Zambiya E-Vize Başvuru İşlemleri 2024

Zambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde, vahşi yaşam parkları ve safari turları ile meşhur olan bir ülkedir. Zambiya, 2014 yılından itibaren 60'tan fazla ülkenin vatandaşları için elektronik vize uygulamasını yürürlüğe koymuştur. 

Zambiya'ya turizm veya iş seyahati gibi kısa süreli amaçlarla gidecek yabancı ülke vatandaşlarına en fazla 90 gün kalış süreli e-vize verilmektedir.

Umumi (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Zambiya seyahatlerinde vizeye tabidir. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 90 güne kadar süreli seyahatlerinde Zambiya vizesinden muaftır.

Zambiya Elektronik Vize Başvurusu

zambiya-vize-basvurusu.jpeg

Zambiya elektronik vize başvuruları eservices.zambiaimmigration.gov.zm web sitesi üzerinden yapılmaktaktadır. E-vize başvurusu Zambiya Göçmenlik Dairesi tarafından değerlendirmeye alınır ve 5-21 gün içerisinde sonuca bağlanır. Başvurusu onaylanan kişilerin e-posta adresine Zambiya e-vize onay belgesi gönderilir.

Zambiya'ya girişte e-vize onayının çıktısı sınır kontrol memuruna beyan edilmeli ve vize ücreti ödenmelidir. Ülkeye giriş işlemleri başarıyla tamamlanan ziyaretçilerin pasaportuna Zambiya e-vize etiketi ve giriş damgası işlenmektedir.

Zambiya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Zambiya vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

  • En az 6 ay geçerli TC pasaportu
  • Göçmenlik İdaresi'ne hitaben yazılmış vize niyet mektubu 
  • Otel rezervasyonu veya konaklama adresi içeren davetiye
  • Zambiya'dan geri dönüş için uçak rezervasyonu
  • Güncel biyometrik fotoğraf

Zambiya E-Vize Başvuru Ücreti

2024 yılında turistik, ticari ve kişisel ziyaret amaçlı başvurular için Zambiya e-vize başvuru ücreti; tek girişli vize için 25 $, çift girişli vize için 40 $ ve çok girişli vize için 75 $'dır. Hem Zambiya hem de Zimbabve'yi 30 güne kadar ziyaret etme imkanı sağlayan KAZA Univisa ücreti 50 $'dır.

Zambiya e-vize ücreti, başvuru esnasında değil, ülkeye varışta Zambiya Göçmenlik İdaresi görevlisine ödenmektedir. 

Zambiya Kolay Vize Prosedürü

Zambiya vize başvurusu için pasaport kimlik bilgileri sayfasını renkli şekilde tarayıp, e-maille Vizem.net'e göndermeniz yeterlidir. Online form doldurma, rezervasyon işlemleri, vize dilekçesi yazımı ve başvuru takibi dahil tüm işlemler Vizem.net danışmanı tarafından tamamlanır. 

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: