Tacikistan Seyahati İçin Gerekenler ve Turistik Vize İşlemleri

Tacikistan, resmi ismiyle Tacikistan Cumhuriyeti, Afganistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin'e sınır komuşsu olan bir Orta Asya ülkesidir. Uluslararası anlaşmalarla vize muafiyeti tanınmış ülkeler haricinde, Tacikistan'a seyahat edecek yabancı ülke vatandaşlarının diplomatik temsilciliklerden veya e-vize başvuru platformu üzerinden vize almaları zorunludur. 

Türkiye ile Tacikistan arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması kapsamında pasaport türlerine göre vizesiz seyahat hakkı tanınmıştır. Tacikistan'a gidecek umumi pasaport hamili TC vatandaşları 30 güne kadar, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri 60 güne kadar, diplomatik pasaport hamilleri ise 90 güne kadar vizeden muaftırlar. 

En az 6 ay geçerlilik süresi bulunan TC pasaportu ile Tacikistan'a vizesiz giriş yapılabilmekte ve pasaport türüne göre 30 ila 90 gün boyunca ülkede kalınabilmektedir. Tacikistan'da pasaport türünün izin verdiği süreden daha uzun kalmak isteyen kişilerin e-vize platformundan veya Tacik diplomatik temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir.

Tacikistan Vize Başvuru Süreci

Tacikistan Vize Başvurusu

Suriye ve Irak gibi Tacikistan ile vize muafiyet anlaşması bulunmayan ülkelerin vatandaşları, Türkiye'de yasal olarak ikamet etmeleri halinde ülkemizden başvuru yaparak 45 günlük Tacikistan vizesi alabilmektedirler.

Tacikistan vize başvurusu için öncelikle visa.gov.tj web sitesine başvuru formu ve gerekli vize evrakları yüklenmelidir. Online başvuru onay mailini alan kişiler Tacikistan Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu almalı ve ilgili konsolosluğun banka hesabına vize ücretini ödemelidir. Randevu tarihinde Tacikistan Konsolosluğu'na şahsen giderek parmak izi kaydı verilmelidir.

Tacikistan E-Vize Uygulaması

Tacikistan Cumhuriyeti'nin herhangi bir diplomatik temsilciliğe gitmeye gerek kalmadan vize alınabilmesini sağlayan e-vize başvuru sistemi (www.evisa.tj) 1 Ocak 2017'den itibaren uygulamaya konmuştur. Ancak elektronik vizeye başvuru hakkı sadece 112 ülkenin vatandaşlarına tanınmıştır. 

Suriye ve Afganistan gibi belirli ülkelerin vatandaşları Tacikistan e-vize başvurusu yapamamakta olup dış temsilcilikler üzerinden standart vize almaları gerekmektedir. 

Tacikistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Tacikistan vize başvuru için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır. 

Yukarıda verilen belgeler Tacikistan turistik vize başvurusu için hazırlanması gereken standart evraklardır. Diğer vize türleri ve Türk vatandaşlarının uzun süreli vize başvuruları için talep edilen evraklar değişmektedir.

Tacikistan vize işlemleri için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: