Mayotte Vize İşlemleri: Gerekli Belgeler ve 2024 Ücretleri

Mayotte, Afrika kıtasının doğu kesiminde Mozambik Kanalı'nın kuzeyinde bulunan ve Fransa denizaşırı topraklarından biri olan adadır. Mayotte Adası'na seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşları için Fransa Cumhuriyeti vize politikası ve süreçleri geçerlidir.

Mayotte'yi ziyaret etmek isteyen umumi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları adaya giriş için vizeye tabidirler. Resmi (hususi, hizmet, diplomatik) pasaport hamilleri ise en fazla 3 aylık Mayotte seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Mayotte Vizesi Başvuru Süreci

Mayotte Vize Başvurusu

Türkiye'de Mayotte vize başvurularını değerlendirme ve onaylama yetkisi Fransa dış temsilciliklerindedir. Mayotte vizesi için aracı kurum VFS Global'e teslim edilen başvuru dosyaları Fransa Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğuna iletilmektedir.  

Mayotte Adası vize başvurusuna France-Visas web sitesi üzerinden öncelikle online olarak başlanmakta, daha sonra Fransa vize merkezinde başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Mayotte vizesi için online başvuruda ana varış noktası "Mayotte" olarak seçilmeli, ayrıca vize talep dilekçesi içeriğinde Mayotte seyahat planı detaylı olarak açıklanmalıdır.

Mayotte online vize başvurusunu tamamlayan kişiler Ankara, İstanbul, İzmir veya Gaziantep'te bulunan VFS Global Fransa vize merkezinden randevu almalıdır. Randevu tarihinde başvuru dosyası aracı kurum vize merkezine ibraz edilmeli ve biyometri kaydı verilmelidir.

Mayotte Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Mayotte vize başvurusunda sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir. 

Mayotte vize işlemleri ve çalışma durumuna göre gerekli başvuru evrakları hakkında detaylı bilgiye Fransa Vizesi sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mayotte Vize Başvuru Ücreti

2024 yılında Mayotte vize başvuru ücreti 9 EUR'dur. Vize başvuru harcı ve aracı kurum servis bedeli (25 EUR) VFS Global Fransa vize merkezinde € cinsinden ve nakit olarak tahsil edilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: