2024'te Moğolistan'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvurusu

Moğolistan, Rusya ve Çin arasında yer alan ve denize kıyısı olmayan bir Orta Asya ülkesidir. Vize muafiyeti bulunan ülkelerin dışında, Moğolistan'a seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının dış temsilciliklerden, ülkeye varışta veya e-vize platformu üzerinden vize almaları gerekmektedir.

Türkiye ile Moğolistan Devleti arasında 2013 yılında imzalanan anlaşma gereğince her iki ülkenin vatandaşları için karşılıklı vize muafiyeti tanınmıştır. Moğolistan’a turizm, iş gezisi veya özel ziyaret gibi nedenlerle gidecek umumi, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili tüm TC vatandaşları 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Türk vatandaşları, ülkeye ilk varış tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli bir TC pasaportu ile Moğolistan'a vizesiz giriş yapabilmektedirler. Moğolistan'da 1 aydan daha uzun süre için kalmak isteyen kişilerin, Moğolistan Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yaparak seyahat amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir.

Moğolistan Vize Başvuru İşlemleri

mogolistan-vizesi.jpg

Gürcistan, Suriye, Irak, İran ve Afganistan gibi Moğolistan vizesine tabi ülkelerin vatandaşları, Türkiye'de yasal olarak ikamet etmeleri halinde Moğolistan Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapabilmektedir. Gerekli şartları ve evrakları sağlayan başvuru sahiplerine 1 aylık Moğolistan turist vizesi verilmektedir. 

Moğolistan Devleti'nin aynı zamanda belirli ülke vatandaşları için elektronik vize başvuru sistemi bulunmaktadır. İlgili ülkelerin vatandaşları evisa.mn başvuru platformu üzerinden Moğolistan e-vize de alabilirler.

Turist vizesi ile Moğolistan'da 30 güne kadar kalınabilmektedir. Vize süresinin sona ermesinden en az 4 gün önce Moğolistan Göçmenlik Bürosu'na başvuru yaparak izin verilen kalış süresini 30 gün daha uzatmak mümkündür.

Moğolistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Moğolistan vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

  • Moğolistan vize başvuru formu
  • En az 6 ay geçerli pasaport
  • Geçerli TC oturum izni fotokopisi
  • Otel rezervasyonu veya Moğolistan'dan alınmış davetiye
  • Onaylı gidiş-dönüş ulaşım rezervasyonları
  • Son 6 aya ait banka hesap dökümü, varsa diğer finansal kaynaklar
  • 35 x 45 mm ölçülerinde güncel fotoğraf
  • Konsolosluk vize harcı dekontu

Moğolistan Vize Ücreti

2024 yılında standart Moğolistan turistik vize başvuru ücreti 30 USD'dır. Vize ücretleri USD cinsinden Moğolistan Ankara Büyükelçiliği banka hesabına yatırılmalı ve ödeme dekontu başvuru dosyasında sunulmalıdır. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: