Atina Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Atina Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Yunanistan’da Atina Havaalanına indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

 • Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşım.
 • Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak ulaşım.
 • Atina Havaalanı’nda transfer hizmeti sağlayan firmalarla iletişime geçmek.(Tek kişi veya grup transferi alternatifleri vardır.)
 • Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine metro ile ulaşım.
 • Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs ile ulaşım.

Atina Uluslararası Havaalanı, Atina merkezinin yaklaşık 20 km doğusunda, Markopoulo, Koropi, Spata ve Loutsa kasabaları arasında yer almaktadır. Atina Uluslararası Havaalanının kullanımına 28 Mart 2001 tarihinde başlanmıştır. Atina Uluslararası Havaalanı eski Ellinikon Havaalanının yerini almıştır. 2001’den beri Yunan vizesi ile Yunanistan’a gidecek kişilerin ilk durakları Atina Uluslararası Havaalanı olmaktadır. Atina Uluslararası Havaalanı şu anda 25 Milyonu aşkın kapasitesiyle Uluslararası Havalimanları Konseyi 1.Grup üyesidir. 2020 itibariyle Avrupa’nın en işlek 19. havaalanı ünvanını almıştır.

Atina’da Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Atina’da yalnızca bir tane havalimanı bulunmaktadır.

Atina Uluslararası Havaalanı (ATH), Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı ismine sahiptir. Şehir merkezine alternatif araçlarla ulaşımın mümkün olduğu havalimanı Yunanistan’ın en geniş havalimanı ünvanına sahiptir. Atina Uluslararası Havaalanı, Atina şehrine seyahatleri kolaylaştırmaya ek olarak Attika bölgesinde de kullanımına açıktır.

Atina Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Atina Havaalanı şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktadır.

Atina Havaalanından Halk Otobüsleri ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Atina Havaalanı merkez ulaşım için tüm otobüsler havaalanı içerisinde bulunan gelen yolcu bölümünde 4 ve 5 numaralı kapıların çıkışında kalkmaktadır.

Atina Havaalanından şehre ulaşmak için 4 farklı otobüs hattı tercih edilebilir.

Bu otobüslerin listesi aşağıdaki gibidir.

 • X93 Kifissos KTEL İstasyonu-Havaalanı, (60 dk)
 • X95 Syntagma Meydanı-Havaalanı, (60 dk)
 • X96 Piraeus Limanı-Havaalanı, (90 dk)
 • X97 Eliniko Metro İstasyonu-Havaalanı. (45 dk)

Şehir merkezine ulaşım için X95 Numaralı hat kullanılmaktadır. Pireaus Limanı’na gitmek için yaz döneminde 25 dakika kış döneminde ise 40 dakika aralıklarla kalkan X96 numaralı hat kullanılmaktadır.

Şehir merkezine doğrudan giden X95 numaralı otobüs haftanın her günü 7/24 hizmet vermektedir. Turizmin yoğun olduğu Haziran-Eylül ayları arasında otobüs seferi 15 dakika aralıklarla gerçekleşirken kış aylarında aralık 20 dakikaya ulaşmaktadır. Tam otobüs bileti 6 euro, indirimli bilet ise 3 euro fiyatındadır.

Atina Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Atina Havaalanından şehir merkezine ulaşım için taksi kullanmak da seçenekler arasında yer almaktadır.

Havaalanında 3 Numaralı çıkış kapısından çıkarak taksi durağına ulaşma imkanı vardır. Uçaktan indikten sonra taksi sırası beklemek istemeyen yolcular seyahat öncesi taksi kullanımı için firmanın internet sitesi üzerinden rezervasyon yapabilmektedirler.

Sürücünün bilgileri rezervasyonun ardından rezervasyon sahibine ulaştırılacaktır. En bilinen firma ise ‘Welcomepickups’ isimli firmadır. Taksi şoförü uçağı takip ettiği için olası bir rötar için endişelenmeye gerek yoktur. Hizmet bedeli normal kullanılan taksi ücretlerinin bedeli ile aynıdır ve 38 euro fiyatındadır.

Taksi ile Atina Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım 25 dk sürmektedir.

Yunanistan’da 05.00-00.00 arası geçerli olan gündüz tarifesinde şehir merkezine yolculuk 38 euro tutarındayken, gece tarifesinde ücret 54 Euro’ya ulaşmaktadır.

Atina Havaalanından Şehir Merkezine Metro ile Nasıl Ulaşılır?

Metro havaalanın karşı caddesinde yer alan binada bulunurken binalar arası bir geçit ile ulaşmak mümkündür. Metro ve Tren hattının karıştırılmaması için ‘M’ işaretleri dikkate alınmalıdır.

3 Numaralı metro hattı kullanılarak Atina Uluslararası Havaalanından Aghia Marina durağına giderek şehir merkezine ulaşılabilir. Yolculuk metro hattı ile 50 dakika sürmektedir. Eğer kalınacak adres Syntagma yakınlarında ise yaklaşık 40 dakika süren yolculuğun ardından Syntagma durağında da inilebilir. Syntagma durağı aynı zamanda 2 numaralı metro hattına geçiş adresidir. Piraeus Limanı yakınlarına gidilecekse yaklaşık bir saat sürecek olan yolculuk 1 numaralı metro hattına geçiş adresi olan Monastiraki durağında inilerek gerçekleştirilebilir.

Atina Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımı sağlayan 3 numaralı metro hattı yarım saatte bir hareket etmektedir. Metro ilk seferini sabah 6.30, son seferini ise gece 23.30’da yapmaktadır. Atina Uluslararası Havaalanı metrosundan yararlanmak için süresi 90 dk olan biletlerden edinilmelidir. Biletler ile 90 dk içinde ücretsiz aktarma yapmak mümkündür. Metroda tam bilet fiyatı 10 euro, indirimli bilet ise 5 eurodur. İndirimli bilet 65 yaş üstü insanlar, 18 yaş altı çocuklar ve 25 yaş altı öğrenciler için kullanıma açıktır. Grup biletlerinde fiyat değişikliği yaşanabilmektedir. Örneğin 3 kişilik grup bileti 24 euro, iki kişilik grup bileti ise 18 euro fiyatındadır.

Atina’da şehir içinde metro kullanımı için bilet metro istasyonunda otomatik bilet makinelerinden ya da bilet satış ofislerinden temin edilebilir.

Atina Havaalanından Şehir Merkezine Tren ile Nasıl Ulaşılır?

Atina Havaalanı’ndan şehir merkezine Atina Merkez Tren İstasyonu/Larissis İstasyonu arasında işleyen hat ile ulaşım sağlanabilir.

Tren yolculuğu 40 dakika civarında sürmektedir. Atina Havaalanı Kiato tren hattı kullanılarak Plakentia durağında inilerek şehir merkezine giden 3 numaralı metro hattına geçiş yapılabilir.

Gün içinde sık kullanılan vakitlerde 15 dakikada bir, yoğun dönemler haricinde 30 dakikada bir tren seferi bulunmaktadır. Tren bileti fiyatı 10 euro’dur. Tren biletleri internetten ya da doğrudan bilet satış ofisinden alınabilir.

Atina’ya Giderek Dil Eğitimi Alınabilir Mi?

Atina’ya giderek dil okulları ile dil eğitimi alınabilmektedir.

Yunanistan’ın en iyi ve köklü dil okulları Atina’da bulunmaktadır. Yunanistan Dil Okulları ağırlıklı Yunanca ve İngilizce eğitim vermektedir.

Dil eğitimi alınabilecek okullar aşağıdadır:

 • The Lamda Project
 • Hellenic Language School Alexander the Great
 • Alexandria Institute
 • Real Education
Paylaş: