Yeni Kaledonya Vize Rehberi: Gerekli Belgeler ve Ücretler 2024

Yeni Kaledonya, Büyük Okyanus'un güneybatısında Melanezya ada öbeği içerisinde yer alan bir Fransa denizaşırı bölgesidir. Yeni Kaledonya Adaları'na seyahat edecek yabancı ülke vatandaşları için Fransa vize rejimi ve prosedürleri geçerlidir.

Yeni Kaledonya'ya seyahat edecek umumi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Resmi (hususi, hizmet, diplomatik) pasaport hamili vatandaşlarımız ise 90 günden kısa süreli Yeni Kaledonya ziyaretlerinde vizeden muaftır. 

Türkiye'den Yeni Kaledonya vizesi için başvurular Fransa Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

Yeni Kaledonya Vizesi İçin Başvuru Prosedürü

Yeni Kaledonya

Yeni Kaledonya vize başvurusu France-Visas web sitesi üzerinden online olarak yapılmakta, ardından Fransa vize başvuru merkezinde tamamlanmaktadır. Yeni Kaledonya vizesi için online başvuruda ana varış noktası "New Caledonia" olarak seçilmeli, ayrıca başvuru dilekçesinde Yeni Kaledonya seyahat planı ayrıntılı olarak açıklanmalıdır.

Online başvuru işlemlerini tamamlayan başvuru sahipleri İstanbul, Ankara, İzmir veya Gaziantep'te bulunan VFS Global Fransa vize merkezinden randevu almalıdır. Randevu tarihinde gerekli evraklar vize merkezine teslim edilmeli ve biyometri (parmak izi) işlemleri tamamlanmalıdır.

Yeni Kaledonya Vize Evrakları

Yeni Kaledonya vizesi için gerekli başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir. 

Yeni Kaledonya vize işlemleri ve çalışma durumuna göre gerekli başvuru evrakları hakkında detaylı bilgiye Fransa Vizesi sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yeni Kaledonya Vize Ücreti 

2024 yılında Yeni Kaledonya vize başvuru ücreti 9 EUR'dur. Vize başvuru harcı ve aracı kurum servis bedeli (25 EUR) VFS Global vize randevusunda € cinsinden ve nakit olarak ödenmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: