El Salvador Vizesi İçin Gerekenler ve 2024'te Ülkeye Giriş Prosedürü

Orta Amerika'da bulunan El Salvador, Guatemala ile Honduras arasında yer alan bir ülkedir. El Salvador Cumhuriyeti, vizeden muaf ülke vatandaşları haricinde, tüm yabancı ziyaretçilerden ülke topraklarına giriş için vize istemektedir. 

El Salvador, TC vatandaşlarından vize istemeyen Güney Amerika ülkeleri arasındadır. El Salvador Cumhuriyeti'ne seyahat edecek Türk vatandaşları 90 güne kadar süreli turistik ve ticari seyahatlerde vizeden muaftırlar. El Salvador vize muafiyeti, umumi ve resmi tüm TC pasaport türleri için geçerlidir. 

El Salvador'a Giriş İçin Gerekli Belgeler

El Salvador'a Giriş İşlemleri

El Salvador varışta aşağıdaki belgeleri beyan eden TC vatandaşlarına en fazla 90 günlük Turist Kartı (Tarjeta de Turismo) verilmektedir. 

  • El Salvador'a girişten itibaren en az 1 ay geçerli TC pasaportu
  • El Salvador Göçmenlik Varış Formu
  • 12 USD Turist Kartı harç ücreti
  • Finansal yeterliliğe dair kanıt (banka dökümü, kredi kartı, nakit vb.)
  • Gidiş- dönüş uçak bileti rezervasyonu
  • Panama, Güney Amerika ve Afrika ülkelerinden gelenler için sarıhumma aşı kartı

Lütfen Dikkat; El Salvador'a seyahat eden yabancı ziyaretçilerden seyahat sağlık sigortası ve konaklama rezervasyonu sunmaları da talep edilebilir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce ilgili belgeleri El Salvador Göçmenlik Dairesi görevlilerine sunmak üzere hazırlamanız tavsiye edilir. 

Uzun Süreli El Salvador Vize Başvurusu

El Salvador'da turizm ve ticari amaçlar dışında ve 90 günden daha uzun kalmak isteyen kişilerin diplomatik temsilcilikler üzerinden uzun süreli vize almaları gerekmektedir. Türkiye'den vize başvuruları El Salvador Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: