fransa vizesi ve vize ücretleri

Fransa Vize Başvurusu ve Takip İşlemleri

Fransa vizesi, Fransa’ya seyahat etmek isteyen vizeye tabi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilgili dış temsilciliğe müracaat ederek alması gereken izin belgesidir.

Vizem.net Fransa vizesi başvurularında tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan ve %95,7 ile son 2 yılda Türkiye'deki en yüksek vize onay oranını elde eden akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Vize İstiyor Mu?

Fransa seyahatleri için umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir; hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 günlük periyot içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla Fransa vizesinden muaftır.

Fransa Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Fransa yeşil pasaport sahiplerinden vize istememektedir.

Yeşil pasaport devlet adına çalışan memurlara ve ailelerine verilen pasaport türüdür ve yeşil pasaporta sahip kişilere çok sayıda ülkeye vizesiz giriş hakkı tanınmaktadır ancak vizesiz giriş süresi seyahat edilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Fransa Vize Türleri Nelerdir?

Geçerlilik süresi ve veriliş amaçlarına göre Fransa vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Fransa Schengen vizesi: Kısa süreli Fransa Schengen vizeleri hamiline en fazla 90 güne kadar ülke topraklarında konaklama imkanı tanıyan ve turistik, kısa süreli eğitim, aile arkadaş ziyareti, iş, konferans, staj veya fuar katılımı için düzenlenen C tipi vize türüdür.
 • Fransa D tipi vize: Uzun süreli Fransa vizeleri hamiline 90 günden daha uzun süre ülke topraklarında kalma imkanı tanıyan, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ve ülkede ikamet etmek, çalışmak, eğitim görmek veya araştırma yapmak isteyen kişiler için düzenlenen D tipi vize türüdür.

Giriş sayısına göre Fransa vizeleri; tek girişli, çok girişli ve multi giriş vizeleri olarak ayrılmaktadır. Tek girişli vize hamiline 1 kez giriş, çift girişli vize hamiline 2 kez giriş ve Fransa multi vize hamiline düzenlenen vize süresince sınırsız giriş çıkış hakkı tanıyan vize türüdür.

Fransa C Tipi (Schengen) Vize Türleri Nelerdir?

Fransa C tipi (Schengen) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa turist vizesi
 • Fransa aile arkadaş ziyareti vizesi
 • Fransa iş vizesi
 • Fransa kültür- sportif etkinlik vizesi
 • Fransa tedavi vizesi
 • Fransa dil okulu vizesi
 • Fransa evlilik vizesi

90 günden kısa süren seyahatler için Fransa Schengen vizesi verilmektedir.

Fransa D Tipi (Ulusal) Vize Türleri Nelerdir?

Fransa D tipi (ulusal) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa çalışma vizesi
 • Fransa aile birleşimi vizesi
 • Fransa öğrenci vizesi
 • Fransa geri dönüş vizesi
 • Fransa sevgili vizesi
 • Fransa au pair vizesi
 • Fransa work and holiday vizesi

90 günden uzun sürecek seyahatler için ulusal Fransa D tipi vize düzenlenmektedir.

Fransa Vize Şartları Nelerdir?

Fransa için vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa vize başvurusunda bulunan kişinin adli sicil kaydıtemizolmalıdır.
 • Başvuru sahibinin daha önceki yurtdışı seyahatlerine ait vize ihlali bulunmamalıdır.
 • Fransa seyahati için gerekli finansal kaynağın olması, maddi yeterliliğin kanıtlanması veya gerekli şartları sağlayan sponsora ilişkin belgeler sunulması gerekmektedir.
 • Schengen İstihbarat Sistemi’nde (SIS) herhangi bir kayıt bulunmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin ülkesine geri döneceğini kanıtlayan belgeleri sunmasıFransa vizesi almakiçin gerekli şartlararasındadır.

Yukarıdaki vize şartlarına ek olarak Fransa vize başvuru şartları başvuru sahibinin seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir.

Fransa Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Fransa vize başvurusu için gerekli belgeler başvuru yapılan vize türüne göre değişmektedir.

Vize türü farketmeksizin Fransa vizesi almak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az iki boş sayfa içeren ve geçerlilik süresi Fransa’dan ayrılma tarihinden itibaren en az 3 ay daha uzun olan pasaport gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu: Başvurulan vize türüne uygun başvuru formunun İngilizce veya Fransızca doldurulması, seyahat belgeleriyle uyumlu olması ve şahsen doldurulup imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3 aydan eski olmayan Schengen vize gereksinimlerine uygun 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Fransa vize harç dekontu: Fransa vize harcının ödenmesi ve dekontunun vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Fransa seyahat sağlık sigortası: Fransa'dayken yaşanacak tüm sağlık sorunlarını kapsayan sağlık sigortasının tüm Schengen bölgesinde geçerli ve minimum 30.000 Euro tutarında olması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin sicilinin temiz olduğuna dair adli sicil kaydı gerekmektedir.
 • Konaklama ve ulaşım belgeleri: Planlanan Fransa gezisine ilişkin programla uyumlu, gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu sunulmalıdır.
 • Maddi yeterliliğe ilişkin evraklar: Yetkili kişiler tarafından ıslak imzalı ve kaşeli temin edilmiş, son 3 aya ait hesap dökümü ve son 3 aya ait maaş bordrosu gerekmektedir.

Yukarıda verilen Fransa vize evrakları, başvurularda istenen standart vize belgeleridir ancak Fransa vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna ve talep edilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Fransa’ya vize almak için gerekli evraklar, eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır.

Fransa Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa vizesi formunun https://france-visas.gouv.fr/en_US/ adresi üzerinden online olarak, Fransızca veya İngilizce dillerinde eksiksiz şekilde doldurulması ve başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanması gerekmektedir.

Fransa vizesi online başvuru formu, başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, seyahat amacını, planlanan seyahat süresini, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ve seyahat planına dair soruları içermektedir ve Fransa vize başvuru formu üzerinde yer alan kutucukların eksik, doğru olmayan veya kanıtlanamayan bilgilerle doldurulması halinde vize başvurusu reddedilmektedir.

Fransa Vizesi İçin Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Fransa vizesi için fotoğraf ölçüsünün 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olması gerekmektedir.

Fransa vize fotoğrafı için; başvuru sahibinin yüzünün odakta olması, Fransa vize fotoğraf ölçüsü üzerinde yüzün %70 veya %80’ini kaplaması, ağzın kapalı olması, doğrudan kameraya bakılması, gözlerin açık ve net bir şekilde gözükmesi, güneş gözlüğü veya renkli lens takılmaması, yüzün açık şekilde gözükmesi, son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve beyaz arka fon üzerine renkli olması gerekmektedir.

Fransa vizesi için örnek fotoğraf görseli aşağıda verilmiştir.

Fransa Vizesi İçin Fotoğraf Ölçüsü Nedir?
Fransa Vizesi İçin Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Fransa Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Fransa davetiye mektubu, Fransa’ya davet eden kişi tarafından Fransızca yazılmalıdır. Fransa vize davet formu, onaylatıldıktan sonra başvuru sahibine gönderilmelidir.

Fransa vizesi için davet formu, vize başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, planlanan seyahatin amacını, süresini, vize başvuru sahibinin konaklayacağı yere dair bilgileri, imza sahibinin kişisel bilgilerini ve kimlik bilgilerini içermelidir. Başvuru sahibi Fransa’ya davetiye ile gitmek istiyorsa, Fransa’da ikamet eden bir kişi tarafından davet edilmeli, davet formu hazırlanmalı, onaylatılıp başvuru sahibine gönderilmelidir.

Fransa’dan davetiye almak için yazılan mektup, vize türüne göre bir şahıstan veya bir kurumdan elde edilebilmektedir.

Fransa vizesi için davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Fransa Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?
Fransa Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Fransa Vizesi Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Fransa vize sponsor dilekçesi, başvuru sahibinin Fransa’ya plandığı seyahat masraflarını karşılayacak maddi yeterliliği olmadığı durumlarda, sponsor olacak kişi tarafından Fransa dış temsilciliğine hitaben, resmi bir dilde yazılıp imzalanmalıdır.

Fransa Konsolosluğu’na sponsor dilekçesi örneği içerisinde; sponsor olacak kişinin kişisel bilgileri, finansal yeterliliği, başvuru sahibiyle olan ilişkisi, başvuru sahibinin kişisel bilgileri, seyahat amacı, seyahat süresi ve mesleki durumu hakkında bilgilere yer verilmelidir. Sponsor dilekçesiyle Fransa vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru dosyasına gerekli standart evraklar ve sponsor dilekçesine ek olarak, sponsorun maddi yeterliliğine ilişkin belgelerin eklenmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında kişisel durum ve sponsorun koşullarına göre Fransa vize sponsor dilekçesi deneyimli danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

Fransa Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Fransa vizesi için başvuru sahibinin banka hesabında, Avrupa Komisyonu'nun belirlediği karara göre 19 Haziran 2014 tarihinden itibaren, ödenmiş konaklama rezervasyonuna ilişkin belge bulunmadığı takdirde günlük 120 euro, ödenmiş konaklama belgeleri varsa günlük 65 Euro ve başvuru sahibinin daha ucuz konaklama biçimlerini kanıtlaması durumunda günlük 32.25 Euro olması gerekmektedir.

Fransa Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Fransa vizesi seyahat sağlık sigortasının, planlanan seyahat süresince hastalık, yaralanma veya ölüm nedeniyle başvuru sahibinin ülkesine geri gönderilmesi ile gerekli tıbbi tedavi veya acil hastane bakımını kapsaması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Fransa seyahat sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.

Vizem.net sigorta birimi üzerinden, Fransa seyahat sağlık sigortası en uygun fiyat garantisi ile alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Vize Evrakları Hangi Dilde Olmalıdır?

Fransa vize evrakları İngilizce veya Fransızca olmalıdır ve eğer belgeler olması gereken dilde değilse, yeminli tercüman tarafından çevrilmiş olmalıdır. Gerekli evrakların orjinalleri, tercümeleri ve kopyalarıyla ibraz edilmesi gerekmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Fransa vizesi başvurularında gerekli evraklar için yeminli tercüme ve noter onayı işlemleri danışmanlık hizmeti kapsamında tamamlanmaktadır.

Fransa Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa vizesi ücreti yetişkinler için 80 euro, 6 ile 12 yaş arası için 40 Euro ve 6 yaşından küçükler için ücretsizdir. Fransa vize masrafları için harç ücretinin, başvuru esnasında Euro cinsinden nakit olarak ödenmesi gerekmektedir ve başka para birimi veya kredi kartı geçerli sayılmamaktadır.

2022 yılı itibariyle seyahat sağlık sigortası, danışmanlık hizmeti ve gerekli durumlarda yeminli tercüme ve noter işlemleri dahil olmak üzere Fransa vize ücreti ortalama 195 Euro tutmaktadır.

Fransa Vize Danışmanlık Ücreti Nedir?

Fransa vize danışmanlık ücreti kısa süreli vize başvuruları için 25 Euro ile 90 euro, uzun süreli vize başvuruları için 70 Euro ile 160 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vize işlemleri, başvuru sahibinin başvuracağı Fransa vize türüne göre gerekli evrakları hazırlayıp, vize başvuru formunu doldurmasının ardından akredite acenteler veya ikamet iline göre en yakın Fransa vize başvuru merkezleri üzerinden randevu alması ve randevu günü şahsen ilgili vize merkezine gidip evrakları teslim etmesi ile tamamlanmaktadır.

Fransa vize başvurusu için biyometri işlemleri, başvuru merkezine gerekli evrakların teslimi sırasında tamamlanmaktadır.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış kişilerin başvuru merkezine gelmesine gerek kalmadan, sadece gerekli vize evraklarını Vizem.net merkez ofisine göndererek Fransa Schengen vize işlemleri tamamlanabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çalışmayanlar için Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar için Fransa vizesi, birinci dereceden aile üyeleri tarafından yazılmış sponsorluk dilekçesi ve sponsora ait finansal yeterliliği kanıtlayan belgeler veya başvuru sahibine ait sabit gelir, gayrimenkul tapuları, kira sözleşmesi, şirket hissedarlığı gibi belgeler sunularak alınmaktadır.

Öğrenciler için Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için Fransa vizesi, başvuru sahibinin gerekli evraklara ek olarak, seyahat süresince yapılacak masrafların karşılanacağına ilişkin aile bireyleri, eğitim kurumu, şirket veya dernek tarafından yazılmış sponsorluk dilekçesinin ve öğrenci belgesinin beyan edilmesiyle alınmaktadır.

18 Yaş Altı için Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

18 yaş altı için Fransa vizesi, gerekli evraklara ek olarak doğum belgesi, her iki ebeveyn tarafından imzalanmış başvuru formu, ebeveynlerin kimlik ve pasaport fotokopisi ve ebeveynler tarafından imzalanmış muvafakatnamenin ibraz edilmesi ile alınmaktadır.

Fransa Vizesi Nereden Alınır?

Fransa vizesi, başvuru sahibinin ikamet iline göre yetkili aracı kurum veya Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Fransa vize başvurularında tek yetkili merci, başvurunun iletildiği Fransa Ankara Büyükelçiliği ya da Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’dur ve konsolosluk vize birimleri Fransa vizesini onayladıktan sonra pasaport, başvurunun yürütüldüğü vize merkezinden alınmaktadır.

Fransa Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Fransa Başkonsolosluğu vize başvurusu almaktadır ve Fransa vize başvuruları için aracı kurum prosedürü zorunlu değildir.

Fransa Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Fransa Konsolosluğu ile iletişime geçilerek, vize başvurusu için randevu alınmalıdır ve randevu günü Fransa vizesi için gerekli evrakların şahsen teslim edilmesi gerekmektedir ancak konsolosluk üzerinden gerçekleştirilen başvurularda, randevu alım süresi diğer başvuru seçeneklerine daha uzun sürebilmektedir.

Fransa Vizesi için Yetkili Kurum Hangisidir?

Fransa vizesi için yetkili kurum VFS Global başvuru merkezidir.

Fransa dış temsilciliği tarafından yetkilendirilmiş, resmi temsilci VFS Global Fransa vize başvurularında sadece evrak teslimi ve biyometri işlemlerinden sorumludur. Fransa vize aracı kurumu VFS Global’in, vizenin değerlendirme sürecinde yetkisi bulunmamaktadır.

iData Üzerinden Fransa Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hayır iData Fransa vize başvurularında yetkili aracı kurum değildir.

Fransa Online Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Fransa online vize başvurusu yapılamamaktadır, yalnızca Fransa vize başvuru formu doldurma işlemi, https://france-visas.gouv.fr/en_US/ internet adresi üzerinden tamamlanmaktadır.

Fransa online vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvurunun tamamlanacağı vize merkezi veya akredite acente üzerinden randevu alınarak, Fransa vizesi için gerekli evrakların orijinalleri ve fotokopileri randevu alınan vize başvuru merkezine şahsen teslim edilmeli ve biyometri işlemleri tamamlanmalıdır. Son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi bulunuyorsa biyometri kaydı verilmesine gerek yoktur.

Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa vize başvurusu randevu alma işlemleri, VFS Global aracı kurumu üzerinden online olarak yapılmaktadır. VFS Global Fransa randevu al seçeneği üzerinden kişisel bilgiler, seyahat bilgileri ve randevu günü ile saati seçilerek randevu alınmaktadır.

Fransa vize başvurusunun Vizem.net aracılığıyla yapılması durumunda Fransa vize randevu alma işlemi danışmanlar tarafından tamamlanmaktadır.

Fransa Vize Randevu İptali ve Değişikliği Nasıl Yapılır?

Fransa vize randevu iptali ve değişimi, başvuru için randevu alınan başvuru merkezinin internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. VFS Global Fransa randevu değiştirme işlemleri, https://visa.vfsglobal.com/tur/en/fra/ adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan randevuların iptali veya değişikliği için ilgili ülke danışmanına mail ya da telefon yoluyla ulaşmak yeterlidir.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vizesi, Fransa vize işlemleri tamamlandıktan ve ilgili dış temsilciliğe iletildikten sonra kısa süreli vizeler için 5 iş günü ile 20 iş günü içerisinde, uzun süreli vizeler için 15 iş günü ile 20 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır ancak Fransa dış temsilciliğinin yoğunluk durumuna, resmi tatil günlerine veya eksik belge teslimine göre sonuçlanma süresi 2 aya kadar uzayabilmektedir.

Fransa Hızlı Vize Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, Fransa hızlı vize uygulaması bulunmamaktadır.

Vizem.net üzerinden ekspres vize başvuru işlemleri son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış kişler için uygulanabilmektedir.

Fransa Vize Başvuru Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Fransa vize başvuru takip işlemleri, vize başvuru merkezinin web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır ancak vizenin sonucuna online erişim bulunmamaktadır. Vize başvuru takibi VFS Global ile referans numarası bilgileri girilerek online olarak, sms veya mail yoluyla yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için Fransa vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisiyle veya online olarak gerçekleştirilmektedir.

Fransa Vize Sonucu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Fransa vize sonucu sorgulama işlemi, başvurunun yürütüldüğü aracı kurumun web sitesi üzerinden öğrenilmektedir ancak vizenin onaylanıp onaylanmadığı sorgulama işleminde gözükmemektedir. Fransa vize başvurusunun onayı veya reddi yalnızca pasaportun ilgili aracı kurumdan teslim alınmasının ardından öğrenilmektedir.

Fransa Vize Ret Sebepleri Nelerdir?

Fransa vize ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçersiz seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesinde ve seyahat süresince geçerli olmayan, gerekli teminat tutarını karşılamayan seyahat sağlık sigortası yaptırılması durumunda Fransa vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Suç geçmişi: Fransa vizesine başvuran kişinin sabıka kaydının olması durumunda vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Maddi yeterliliğin kanıtlanamaması: Fransa’ya yapılacak seyahat süresince olması gereken finansal kaynağın sunulmaması durumunda vize başvuru ret ile sonuçlanmaktadır.
 • Vize ihlali: Başvuru sahibinin geçmişte yaptığı yurtdışı seyahatlerine ilişkin süre aşımı veya başka bir ihlalde bulunması durumunda vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Sahte belge: Fransa Konsolosluğu’na ibraz edilen belgelerin sahte olması durumunda vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır.
 • Geçersiz pasaport: Fransa dış temsilciliğine ibraz edilen pasaportun hasar görmüş, yıpranmış olması veya vize prosedürüne uygun olmaması durumunda vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Seyahat programının kanıtlanamaması: Planlanan Fransa seyahatine ilişkin talep edilen vize süresi ile uyumlu konaklama, ulaşım veya herhangi bir etkinliğe katılım rezervasyonlarının sunulmaması durumunda vize ret ile sonuçlanmaktadır.
 • Eksik belge: Başvuru sahibinin başvuru dosyasına gerekli evrakları eksik veya yıpranmış şekilde eklemesi durumunda vize başvurusu reddedilmektedir.

Başvuru sahibinin Fransa vize reddi alması durumunda vize sonucuna itiraz etme ve yeniden başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

Fransa Vize Reddi İtiraz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Fransa vize reddi itirazı, başvurunun reddedildiği günden sonraki 2 ay içerisinde Fransa dış temsilciliklerine itiraz dilekçesi yazılarak, yeniden değerlendirme talebi ile yapılmaktadır.

Fransa vize reddi itiraz dilekçesi örneği, ilgili dış temsilciliğe hitaben yazılmalı, Fransızca olarak ve başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, kimlik ve pasaport bilgilerini, başvurunun ne zaman yapıldığını, talep edilen vize türü ve süresini, seyahat amacını, ret tarihini ve reddin neden hatalı değerlendirilmiş olabileceğini içermelidir.

Fransa vize reddine itiraz talebinde bulunacak kişilerin vize reddinin haksız olduğuna ilişkin güçlü nedenleri ve destekleyici belgeleri dosyaya eklemesi gerekmektedir.

Fransa'da Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Fransa’da vize uzatma işlemleri; insani sebepler, mücbir nedenler, önemli kişisel durumlar veya ülkeye verilen vize süresinden geç giriş olması durumunda Fransa Göçmenlik Bürosu’na başvuruda bulunarak tamamlanmaktadır.

Göçmenlik Bürosu’na vize uzatma başvuruları için pasaport, yeterli mali durum kanıtı, seyahat sağlık sigortası, vize uzatma başvuru formu, biyometrik fotoğraf ve uzatma başvurusunun sebeplerine ilişkin destekleyici belgeler sunulması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Fransa vizeleri ve başvuru işlemleri hakkında merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Fransa Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

Fransa vize işlemleri aşağıdaki illerden yapılmaktadır.

 • Fransa vize başvurusu Ankara
 • İstanbul Fransa vize başvuru merkezi
 • Bursa Fransa vize başvuru merkezi
 • Fransa vize başvurusu İzmir

Fransa Vizesi Antalya'dan Nasıl Alınır?

Fransa vize başvurusu Antalya ikametli kişiler için biyometri işlemlerinde Ankara, İstanbul, Bursa veya İzmir’de bulunan başvuru merkezleri üzerinden alınmaktadır.

Fransa vize başvurusunda bulunacak, İzmir ve yakın çevresinde yaşayan kişilerin son 59 ay içerisinde VIS sisteminde parmak izi kaydı bulunuyorsa Vizem.net üzerinden, başvuru merkezine gidilmesine gerek kalmadan Fransa vize başvuruları tamamlanmaktadır.

Fransa Vizesi İçin Parmak İzi Nerede Verilir?

Fransa vizesi için parmak izi, vize başvurusunun yapıldığı VFS Global başvuru merkezinde verilmektedir. VFS Global’de randevu günü evrak teslimi yapılmadan önce biyometri işlemleri tamamlanmaktadır.

Fransa vizesi için verilmesi gereken biyometrik veriler; bir fotoğraf ve ayrı ayrı taranmış on parmak izi verileridir; 59 ay içinde verilen ve VIS ibaresini taşıyan biyometrik veriler veya başvuru sahibinin Mart 2016'dan sonra alınmış Schengen vizesi varsa, önceki biyometrik veriler yeniden kullanılabilmektedir.

12 yaş ve üzeri vize başvuru sahiplerinin Fransa vizesi için biyometri işlemlerini şahsen yapması gerekmektedir.

Fransa Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Fransa vizesi Schengen özelliklidir. Fransa vize hamillerinin vize süresince, 180 günlük periyot içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla Schengen ülkelerine girebilmesi mümkündür.

Fransa Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Fransa vizesi ile 6 aylık periyot içerisinde 3 ay seyahat edilebilecek Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, İtalya, Macaristan, Norveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Fransa Schengen Vizesi ile Fransa'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Fransa Schengen vizesi ile ilgili ülkede çalışmak mümkün değildir. Fransa’da ücretli olarak çalışmak isteyen kişilerin uzun süreli Fransa çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Fransa’da ücretli bir işte çalışmak isteyen kişilere Fransa çalışma vizesi için işverenin, DIRECCTE tarafından onaylanmış damgalı bir iş sözleşmesi göndermesi gerekmektedir.

Fransa Vizesi Kolay Alınır Mı?

Fransa vizesi almak, başvuru yapılan vize türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre gerekli olan evrakların eksiksiz tamamlanıp, ibraz edilmesi halinde kolaylıkla alınmaktadır.

Fransa VIP Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa VIP vize başvurusu VFS Global’in İzmir, Beyoğlu İstanbul, Bursa ve Ankara şubeleri üzerinden alınmaktadır ve Fransa vip vize ücreti 60 eurodur.

Fransa VIP vize, çeşitli ayrıcalık ve VIP servislerinden yararlanma hakkı sağlamaktadır ancak Fransa dış temsilciliğinin vize başvuru kararını etkilememektedir.

Fransa E-Vize Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, Fransa e- vize uygulaması yoktur.

Fransa Vize Mülakatı Nedir?

Fransa vize mülakatı, özellikle D tipi ulusal vize başvurularında evrakların eksik ibraz edilmesi veya ilgili dış temsilciliğin gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinin Fransa vize görüşmesi için konsolosluğa çağrılması ile gerçekleşmektedir.

Fransa Vize Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

Fransa vize mülakatında sorulan sorular, başvuru sahibinin seyahat amacına uygun vize başvurusu yaptığının kontrolünü sağlamak amacıyla sorulmaktadır.

Fransa vize mülakatında sorulan sorulardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa’ya planladığınız seyahatin amacı nedir?
 • Talep edilen vize süresince, Fransa’da nerede kalacaksınız?
 • Fransa’ya yapacağınız seyahatin masrafları nasıl karşılanacak?
 • Eşinizle ne zaman evlendiniz? (Fransa aile birleşimi vizeleri için)
 • Fransızca biliyor musunuz? (D tipi vize başvuruları için)

Fransa Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Fransa vize danışmanlık hizmetleri evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine kadar danışmanlık hizmeti veren akredite acente Vizem.net aracılığıyla yapılmaktadır.

Vizem.net üzerinden Fransa vize danışmanlık hizmeti almak için İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin’de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat etmek veya çağrı merkezine ulaşmak gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: