Botsvana Seyahati İçin Gerekenler ve Online Vize Başvurusu 2024

Botsvana ya da resmi ismiyle Botsvana Cumhuriyeti, denize kıyısı bulunmayan bir Güney Afrika ülkesidir. Vize muafiyeti tanınmış ülkelerin vatandaşları dışında, yabancı ziyaretçilerin Botsvana'ya seyahat etmek için dış temsilciliklerden veya e-vize başvuru platformundan vize almaları gerekmektedir. 

Botsvana Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen Afrika ülkelerindendir. Umumi, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Botsvana seyahatlerinde 90 gün süreyle vize işlemlerinden muaftır. Botsvana vize muafiyeti kapsamında, ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 12 aylık süre içerisinde en fazla 3 ay boyunca Botsvana'da kalınabilmektedir. 

Aşağıda listelenen belgeleri sınır kapısında beyan eden vatandaşlarımız Botsvana Cumhuriyeti'ne vize almadan seyahat edebilirler.

Botsvana Vize Başvuru İşlemleri

Botsvana Vize Başvurusu

12 Ağustos 2021 tarihinde Botsvana Dışişleri Bakanlığı tarafından vize başvuru işlemlerini kolaylaştırmak ve ülkenin turizm potansiyelini canlandırmak amacıyla e-vize sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Botsvana elektronik vize platformu üzerinden turistik, ticari, akraba ziyareti, yatırım, öğrenci ve çalışma vizeleri dahil tüm Botsvana vize türleri için başvurular kabul edilmektedir.

Suriye, Libya, İran, Irak ve Türkmenistan gibi Botsvana vizesine tabi yabancı ülke vatandaşları, online başvuru işlemlerini tamamlayarak elektronik ziyaretçi vizesi alabilmektedir.

Botsvana e-vize başvurusunda bulunmak için evisa.gov.bw web sitesi üzerinden başvuru formu doldurulmalı, gerekli vize evrakları yüklenmeli ve vize harç ücreti ödenmelidir. 

Botsvana E-Vize Başvuru Evrakları

Botsvana turistik e-vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

Botsvana Vize Harç Ücreti

2024'te geçerli Botsvana vize harç ücretleri; tek girişli 1 aylık vize için 300 BWP (23 USD), çok girişli 3 aylık vize için
500 BWP (37 USD) olarak belirlenmiştir. Botsvana vize ücreti, online başvuru sistemi üzerinden kredi kartıyla ödenmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: