alsalar da Yunan siyasi sisteminin en güçlü kişileridir.

2019 Yunanistan genel seçimlerinde partisi birinci sırada yer alan Kiriakos Miçotakis, güncel Yunanistan başbakanı olmuştur.

Kiriakos Miçotakis Kimdir?

Kiriakos Miçotakis, 4 Mart 1968’de Atina’da doğmuş, Yunanistan’ın eski Başbakanı Konstantinos Miçotakis ve eşi Marika’nın oğludur. Kiriakos Miçotakis, 1986 yılında Atina Koleji’nden mezun olmuş, 1986’dan 1990’a kadar Harvard Üniversitesi’ne devam etmiş ve Hoopes Ödülü’nü layık görülerek sosyal bilgiler alanında lisans derecesi almıştır. Kiriakos Miçotakis, 1992’den 1993’e kadar Stanford Üniversitesi’nde Uluslararası Politika alanında master derecesi almıştır. Kiriakos Miçotakis, 1993’ten 1995’e kadar Harvard Business School’da okumuş ve burada da işletme derecesi almıştır.

1990’dan 1991’e kadar Kiriakos Miçotakis, Londra’daki Chase Bank’ın kurumsal finans bölümünde finansal analist olarak çalışmıştır. 1991’den 1992’ye kadar Miçotakis Yunanistan’a dönmüş ve askerliğini yerine getirmek için Yunan ordusuna katılmıştır. Kiriakos Miçotakis, 1995’ten 1997’ye kadar yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Londra’daki McKinsey & Company danışmanlığında öncelikle telekomünikasyon ve finansal hizmetler sektörlerine odaklanmıştır. Kiriakos Miçotakis, 1997’den 1999’a kadar Alpha Ventures’ta risk sermayesi ve özel sermaye işlemlerini yürüten kıdemli bir yatırım görevlisi olarak çalışmıştır. Kiriakos Miçotakis, 1999’da National Bank of Greece’in özel sermaye ve risk sermayesi iştiraki olan NBG Venture Capital’i kurmuş ve CEO olarak görev yapmış, Nisan 2003’te siyasi kariyer yapmak için istifa etmiştir. Kiriakos Miçotakis, Ocak 2003’te Dünya Ekonomik Forumu tarafından yüzyıl yarısının küresel lideri olarak aday gösterilmiştir.

Kiriakos Miçotakis, babası Konstantinos Miçotakis’in yaşamını, çalışmalarını tanıtmayı ve Yunanistan’ın modern siyasi tarihini raporlamayı amaçlayan Konstantinos K. Mitsotakis Vakfı’nın onursal başkanıdır. 24 Haziran 2013 tarihinde Kiriakos Miçotakis, Antonis Samaras’ın kabinesinde İdari Reform ve Yönetim Bakanı olarak atanmıştır. Kiriakos Miçotakis; İdari Reform ve Yönetim Bakanlığı süre zarfında kurumların, yapıların ve süreçlerin işlevsel olarak yeniden düzenlenmesi adına ulusal reformlar gerçekleştirmiştir. Kiriakos Miçotakis, kamu sektörünün büyük ölçüde küçültülmesini ve vergi idaresinin yapısal reformunu kararlılıkla desteklemiştir.

2015 yılında Kiriakos Miçotakis, Yeni Demokrasi partisi için parlamento temsilcisi olarak görev yapmıştır. 2017 yılında Kiriakos Miçotakis, rakibi Vangelis Meymarakis’i %4 farkla geçerek Yeni Demokrasi siyasi partisinin başkanlığına seçilmiştir. Kiriakos Miçotakis’in lider seçilmesinden sonra Yeni Demokrasi Partisi iki yıl içinde iktidara gelmiştir.

Yunanistan Meclisinde Hangi Partiler Vardır?

Yunanistan meclisinde bulunan partilerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • Yeni Demokrasi
 • Radikal Sol Koalisyon
 • Değişim Hareketi
 • Yunanistan Komünist Partisi
 • Yunan Çözümü
 • Panhelenik Sosyalist Hareket

Yunanistan’da toplamda 6 adet siyasi parti bulunmaktadır.

Yunanistan Meclis Yapısı Nasıldır?

Yunanistan meclisi, seçilmiş parlamento üyeleri organı aracılığıyla vatandaşları temsil eden en yüksek demokratik kurumdur. Yunanistan meclisi, yasama yetkisine sahiptir. Yunanistan parlamentosu tek meclisten oluşmaktadır.

Yunanistan Parlamentosu Görevi Nedir?

Yunanistan Parlamentosu, parlamentonun seçilmiş üyeleri tarafından vatandaşları temsil eden ve temel yetkisi yasaları hazırlamak ile hükümeti kontrol etmek olan en yüksek demokratik kurumdur. Yunanistan Parlamentosu, dört yıllık bir dönem için seçilen 300 milletvekilinden oluşan yasama organıdır.

Yunanistan parlamentosunda milletvekili olarak seçilme şartı, genel seçimlerde aday gösterilen bölgede oyların çoğunluğunu almaktır.

Yunanistan’da Kaç Bakanlık Vardır?

Yunanistan’da 17 adet bakanlık bulunmaktadır.

Yunanistan`da bulunan bakanlıklar ve güncel bakanlar aşağıda verilmiştir.

 • Maliye Bakanı: Hristos Staikuras
 • Kalkınma ve Yatırım Bakanı: Adonis Yeryiadis
 • Dışişleri Bakanı: Nikos Dendias
 • Vatandaşı Koruma Bakanı: Mihalis Hrisohoidis
 • Savunma Bakanı: Nikos Panayiotopulos
 • Eğitim ve Din Bakanı: Niki Karameos
 • Çalışma ve Sosyal Konular Bakanı: Yiannis Vrutsis
 • Sağlık Bakanı: Vasilis Kikilias
 • Enerji ve Çevre Bakanı: Kostis Hatzidakis
 • Kültür ve Spor Bakanı: Lina Mendoni
 • Adalet Bakanı: Kostas Tsiaras
 • İçişleri Bakanı: Takis Theodorikakos
 • Dijital Politika ve Devlet Bakanı: Kiriakos Pierrakakis
 • Altyapı ve Ulaştırma Bakanı: Kostas Ah. Karamanlis
 • Denizcilik ve Adalar Bakanı: Yiannis Plakiotakis
 • Tarım ve Gıda Bakanı: Makis Voridis
 • Turizm Bakanı: Haris Theoharis

Yunanistan Hükümeti Görevleri Nelerdir?

Yunanistan hükümetinin başı Yunanistan başbakanıdır. Yunanistan başbakanı, bakan ve bakan yardımcılarının atanmasından sorumludur. Yürütme yetkisi, hükümet tarafından yerine getirilmekte olup yasama ise hem hükümet hem de tek meclisli bir parlamento tarafından yerine getirilmektedir.

Yunanistan’da Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

300 sandalyeli Yunan Parlamentosu milletvekilleri dört yıl için genel oyla seçilmekte ve cumhurbaşkanı, Yunanistan Parlamentosu tarafından beş yılda bir seçilmektedir. Yunanistan yerel seçimleri 5 yılda bir yapılmaktadır.

Yunanistan Halkının Genel Siyasi Görüşü Nasıldır?

Siyasi ve ideolojik olarak, Yunan vatandaşlar Sol-Sağ yelpazesinin ortasında yer almaktadır.

Yunan vatandaşlara ideolojik konumlanma açısından kendilerini nasıl tanımlayacakları sorulduğunda %33,3’ü Liberal-Demokratik merkez, %19,6’sı Sosyal Demokrat, %15,8’i Neo-liberal ve %10,1’i Demokratik Sosyalist olarak tanımlamaktadır. Yunanistan nüfusu, siyasi açıdan çeşitliliğe sahiptir.

Yunanistan Siyasi İltica Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

Yunanistan’a sığınma başvurusu, bir dizi adımdan oluşan bir süreçtir. Yunanistan siyasi iltica talepleri karşısında siyasi iltica talep eden başvuru sahibinin şartlarının uygun olup olmadığına bakarak karar vermektedir.

Yunanistan’a Gitmek İsteyenlerin Siyasi Görüşüne Bakılır Mı?

Yunanistan’a gitmek isteyenlerin siyasi görüşüne bakılmamaktadır.

Yunanistan makamları pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olması halinde ülkeye giriş izni vermemektedir. Siyasi görüş farklılıkları, Yunanistan vizesi almak için bir engel değildir.

Paylaş: