Namibya Vizesi: 2024'te Gerekli Evraklar ve Başvuru Ücretleri

Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Namibya Cumhuriyeti bir Güney Afrika ülkesidir. Namibya Dışişleri Bakanlığı 22 Eylül 2023 tarihi itibariyle yabancı ziyaretçiler için turistik e-vize başvuru sistemini yürürlüğe koymuştur. Namibya vizesi aynı zamanda ülkeye girişte sınır kapılarından da alınabilmektedir. 

Diplomatik (siyah) ve hizmet (gri) pasaportu hamili TC vatandaşları her 180 günde en fazla 90 günlük seyahatleri için Namibya vizesinden muaftırlar. Umumi (bordo) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise Namibya sınır kapılarında veya online başvuru yaparak e-vize almalıdır. 

Namibya vize politikası doğrultusunda vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarına turistik, ticari ve kişisel ziyaret amaçlı kısa süreli seyahatleri için 30, 60 veya 90 günlük Namibya vizesi verilmektedir. 

Namibya Vizesi Başvuru İşlemleri

Namibya Vizesi

Ülkemizde Namibya Cumhuriyeti'ni temsil eden bir diplomatik misyon bulunmaması nedeniyle, tüm Namibya vize başvuruları e-vize platformu üzerinden online olarak veya ülkeye girişte belirli sınır kapılarında yapılmalıdır. 

Vizeye tabi bordo ve yeşil TC pasaportu hamillerinin izleyebileceği Namibya vizesi başvuru yöntemleri aşağıdaki gibidir. 

 • Namibya E-Vize İşlemleri: Tüm başvuru evrakları önceden PDF formatında ve max. 2 MB boyutlu olacak şekilde hazırlanmalıdır. E-vize başvuru platformu eservices.mhaiss.gov.na üzerinden vize formu doldurulduktan sonra, gerekli evraklar başvuru sistemine yüklenmelidir. Başvurunun onaylanması halinde başvuru sahibinin mail adresine gönderilen e-vize dosyasının çıktısı alınmalı ve ülkeye girişte pasaport kontrol memuruna ibraz edilmelidir. 
 • Namibya Kapıda Vize İşlemleri: 2019 yılından itibaren Namibya dış temsilciliği bulunmayan ülkelerin vatandaşları için kapıda vize uygulaması başlatılmıştır. Namibya vize belgeleri ve başvuru ücretiyle birlikte Namibya'ya varışta vize alınabilmektedir. 2023 itibariyle Hosea Kutako Uluslararası Havaalanı, Walvis Bay Havaalanı ve Trans Kalahari sınır kapısından Namibya'ya giriş vizesi almanız mümkündür.

Nami̇bya Vi̇zesi̇ İçi̇n Gerekli̇ Belgeler

Namibya vizesi için hem online hem de kapıda başvuru için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekmektedir. 

 • Vize başvuru formu (online veya sınır kapısında)
 • En az 6 ay geçerli ve 1 boş sayfa içeren pasaport
 • Vize niyet mektubu (detaylı seyahat planı içermelidir.)
 • Namibya seyahat sağlık sigortası
 • Gidiş- dönüş uçak bileti rezervasyonu 
 • Otel rezervasyonu
 • Şahsi banka hesap dökümü
 • Güncel biyometrik fotoğraf
 • Vize harcı ödemesi için kredi kartı (online başvuruda gerekir.)

2024'te Namibya Vize Ücreti

2024'te kısa süreli Namibya vizesi (turistik, ticari, ziyaret) harç ücretleri, başvuru yöntemine göre aşağıdaki gibidir. 

Başvuru YöntemiÜcret
Namibya e-vize30 $
Namibya kapıda vize71 $

Namibya seyahatleri için, ülkede kalınacak süre boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. 2024 yılında 2 haftalık Namibya seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 15 $'dır. Sigorta fiyatları seyahat gün sayısı ve kişisel duruma göre değişmektedir. 

Namibya Kolay Vize Prosedürü

Pasaportunuzun kimlik bilgileri sayfasını renkli ve okunaklı şekilde tarayıp, e-postayla merkezimize göndermeniz vize başvurunuzun tamamlanması için yeterlidir. Form doldurma, seyahat sağlık sigortası, uçak ve otel rezervasyonları ile online evrak yükleme dahil tüm işlemler danışmanımız tarafından tamamlanır.

Nambiya e-vize işlemleri için: 0850 241 1868 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: