Peru'ya Gitmek İçin Gerekenler ve 2024'te Vize İşlemleri

Peru, ya da resmî adıyla Peru Cumhuriyeti, Büyük Okyanus'a kıyısı bulunan bir Güney Amerika ülkesidir. Vize muafiyeti tanınan ülkeler haricinde, Peru'ya seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşlarının diplomatik temsilcilikler üzerinden vize almaları gerekir. 

Peru Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği Latin Amerika ülkelerindendir. 12 Haziran 2013 tarihinde Peru ve Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır. Bu kapsamda, pasaport türü fark etmeksizin tüm TC vatandaşları turistik Peru seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. 

Peru'da 90 günden uzun süreli çalışma, öğrenim, araştırma veya aile birleşimi gibi amaçlı kalışlar için Peru dış temsilciliklerinden seyahat amacına uygun vizenin alınması gerekmektedir.

Peru'ya Vizesiz Giriş İçin Gerekenler

Peru Seyahati için Gerekenler

Türk vatandaşlarının en fazla 3 aylık Peru ziyaretleri için gerekli giriş belgeleri; en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan bir TC pasaportu ve Peru'dan dönüş için uçak bileti rezervasyonudur. Bunlara ek olarak Peru seyahati boyunca geçerli bir yurtdışı seyahat sağlık sigortası ve uluslararası sarıhumma aşı sertifikasına sahip olunması da tavsiye edilmektedir. 

Peru'ya giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarından, yeterli finansal kaynağa sahip olunduğunu gösteren kanıt ve konaklama belgeleri de talep edilebilir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce güncel bir şahsi banka hesap özeti ile konaklama belgelerinin hazırlanması önerilir.

Peru Vize Başvuru Prosedürü

Peru Cumhuriyeti'nin çoğu Güney Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile vize muafiyet anlaşması yoktur. Irak, Afganistan ve Suriye gibi Peru vizesine tabi ülkelerin vatandaşları, ülkemizde yasal olarak ikamet etmeleri halinde Türkiye'den Peru vizesi alabilmektedirler. 

Yabancılar için Peru vize başvurusu geçerli bir TC ikamet izni ve vize türüne göre istenen evraklarla birlikte Peru Ankara Büyükelçiliği'ne yapılmalıdır. İran, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları, kendi ülkelerinde Peru dış temsilciliği bulunmaması nedeniyle, Ankara'daki Büyükelçilikten TC oturum izni olmadan 3 aylık Peru turist vizesi alabilmektedir.  

Peru Cumhuriyeti'nin elektronik vize veya varışta vize uygulası bulunmamaktadır ve vizeye tabi tüm yabancıların, ülkeye seyahat etmeden önce vize almaları gerekmektedir. 

Peru Vizesi Başvuru Evrakları

Peru Cumhuriyeti vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır. 

Yukarıda listelenen belgeler, Peru turist vizesi başvurusu için talep edilen standart evraklardır. Diğer Peru vize türleri ve Türk vatandaşlarının oturum vizesi başvuruları için Peru Büyükelçiliği'nin istediği belgeler değişmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: