Fas'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri 2024

Fas veya resmi adıyla Fas Krallığı, Atlas Okyanusu'dan Cebelitarık Boğazı'na ve Batı Akdeniz'e uzanan uzun bir sahil şeridine sahip Kuzey Afrika ülkesidir. Fas'ın başkenti Rabat, en çok ziyaret edilen ve en büyük şehri ise Kazablanka'dır.

Fas Krallığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biridir. Fas ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşma kapsamında Türk vatandaşları Fas’a yapacakları en fazla 90 günlük ziyaretlerinde vizeden muaftır. Fas vize muafiyeti tüm TC pasaport türleri (umumi, hususi, hizmet, diplomatik) için geçerlidir. 

Fas Krallığı'na varışta en az 6 ay geçerlilik süresi olan bir TC pasaportu ve geri dönüş bileti ile birlikte ülkeye vizesiz giriş yapılabilmektedir. Fas'ta 3 aydan daha uzun süre kalmak için yerel polis birimlerine başvuru yaparak kalış süresi 3 ay daha uzatılabilmektedir.

Fas Vize Başvuru İşlemleri

Fas Vize İşlemleri

Fas Krallığı'na kısa süreli seyahat edecek TC vatandaşları her ne kadar vizeden muaf tutulsalar da çalışma, eğitim, yatırım vb. amaçlar için Fas'a uzun süreli gidecek kişilerin ilgili vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca Türkiye'de ikamet edip Fas vizesine tabi olan ülkelerin vatandaşları da kısa süreli vize başvurusu yapmalıdır.

Türkiye'de Fas vize başvurularının kabulü ve değerlendirilmesinde yetkili olan makamlar Fas Ankara Büyükelçiliği ve Fas İstanbul Başkonsolosluğu vize departmanlarıdır. Talep edilen vize türüne göre gerekli evrakları hazırlayan kişilerin şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Fas Konsolosluğu'na başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Fas E-Vize Uygulaması: Fas Krallığı Hükümeti 10 Temmuz 2022'de vizeye tabi belirli ülkelerin vatandaşları için e-Vize başvuru sistemini uygulamaya koymuştur. Azerbaycan, İsrail, Ürdün, Hindistan, Tayland ve Guatemala vatandaşları Fas e-Vize uygulamasından yararlanabilmektedir. 

Fas Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fas Krallığı kısa süreli ziyaretçi vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir. 

  • Geçerli pasaport
  • TC ikamet izni kartı
  • Fas vize başvuru formu
  • 40x30 mm ebatlarında 2 adet fotoğraf
  • Şahsi banka hesap özeti veya sponsorluk mektubu
  • Konaklama rezervasyonu veya Voucher belgesi
  • Onaylı dönüş bileti rezervasyonu
  • Seyahat sağlık sigortası

Yukarıda listelenenler kısa süreli Fas turist vizesi için talep edilen standart evraklardır. Diğer vize türleri veya TC vatandaşlarının uzun süreli vize başvuruları için ek belgeler sunulması gerekir. 

Fas Krallığı Vize Ücreti

2024 yılında Fas 3 aylık ziyaretçi vizesi için tek girişli vize harç ücreti 220 Fas dirhemi, yaklaşık 660 Türk lirasıdır. Tüm vize Fas Konsolosluğu'nda TL cinsinden tahsil edilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: