Mozambik Vizesi: Gerekli Belgeler ve Online İşlemler 2024

Vahşi yaşam parkları ve plajlarıyla en popüler Afrika ülkelerinden olan Mozambik Cumhuriyeti, topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatadaşlarından vize istemektedir. Mozambik Hükümeti Aralık 2022'de vize başvurularını kolaylaştırmak amacıyla elektronik vize sistemini kullanmaya başlamıştır.

Mozambik ile Türkiye arasındaki vize muafiyeti anlaşması uyarınca resmi pasaport (hizmet, hususi, diplomatik) hamilleri en fazla 90 günlük Mozambik seyahatleri için vizeden muaftır. Umuma mahsus psaportu bulunan TC vatandaşlarının ise Mozambik'e gitmek için vize almaları gerekmektedir.

Mozambik Vize Başvuru Süreci

Mozambik E-Vize Başvurusu

Türkiye'de  Mozambik Cumhuriyeti'nin diplomatik temsilciliği bulunmaması nedeniyle tüm vize türleri için başvurular online olarak kabul edilmektedir. Mozambik online vize başvurusu için evisa.gov.mz adresi üzerinden kullanıcı kaydı yapılmalı, vize formu doldurulmalı ve gerekli evraklar sisteme yüklenmelidir.

Mozambik online vize başvuruları ortalama 72 saat içerisinde sonuçlanır ve barkodlu elektronik vize belgesi başvuru sahibinin e-posta adresine gönderilir. Mozambik e-vize başvuru portalı üzerinden 30 ila 90 günlük turistik veya ticari vize alınabilmektedir.

Mozambik'e varışta e-vize çıktısı göçmenlik görevlisine beyan edilmeli ve vize ücretini ödemesi yapılmalıdır. Mozambik'e girişi uygun bulunan ve ücret ödemesi tamamlanan kişilerin pasaportuna e-vize etiketi işlenir.

Mozambik Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Mozambik vize başvurusu için gerekli belgeler ağaşıda listelenmiştir. 

  • En az 6 ay geçerli ve 2 boş sayfa içeren pasaport
  • PNR kodlu dönüş bileti rezervasyonu 
  • Onaylı konaklama rezervasyonu veya davetiye
  • Kişisel banka hesap dökümü
  • Güncel fotoğraf
  • Sarıhumma aşı kartı (ülkeye girişte)

2024'te Mozambik E-Vize Ücreti

2024 yılında kısa süreli (turistik veya ticari) Mozambik e-vize ücreti 100 USD'dir. Vize ücretleri, Mozambik'e giriş esnasında nakit veya kredi kartıyla ödenebilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: