Uganda Vize İşlemleri: Online Başvuru, Gerekli Evraklar, 2024 Ücretleri

Afrika'nın incisi olarak anılan Uganda, kıtanın en sık ziyaret edilen turizm destinasyonlarından biridir. 1 Haziran 2016'dan itibaren yabancı ülke vatandaşları için Uganda Cumhuriyeti elektronik vize sistemi kullanılmaya başlanmıştır. 

Uganda'ya 90 günden kısa süre için seyahat edecek diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları vize işlemlerinden muaftır. Hususi, hizmet ve umuma mahsus TC pasaportu sahiplerinin ise Uganda seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. 

Kısa süreli Uganda vizesi en fazla 3 ay süreli turistik, ticari, aile ziyareti ve resmi ziyaret amaçlı seyahatler için Uganda dış temsilcilikleri tarafından verilmektedir. Türkiye'den yapılan vize başvuruları için yetkili makam Uganda Ankara Büyükelçiliği'dir. 

Uganda Vize Başvuru Prosedürü

Uganda Online Vize Başvurusu

Uganda Ankara Büyükelçiliği, 2019 yılından itibaren vize başvurularını doğrudan kabul etmeyi sonlandırmıştır. Uganda vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle Uganda e-Göç Sistemi üzerinden online başvuru yapması, onay alınması halinde Büyükelçiliğe giderek biyometri kaydı vermesi gerekmektedir. 

Uganda vizesi almak için izlenmesi gereken başvuru adımları aşağıda sıralanmıştır. 

  1. Uganda e-göç sistemi web sitesine giriş yapın, başvuru yapacağınız vize türünü seçin.
  2. Online vize başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurun.  
  3. Vize türüne göre sistemde listelenen evrakları tarayarak başvuru formuna yükleyin.
  4. Kredi kartı (Mastercard veya Visa Card) ile Uganda vize başvuru ücretini ödeyin.
  5. Başvurunuz 2 ila 3 iş günü içinde değerlendirilir ve onaylanması halinde mail adresinize elektronik vize onay mektubu gönderilir.
  6. Vize onay mektubuyla birlikte Uganda Ankara Büyükelçiliği'ne giderek parmak izi kaydınızı verin ve pasaportunuza vize etiketini işletin. 

Uganda vize işlemleri için: 0850 241 1868

Uganda Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Uganda vize başvurusu için hazırlanması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

Yukarıda verilenler Uganda Cumhuriyeti turist vizesi için hazırlanması gereken standart belgelerdir. Uganda e-Göç sistemi üzerinden, vize türüne ve çalışma durumunuza bağlı olarak ek evraklar talep edilebilir. Tüm Uganda vize evrakları, JPEG, PNG, BMP veya PDF formatında ve min. 5 KB-max. 250 KB boyutunda taranarak online başvuru sistemine yüklenmelidir. 

Uganda Vize Başvuru Ücreti

Uganda vize türleri için 2024 yılı başvuru harç ücretleri aşağıda verilmiştir. 

Uganda Vize TürüÜcret
Ziyaretçi vizesi *3 aylık, tek girişli50 $
6-12 aylık, çok girişli100 $
24 aylık, çok girişli150 $
Resmi ziyaret vizesi Ücretsiz
Doğu Afrika turist vizesi **100 USD
Transit vize50 USD

* Uganda ziyaretçi vizeleri; turistik, ticari ve aile/ arkadaş ziyareti amaçlı seyahatler için verilmektedir. 
** Doğu Afrika turist vizesi, Uganda'dan giriş yapmak kaydıyla 90 gün boyunca Kenya, Uganda ve Ruanda arasında serbest dolaşım hakkı tanıyan bir ortak vize uygulamasıdır. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: