2024'te Bangladeş Vizesi Başvuru Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bangladeş, resmi adıyla Bangladeş Halk Cumhuriyeti Güney Asya'da, Myanmar ve Hindistan ile sınır komşusu olan bir ülkedir. Bangladeş, resmi adıyla Bangladeş Halk Cumhuriyeti, bir Güney Asya ülkesidir. Bangladeş, 148.460 kilometrekarelik bir alanda yaklaşık 169 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesidir. 

Bangladeş vize politikası uyarınca uyruk ve pasaport türüne özel uygulanan istisnalar haricinde ülkeye giriş için vize alınması gerekmektedir. Bangladeş seyahatleri öncesinde umuma mahsus (bordo) pasaport hamili T.C. vatandaşları vize almak durumundayken diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Bangladeş Vize Başvuru Süreci

Bangladeş Vizesi

Türkiye'de Bangladeş vize başvuruları Bangladeş dış temsilcilikleri tarafından kabul edilmektedir. Bangladeş vizesi almak için öncelikle visa.gov.bd adresinden online başvuru formu doldurulmalı ve Büyükelçilik banka hesabına vize harcı ödemesi yapılmalıdır. Ardından Ankara Bangladeş Büyükelçiliği'ne veya İstanbul Bangladeş Başkonsolosluğu'na evrak teslimi yapılarak vize başvurusu tamamlanır. Eksiksiz yapılan Bangladeş vize başvuruları ortalama 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Lütfen Dikkat; Türkiye Cumhuriyeti, Bangladeş kapıda vize uygulaması kapsamında bulunmamaktadır. Bangladeş havalimanlanlarında vize almanız mümkün olmayıp, seyahatiniz öncesinde dış temsilciliğe vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Bangladeş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bangladeş vize başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda verilmiştir. 

  • TC pasaportu (en az 6 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır.)
  • Yabancılar için TC oturum izni
  • Online vize başvuru formu (çıktısı alınmalıdır.)
  • Biyometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm ölçülerinde, beyaz fonlu)
  • Uçak bileti rezervasyonu veya diğer ulaşım belgeleri
  • Otel rezervasyonu veya diğer konaklama belgeleri
  • Son 3 aya ait kişisel banka hesap dökümü
  • İşyerinden alınmış çalışma ve izin belgesi
  • Ticari veya aile ziyareti vizeleri için davet mektubu

Yukarıda verilenler Bangladeş turist vizesi için hazırlanması gerekli standart belgelerdir. Bangladeş Konsolosluğu, seyahat amacı ve başvuru sahibinin çalışma durumuna bağlı olarak ek evraklar talep edebilir.

Bangladeş Vize Başvuru Ücreti

Bangladeş vize harcı, başvuru yapacağınız vizenin giriş sayısına bağlı olarak değişir. Buna göre tek girişli Bangladeş vize ücreti 58 USD; çift girişli vize ücreti 116 USD ve çok girişli vize ücreti 194 USD'dir.

Bangladeş vize ücretini, konsolosluk randevusundan önce, aşağıda bilgilerini paylaştığımız Bangladeş Büyükelçiliği banka hesabına yatırmanız gerekmektedir. Ödeme dekontunu, başvuru evraklarıyla birlikte vize randevusuna götürmelisiniz. 

Bangladeş Büyükelçiliği - Garanti Bankası, Panora Şb. Ankara
Hesap No.1386 909 26 39
IBAN No.TR94 0006 2001 3860 0009 0926 39

Bangladeş Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: Bangladeş vizesi almak için sağlık sigortası şart değildir; ancak Bangladeş'te bulaşıcı hastalıkların yaygın olması nedeniyle aşı ve sağlık sigortası yaptırmanız önem taşımaktadır. 2024 yılında 10 günlük Bangladeş seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 10 EUR'dur. Kişisel durumunuza ve seyahat süresine göre güncel fiyat bilgilerini 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: