Rusya Vizesi

Rusya Vizesi: Rusya Vize Başvuru Merkezi

Rusya vizesi, Rusya Federasyonu’na farklı nedenlerle ziyaret düzenlemek ya da Rusya’da ikamet etmek için başvurulması gereken vize türüdür.

Rusya vize başvurusu, gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Rusya Konsolosluğu, Rusya Büyükelçiliği, vize danışma merkezleri ve akredite acentelere yapılabilmektedir.

2021 yılı Rusya vize ücretleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Vize türüİşlem süresiVize Ücreti
Tek girişli vize10 iş günü125 USD
Tek girişli vize3 iş günü195 USD
Çift girişli vize10 iş günü163 USD
Çift girişli vize3 iş günü291 USD
Çok girişli vize10 iş günü275 USD
Çok girişli vize3 iş günü515 USD

Rusya Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Rusya Federasyonu, Rusya’ya seyahat düzenleyecek umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından vize talep etmektedir ancak hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri 30 günlük süreçte, diplomatik (siyah) pasaport hamilleri ise 90 günlük süreçte Rusya ziyaretlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Rusya Federasyonu Vize Türleri Nelerdir

Rusya Federasyonu için alınabilecek vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya turist vizesi: Rusya turist vizesi, turistik amaçlarla Rusya Federasyonu’na gezi düzenlemek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya insani vizesi: Rusya insani vize; akademik, kültürel, sosyo- politik, sportif, dini ve insani yardım amacıyla Rusya Federasyonu’na gezi düzenlemek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya öğrenci vizesi: Rusya öğrenci vizesi, Rusya’da bulunan resmi bir kurumdan davet mektubu almış öğrenci adayları tarafından başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya aile birleşimi vizesi: Rusya aile birleşimi vizesi; Rusya vatandaşı ya da Rusya oturma izni sahibi olan aile üyesini ziyaret etmek ya da Rusya ziyaretinde aile üyesine eşlik etmek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya ticari vizesi: Rusya ticari vizesi, Rusya’da ticari faaliyetler yürütmek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya çalışma vizesi: Rusya çalışma vizesi, Rusya’da bir kurumda çalışmak için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya transit vizesi: Rusya transit vizesi, Rusya havayolları veya Rusya karayolları üzerinden başka ülkelere seyahat etmek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya özel vize: Rusya özel vizesi, Rusya’da bulunan aile veya akrabaya ziyaret düzenlemek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya e-vize: Rusya e- vizesi, Rusya Federasyonu’na en fazla 16 gün süreyle seyahat düzenlemek için başvurulması gereken vize türüdür.
 • Rusya gemi yolculuğu vizesi: Rusya gemi yolculuğu vizesi, Rusya’ya bir yolcu gemisinde seyahat etmek için başvurulması gereken vize türüdür.

Rusya Turist Vizesi

Rusya turist vizesi, Rusya’ya turistik amaçlarla seyahat düzenlemek için başvurulması gereken kısa süreli vize türüdür. Rusya turist vizesinin tek girişli ve çift girişli olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Rusya turist vizesinin geçerlilik süresi 30 gün olarak belirlenmektedir.

Rusya turist vizesi başvurusunda bulunmak için, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na (MFA) kayıtlı bir turizm şirketi veya seyahat acentesinden bir turist davetiyesi alınması gerekmektedir. Rusya Turist Vizesi davetiyesinin, bir turist kabul belgesi (voucher) ve bir turist rezervasyon onayı içermesi gerekmektedir.

Rusya İnsani Vizesi Nedir?

Rusya insani vize; akademik gelişim, kültürel ve sosyo- politik etkinlik, spor aktivitelerinde rol alma, dini aktiviteler ve insani yardım düzenleme amaçları ile Rusya’yı ziyaret etmek için başvurulması gereken vize türüdür. Rusya insani vizenin, 90 gün süreli ve 1 sene süreli olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır.

Rusya insani vize başvurusunda bulunmak için; Rusya Federasyonu Göçmen bürosunun ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği kurallar doğrultusunda Rusya’daki bir akademik kurum, Rusya Federasyonu veya Rusya’da bulunan bir organizasyondan davet mektubu alınması gerekmektedir. Rusya İnsani Vizesi ile Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra 7 iş günü içerisinde yetkili makamlara kayıt yaptırılması gerekmektedir ancak Rusya’da kalış süresinin 7 günü aşmadığı durumlarda kayıt zorunluluğu bulunmamaktadır.

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi, Rusya’da eğitim almak isteyen öğrenci adayları tarafından başvurulması gereken vize türüdür. Rusya öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için Rusya Federal Göç Dairesi’nden ya da Rusya’da resmi bir akademik kurumdan davet mektubu alınmış olması gerekmektedir.

Rusya öğrenci vizesinin tek veya çift girişli olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Rusya öğrenci vizesinin geçerlilik süresi 90 gün ile sınırlandırılmıştır ancak geçerlilik süresi bir yıla kadar uzatılabilmektedir.

Rusya öğrenci vizesi öğrenim süresi boyunca başvurularak yenilenebilmektedir. Rusya Öğrenci Vizesi başvurusu esnasında Federal Göç Dairesi ya da Rusya’da resmi bir akademik kurumdan tarafından verilen davetiye ile beraber hastaneden alınmış HIV raporu ve tüm vize süresini kapsayan sağlık sigortası poliçesinin sunulması gerekmektedir.

Rusya Aile Birleşimi (Aile Üyesi) Vizesi

Rusya aile birleşimi vizesi, Rusya vatandaşı olan ya da Rusya’da oturma izni bulunan aile üyesine Rusya ziyaretinde eşlik etmek ya da aile üyesini ziyaret etmek için başvurulması gereken vize türüdür. Rusya aile birleşimi vizesi 180 günlük bir süre içinde maksimum 90 gün olacak şekilde Rusya’da bulunulmasına izin vermektedir.

Rusya vatandaşı ya da Rusya oturma izni sahibi kişinin eşi, reşit olmayan çocuğu veya 18 yaşın üzerinde engelli çocuğu olunması durumunda Rusya Aile Vizesi başvurusunda bulunulabilmektedir. Rusya aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmak için, Rusya’da ikamet eden aile üyesinden davet mektubu alınması ve başvuru esnasında gidiş- dönüş Rusya uçak bileti, yazılı beyan gibi evrakların yanında sunulması gerekmektedir.

Rusya Ticari Vizesi

Rusya ticari vizesi, Rusya’da ticari faaliyetlerde ya da uzun süreli ticari amaçlı ziyaretlerde bulunmak için başvurulması gereken vize türüdür.

Rusya ticari vizesi başvurusunda bulunmak için Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan davet mektubu alınması gerekmektedir. Rusya Ticari Vizesi 180 günlük bir süre içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde Rusya’da bulunulmasına izin vermektedir.

Rusya ticari vizesinin tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş olmak üzere üç türü bulunmaktadır. Tek giriş ve çift giriş Rusya ticari vizesinin 3 aya kadar, çoklu giriş Rusya ticari vizesinin 1- 3 yıla kadar geçerliliği bulunmaktadır.

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya çalışma vizesi, Rusya’da bir işverenden iş teklifi almış kişiler tarafından başvurulabilen vize türüdür.

Rusya çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Standart Rusya çalışma vizesi: Standart Rusya çalışma vizesi, Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) dışındaki ülkelerden Rusya’ya çalışmaya gelmek için başvurulması gereken vize türüdür. Standart Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için Rusya’da bir şirketten iş teklifi alınması gerekmektedir. Standart Rusya çalışma vizesinin geçerlilik süresi iş sözleşmesine göre düzenlenmektedir. Rusya’da bulunan işin bir yıldan uzun süreli olması durumunda Rusya çalışma izni her yıl yeniden başvurarak yenilenebilmektedir.
 • Yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma vizesi: Yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma vizesi, Rusya’da 2 milyon ruble üzeri maaş alarak çalışacak kişilerin başvurması gereken Rusya Çalışma Vizesi türüdür. Yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma izninin geçerlilik süresi 3 yıl olarak belirlenmektedir.

Rusya Transit Vize

Rusya transit vize, Rusya Federasyonu üzerinden hava yolu ile yapılacak aktarmalarda 3 güne kadar, karayolu veya demiryolu ile yapılacak aktarmalarda 10 güne kadar Rusya’da bulunulmasına izin veren vize türüdür. Rusya transit vizesi başvurusunda bulunmak için Rusya’ya giriş- çıkış yapılacak tarihleri ve Rusya’dan aktarma yapılacak ülkeyi gösteren uçak biletlerinin, Rusya’dan sonra gidilecek ülkenin vizesinin ve ülkeye gitmenin gerekliliklerini gösteren belgelerin başvuru sırasında sunulması gerekmektedir.

Rusya transit vizesinin tek giriş ve çift giriş olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Çift giriş Rusya Transit Vize ile Rusya’dan aktarma yapılacağı durumlarda, iki giriş arasındaki sürenin bir aydan fazla olmaması gerekmektedir. Rusya havaalanının uluslararası transit alanından yapılacak aktarmanın 24 saatten az süreceği durumlarda, kişi Rusya transit vizesinden muaf tutulmaktadır.

Rusya Özel Vize (Arkadaş Ziyaret Vizesi)

Rusya özel vize, akraba ve arkadaş ziyareti düzenlemek amacıyla Rusya’ya gelecek kişiler tarafından başvurulması gereken vize türüdür. Rusya özel vize maksimum 3 ay süreyle Rusya’da bulunulmasına izin vermektedir.

Rusya arkadaş ziyareti vizesinin sadece tek girişli türü bulunmaktadır. Rusya özel vize başvurusunda bulunmak için, Rusya’da yaşayan arkadaş veya akrabadan bir davetiye belgesi veya vize yetki belgesi (izveshchenie) alınması gerekmektedir.

Rusya E-Vizesi

Rusya e- vizesi, Rusya Federasyonu tarafından belirlenmiş ülkelerin vatandaşlarının Rusya’yı ziyaret etmek amacıyla başvurabileceği elektronik belge olarak verilen bir vize türüdür. Rusya e- vizesinin 16 gün süreyle geçerliliği bulunmaktadır.

Rusya e- vizesi hamilleri, 2021 yılından önce sadece Rusya’nın Saint Petersburg ve Kaliningrad bölgesini ziyaret edebilmekteydi ancak 2021 itibariyle Rusya E- Vize hamilleri Rusya’nın her bölgesini ziyaret edebilmektedir. Rusya e- vize başvurusunda bulunmak için davetiye alınmış olmasına gerek yoktur.

Rusya Gemi Yolculuğu Vizesi

Rusya gemi yolculuğu vizesi, Rusya’ya gemi yolculuğu yapmak için başvurulması gereken vize türüdür. Rusya Dışişleri Bakanlığı genelgesine göre, St. Petersburg limanında 72 saatten daha kısa süre duracak yolcularından Rusya gemi yolculuğu vizesi istenmemektedir.

Rusya’nın Vize İstemediği Durumlar Nelerdir?

Rusya’nın kişilerden vize istemediği üç farklı durum bulunmaktadır. Rusya vizesinden muaf olmak için; havaalanının uluslararası transit alanında 24 saati geçmeyecek şekilde bulunmak, gemi turunda bulunulması durumunda limanının bir bölgesinde en fazla 72 saat boyunca bulunmak ya da olimpiyatlar, şampiyonalar gibi organizasyonlarda bulunmak için Rusya’ya seyahat düzenlemek gerekmektedir.

Rusya Vize Şartları Nelerdir?

Rusya’ya vize almak için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’ya vize alabilmek için gerekli olan belgelerin eksiksiz ve doğru biçimde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Rusya’ya vize alabilmek için vize türüne göre değişen bir davet almak gerekmektedir.
 • Rusya’ya vize alabilmek için kişinin yurtdışı yasağının bulunmaması gerekmektedir.

Rusya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nedir?

Rusya vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Rusya vizesi başvurusunda bulunmak için sahip olunan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, Rusya’dan çıkılacak tarihten itibaren en az 6 ay daha geçerli olması ve en az 2 boş sayfası bulundurması gerekmektedir. Rusya vizesi başvurusunda bulunurken pasaportun orijinali ve işlenmiş sayfalarının kopyası sunulmaktadır.
 • Rusya vizesi başvuru formu: Rusya vizesi başvurusunda bulunmak için vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde online olarak doldurulması ve bastırılarak imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Rusya vizesi başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru formuna yapıştırılması, 1 adet fotoğrafın başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: Rusya vizesi başvurusunda bulunmak için, Türkiye’deki bir devlet kurumundan alınmış yasal ikametgah belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Rusya davet mektubu: Rusya vizesi başvurusunda bulunmak için; turist vizelerinde Rusya’daki bir tur operatöründen gönderilmesi gereken voucher (onay mektubu), ticari vizelerde Rusya’da ticari faaliyette bulunulacak şirket tarafından verilmiş davet mektubu başvuru dosyasına eklenmelidir. Rusya aile birleşimi ve özel ziyaret vizesi için aile ve arkadaş tarafından; öğrenci, çalışma ve insani vize için Rusya Federal Göçmen Bürosu tarafından verilen davet mektubu başvuru dosyasına eklenmelidir.

Rusya Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Rusya vizesi başvurusunda kullanılacak 2 adet biyometrik fotoğrafın; 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraflar olması gerekmektedir.

Rusya Vizesi için Voucher Nasıl Alınır?

Voucher, turizm hizmetleri sağlayan seyahat acentelerinin hazırladığı müşteri rezervasyon belgesidir.

Rusya vizesi için voucher; Rusya turist vizesi başvurularında bir tur seyahat acentesi tarafından kişiye gönderilmesi gereken, seyahat edecek kişinin rezervasyon şartlarının onaylandığını gösteren belge türüdür.

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya vize başvuru formu doldurulurken, ilk olarak başvurunun gerçekleştiği ülke ve tercih edilen dilin seçilmesi gerekmektedir. Rusya vize başvuru formu doldurulurken ikinci adımda vize türü ve giriş sayısı seçilmektedir. Daha sonra pasaportta yer alan haliyle kişisel bilgiler ve Rusya davet mektubunu gönderen kişi ya da organizasyonun bilgileri girilmektedir. Rusya vize başvuru formunun teslim edileceği vize başvuru merkezinin, başvuru formu doldurulurken seçilmesi gerekmektedir.

Rusya vize başvuru formu doldurulurken tüm bilgilerin eksiksiz biçimde ve kişisel bilgilerin pasaport bilgileriyle uyuşacak şekilde doldurululmasına dikkat edilmelidir.

Rusya Vize Davetiye Örneği Hangi Bilgileri İçermelidir?

Rusya vizesi için davetiye örneğinin davet amacını ve davet eden kişi ya da kurumun bilgilerini içermesi gerekmektedir. Rusya vizesi davetiye örneğinin, turistik vize türünde voucher tarihleriyle paralel otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi seyahat belgeleri, Rusya’da konaklanacak otelden garanti mektubu gibi bilgileri içermesi gerekmektedir.

Rusya Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Rusya vize danışmanlık ücretleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Vize türüDanışmanlık ücreti
Rusya turist vizesi20 USD
Rusya öğrenci vizesi80 USD
Rusya çalışma vizesi120 USD
Rusya aile birleşimi vizesi120 USD
Rusya insani vize20 USD
Rusya özel vize20 USD
Rusya ticari vize40 USD

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya vize başvurusu yapmak için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru yapılacak Rusya vize türüne karar verilmelidir.
 • Başvuru yapılacak Rusya vizesi türüne göre davet mektubu alınmalıdır.
 • Visa.kdmid.ru sitesinden Rusya vizesi online başvuru formu doldurulmalı ve çıktısı alınmalıdır.
 • Rusya Konsolosluğundan, Rusya Büyükelçiliğinden ya da vize başvuru merkezlerinden randevu talep edilmelidir.
 • Başvuru yapılacak Rusya vizesi türüne göre talep edilen evraklar bir araya getirilmelidir.
 • Randevu günü Rusya Konsolosluğuna, Rusya Büyükelçiliğine ya da vize başvuru merkezlerine giderek gerekli evraklar sunulmalı ve vize harcı ödenmelidir.

Vizem.net danışmalığında yapılan Rusya vize başvurularında vize randevusu alınması, başvuru formu ve dilekçe doldurulması uzman danışmanlar tarafından yapılarak baştan sona tüm süreç takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi başvurusunda bulunduktan sonra vize başvuru takibi vize başvuru merkezi sitesinden referans numarası sorgulayarak yapılabilmektedir. Rusya vizesi, VFS Global’den yapılan başvuru esnasında seçilmesi durumunda kişiye kurye yoluyla yollanabilmektedir. Rusya vizesi başvurusu sırasında kurye hizmeti seçilmemişse, vize teslimi başvuru merkezine şahsen giderek alınabilmektedir.

0-6 Yaş Arası Çocuklar için Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

0- 6 yaş arası çocuklar için Rusya vizesi başvurusunda bulunmak için, çocuğun ebeveynleri tarafından vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Çocuklar için Rusya vizesi başvurusunda çocuğun doğum sertifikası, ebeveynlerinin biri ya da ikisinin çocuğa eşlik etmediği durumlarda ebeveynleri tarafından imzalanmış noter tasdikli orijinal izin belgesi ve ebeveynlerin pasaportlarının sunulması gerekmektedir. Rusya vize başvurusunda bulunulacak çocuğun evlat edinilmiş olması durumunda, doğum sertifikasına ek olarak evlat edinme belgelerinin sunulması gerekmektedir.

Rusya Otel Konaklama Vize Kaydı Nedir?

Rusya otel konaklama vize kaydı, Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra Rusya Federal Göç Servisi’ne (FMS) yapılması gereken göç kaydı türüdür. Rusya otel konaklama vize kaydının Rusya’ya girildikten sonra en geç 7 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Rusya’da 7 günden az bulunulması halinde otel konaklama vize kaydı yapılması gerekmemektedir.

Rusya konaklama vize kaydı; Rusya’da bir otelde kalınması durumunda otel yönetimi, özel bir konaklama biriminde kalınması durumunda mülkün sahibi tarafından tutulmaktadır.

Rusya otel konaklama vize kaydının yapılmaması ya da 7 günden geç yapılması durumunda kişi Rusya polisi tarafından tutuklanabilmekte ve para cezasına çarptırılabilmektedir.

Rusya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Rusya vizesi başvurusunun reddedilmesi halinde kişinin Rusya Konsolosluğu’na veya Rusya Büyükelçiliği’ne temyiz dilekçesi yazarak itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Rusya Federasyonu’ndan eksik belge sunulması nedeniyle vize reddi alınmışsa eksik belgeler tamamlanmalı ve randevu alınarak sunulmalıdır.

Rusya vize reddinden sonra, tekrar vize başvurusu yapmak için beklenmesi gereken gün sayısı bulunmamaktadır.

Rusya Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Rusya vize uzatma işlemi uzatılmak istenen vize türüne göre değişmektedir. Rusya turist vizesinin uzatılması istisnai durumlarda mümkündür. Rusya özel vize ve Rusya ticari vize, istisnai durumlarda uzatılabilmekte ve uzatma başvurusu davet eden kişi tarafından yapılmaktadır.

Rusya çalışma vizesinin 90 gün boyunca geçerliliği bulunmaktadır ancak Rusya Göç İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurularak bir yıla kadar uzatılabilmekte ve iş sözleşmesinin devam ettiği sürece her yıl yenilenebilmektedir.

Rusya öğrenci vizesinin 90 gün geçerliliği bulunmaktadır ancak Rusya Federal Göç Servisi’nin (FMS) yerel bölümüne başvurularak bir yıla kadar uzatılabilmekte ve öğrencinin öğrenim hayatı devam ettiği sürece her yıl yenilenebilmektedir.

Rusya Vizesi Almak Kolay Mı?

Rusya vizesi almak; Rusya vizesi başvuru formu, Rusya pasaportu, Rusya davet mektubu ve ikamet belgesi gibi belgelerin kurallara uygun şekilde hazırlanması halinde zor bir süreç değildir.

Schengen Vizesi Rusya’yı Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye 26 devletten herhangi birini her 180 günde bir 90 güne kadar ziyaret edebilmek için başvurulması gereken vize türüdür. Rusya, Schengen Bölgesi’nde yer alan bir ülke olmadığından, Schengen vizesiyle Rusya ziyaret edilememektedir.

Rusya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti için çalışan memurlara ve belirli şartları taşımaları durumunda bu memurların ailelerine 5 yıllık süre ile verilen pasaport türü yeşil (hususi) pasaport olarak adlandırılmaktadır.

1 Eylül 2019 tarihinden itibaren hususi (yeşil) pasaport hamilleri, Rusya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için vizeden muaf tutulmaktadır. Yeşil pasaport hamilleri, 30 günü aşmayan seyahatlerinde vizeye ihtiyaç olmaksızın Rusya’da bulunabilmektedir.

Rusya’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Rusya’nın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Angola
 • Cezayir
 • Avusturya
 • Avustralya
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belçika
 • Belize
 • Benin Cumhuriyeti
 • Butan Devleti
 • Bulgaristan
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Kamerun
 • Kanada
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad Cumhuriyeti
 • Çin
 • Komor Adaları
 • Kongo Cumhuriyeti
 • Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 • Fildişi Sahili Cumhuriyeti
 • Hırvatistan
 • Kıbrıs
 • Çek Cumhuriyeti
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Estonya Cumhuriyeti
 • Etiyopya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Gambiya
 • Almanya
 • Gana
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • Hindistan
 • İran
 • Irak
 • İrlanda
 • İtalya
 • Japonya
 • Kenya
 • Kiribati Cumhuriyeti
 • Kuzey Kore
 • Kuveyt
 • Letonya
 • Lübnan
 • Lesotho Krallığı
 • Liberya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Mali Cumhuriyeti
 • Malta
 • Marshall Adaları
 • Moritanya
 • Monaco
 • Myanmar
 • Hollanda
 • Yeni Zelanda
 • Nijerya
 • Norveç
 • Pakistan
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • San Marino
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Solomon Adaları
 • İspanya
 • Sudan
 • İsveç
 • İsviçre
 • Türkmenistan
 • Birleşik Krallık
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Vatikan
 • Yemen

Rusya Bulgaristan’a Vize Uyguluyor Mu?

Rusya, Bulgaristan’a vize uygulamaktadır. Rusya’ya seyahat düzenlemek isteyen Bulgaristan vatandaşlarının Rusya vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Rusya’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Rusya’nın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Azerbaycan
 • Ermenistan
 • Beyaz Rusya
 • Bolivya
 • Bosna Hersek
 • Botsvana
 • Brezilya
 • Brunei
 • Yeşil Burun Adaları
 • Şili
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Küba
 • Dominik
 • Ekvador
 • Grenada
 • Guyana
 • Guatemala
 • Hong Kong
 • Honduras Adaları
 • İsrail
 • Jamaika
 • Kazakistan
 • Kırgız Cumhuriyeti
 • Güney Kore
 • Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti
 • Maldivler
 • Mauritius Adası
 • Moldova
 • Moğolistan
 • Morityus
 • Meksika
 • Karadağ
 • Nauru
 • Nikaragua
 • Peru
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Katar
 • Sırbistan
 • Salvador
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • Seyşeller
 • Güney Afrika Cumhuriyeti
 • Surinam
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Tayland
 • Tacikistan
 • Ukrayna
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Uruguay
 • Özbekistan
 • Vanuatu Cumhuriyeti
 • Venezuela

Rusya Vizesiyle Avrupa Birliği Ülkelerine Gidilir Mi?

Rusya için alınan vize ile Avrupa Birliği ülkelerine gidilememektedir.

Rusya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Rusya için alınan vize ile başka ülkelere girilememektedir.

Rusya Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Rusya’ya vize almak, 4 ile 10 iş günü arasında sürmektedir.

Rusya vizesinin sonuçlanma süresi, başvuru yapılan döneme, Rusya Büyükelçiliği’nin veya Rusya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak 30 güne kadar uzayabilmektedir. Rusya vizesi alış süresi ekstra ücret ödenerek kısaltılabilmektedir.

Rusya’ya seyahat için gerekli olan davetiyeyi temin etmek 20- 30 gün sürebilmektedir. Rusya seyahatinin aksamaması için, Rusya vize başvurusunun seyahat tarihinden en az 14 gün önce yapılması gerekmektedir.

Schengen Vizesi ile Rusya’ya Girilebilir Mi?

Schengen vizesi ile Rusya’ya giriş yapılamamaktadır.

Rusya Vizesi Başvuru Süreci Nasıl Takip Edilir?

Rusya vize başvurusu yapmak için ilk adımı uygun vize türüne karar vermektir. VFS Global Rusya resmi sitesinden kişiye uygun vizeye karar verildikten sonra, visa.kdmid.ru sitesinden online vize başvuru formu doldurulmaktadır. Rusya online vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra vize başvuru merkezinden randevu tarihi oluşturulmalıdır.

Rusya transit vizesi hariç tüm vize türleri için Rusya’da bulunan bir seyahat acentesi veya Rusya Dışişleri Bakanlığı (MFA) tarafından yetkilendirilmiş bir şirket veya kuruluş tarafından kişiye verilen bir davet mektubu alınması gerekmektedir. Vize başvuru merkezinden alınan randevu günü gelene kadar online vize başvuru formunun çıktısının alınması ve davet mektubu, pasaport gibi gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Rusya Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Türkiye Cumhuriyeti yeşil ve gri pasaport hamilleri 30 gün, siyah pasaport hamilleri ise 90 gün süreyle Rusya ziyaretlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Rusya havaalanının uluslararası transit alanında 24 saati geçmeyecek şekilde bulunacak kişiler, Rusya’da limanının bir bölgesinde en fazla 72 saat boyunca bulunacak kişiler ya da olimpiyatlar gibi organizasyonlarda bulunmak için Rusya’ya seyahat düzenleyecek kişiler Rusya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: