Grönland ve Faroe Adaları Vizesi: Gerekli Belgeler ve 2024 Ücretleri

Kuzey Atlas Okyanusu'nda bulunan Grönland ve Faroe Adaları, Danimarka Krallığı'na bağlı özerk bölgelerdir. Grönland ve Faroe Adaları'na kısa süreli amaçlarla (turizm, iş, aile ziyareti) seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşları için Danimarka vize rejimi ve prosedürleri uygulanmaktadır. 

Grönland'a gidecek umuma mahsus pasaport hamili TC vatandaşları vizeye tabidir ve seyahat öncesinde Danimarka Schengen vizesi almalıdırlar. Resmi (hizmet, diplomatik, hususi) pasaport hamilleri ise her 180 günlük dönemde 90 günden kısa süreli seyahatleri için Grönland vizesinden muaftır.

Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesine üye olmayan Grönland ve Faroe Adaları'na girişte, Danimarka veya başka bir Schengen ülkesi için alınmış Schengen vizesi yeterli değildir. Öte yandan, bu ülkelere ulaşırken Danimarka veya başka bir Schengen ülkesinden geçmek gerektiği için Schengen vizesine sahip olunmalıdır. Bu nedenle, Danimarka Dışişleri Bakanlığı hem Grönland hem de Schengen vizesi için tek seferde online başvuru kabul etmektedir.

Grönland Vizesi Başvuru Prosedürü

Grönland Vizesi

Grönland ve Faroe Adaları için vizeler yurtdışındaki Danimarka diplomatik temsilcilikleri tarafından düzenlenir ve Danimarka vizesi ile aynı başvuru prosedürü izlenir. Türkiye'den Grönland'a gitmek için Danimarka Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'na aracı kurum VFS Global üzerinden başvuru yaparak vize alınmalıdır. 

Grönland vizesi için öncelikle applyvisa.um.dk adresi üzerinden online başvuru formunun doldurulması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Online başvuru işlemlerinin ardından VFS Danimarka vize merkezine giderek başvuru evrakları teslim edilmelidir.

Önemli Not: Grönland online vize başvuru formu doldurulurken ana varış ülkesi olarak "Danimarka" işaretlenmelidir. Vize randevusunda ise varış noktasının "Grönland ve/veya Faroe Adaları" olduğu bilgisi verilmelidir. 

Grönland ve Faroe Adaları Vize Evrakları

Grönland ve Faroe Adaları vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

Grönland ve Faroe Adaları vize evrakları seyahat amacı ve başvuru sahibinin kişisel durumuna göre değişmektedir. Vize işlemleri hakkında detaylı bilgiye ve kişisel duruma göre değişen evraklar listesine Danimarka vizesi sayfasından ulaşabilirsiniz. 

2024'te Grönland Vize Ücretleri

2024 yılında Grönland vize başvuru ücreti; 80 € vize harcı ve 13 € aracı kurum hizmet bedeli olmak üzere toplam 93 €'dur. Vize harç ücreti Danimarka vize portalı ApplyVisa.um.dk adresinden online olarak, VFS hizmet bedeli ise vize randevusunda Türk lirası cinsinden ve nakit olarak ödenmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: