Malezya Seyahati İçin Gerekenler ve Vize Başvurusu 2024

Malezya, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış ve 13 eyaletten oluşan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Vize muafiyeti tanınmış ülkelerin vatandaşları ve varışta vize alabilen kişiler dışında, Malezya'ya seyahat edecek yabancı ziyaretçilerin dış temsilciliklerden veya e-vize başvuru platformundan vize almaları gerekmektedir. 

Malezya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen Asya ülkelerinden biridir. Malezya'ya turizm, iş gezisi, kültürel etkinlik ve ziyaret gibi nedenlerle seyahat edecek Türk vatandaşları 3 ay süreyle vizeden muaftırlar. Malezya vize muafiyeti umuma mahsus ve resmi tüm TC pasaport türleri için geçerlidir. 

Malezya'ya Vizesiz Giriş İçin Gerekli Belgeler

Malezya'ya Giriş İşlemleri

TC vatandaşlarının Malezya'ya girişte aşağıdaki belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir.

Malezya'ya girişte yukarıdaki belgeleri beyan eden yabancı ziyaretçilere Sosyal Ziyaret Kartı (Social Visit Pass) verilmektedir. Malezya Sosyal Ziyaret Kartı (Social Visit Pass), ülkeye turizm, iş seyahati, etkinlik katılımı veya aile ziyareti gibi nedenlerle giriş yapan tüm yabancı ülke vatandaşlarına verilen bir resmi belgedir. Malezya Sosyal Ziyaret Kartı en az 30 ve en fazla 90 günlük düzenlenmektedir.

Malezya Vize Başvuru İşlemleri

Afganistan, Sırbistan ve Karadağ gibi belirli ülkelerin vatandaşları ile Birleşmiş Milletler seyahat belgesine sahip mülteciler Malezya seyahati için vizeye tabidirler. Malezya vizesine tabi olup ülkemizde yasal olarak ikamet eden yabancı uyruklu kişiler T.C. ikamet izni ile Türkiye'den vize başvurusu yapabilmektedirler. 

Türkiye'de vize başvurularını kabul eden Malezya diplomatik temsilcilikleri Malezya Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'dur.

Malezya E-Vize Uygulaması

Malezya Hükümeti, Ocak 2016'da belirli ülkelerin vatandaşlarına ve sadece turistik seyahatler için elektronik vize başvuru sistemini uygulamaya koymuştur. Çin, Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Myanmar, Bangladeş, Pakistan, Butan, Sırbistan ve Karadağ vatandaşları Malezya dış temsilciliklerine gitmeden e-vize başvurusu yapabilmektedirler.

Malezya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Malezya kısa süreli ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir. 

Yukarıda listelenenler Malezya Konsolosluğu üzerinden yapılacak turistik vize başvurusunda talep edilen standart belgelerdir. Diğer vize türleri, e-vize başvurusu veya TC vatandaşlarının uzun süreli vize işlemleri için gerekli belgelerde değişiklik olabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: