2024 Cibuti Vize Başvuru Rehberi: Gerekli Evraklar ve Ücretler

Cibuti Cumhuriyeti'nin vize politikası uyarınca milliyet ve pasaport türüne özel istisnalar haricinde ülkeye giriş için vize alınması gerekmektedir. 1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Cibuti Ambouli Havalimanı ve diğer sınır kapılarında vize uygulaması sona erdirilmiş ve e-Vize uygulamasına geçilmiştir. 

Cibuti Cumhuriyeti, umumi (bordo) pasaport hamili Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Hizmet (gri), hususi (yeşil) veya diplomatik (siyah) pasaporta sahip vatandaşlarımız ise 3 aya kadar süreli Cibuti seyahatlerinde vizeden muaftır.

Cibuti Online Vize İşlemleri

Cibuti e-Vize

Türkiye'den turizm, iş, ziyaret veya transit geçiş için Cibuti'ye seyahat edecekseniz, evisa.gouv.dj web sitesi üzerinden 15 ila 90 günlük ve tek girişli e-vize alabilirsiniz. Cibuti online vize başvuruları ortalama 72 saat içinde sonuçlanır ve e-vize başvuruda verdiğiniz mail adresine gönderilir. Cibuti seyahatinizden en az 1 hafta önce vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Diğer seyahat amaçları için Cibuti Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen başvuru yaparak ilgili vizeyi almanız gerekmektedir.

Cibuti E-Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Cibuti e-vize başvurusu için hazırlanmanız gereken belgeler aşağıda listelenmiştir. 

  • En az 6 ay geçerli pasaport
  • Uçak rezervasyonu
  • Konaklama rezervasyonu veya ev adresi  
  • Bir kurum veya ev sahibi tarafından gönderilmiş davetiye
  • Güncel dijital fotoğraf 
  • Cibuti vize ücreti ödemesi için kredi kartı

Cibuti elektronik vize başvurusu için tüm evrakları, JPG, PNG veya PDF formatında ve en fazla 1 MB boyutunda taramalı ve e-vize sistemine yüklemelisiniz. 

Cibuti Vize Ücretleri

2024 yılında Cibuti kısa süreli (turist, ticari, aile ziyareti) vize başvuru ücreti 23 $, transit vize başvuru ücreti ise 12 $'dır. 

Cibuti vize ücretleri, online vize formu doldurulduktan ve evrak yükelemsi yapıldıktan sonra kredi kartı ile ödenmektedir. Cibuti Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvurularında ücretler elçiliğin konsolosluk birimi tarafından tahsil edilmektedir. 

Cibuti vize işlemleri için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: