Zimbabve Kapıda Vize İşlemleri: Gerekli Belgeler ve 2024 Ücretleri

Vahşi yaşam parkları ile ünlü Afrika ülkelerinden olan Zimbabve Cumhuriyeti, vize muafiyeti bulunmayan ülkelerin vatandaşları için standart ziyaretçi vizesi, e-vize ve varışta vize vermektedir. Resmi pasaport hamili TC vatandaşları Zimbabve'ye yapacakları kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Umumi pasaport sahibi vatandaşlarımız ise Zimbabve'ye giriş için vize almalıdır.

Zimbabve'ye turistik gezi, aile ziyareti, ticari veya etkinlik amaçlarıyla gidecek umumi pasaport hamili Türk vatandaşlarının, ülkeye varışta kapı vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye'de ikamet eden Suriye, Irak, Afganistan ve Suudi Arabistan gibi belirli ülkelerin vatandaşları, seyahatleri öncesinde Zimbabve Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapmalıdırlar. 

Zimbabve E-Vize Uygulaması; Zimbabve Cumhuriyeti e-vize başvuru sistemi evisa.gov.zw üzerinden sadece belirli ülkelerin vatandaşları vize başvurusu yapabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti henüz Zimbabve e-vize sistemi kapsamına alınmamıştır.

Zimbabve Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Zimbabve Vizesi

Zimbabve vizesi için sınır kapısında beyan edilmesi gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Varışta vize başvuru formu (sınır kapısında doldurulup, imzalanır.)
  • Zimbabve'ye varıştan itibaren en az 6 ay geçerli pasaport
  • Zimbabve'den geri dönüş uçak bileti
  • Otel rezervasyonu veya davetiye (konaklama adresi verilmelidir.)
  • 1 adet güncel vesikalık fotoğraf
  • Vize ücreti ödeme makbuzu

Zimbabve Varışta Vize Ücretleri

2024 yılında turistik, ticari ve ziyaret amaçlı seyahatler için tek girişli ve 30 günlük Zimbabve vizesi harç ücreti 30 $'dır. Zimbabve vize ücretleri ülkeye girişte sınır kapısında ödenir.

Geçerlilik süresi ve giriş-çıkış sayısına göre ödenmesi gereken Zimbabve varışta vize ücretleri aşağıda verilmiştir.

Vize SüresiGiriş SayısıÜcret
30 günTek girişli30 USD
45 günÇift girişli45 USD
12 ayÇok girişli160 USD

Zimbabve KAZA Vizesi Nedir?

KAZA Vizesi uygulaması, tek bir vize ile Zimbabve, Zambiya ve Botsvana'yı ziyaret etmeye olanak veren birleşik vize uygulamasıdır. 30 gün kalış süresiyle verilen KAZA vizesi başvuru ücreti 50 $'dır.

Aşağıda listelenen Zimbabve sınır kapılarından KAZA vizesi alınabilmektedir. 

  • Kenneth Kaunda Uluslararası Havalimanı
  • Harry Mwanga Nkhumbula Havalimanı
  • Kazungula Sınır Kapısı
  • Victoria Şelalesi Sınır Kapısı
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: