Rusya Vizesi

Rusya Vizesi Başvuru Süreci 2023

Rusya vizesi, hamiline geçerli olduğu süre boyunca Rusya’da bulunma hakkı veren bir vize türüdür. Rusya için vize almak isteyen kişilerin Rusya Federasyonu’nun uyguladığı vize politikası dahilinde Rusya’ya vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Rusya Federasyonu’nun uyguladığı vize politikası ile belirli ülke vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanmaktadır; vize muafiyeti için gerekli kriterleri sağlamayan kişilerin Rusya vize işlemleri gerçekleştirmeleri gerekir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 2016-2020 yılları arasında verilen Rus vizesi sayıları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ülkeler20202019201820172016
Almanya58,953410,780360,582336,423324,959
Çin41,280453,338406,831371,489339,030
Türkiye Cumhuriyeti34,16283,16981,17779,89845,209
Fransa27,059172,870146,491145,576131,229
Birleşik Krallık20,77092,57388,29096,24693,169
İtalya18,272162,529139,797129,124129,038
Amerika Birleşik Devletleri16,736106,25098,93695,63094,682

Türkiye'den yapılacak Rusya vizesi başvurularında akredite acente Vizem.net başvuru sahiplerine gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm başvuru süreci için tam kapsamlı vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Rusya için Vize Gerekli Mi?

Rusya için vize gereklilik durumu vize başvurusunda bulunan kişinin sahip olduğu pasaport türü ve planlanan Rusya seyahatinin süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Rusya Türkiye vize uygulaması dahilinde, bordo pasaport Rusya vize uygulamasından muaf tutulmamaktadır; umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya seyahatleri için vize almaları gerekmektedir.

Rusya’ya seyahat etmek isteyen hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları her 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak Rusya seyahatleri için 30 gün süreyle vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 gün süreyle Rusya vizesi başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Yeşil Pasaport ile Rusya'ya Vizesiz Gidilir Mi?

Yeşil pasaport, hususi pasaport olarak da adlandırılan ve devlet memurlarına verilen bir pasaport türüdür. Türkiye Rusya vize anlaşması dahilinde yeşil pasaport vize Rusya başvurusunda bulunmak isteyen kişiler her 180 günlük süre zarfında 90 günü aşmayacak seyahatler için 30 gün süreyle vizeden muaf olmaktadır.

2022'de Rusya'ya Vize Var Mı?

2022’de Rusya’ya vize uygulaması bulunmaktadır. 2022 yılında güncel olarak Rusya vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişilerin, gerekli vize belgelerini eksiksiz olarak hazırladıktan sonra Rusya vize başvuruları için yetkili olan aracı kuruma müracaat ederek başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Rusya Vize Şartları Nelerdir?

Rusya vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya vize başvuru sahibinin sabıka kaydının temiz olması
 • Söz konusu Rusya vizesi için gerekli olan tüm evrakların eksiksiz bir biçimde hazırlanmış olması
 • Vize başvuru sahibinin yapmak istediği Rusya seyahati için yeterli finansal yeterlilik durumuna sahip olması
 • Kişinin başvurmak istediği ilgili Rus vizesine bağlı olarak başvuru sahibinin geçerli bir davetiyesinin bulunması
 • Rusya vize başvuru sahibinin geçerli bir pasaporta sahip olması

Rusya Vize Türleri Nelerdir?

Seyahat amaçlarına göre farklılaşan Rusya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya diplomatik vize: Diplomatik pasaport sahibi yabancı ülke vatandaşı devlet başkanları veya resmi bir görevi olan delegelere verilebilen vize türüdür.
 • Rusya hizmet vizesi: Hizmet pasaportu hamili yabancı uyruklu kişilere verilen bir vize türüdür.
 • Rusya özel vize: Rusya’ya kendilerine gönderilen davet mektubu nedeniyle kısa bir seyahat için gidecek olan kişilere verilen vize türüdür.
 • Rusya iş vizesi: Rusya’ya iş temelli nedenlerle seyahat etmek isteyen kişilere verilen vize türüdür.
 • Rusya turist vizesi: Rusya’da faaliyet gösteren bir tur şirketi tarafından kendisine davet mektubu gönderilmiş kişilere verilen vize türüdür.
 • Rusya öğrenci vizesi: Rusya’ya ülkede eğitim görmek amacıyla seyahat etmek isteyen öğrencilere verilen vize türüdür.
 • Rusya çalışma vizesi: Rusya’ya belirli bir süre için ülkede çalışmak amacıyla seyahat etmek isteyen kişilere verilen vize türüdür.
 • Rusya insani vize: Rusya’ya; bilimsel, kültürel, politik ya da spor temelli nedenler için seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarına verilen vize türüdür. Rusya insani vize Rusya’ya dini etkinlikler, hac katılımı, sadaka ya da insani yardım aktiviteleri gerçekleştirmek için seyahat edecek kişilere verilebilmektedir.
 • Rusya transit vizesi: Rusya üzerinden aktarma yaparak farklı bir yabancı ülkeye seyahat edecek olan kişilere verilen vize türüdür.
 • Rusya çıkış vizesi: Rusya’da bulundukları süre dahilinde vize geçerlilik süresi biten kişilerin ülkeden ayrılabilmek için başvuruda bulunmaları gereken vize türüdür.
 • Rusya e-vize: Cezayir, Bahreyn, Brunei, Çin, Hindistan, İran, Japonya, Kuzey Rusya, Kuveyt, Meksika, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Singapur, Tunus, Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının başvuruda bulunabileceği ve hamiline 8 günden kısa bir süreliğine Rusya’nın belirli bölgelerine seyahat edebilme hakkı veren bir vize türüdür.

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya vize başvurusu, başvuru sahibi tarafından şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Rusya konsolosluklarına veya Rusya vize aracı kurumunun başvuru merkezine yapılır. Rusya vize başvuru işlemleri için; vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, vize ücretinin ödenmesi, vize randevusunun alınması ve randevu sırasında diğer vize işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Rusya vize merkezi üzerinden yapılacak başvurular için posta ile başvuru yapma seçeneği bulunmaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Rusya vizesi başvurularında, gerekli evrakların İstanbul merkez ofisine iletilmesi ile vize işlemleri, başvuru sahibinin vize merkezi ya da dış temsilciliğe gitmesine gerek kalmadan uzman danışmanlar tarafından tamamlanabilmektedir.

Rusya Federasyonu için Online Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Rusya Federasyonu online vize başvurusu için e-vize uygulaması bulunmaktadır, ancak 2022 yılı itibariyle başvuru sistemi açık değildir. Rusya Dışişleri Bakanlığı web sitesinde geçici bir süre için e-vize başvurularının alınmadığını duyurmakta, uygulamanın ne zaman tekrar yürürlüğe gireceği hakkında bilgi verilmemektedir.

Başvuru sisteminin açık olması halinde, Rusya elektronik vize uygulamasından yalnızca belirli ülkelerin vatandaşları yararlanabilmektedir. Uygun ülkelerin vatandaşları için Rusya e vize başvurusu işlemleri online olarak hızlı bir biçimde yapılabilmektedir. Elektronik Rusya vize başvuruları kabul edilen kişiler 30 günlük bir dönem içerisinde en fazla 8 gün süre ile Rusya’da bulunma hakkına sahip olmaktadır.

T.C. Vatandaşları Rusya Federasyonu E-Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu e-vize başvurusu yapabilen ülkeler arasında sayılmaktadır. Rusya için elektronik vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; iş, turizm veya etkinlik vize türlerine başvuruda bulunmaları gerekir.

Rusya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya vize başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından visa.kdmid.ru adresi üzerinden Rusya vize başvuru formunun online olarak eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgilerle doldurulması gerekir.
 • Voucher (davetiye) belgesi: Rusya’ya bir tur organizasyon şirketinin gezisi dahilinde seyahat etmek isteyen kişiler için söz konusu organizasyon şirketi tarafından düzenlenmiş ve şirketin antetli kağıdına yazılmış bir davet mektubunun vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekir.
 • Pasaport: Başvuruda bulunulan Rusya vizesinin bitiş tarihinin ardından en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve vizenin uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan bir pasaportun vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Söz konusu Rusya seyahati için başvuru sahibi adına düzenlenmiş uçak bileti gibi belgelerin başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Rusya seyahati süresince başvuru sahibinin nerede konaklayacağına dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş, açık renkli fona sahip, kişinin yüzünün net bir biçimde görünür olduğu, 35 mm uzunluğa ve 45 mm uzunluğa sahip 2 adet renkli biyometrik fotoğrafın vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.

Vize başvuru sahibinin; yaşına, mesleki durumuna ve başvuracağı vize türüne bağlı olarak Rusya vize başvuru evrakları değişiklik gösterebilmektedir.

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya vize başvuru formu online olarak visa.kdmid.ru adresi üzerinden doldurulur. Rusya vize başvuru formu doldurma işlemleri için online sistem üzerinden öncelikle başvurunun yapıldığı ülke ve dil seçeneklerinin seçilmesi gerekmektedir ancak Türkçe dil seçeneği uygun dil seçenekleri arasında yer almamaktadır. Rusya vize başvuru formunun doldurulacağı dil ve başvurunun yapılacağı ülkenin seçilmesinin ardından gerekli şartların okunup onaylanması ile yeni form oluşturulabilmektedir.

Rusya vize başvuru işlemleri için gerekli şartların kabul edilmesinin ardından gelen sondaki adımda kullanıcı şifresinin belirlenip onaylanması ile form doldurma işlemine başlanabilmektedir. Rusya online vize başvuru formu doldurulurken gerekli tüm bilgilerin doldurulmasına, herhangi bir yazım hatası yapılmamasına ve verilen bilgilerin başvuru için ibraz edilen destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile tutarlı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Vize başvurusu için online Rusya vize formu doldurma işleminden sonra formun çıktısının alınması gerekmektedir.

Rusya online vize başvuru formu için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya Vizesi için Voucher Belgesi Nedir?

Rusya vizesi için voucher belgesi, başvurulacak vize için gerekli olan ve başvuru sahibinin Rusya’ya seyahat etmesi için yetkili bir kişi tarafından yazılan davetiye belgesidir. Rusya davetiye belgesi; bir Rusya vatandaşı, Rusya’da faaliyet gösteren bir konaklama kuruluşu veya tur organizasyon şirketi tarafından yazılabilmektedir.

Rusya vizesi için davetiye belgesinin imzalı ve kaşeli bir biçimde ibraz edilmesi gerekir. Rusya voucher belgesi içerisinde; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, pasaport bilgileri, öngörülen seyahat tarihleri, konaklama bilgileri ve ulaşım bilgileri yer almalıdır.

Rusya Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Rusya vizesi için fotoğraf biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.

Rusya vize fotoğrafı 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğunda olmalıdır. Rusya vize başvurusu için ibraz edilecek fotoğrafın; beyaz veya açık renkli fonlu, yüksek kalitede, kişinin yüzüne odaklanmış, tüm yüzü kapsayacak nitelikte ve normal fotoğraf kağıdına basılmış olmalıdır.

Rusya vize fotoğrafında kişinin dini inancı ya da etnik kökeni nedeniyle giydikleri hariç olmak üzere güneş gözlüğü, şapka veya yüzü ya da başı örten herhangi bir giysi olmaması gerekir. Vize başvurusu için ibraz edilecek Rusya vize fotoğrafının özellikleri eksiksiz bir biçimde karşılanmalıdır.

Rusya vize fotoğrafı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?
Rusya Vizesi için Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Rusya Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Rusya vizesi için sağlık sigortası Avrupa Birliği üye ülkeleri, Çin, İrlanda, İsrail ve İran vatandaşları için gereklidir ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Rusya vize başvurusu için gerekli evraklar arasında zorunlu tutulmamaktadır.

Rusya seyahati sırasında yaşanabilecek sağlık problemlerine veya beklenmedik durumlara karşı önlem almak ve yüksek tedavi masraflarından kaçınmak amacıyla zorunlu olmamasına rağmen Rusya seyahat sağlık sigortası yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Rusya vizesi başvurularında, en uygun fiyat garantili seyahat sağlık sigortası başvuru sahipleri adına Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rus Vizesi Nasıl Alınır?

Rus vizesi, vize başvuru sahibi tarafından şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan Rusya dış temsilciliklerine veya Rusya vize aracı kurumuna başvuru yaparak alınır. Rusya vize başvurusunun yapılabilmesi için; vize başvuru formunun online sistem üzerinden eksiksiz bir biçimde doldurulması ve ardından çıktısının alınması, gerekli evrakların hazırlanması, vize ücretinin ödenmesi, vize randevusunun alınması ve randevu sırasında diğer vize işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Rusya vize merkezine yapılacak başvurularda, banka havalesi ile ücret ödemesinin yapılması ve gerekli evrakların posta yoluyla gönderilmesi seçeneği bulunur. Konsolosluklardan yapılacak Rusya vizesi başvurularından önce vize anketinin doldurulup çıktısının alınması gerekliliği bulunmaktadır.

Rusya vizesi başvurusu için vize anketi Rusya Federasyonu Dış işleri Bakanlığı’nın konsolosluk bölümünün visa.kdmid.ru adresli web sayfası üzerinden online oalrak doldurulabilmektedir. İlgili başkonsoloslukta Rusya vize başvurusu için yalnızca resmi web sitesi üzerinden doldurulmuş olan vize anketleri kabul edilmektedir. Rusya vize anketinin, vize başvuru sahibinin fotoğrafı ilgili yere yapıştırılmış olarak ve şahsen imzalanmış biçimde ibraz edilmesi gerekir. Rusya vize anketi içerisinde yazılan tüm bilgilerin doğru ve yasal olması gerekir. Rusya vize anketi içerisinde yanlış bilgi verilmiş olması durumu; vize reddine, onaylanmış olan vizenin iptaline ve Rusya Federasyonu anayasasında öngörülmüş yasalarca diğer tedbirlerin uygulanmasına neden olabilmektedir.

Çalışanlar için Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışanlar için Rusya vizesi, standart Rusya vize evrakları ile ek olarak; iş sözleşmesi, son 6 aya ait banka hesap dökümü, işveren onay yazısı ve gelir vergi beyannamesi gibi belgelerin vize başvurusunda ibraz edilmesi yolu ile alınır.

Rusya vizesine başvuruda bulunan çalışan kişilerin standart Rusya vize evrakları yanında ek evraklar ile çalışma durumlarını kanıtlamaları, kendi ülkelerinde çalıştıkları için Rusya’da kalmayacaklarını gösterdiği için önem taşımaktadır.

Çalışmayanlar için Rus Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar için Rus vizesi standart vize başvuru evraklarına ek olarak; finansal yeterlilik belgeleri ve kişinin söz konusu Rusya seyahati için yeterli finansal gücü olmadığı durumlarda sponsorluk belgeleri gibi belgelerin ibraz edilmesi ile alınır.

Rusya vize başvurusunda bulunan çalışmayan kişilerin söz konusu seyahatin masraflarının karşılanabileceğini göstermeleri önem taşımaktadır.

Öğrenciler için Rus Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için Rus vizesi, standart evrakların yanında başvuru sahibinin öğrencilik durumu ile ilişkili olarak; eğitim görülen kurumdan alınmış kayıt belgesi ve okuldan alınmış izin belgesi ile alınır.

Emekliler için Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Emekliler için Rusya vizesi, Rusya vizesi başvuruları için gerekli olan evrakların yanında başvuru sahibinin emeklilik durumunu gösterecek nitelikte son 6 aya ait emeklilik maaşını gösteren belge ile ilgili kurumlara başvuru yapılarak alınır.

Rusya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Rusya vize başvurusu, başvuru sahibi tarafından şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan Rusya konsolosluklarına ya da konsolosluklar tarafından yetkilendirilen İstanbul'da yer alan Rusya Vize Merkezi’ne yapılır.

Ankara’da Andrey Karlov Sokak, No: 5, Kavaklıdere, Çankaya adresinde yer alan Rusya Büyükelçiliği ile 0312 439 21 22 telefon numarası üzerinden veya rus-ankara@yandex.ru mail adresi üzerinden iletişim kurulabilir.

İstanbul’da İstiklal Caddesi, No: 219 D: 225A, Beyoğlu adresinde yer alan Rus Başkonsolosluğu ile 0212 292 51 01 telefon numarası üzerinden ya da stambul@mid.ru mail adresi üzerinden iletişim kurulabilmektedir.

Trabzon’da yer alan Rusya Başkonsolosluğu adresi Refik Cesur Caddesi No: 6, Trabzon’dur ve telefon numarası 0462 326 26 00, mail adresi trabzon@yandex.ru’dur.

Antalya’da yer alan Rusya Başkonsolosluğu adresi Park sok.,No: 30, 07100 Yenikapı, Antalya’dır ve telefon numarası 0242 248 32 02, mail adresi antalyakons@yandex.ru’dur.

Rusya Vize İşlemleri için Yetkili Aracı Kurum Var Mıdır?

Evet, Rusya vize işlemleri için yetkili aracı kurum vardır. Aracı kurum Rusya Vize Merkezi (Russia Visa Centre) ilgili konsoloslukların yetkisi ile İstanbul'da yer alan ve Rusya vize başvuru işlemlerinde yetkili olan aracı kurumdur. Aracı kurum Rusya vize başvuru merkezi üzerinden vize başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye Rusya vize başvurularının değerlendirilmesi vize başvuru merkezinin yetkileri arasına girmemektedir ve bu yetki yalnızca Rusya konsolosluklarına aittir. Gerekli Rusya vize başvuru evraklarını hazırlayan kişiler Rusya vize başvuru merkezi üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabilir.

VFS Rusya Vizesi İşlemleri için Hizmet Verir Mi?

Hayır, VFS Rusya vizesi işlemleri için hizmet vermez.

Rusya vize başvuru işlemleri için VFS Global Rusya yerine Rusya Vize Merkezi (Russia Visa Centre) aracı kurumuna müracaat edilmesi gerekir.

Rusya Federasyonu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonu vize randevusu online sistem üzerinden alınır.

Rusya Konsolosluğu vize randevu alma işlemleri konsolosluklarda yapıldığı durumlarda dahi randevu alma sistemi üzerinden online olarak yapılır. Başvuru sahiplerinin gerekli belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırladıktan sonra başvuru işlemleri için online sistem üzerinden Rusya vize randevusu almaları gerekir.

Rusya Federasyonu vizesi için online randevu alma ekranına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Federasyonu Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Rusya Federasyonu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya Vize Randevusu İptali veya Değişikliği Nasıl Yapılır?

Rusya vize randevusu iptali veya değişikliği, online olarak aracı kurum web sitesinden veya konsoloslukların resmi internet sitelerinden yapılır.

Rusya dış temsilciliğinin web sitesinde yer alan randevu iptal veya değişiklik ekranına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Vize Randevusu İptali veya Değişikliği Nasıl Yapılır?
Rusya Vize Randevusu İptali veya Değişikliği Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında alınan Rusya vizesi randevularının iptali veya tarih değişikliği için ilgili vize danışmanının mail gönderilerek veya telefonla aranarak bilgilendirilmesi yeterlidir.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Rusya vize fiyatları aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Giriş ve çıkış sayısıVize işlem süresiVize ücreti
Tek girişli vize4-10 gün80 dolar
Tek girişli vize1- 3 gün160 dolar
Çift girişli vize4- 10 gün128 dolar
Çift girişli vize1- 3 gün256 dolar
Çok girişli vize4- 10 gün240 dolar
Çok girişli vize1- 3 gün480 dolar

Rusya vize başvurusu için ödenmesi gereken ücretler vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak elden veya belirlenen bankalar üzerinden dolar cinsinden ödenebilmektedir.

2022 yılı için tek girişli vize başvurularında Rusya için vize ücreti; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti de dahil olmak üzere ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi genellikle 6 ile 10 iş günü içerisinde çıkmaktadır ancak bu süre ilgili dış temsilciliklerin yoğunluk durumu, başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi ve vize değerlendirme sürecinin resmi tatillere denk gelmesi gibi durumlara bağlı olarak uzayabilmektedir.

Rusya Federasyonu Express Vize Veriyor Mu?

Rusya Federasyonu aciliyet taşıyan bir durum olduğunda express vize verebilmektedir.

Rusya’nın uyguladığı express vize hizmetinden acil bir durumu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilmektedir. Rusya express vize ile başvuruların değerlendirme süresi 3 iş günü ya da daha kısa sürebilmektedir.

Rusya Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Rusya vizesi için başvuru takibi için ilgili dış temsilciliklerin herhangi bir takip sistemi bulunmamaktadır. Aracı kurum Rusya Vize Merkezi'nden yapılan vize başvuruları online takip sistemi üzerinden başvuru sahibinin pasaport numarası veya referans numarası ve doğum tarihi bilgileri ile takip edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile yapılan başvurularda Rusya vize sorgulama ve takip işlemleri hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile gerçekleştirilmektedir.

Rusya Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Rusya vizesi uzatma işlemi için Rusya göçmenlik servisine başvuru sahibi tarafından şahsen başvuruda bulunulması gerekir. Vize uzatma işleminin kabul edilmesi durumunda Rusya vizesi süresi en fazla 10 gün uzatılabilmektedir. Rusya vizesinin süresini uzatmak isteyen kişilerin güncel Rusya vizelerinin geçerlilik süresinin dolmasından önce; kimlik belgesi, ikamet belgesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, vize uzatma işlemi harcı ödeme dekontu ve davetiye belgesi ile başvuruda bulunmaları gerekir.

Rusya Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Rusya vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya vize başvurusunda eksik ya da geçersiz evrak ibraz edilmiş olması
 • Rusya vize anketinin doldurulmamış ya da hatalı bilgiler kullanılarak doldurulmuş olması
 • Vize başvuru sahibinin Rusya Federasyonu’na giriş yasağı bulunması
 • Vize başvuru sahibinin Rusya’ya seyahat etmek için geçerli bir neden sunmaması
 • Rusya vize başvuru sahibinin sabıka kaydında suç bulunması
 • Rusya vize başvurusunda belirtilen sponsorun geçerliliği hakkında şüphe bulunması
 • Rusya vize başvuru sahibinin sağlık durumunun söz konusu seyahat için uygun olmaması
 • Vize başvuru sahibinin ülkesine geri dönmeyeceğine dair şüphelerin bulunması

Rusya Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Rusya vize reddine itiraz edilebilir. Rusya vize reddi alan başvuru sahipleri vize reddine ilgili Rusya dış temsilciliklerine hitaben itiraz dilekçesi yazarak itiraz edebilmektedir. Rusya vize reddine itiraz etmek için yazılan dilekçede itiraz için geçerli bir neden sunulması gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Rusya vizesi ve başvuru işlemleri hakkında merkezimize en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Vize ile Rusya'ya Giriş Yaptıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Vize ile Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra sınır polisi tarafından verilen göçmenlik kartının teslim alınması gerekir. Rusya sınırında kişilere verilen göçmenlik kartının aynı olan iki bölümünün de doldurulması ve birinin sınır polisine verilmesi gerekmektedir. Rusya’ya seyahat eden yabancı ülke vatandaşları Rusya’dan çıkış yaparken göçmenlik kartını sınır polisine geri teslim etmelidir.

Rusya’da 7 günden fazla bir süre ile kalacak kişilerin vizelerini kaydettirmeleri gerekir. Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra kişilerin vizelerini kaydettirmek için 7 iş günü süreleri vardır. Rusya vizesi kayıt işlemleri; konaklanan otel tarafından veya kalınan evin sahibi tarafından yapılabilmektedir. Rusya seyahati sırasında bir evde konaklayacak kişilerin vize kayıt işlemleri için ev sahibine; pasaportlarının ilk sayfasının fotokopisini, Rusya vizelerini ve göçmenlik kartlarını teslim etmeleri gerekir.

Rusya'ya Girişte Covid-19 Kısıtlamaları Sürüyor Mu?

Rusya’ya girişte Covid-19 kısıtlamaları sürmektedir. Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye varışının ardından 72 saat içerisinde Rusça ya da İngilizce dillerinden birinde düzenlenmiş negatif sonuçlu bir PCR testi ibraz etmeleri gerekir. Rusya’ya seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için karantina ya da aşı zorunluluğu uygulaması bulunmamaktadır.

Moskova Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekli Midir?

Moskova aktarmalı uçuşlarda transit Moskova vize gerekliliği havaalanında yapılacak olan bekleme süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya başkenti Moskova’da yer alan uluslararası bir havalimana iniş yaparak aynı havayolu firmasına ait başka bir uçuş ile aktarma yapacak oldukları durumlarda, söz konusu havalimanında transit bölge bulunduğu durumlarda 24 saat süreyle Rusya transit vize gerekmeden Rusya sınırları içerisinde kalınabilmektedir. Kişilerin transit bekleme bölgesinden çıkış yapacakları durumlarda transit Rusya vizesi almaları gerekmektedir.

Rusya Kapıda Vize Veriyor Mu?

Rusya kapıda vize vermemektedir ve bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nden Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişiler Rusya sınırında vize alamazlar.

Rusya vize başvurularında standart vize başvuru adımlarının takip edilmesi gerekir. Standart vize başvuru adımlarına uygun olarak Rusya vizesi için vize başvuru merkezlerinden veya konsolosluklardan vize başvurularının yapılması gerekir.

Rusya kapıda vize vermese de ülkenin e-vize uygulaması bulunmaktadır. Kişilerin milliyetine, yapılacak olan Rusya seyhatinin amacına ve Rusya'ya giriş yapılacak olan noktaya bağlı olarak Rusya elektronik vize başvurusunda bulunmaları mümkün olmaktadır.

Schengen Vizesi ile Rusya'ya Gidilir Mi?

Hayır, Schengen vizesi ile Rusya’ya gidilemez.

Rusya'nın Vize Uyguladığı Ülkeler Hangileridir?

Rusya’nın vize uyguladığı 98 adet ülke bulunmaktadır. Avrupa kıtasında yer alan Avusturya, Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, İngiltere ve Macaristan gibi ülkelere ve Asya kıtasında yer alan Hindistan ve Endonezya gibi ülkelere Rusya tarafından vize uygulaması yapılmaktadır.

Rusya ile vize anlaşması dahilinde belirli bir seyahat süresi kısıtında vize uygulanmayan ülkeler arasında; Brezilya, Küba, Arjantin, Peru, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Kırgızistan, Güney Kore, Azerbaycan ve El Salvador gibi ülkeler yer almaktadır.

Rusya Vizesi ile Nerelere Gidilir?

Rusya vizesi ile farklı bir yabancı ülkeye gidilememektedir.

Rusya Vize İhlali Cezası Ne Kadardır?

Rusya vize ihlali cezası farklı ihlal türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Rusya vizesi süresini aşan kişilere 3 yıl süre ile Rusya’ya giriş yasağı cezası verilmektedir. Yasal yollar dışında Rusya Federasyonu’nda çalışan kişilere 300.000 ruble para cezası verilmekte ve ayrıca izinsiz bir biçimde ülkede çalışan kişilere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir.

Rusya için Vize Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınır?

Rusya için vize danışmanlık hizmeti, akredite acente Vizem.net’e müracaat edilerek alınır.

Türkiye Cumhuriyeti’nden Rusya için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilere Rusya vize acenteleri arasından Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmeti dahilinde gerekli vize belgelerinin hazırlanmasından vize başvurularının takip işlemlerine kadar tüm süreç için vize başvuru sahiplerine uzman danışmanlar tarafından destek olunmaktadır. İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de yer alan Vizem.net ofislerine müracaat edilerek veya çağrı merkezi üzerinden uzman yetkililer ile görüşerek Rusya vize danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Vize İşlemleri için Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Rusya vize işlemleri için danışmanlık ücreti, kişinin başvuruda bulunacağı vize türüne bağlı olarak belirlenmekte olup 35 dolar ile 50 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: