Filipinler Vize İşlemleri: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Pasifik Okyanusu'nun batısında yer alan Filipinler Cumhuriyeti,  yaklaşık 8000 adadan meydana gelen bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Filipinler'in vize muafiyeti tanıdığı ülkeler haricinde, ülkeye seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarının dış temsilciliklere başvuru yaparak Filipinler vizesi almaları gerekmektedir. 

Filipinler Cumhuriyeti'nin vize rejimi tablosuna göre tüm TC pasaport türlerine sahip kişiler en fazla 30 günlük seyahatlerinde Filipinler vizesinden muaftır. Filipinler'e tatil, konferans, iş toplantısı, aile veya arkadaş ziyareti gibi kişisel amaçlı seyahat edilmesi kaydıyla, belirli evrakları beyan ederek ülkeye vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Filipinler'de çalışma veya öğrenim gibi amaçlarla 30 günden daha uzun süre kalmak isteyen vatandaşlarımızın, kalış amaçlarına uygun vize türü için dış temsilciliklere başvuru yapmaları gerekmektedir. Türkiye'de Filipin vize işlemlerinde yetkili dış temsilcilikler Filipinler Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'dur.

Filipinler'e Vizesiz Giriş İçin Gerekenler

Filipinler'e vizesiz olarak girmek için aşağıda listelenen belgeler sınır kapısında beyan edilmelidir. 

 • En az 6 ay geçerlilik süresi bulunan TC pasaportu
 • Gidiş- dönüş seyahatleri için uçak bileti rezervasyonu
 • 15 yaş altı için Filipin Göçmenlik Bürosu'ndan alınmış izin belgesi

Lütfen Dikkat; Yabancı ziyaretçilerin Filipinler'e kabulü için seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir. Ancak seyahat boyunca yaşanabilecek olumsuz durumlara önlem olarak Filipinler'de geçerli bir yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Güncel seyahat sağlık sigortası fiyatları için: 0850 241 1868

Filipinler Vizesi İçin Başvuru İşlemleri

Filipinler Vizesi

Filipinler Cumhuriyeti vize başvuruları iki aşamada yapılmaktadır. Öncelikle visa.gov.ph vize platformu üzerinden online başvuru yapılmakta, ardından Filipinler Konsolosluğu'nda başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Vize başvurusunun, seyahat tarihinden en az 2 hafta önce yapılması gerekmektedir.

Afganistan, Ukrayna, Suriye, Irak, İran ve Mısır gibi Filipinler vizesine tabi ülkelerin vatandaşları, geçerli TC oturum izni kartı ve gerekli vize evraklarıyla birlikte Türkiye'den vize başvurusu yapabilmektedirler.

Filipin Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Filipinler vizesi için hazırlanması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir. 

 • Filipinler'den çıkış tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport
 • Geçerli TC oturma izni
 • Filipinler online vize başvuru formunun imzalı çıktısı
 • Onaylı gidiş-dönüş ulaşım rezervasyonu
 • Konaklama rezervasyonu veya davetiye
 • Son 3 aya ait şahsi banka hesap dökümü ve ek finansal kaynaklar *
 • Çalışma veya öğrencilik durumunu gösteren belgeler
 • Son 3 ayda çekilmiş 2 adet fotoğraf

* Filipinler'e turistik amaçlarla seyahat eden kişilerin vize başvurusunda en az 3000 USD tutarında finansal kaynağa sahip olduklarını göstermeleri gerekmektedir. 

Filipinler Vize Başvuru Ücretleri

2024 yılında geçerli Filipinler Ankara Büyükelçiliği vize başvuru ücretleri tablosu aşağıda verilmiştir.

Vize TürüBaşvuru Ücreti
3 aylık ziyaretçi vizesi30 USD
6 aylık ziyaretçi vizesi60 USD
1 yıllık ziyaretçi vizesi90 USD
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: