Hollanda Vizesi

Hollanda Vizesi: Hollanda Vize Başvurusu ve Ücreti

Hollanda vizesi, Hollanda’ya farklı nedenlerle ziyarette bulunmak ya da Hollanda’da ikamet etmek için başvurulması gereken vize türüdür.

Hollanda vize başvurusu, gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği, vize başvuru merkezleri ve akredite acentelere yapılabilmektedir.

2021 yılı Hollanda vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Yaş grubuVize ücreti
Hollanda Vize Başvuru Ücreti80 EUR
Form & Dilekçe20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri35 EUR
Aracı Kurum Ücreti40 EUR
Toplam175 EUR

Hollanda Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Hollanda, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından vize talep etmektedir ancak hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri) hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalmak koşuluyla Hollanda vizesinden muaf tutulmaktadır.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi almak için öncelikle vize türü belirlendikten sonra Hollanda vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak veya ilgili Hollanda dış temsilciliğine şahsen gidilerek alınabilir.

Randevu tarihinde gerekli evraklar beyan edilerek biyometri (parmak izi) işlemleri tamamlanır ve vize başvurusu bu aşamada tamamlanmış olur. Vize başvurusunun değerlendirmeye alınıp sonlandırılmasından sonra başvuru yapılan kuruma tekrar giderek pasaport ve Hollanda vizesi alınır.

Vize onay sürecinde tüm vize türleri için Hollanda Büyükelçiliği Ankara ve Hollanda Konsolosluğu İstanbul tek yetkili kuruluştur.

Hollanda Kısa Dönemli Vize Türleri Nelerdir?

Hollanda C tipi (kısa süreli) vizeler, yabancı bir kişinin Hollanda ve diğer Schengen ülkelerinde 180 günde en fazla 90 gün olacak şekilde barınmasını sağlayan vize türüdür. Hollanda kısa dönem vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Hollanda turist vizesi: Hollanda turist vizesi, turistik amaçlarla Hollanda’ya gitmek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda ticari vizesi: Hollanda ticari vizesi, Hollanda’da ticari faaliyetlerde bulunmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi: Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Hollanda’da bulunan aile üyesi veya arkadaşlara ziyaret yapmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda dönüş vizesi: Hollanda dönüş vizesi, Hollanda’ya dönmek isteyip Hollanda oturum iznine sahip olduğunu kanıtlayamayan kişiler tarafından başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda AB, AEA, İsviçre vatandaşlarının aile bireyleri vizesi: Hollanda AB, AEA veya İsviçre vatandaşlarının aile bireyleri vizesi; AB, AEA veya İsviçre vatandaşı olan aile üyeleriyle birlikte Avrupa’ya veya Avrupa içinde seyahat etmek isteyen kişiler tarafından başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda eş ziyareti vizesi: Hollanda eş ziyareti vizesi, Hollanda vatandaşı olan eşe ziyaret yapmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda erken emekli vizesi: Hollanda erken emekli vizesi, erken emeklilik alan kişilerin Hollanda’ya gitmek için başvurması gereken vize türüdür.
 • Hollanda kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi: Hollanda kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi, Hollanda’ya kültürel ziyaret düzenlemek, Hollanda’da spor etkinliklerine ve konferanslara katılmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda şoför vizesi: Hollanda şoför vizesi, Hollanda’da şoförlük işi sebebiyle kısa süre kalmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda denizci vizesi: Hollanda denizci vizesi, Hollanda’ya uluslararası kargo taşıyan veya gezi yapan gemilerde mürettebat olarak bulunmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma programı vizesi: Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma programı vizesi, AB eğitim veya araştırma programları kapsamında Hollanda’da eğitim almak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda partner vizesi: Hollanda partner vizesi; giriş yasağının uygulandığı bir ülkede yaşanması durumunda, Hollanda’da ikamet eden partneri ziyaret etmek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Hollanda göçmen vizesi: Hollanda göçmen vizesi, Hollanda’ya geri dönen göçmen kategorisinde bulunanların başvurması gereken vize türüdür.
 • Hollanda transit vize: Hollanda transit vizesi, Schengen bölgesi dışında bir yere seyahat etmek için Hollanda havaalanında uçak değiştirilmesine imkan veren vize türüdür.
 • Hollanda turuncu halı vizesi: Hollanda turuncu halı vizesi, şirketler ve diğer kurumlar için çalışan kişilerin vize almasını kolaylaştıran bir program türüdür.

Hollanda Aile Vizesi

Hollanda aile vizesi, Hollanda kalıcı oturum izni bulunan ya da Hollanda vatandaşı olan aile üyesi veya arkadaşa ziyaret yapmak için başvurulması gereken vize türüdür.

Kısa süreli bir Schengen vizesi olan Hollanda Aile Ziyareti Vizesi hamillerine Hollanda’yı 180 günlük bir süre içinde maksimum 90 gün süreyle ziyaret etme hakkı tanımaktadır. Hollanda aile ve arkadaş ziyareti vizesinin diğer Schengen ülkelerinde de geçerliliği bulunmaktadır.

Hollanda Ticari Vizesi

Hollanda ticari vize, sahiplerinin Hollanda’da ticari faaliyetlerde bulunmasına olanak sağlayan vize türüdür. Hollanda ticaret vizesi hamilleri, Hollanda’da toplantılara, konferanslara veya eğitimlere katılım sağlayabilmektedir. Hollanda ticari vize para karşılığında Hollanda’da çalışmayan başvuru sahiplerine verilmektedir. Hollanda’da ücret karşılığında çalışmak için, çalışma izni alınmalıdır.

Kısa süreli bir Schengen vizesi olan Hollanda Ticari Vizesi diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir ve 180 günlük bir süre içinde maksimum 90 gün süre Hollanda’da barınmaya olanak sağlamaktadır.

Hollanda Turist Vizesi

Hollanda turist vizesi, Hollanda’da her 180 günde maksimum 90 gün barınılmasına imkan sağlayan kısa süreli vize türüdür. Hollanda’da turizm amaçlı yapılan gezinin Hollanda’ya yapılacak iş seyahati ile birleştirmek istenmesi halinde, seyahat amacı iş olarak seçilmelidir.

Hollanda turist vizesi kapsamında tatil, gemi gezisi, şehir gezisi veya diğer amaçlarla yapılan gezilere katılım sağlanabilinmektedir. Hollanda Turist Vizesi, diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir. Hollanda turist vizesi hamillerine çalışma izni sağlamamaktadır.

Hollanda Kültürel Ziyaretler, Spor Etkinlikleri ve Konferans Vizesi

Hollanda kültürel ziyaretler, spor etkinlikleri ve konferans vizesi, Hollanda’ya kültürel ziyaret düzenlemek, Hollanda’da spor etkinliklerine ve konferanslara katılabilmeye olanak sağlayan kısa süreli vize türüdür.

Kısa süreli bir vize türü olan Hollanda Kültürel Ziyaretler, Spor Etkinlikleri ve Konferans Vizesi hamilleri Hollanda’yı 180 günlük bir sürede azami 90 gün süreyle ziyaret edebilmektedir. Hollanda kültürel ziyaretler, spor etkinlikleri ve konferans vizesinin diğer Schengen ülkelerinde de geçerliliği bulunmaktadır.

Hollanda AB Vatandaşlarının Aile Üyeleri için Vize

Hollanda AB, AEA veya İsviçre vatandaşlarının aile bireyleri vizesi, AB, AEA veya İsviçre vatandaşlığı bulunan aile üyeleriyle birlikte Avrupa içinde veya Avrupa’ya seyahat etmek isteyen kişiler tarafından başvurulabilen kısa süreli vize türüdür.

Hollanda; AB, AEA veya İsviçre vatandaşlarının aile üyeleri vizesi başvurusunda bulunmak için; AB, Lihtenştayn, Norveç, İzlanda veya İsviçre vatandaşı olan birinin aile üyesi olunması, söz konusu aile üyesinin, vatandaşı olduğu ülke dışında bir AB üyesi devlete seyahat etmesi ve başvuru yapacak kişinin aile üyesiyle birlikte seyahat etmesi ya da ziyaret edilen ülkede yanında bulunacak olması gerekmektedir. Hollanda AB, AEA veya İsviçre Vatandaşlarının Aile Üyeleri için Vize Hollanda’da her 180 günde maksimum 90 gün barınılmasına imkan sağlamaktadır.

Hollanda Transit Vize

Hollanda transit vize, Hollanda havaalanından Schengen bölgesi dışında bir yere seyahat ederken uçak değiştirilmesine izin veren vize türüdür. Hollanda transit vizesi, Hollanda veya başka bir Schengen ülkesine giriş yapılmasına izin vermemektedir. Hollanda transit vize hamillerinin havaalanından ayrılmalarına izin verilmemektedir.

Hollanda transit vizesinin geçerlilik süresi vize üzerinde yazmaktadır. Hollanda Transit Vize hamillerinin vize geçerlilik süresinden uzun süre Hollanda’da barınması durumunda, tüm Schengen ülkelerinde geçerli iki yıllık vize ihlal yaptırımı uygulanabilmektedir.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi

Hollanda geri dönüş vizesi, Hollanda oturum iznine sahip olduğunu Hollanda Hükümetine kanıtlayamamış kişilerin başvurması gereken kısa süreli vize türüdür.

Hollanda geri dönüş vizesine; oturum izni yurt dışındayken kaybolmuş, çalınmış, hasar görmüş veya süresi dolmuş kişiler başvurabilmektedir. Hollanda geri dönüş vizesi hamillerine Hollanda’yı 180 günlük bir süre içinde azami 90 gün süreyle ziyaret etme hakkı tanımaktadır. Hollanda dönüş vizesine sadece Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği üzerinde başvuru yapılabilmektedir.

Hollanda Partner Vizesi

Hollanda partner vizesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında giriş yasağı uygulanan bir ülkede yaşanması durumunda, Hollanda’da ikamet eden partneri ziyaret etmek için başvurulması gereken vize türüdür.

Hollanda uzun mesafe ilişki vizesi başvurusunda bulunabilmek için, koronavirüs döneminden önce en az 2 kere yüzyüze görüşüldüğünün kanıtlanması gerekmektedir. Hollanda parner vizesi hamilinin 180 günlük periyotta maksimum 90 gün olacak şekilde Hollanda ziyaretinde bulunmasına olanak sağlamaktadır. Vize sahibi, Hollanda’ya gitmeden önce dönüş bileti rezervasyonu yapmalıdır.

Hollanda Şoför Vizesi

Hollanda şoför vizesi, Hollanda’ya uluslararası kargoya da yolcu taşımak için kamyon, tır şoförleri tarafından başvurulması gereken kısa süreli vize türüdür.

Hollanda şoför vizesi başvurusunda bulunabilmek için Türkiye’de kayıtlı araca sahip resmi şoför olunması gerekmektedir. Hollanda Şoför Vizesi sahipleri Hollanda’yı ve diğer Schengen ülkelerini 180 günlük bir süre içinde azami 90 gün süreyle ziyaret edebilmektedir.

Hollanda Göçmen Vizesi

Hollanda göçmen vizesi Hollanda’ya geri dönmek isteyen göçmenler tarafından başvurulabilecek vize türüdür.

Kısa süreli bir vize türü olan Hollanda Göçmen Vizesi hamilleri Hollanda’yı 180 günlük bir sürede azami 90 gün süreyle ziyaret edebilmektedir. Hollanda göçmen vizesinin diğer Schengen ülkelerinde de geçerliliği bulunmaktadır.

Hollanda Denizci Vizesi

Hollanda denizci vizesi, Hollanda’ya uluslararası kargo taşıyan veya gezi yapan gemilerde bulunan mürettebat tarafından başvurulması gereken vize türüdür.

Hollanda denizci vizesi başvurusu geminin bayrağından bağımsız olarak yapılmaktadır. Türkiye Mavi Halı programı kapsamında Türkiye’den Hollanda bayraklı ya da Hollanda’ya ait bir gemide çalışmak için Hollanda Denizci Vizesi başvurusunda bulunulabilmektedir. Mavi Halı programı Türkiye denizcilerinin vize almasını kolaylaştırmaktadır. Hollanda denizci vizesi hamilleri Hollanda’yı ve diğer Schengen ülkelerini 180 günlük bir süre içinde azami 90 gün süreyle ziyaret edebilmektedir.

Hollanda Çalışma, Eğitim ve Araştırma Vizesi

Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma programı vizesi, Hollanda’da AB eğitim veya araştırma programları bünyesinde eğitim almak için başvurulabilecek vize türüdür.

Hollanda kısa süreli vize türlerinden olan Hollanda çalışma, eğitim ve araştırma Vizesi Hollanda’da 180 gün içerisinde maksimum 90 gün olacak şekilde eğitim görülmesine olanak sağlamaktadır. Hollanda’da 90 günden uzun süre eğitim almak için oturma iznine başvurulması gerekmektedir.

Hollanda Turuncu Halı Vizesi

Hollanda Turuncu Halı vizesi, Hollanda’ya sürekli seyahat etmesi gereken şirketler ve diğer kurumlar için çalışan kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Turuncu Halı koşulları, uygulaması ve programdan yararlanma hakkı ülkeden ülkeye değişmektedir. Hollanda turuncu halı vizesi başvurusu yapmak için, İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla Turuncu Halı Programına katılmış şirketlerin çalışanı olunması gerekmektedir. Turuncu Halı programına vize başvuru merkezleri aracılığıyla katılım sağlanamamaktadır. Hollanda Turuncu Halı vize programına katılmış şirketlerin çalışanları Hollanda’ya seyahat ederken daha kolay vize alabilmektedir.

Hollanda Eş Vizesi

Hollanda eş vizesi, Hollanda’ya ziyaret yapmak için Hollanda vatandaşlarının eşleri tarafından başvurulması gereken vize türüdür.

Hollanda eş vizesi hamilleri Hollanda’yı ve diğer Schengen ülkelerini 180 günlük bir süre içinde azami 90 gün süreyle ziyaret edebilmektedir. Türkiye’de ikamet eden Hollanda vatandaşı kişilerin eşlerinin Hollanda Eş Vizesi başvurusu yapabilmeleri için Hollanda vatandaşı kişinin Türkiye’de yaşadığına dair ikamet belgesi sunmaları gerekmektedir.

Hollanda Karayip Vizesi

Hollanda karayip vizesi Hollanda Krallığı’nın Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, St. Eustatius ve St. Maarten bölgelerini ziyaret etmek için başvurulması gereken vize türüdür.

Hollanda karayip vizesinin kısa ve uzun olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Kısa süreli Hollanda karayip vizesi, Karayip bölgelerinde 180 günlük bir süre içinde 90 güne kadar barınılmasını sağlar. Uzun süreli Hollanda Karayip Vizesi, Karayip bölgelerini 90 günden fazla ziyaret etmeyi planlayanların başvurması gereken Karayip vizesi türüdür.

Hollanda Uzun Dönem Vize

Hollanda’da 90 günden daha uzun süre kalmak isteyen kişiler Hollanda uzun dönem vize türüne başvurması gerekmektedir. Hollanda geçici kalış izni (MVV), uzun dönemli vize olarak bilinmektedir.

Hollanda uzun dönemli vize, oturma izni almak için Hollanda’ya seyahat edilmesini sağlar. Hollanda uzun dönemli vize, başvuru türüne göre belirli bir süre eğitim, çalışma, aile birleşimi, staj ve iltica amacıyla Hollanda’da barınmayı sağlar. Hollanda Uzun Dönem Vize başvurusu yapmak için Göçmenlik ve Yurttaşlığa Kabul Servisi’ne (IND), Hollanda elçiliklerine veya Hollanda konsolosluklarına müracaat edilebilmektedir.

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda vize başvurusu yapmak için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Hollanda vize türüne karar verilmelidir.
 2. Hollanda vizesi online başvuru formu doldurulmalıdır.
 3. Hollanda Konsolosluğundan, Hollanda Büyükelçiliğinden ya da vize başvuru merkezlerinden randevu talep edilmelidir.
 4. Başvuru türüne göre talep edilen evraklar bir araya getirilmelidir.
 5. Randevu günü Hollanda Konsolosluğuna, Hollanda Büyükelçiliğine ya da vize başvuru merkezlerine giderek gerekli evraklar sunulmalı ve vize ücreti ödenmelidir.
 6. Vize süreci sonuçlandığında vize başvuru merkezine gidilerek sonuç öğrenilmeli ya da kargo aracılığıyla vize sonucu teslim alınmalıdır.

Hollanda vize başvuru formunun doldurulmasına yönelik yönerge dahilinde başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması, gerekli evrakların talep edilen şekilde bir araya getirilmesi başvuru sonucunun olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Hollanda vize başvurularında randevu alınması, form ve dilekçe doldurulması uzman danışmanlar ve saha kadrosu tarafından yapılarak baştan sona tüm süreç takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Vizesi için Gerekli Evraklar Nedir?

Hollanda vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak için sahip olunan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, Hollanda’dan çıklacak tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerli olması ve en az 2 boş sayfası bulundurması gerekmektedir. Hollanda vizesi başvurusunda bulunurken pasaportun orijinali ve işlenmiş sayfalarının kopyası sunulmaktadır.
 • Hollanda vizesi başvuru formu: Hollanda vize başvurusunda bulunmak için Schengen vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde online olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Yasal ikametgah belgesi: Türkiye’deki bir devlet kurumundan alınmış yasal ikametgah belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Hollanda uçak rezervasyonu: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak için, gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu oluşturulmalıdır.
 • Hollanda’da kalınacak yer kanıtı: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak için otel veya kalınacak diğer yerlerden rezervasyon yapıldığına dair kanıt sunulmalıdır.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak için son üç aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap özeti ve maaş bordroları gibi düzenli gelir gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Hollanda vizesi başvurusu yapacak olan kişinin sağlık sigortası seyahat süresinin tamamında geçerli olmalı, en az 30.000 EUR tutarındaki masrafları karşılamalı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.
 • Harç makbuzu: Hollanda vizesi başvurusunda bulunmak için, vize harç bedelinin ödendiğine dair gerekli kanıtın sunulması gerekmektedir.

Hollanda Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Hollanda vize fotoğraf ölçüleri, 35 mm genişlik ve 45 mm yükseklikte, fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.

Hollanda Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hollanda vize uzatma işlemleri uzun süreli eğitim vizeleri için gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler Hollanda’ya giriş yaptıktan sonra oturum iznine başvurmaktadır. Öğrencilere öğrenim sürelerine göre oturum izni verilmektedir. Öğrenim sürecinin devam ettiğinin gerekli belgelerle kanıtlanması koşulu ile oturma izni bitmeden 3 ay önce öğrencilerin başvuru yaparak oturum izinlerini bir yıl daha uzatma hakları bulunmaktadır. Değişim öğrencileri, mevsimlik öğrencilik yapanlar ve stajyerler oturma iznini uzatamamaktadır.

Hollanda Vize Şartları Nelerdir?

Hollanda vize başvurusu yapmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda vizesi için gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesi gereklidir.
 • Hollanda vatandaşlarına tehlike arz edecek eylemlerin bulunmadığı bir sabıka kaydının bulunması gerekmektedir.
 • Adayın yurt dışına çıkış yasağı bulunmaması gerekmektedir.

Hollanda Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hollanda vize reddi aldıktan sonra, her başvuru sahibinin 28 gün içerisinde Hollanda Büyükelçiliği’ne veya Hollanda Konsolosluğu’na bir Hollanda vize reddi itiraz dilekçesi (temyiz mektubu) yazarak karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Eksik belge sunulması nedeniyle vize reddi alınmışsa eksik belgeler tamamlanmalıdır. Vize reddi temyiz mektubunun yasalar ve kurallara dayandırılarak yazılması gerekmektedir. Vize reddi temyiz mektubu yazıldıktan sonra, orijinal vize reddi mektubu ve kişinin pasaportunun bir kopyası ile beraber vize reddi alan kişinin bizzat müracaatı yoluyla Hollanda Büyükelçiliği’ne veya Hollanda Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

Hollanda Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Hollanda vizesi danışmanlık ücreti 2021 yılı için 40 EUR’dur.

Hollanda’ya Vize Almak Kolay Mı?

Hollanda vizesi almak, Hollanda Konsolosluğu’nun istediği pasaport, finansal yeterlilik kanıtı, uçak ve kalınacak yer rezervasyon kanıtı, başvuru formu gibi evrakların kurallara uygun bir şekilde hazırlanması ve kişinin seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönme ihtimalinin güçlü olması halinde kolaydır.

Schengen Vizesi Hollanda’ya Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye 26 devletten herhangi birine seyahat eden kişinin her 180 günde bir 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vize türüdür. Hollanda Schengen vizesi kapsamında yer almakta olup farklı ülkeden alınmış Schengen vizesi ile Hollanda’yı ziyaret etmek mümkündür.

Hollanda Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti için çalışan memurlara ve belirli şartları taşımaları durumunda bu memurların ailelerine 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne yeşil (hususi) pasaport olarak adlandırılmaktadır.

Hususi (yeşil) pasaport hamilleri, Hollanda’ya girebilmek veya transit geçebilmek için vizeden muaf tutulmaktadır. Yeşil pasaport hamilleri, 180 günlük bir süre zarfında maksimum 90 gün süreyle Hollanda’da vizeye ihtiyaç olmaksızın bulunabilmektedir.

Hollanda’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Hollanda’nın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Cezayir
 • Angola
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bhutan
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Burkina Faso
 • Burma/Myanmar
 • Burundi
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Cape Verde
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Çin
 • Komorlar
 • Kongo
 • Küba
 • Kongo Temsilcisi
 • Cibuti
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • Mısır
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Etiyopya
 • Fiji
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Pakistan
 • Gine
 • Gine Bissau
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Endonezya dili
 • İran
 • Irak
 • Fildişi Sahili
 • Jamaika
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Laos
 • Lübnan
 • Lesotho
 • Liberya
 • Libya
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldivler
 • Mali
 • Marshall Adaları
 • Moritanya
 • Mikronezya
 • Moğolistan
 • Fas
 • Mozambik
 • Namibya
 • Nauru
 • Nepal
 • Nijer
 • Nijerya
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Marianas
 • Umman
 • Suriye
 • Papua Yeni Gine
 • Filipinler
 • Katar
 • Rusya
 • Ruanda
 • Samoa
 • Sao Tome ve Principe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Güney Afrika
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Solomon Adaları
 • Svaziland
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Togo
 • Doğu Timor
 • Tonga
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Tuvalu
 • Uganda
 • Özbekistan
 • Vanuatu
 • Vietnam
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

Hollanda’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Hollanda’nın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei Darüsselam
 • Dominik
 • El Salvador
 • Grenada
 • Grenadinler
 • Guatemala
 • Güney Kore
 • Gürcistan
 • Honduras
 • İsrail
 • Japonya
 • Kanada
 • Karadağ
 • Kiribati
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Makedonya Cumhuriyeti
 • Malezya
 • Marşal Adaları
 • Seyşeller
 • Sırbistan
 • Singapur
 • Şili
 • Trinidad ve Tobago
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda

Hollanda Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Hollanda vizesi alınması durumunda Schengen üyesi olan diğer 25 ülkeye vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Hollanda Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Hollanda vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa
 • Belçika
 • Almanya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovenya
 • Slovakya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre

Hollanda’ya Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Hollanda vizesi başvurusunu sonuçlanma süresi 15 iş günüdür.

Hollanda vizesinin sonuçlanma süresi, başvuru yapılan döneme, Hollanda Büyükelçiliğinin veya Hollanda Konsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak 30 güne, ek belgelerin gerekmesi gibi istisnai durumlarda 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Hollanda Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hollanda vize başvurusu yapmak için ilk adımı uygun vize türüne karar vermektir. VFS Global Hollanda resmi sitesinden kişiye uygun vizeye karar verildikten sonra, online vize başvuru formu doldurulmaktadır. Hollanda vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra vize başvuru merkezinden randevu tarihi oluşturulmalıdır. Hollanda vize başvurusu için alınan randevu tarihine kadar başvuru sahiplerinin Hollanda vizesi için talep edilen belgeleri ve evrakları bir araya getirmeleri gerekmektedir. Hollanda vize başvuru takibi VFS Global sitesinden referans numarası sorgulayarak, çağrı merkezi aranarak ya da ilgili adrese mail atarak takip edilebilmektedir.

Hollanda Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Türkiye Cumhuriyeti yeşil, gri ve siyah pasaport hamilleri Hollanda ziyaretlerinde 180 gün içerisinde maksimum 90 gün kalmaları şartıyla vizeden muaf tutulmaktadır. AB, AEA, İsviçre vatandaşları Hollanda’ya girişlerinde vizeden muaf tutulmaktadır. Schengen üyesi olan diğer 25 ülke Hollanda’ya vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: