2024'te Gürcistan'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri

Karadeniz’in doğu kıyısında, ülkemizin sınır komşularından olan Gürcistan, Türkiye'den turistik ve ticari amaçlarla sıkça seyahat edilen bir Güney Kafkasya ülkesidir. Gürcistan ile vize muafiyeti anlaşması imzalayan ülkelerin vatandaşları dışında, ülkeye giriş yapacak yabancıların diplomatik temsilciliklerden vize almaları gerekmektedir.

Gürcistan Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 2015 yılında imzalanan anlaşma ile tüm TC pasaport türleri için 1 yıla kadar vize muafiyeti tanınmış, ayrıca Gürcistan'a girişlerde pasaport şartı kaldırılmıştır. Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımız yeni nesil çipli TC kimlik kartları ile ülkeye giriş yapabilir ve 12 ay boyunca ülkede kalabilirler. 

Gürcistan’da çalışma, aile birleşimi veya eğitim gibi amaçlarla 12 aydan daha uzun süre kalmak için Gürcistan dış temsilciliklerine başvuru yaparak uzun süreli (D tipi) vize ve oturum izni alınmalıdır. 

Gürcistan Vizesi Başvuru İşlemleri

Gürcistan Vize Başvurusu

Gürcistan uzun süreli (D tipi) vize başvuruları Türkiye'de Gürcistan Ankara Büyükelçiliği, Gürcistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Gürcistan Trabzon Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. 

Türkiye'de ikamet edip, Gürcistan vizesine tabi yabancı uyruklu kişiler de kısa veya uzun süreli vize başvurularını dış temsilciliklere yapmalıdırlar. Gürcistan dış temsilciliklerinin yetki alanları, vize başvuru sahiplerinin ikamet yerlerine göre değişmektedir. 

Gürcistan Ankara Büyükelçiliği, uluslararası ikili anlaşmalar kapsamında Arnavutluk, Bosna Hersek ve Cezayir ülkelerine akreditedir ve bu ülkelerin vatandaşları Gürcistan vizesi için TC oturum izinleri olmadan Türkiye'den başvuru yapabilmektedir. 

Gürcistan E-Vize Uygulaması

2015 yılında belirli ülkelerin vatandaşları için Gürcistan dış temsilciliklerine gitmeden elektronik vize kolaylığı sağlanmıştır. Gürcistan e-vize başvuruları evisa.gov.ge adresi üzerinden ve sadece kısa süreli (C tipi) vizeler için yapılabilmektedir. 

Gürcistan e-vize ile ülkeye varışta; geçerli pasaport, konaklama rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, finansal kaynak ve seyahat amacını gösteren belgeler beyan edilmelidir.

Gürcistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Gürcistan kısa süreli ziyaretçi vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir. 

Yukarıda verilenler kısa süreli (C tipi) Gürcistan turist vizesi için talep edilen standart belgelerdir. Diğer vize türleri veya TC vatandaşlarının uzun süreli (D tipi) vize başvuruları için ek evraklar sunulması gerekir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: