Arjantin Seyahati İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri

Güney Amerika kıtasının en güney ucunda yer alan Arjantin, Brezilya'dan sonra kıtanın en büyük ülkesidir. Vize muafiyeti tanınmış ülkelerin vatandaşları dışında, Arjantin Cumhuriyeti'ne giden tüm yabancı ziyaretçilerin dış temsilcilikler üzerinden vize almaları gerekmektedir. 

Ülkemiz ile Arjantin Cumhuriyeti arasında 31 Ağustos 1992 tarihinde vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır. Bu kapsamda, Türk ve Arjantin vatandaşları en fazla 90 günlük turistik amaçlı ziyaretlerinde karşılıklı olarak vizeden muaftırlar. Arjantin vize muafiyeti tüm TC pasaport türleri (umumi, hususi, hizmet, diplomatik) için geçerlidir. 

Turizm, iş seyahati, aile veya arkadaş ziyareti gibi amaçlarla yapılacak kısa süreli Arjantin seyahatlerinde, belirli evrakları beyan ederek ülkeye vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Arjantin'e Gitmek İçin Gerekenler

Arjantin Giriş İşlemleri

Vizeden muaf TC vatandaşları aşağıdaki belgelerle birlikte Arjantin sınır kapılarından vizesiz giriş yapabilirler.

 • En az 6 ay geçerlilik süresi bulunan TC pasaportu
 • Geri dönüş için uçak bileti rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası (opsiyonel)

Lütfen Dikkat; Arjantin'e girişlerde yabancı ziyaretçilerden yeterli maddi kaynağa sahip olduklarını gösteren belgeler ve seyahat amacına ilişkin kanıt sunulması istenebilir. Bu nedenle, ülkeye girişte yanınızda güncel bir banka hesap özeti, kredi kartı ekstresi veya nakit para bulundurmanız önerilmektedir. Aynı zamanda İngilizce veya İspanyolca olarak yazılmış ve seyahat planınızı açıklayan bir dilekçe sunmanız da tavsiye edilir.

Arjantin Vize Başvuru İşlemleri 

Birçoğu Afrika, Ortadoğu ve Güney Asya'da bulunan belirli ülkeler ile Arjantin arasında vize muafiyeti anlaşması imzalanmamıştır. Dolayısıyla Afganistan, Irak, İran, Azerbaycan, Suriye ve Mısır gibi vize muafiyeti tanınmayan ülkelerin vatandaşları, Arjantin'e gitmek için konsolosluğa başvuru yaparak vize almalıdırlar. 

Arjantin Cumhuriyeti'nin e-vize veya varışta vize uygulaması bulunmamaktadır. Arjantin vizesine tabi olup Türkiye'den vize almak isteyen yabancı ülke vatandaşları, geçerli TC ikamet izni ve vize türüne göre gerekli evrakları hazırlayarak Arjantin Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan 90 günlük ziyaretçi (turist) vizesi alabilirler. Vize başvuruları, Arjantin konsoloslukları yetki alanına göre kabul edilmektedir. 

Arjantin vize işlemleri için: 0850 241 1868

Arjantin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Arjantin vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

 • En az 6 ay geçerlilik süreli pasaport aslı ve fotokopisi
 • Geçerli TC ikamet izni fotokopisi
 • Arjantin vize başvuru formu
 • Onaylı konaklama rezervasyonu veya noter onaylı davetiye
 • Dönüş bileti rezervasyonu
 • Şahsi banka hesap özeti ve varsa ek maddi belgeler
 • 40x40 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • 18 yaş altı başvuru sahipleri için; 
  • Doğum belgesi
  • Varsa velayet veya evlat edinme belgesi
  • Apostilli muvafakatname

Arjantin Vize Ücreti

2024 yılında Arjantin ziyaretçi vizesi için başvuru harç ücreti 150 USD'dır. Tüm vize ücretleri Arjantin Konsolosluğu randevusunda tahsil edilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: