Laos Vizesi: Online Başvuru ve Kapıda Vize İşlemleri 2024

Laos, resmi adıyla Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, denize kıyısı bulunmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Laos Dışişleri Bakanlığı 2019 yılından itibaren vizeye tabi yabancı ülke vatandaşları için e-vize düzenlemeye başlamıştır.

Laos, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport türlerine göre vize istemektedir. Diplomatik pasaport hamili TC vatandaşları her 180 günlük dönemde 90 günü aşmayan ziyaretleri Laos vizesinden muaftır. Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahiplerinin ise Laos seyahatleri için sınır kapısında ya da önceden online başvuru yaparak vize almaları gerekmektedir. 

Laos Vize Başvuru Prosedürü

Laos Cumhuriyeti Vizesi

Ülkemizde Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin diplomatik temsilciliği bulunmaması nedeniyle, tüm Laos vize başvuruları belirli sınır kapılarında veya laoevisa.gov.la adresi üzerinden online olarak yapılmalıdır. 

Sahip olduğunuz TC pasaportu türüne göre izlemeniz gereken Laos vizesi başvuru prosedürleri aşağıdaki gibidir. 

  • Laos E-Vize İşlemleri: Bordo pasaport hamilleri, Laos elektronik vize sistemi üzerinden tek girişli ve en fazla 30 günlük Laos turist vizesi alabilirler. Laos online vize başvurusu ortalama 3 iş günü içinde sonuçlanır ve QR kodlu e-vize belgesi mail adresinize gönderilir. Laos'a giriş yaparken e-vize çıktısını sınır kontrol görevlisine beyan ederek, pasaportunuza e-vize etiketi ve giriş damgası işletmeniz gerekir. 
  • Laos Kapıda Vize İşlemleri: Gri ve yeşil pasaport hamillerinin Laos'a varışlarında; pasaport, fotoğraf, vize harcı ve başvuru formu ile 30 günlük kapı vizesi almaları gerekmektedir. Laos kapı vizesi sadece başkent Vientiane'de bulunan Wattay Uluslararası Havalimanı ile Luang Prabang Havalimanı'nda alınabilmektedir. 

Laos Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bordo pasaport hamillerinin Laos e-vize başvurusu için aşağıda verilen belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. 

  • TC umuma mahsus pasaport (en az 6 ay geçerli ve 2 boş sayfası olmalıdır.)
  • 4 x 6 cm boyutunda, son 6 ayda çekilmiş fotoğraf
  • Laos e-vize ücreti ödemesi için kredi kartı (Visa Card/ Mastercard)
  • Laos online vize başvuru formu

Gri ve yeşil pasaport hamillerinin Laos'a varışta yapacakları kapı vizesi başvurusu için de yukarıda verilen belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir. 

Laos Vize Başvuru Ücreti

2024 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Laos vize başvuru ücreti 50 USD'dir. Vize ücreti, online başvurular ve sınır kapısında yapılan başvurular için aynıdır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: