Fransız Guyanası Vize Rehberi: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Fransız Guyanası, Güney Amerika kıtasının kuzey kesiminde, Brezilya ve Surinam arasında yer alan bir ülkedir. Fransa Cumhuriyeti'nin denizaşırı bölgelerinden biri olması nedeniyle, Fransız Guyanası'na giden yabancı ziyaretçiler için Fransa vize politikası ve prosedürleri uygulanmaktadır. Fransız Guyanası vizesi, Fransa diplomatik misyonları tarafından verilmektedir. 

Resmi (hususi, hizmet, diplomatik) pasaport hamili TC vatandaşları 3 aya kadar süreli Fransız Guyanası seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise Fransız Guyanası'na giriş için vize almak zorundadırlar.

Fransız Guyanası Vize Başvuru Prosedürü

Fransız Guyanası

Türkiye'de Fransız Guyanası vizesi için tüm başvurular, aracı kurum VFS Global üzerinden Fransa Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Vize başvurusu için online başvuru yapıldıktan sonra VFS Fransa vize merkezine şahsen gidilerek işlemler tamamlanır.

France-Visas resmi web sitesi üzerinden online başvuru formu doldurulurken ana varış noktası olarak "French Guiana" seçilmelidir. Aynı zamanda vize talep dilekçesinde Fransız Guyanası'ndaki yer adları ve tarihlerle birlikte detaylı seyahat planı verilmelidir. 

Fransız Guyanası Vize Başvuru Belgeleri

Fransız Guyanası vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır. 

  • Geçerli TC pasaportu
  • France-Visas online başvuru formu
  • Fransız Guyanası seyahat planını açıklayan talep dilekçesi 
  • Otel veya benzeri konaklama rezervasyonu
  • Gidiş-dönüş tarihli uçak rezervasyonu
  • Çalışma veya öğrencilik durumunu gösteren evraklar
  • Şahsi banka hesap dökümü veya sponsorluk belgeleri
  • En az 30.000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası
  • 2 adet güncel fotoğraf 

Fransız Guyanası Vize Ücreti 

2024 yılında Fransız Guyanası vize başvuru ücreti; 60 € vize harcı ve 25 € aracı kurum servis bedeli olmak üzere toplam 85 €'dur. VFS Global randevusunda tüm vize başvuru ücretlerinin EUR cinsinden ve nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

Fransız Guyanası vize başvuru süreci ve ek destekleyici evraklar hakkında detaylı bilgiye Fransa Vizesi sayfamız üzerinden erişebilirsiniz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: