Kenya E-Vize Rehberi: 2023'te Turistik Kenya Vizesi Nasıl Alınır?

Kenya Cumhuriyeti, bir Doğu Afrika ülkesi olup 2019 nüfus sayımına göre 47,6 milyondan fazla nüfusuyla dünyanın en kalabalık 27. ve Afrika'nın en kalabalık 7. ülkesi olarak bilinmektedir. Kenya'nın en eski, ikinci en büyük şehri ve ilk başkenti kıyı kenti Mombasa iken günümüzdeki başkenti ve en büyük şehri Nairobi'dir. 2020 itibariyle Kenya; Nijerya ve Güney Afrika'dan sonra Sahra altı Afrika'nın üçüncü büyük ekonomisi konumundadır. Kenya; kuzeybatıda Güney Sudan, kuzeyde Etiyopya, doğuda Somali, batıda Uganda, güneyde Tanzanya ve güneydoğuda Hint Okyanusu ile sınırlanmıştır.

Kenya Cumhuriyeti vize politikası uyarınca, milliyet ve pasaport türündeki istisnalar dışında, tüm yabancı ülke vatandaşlarının Kenya seyahati öncesinde vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kenya vize başvurusu için danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Kenya Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Kenya Vize Başvurusu

Kenya, umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Hizmet pasaportu, diplomatikpasaport veya hususi pasaport sahibi iseniz 180 gün içerisindeki 90 güne kadar olan Kenya seyahatinizde vize muafiyetinden yararlanabilirsiniz. 

Vizeye tabi olan vatandaşlar için söz konusu vize, Kenya'ya gitmek için gerekenler arasındaki en önemli evraktır.

Kenya Vize Türleri

Farklı seyahat amaçları doğrultusunda alabileceğiniz Kenya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kenya ticari vize
 • Kenya transit vize
 • Kenya Doğu Afrika turist vizesi
 • Kenya çalışma vizesi
 • Kenya öğrenci vizesi

Yukarıda sıralanan Kenya vize türlerinin yanında giriş sayısına bağlı olarak tek girişli ve çok girişli Kenya vizeleri de bulunmaktadır.

Kenya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kenya Hükümeti 1 Ocak 2021'den itibaren e-vize başvuru uygulamasını yürürlüğe koymuştur. Kenya'ya seyahat etmek isteyen tüm yabancı uyruklu vatandaşların seyahatlerinden önce çevrimiçi başvuruda bulunarak e-vize almaları gerekir.

Kenya'ya seyahat etmeden önce hükümete ait resmi Kenya e-vize başvuru sitesi üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kenya E-Vize Başvuru Adımları

Kenya e-vize başvurusunda bulunmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

Kenya e-vize başvuru sitesi www.evisa.go.ke üzerinden bir hesap oluşturun.

Kenya E-Vize Başvuru Sitesi

Vize türü ve seyahat amacı gibi bilgilerle vize başvuru formunu doldurun.

Kenya E-Vize Başvurusu Adım 1
Kenya E-Vize Başvurusu Adım 2
Kenya E-Vize Başvurusu Adım 3
Kenya E-Vize Başvurusu Adım 4

Başvuru formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonra vize için gerekli .jpeg dosyalarını sisteme yükleyin.

Kenya E-Vize Başvurusu Adım 5

Evrak yükleme işleminin ardından kredi veya banka kartı ile başvuru ücreti ödemenizi gerçekleştirin.

Kenya e-vize başvuru işleminden birkaç gün sonra hesabınızda tekrar oturum açıp, vize onayını .pdf dosyası olarak indirip yazdırabilirsiniz. Kenya'ya giriş esnasında bu dökümanı basılı olarak ibraz etmeniz gerekmektedir.

Kenya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kenya turist vizesi almak için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Son 6 ay içinde düzenlenmiş geçerli bir pasaport
 • Kenya'da ziyaret edeceğiniz yerleri gösteren seyahat planı
 • Net ve güncel bir fotoğrafınız
 • Kişisel bilgilerin olduğu pasaport sayfası
 • Otel rezervasyonları
 • Dönüş için uçak bileti

Kenya turist vizesi için başvuru dosyalarını online sisteme yüklemeniz gerekmekte olup PDF, JPG veya Microsoft Word formatındaki dosyalar kabul edilmektedir. Kenya vizesi için gerekli evraklar, uygunluk kriterleri ile birlikte ilgili sayfamızda açıklanmıştır.

Kenya Cumhuriyeti Vize Ücreti

2023 yılı itibariyle geçerli olan Kenya Cumhuriyeti vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize türüÜcretler
Tek girişli vize51 USD
Transit vize21 USD
Resmi ziyaret vizesiÜcretsiz
Doğu Afrika turist vizesi101 USD
Çok girişli vize101 USD
5 yıllık çok girişli vize161 USD

Kenya vize ücretini online olarak ödemeniz gerekmektedir. Ödeme işlemine dair detaylı bilgilere Kenya vize ücreti sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kenya Vizesi Geçerlilik Süresi

Kenya vizesinin süresi, başvurduğunuz vizenin türüne bağlı olarak değişmekte olup aşağıda ilgili vize süreleri belirtilmiştir.

 • Tek giriş vizesi düzenlenme tarihinden itibaren 3 ay süreyle geçerlidir.
 • Transit vize 24 ile 72 saat arasında geçerlidir.
 • Doğu Afrika turist vizesi 3 ay geçerlidir.
 • Multi vize 3 ile 12 ay arasında geçerlidir.
 • Beş yıllık multi vize veriliş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

Kenya Vizesi Uzatma İşlemi

Kenya vize süresini 90 gün daha uzatarak toplamda 180 gün boyunca Kenya'da kalabilirsiniz. Tercihe bağlı olarak yeni bir Kenya e-vize başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Kenya vizesi uzatma işlemi için Göçmenlik Bürosu'na başvurmanız gerekir. Gerekli tüm belgeleri eksiksiz beyan etmeniz halinde aynı gün içinde Kenya vize uzatma işleminiz sonuçlanır.

Daha küçük göçmenlik bürolarından (Kisumu, Lamu ve Malindi) vize uzatma başvurusu yapmak mümkün olsa da başvuranlar genelde Nairobi'deki (Uhuru Karayolu üzerindeki Nyayo Evi) ve Mombasa'daki 2 ana ofise yönlendirilir. Kenya vize uzatma başvurusu çevrimiçi yapılmamakta olup şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kenya vize uzatma başvurusu için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir.

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Pasaport
 • Orijinal vize
 • Başvuru formu
 • İşlem ücreti

Kenya Vize Reddi Nedenleri

Kenya vize reddi genellikle form doldururken bir hata yapılması veya bazı önemli bilgilerin atlanması üzerine gerçekleşir. Kenya'ya seyahat eden kişinin vize için tüm gereklilikleri karşılamaması ve bunun yerine izni bir elçilik veya konsolosluktan talep etmiş olması durumunda başka sorunlar ortaya çıkabilir.

Kenya vize başvurusunda verilen tüm detayların pasaportta yazılı olanlarla bire bir eşleşmesi esastır ve yazım hataları kabul edilmez. Rakamlarda hata yapmak daha kolay olduğu için pasaport numarası, veriliş tarihi ve son geçerlilik tarihi alanlarını doldururken özellikle dikkat etmeniz önemlidir. Eksik bilgi verilen başvurular kabul edilmemektedir.

Kenya Vize Politikası ve Muafiyeti

Kenya Cumhuriyeti'nin vize politikası; turistler, uluslararası öğrenciler, geçici işçiler veya kalıcı göçmenler olarak hangi yabancı ülke vatandaşlarının Kenya'ya girişine karar verildiği yasal çerçevedir. Vize politikasının, yabancı ülkelerle ilişkilerin gücünün bir işareti olarak hizmet eden vize kolaylığı gibi bir diplomatik tarafı da vardır.

Kenya vize muafiyeti kapsamında 45 ülkenin vatandaşının Kenya'ya vizesiz seyahat etmesi mümkündür. Kenya vizesinden muaf tutulan ülkeler arasında Barbados, Kıbrıs, Etiyopya, Jamaika, Uganda, Singapur gibi ülkeler bulunmaktadır.

Kenya Vize İhlali ve Verilen Cezalar

Kenya vize ihlali, yasa dışı göç olarak değerlendirilen ve birtakım yaptırımlara yol açan suçtur. Kenya vize ihlali nedeniyle para cezasına çarptırılırken deport edilebilirsiniz ya da kara listeye eklenerek tekrar vize almanız engellenebilir.

Konu ile ilgili detaylı bilgilere Kenya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden erişilebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kenya vizesi ve başvuru işlemleri hakkında merkezimize en sık sorulan sorulara ve danışmanlarımızın verdiği yanıtlara aşağıda yer verilmiştir.

Kenya Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Kenya vize formu online olarak e-vize başvuru işlemleri sırasında doldurulmaktadır.

Kenya vize formunda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurmanız gerekmektedir. Eksik veya yanlış bilgilerle doldurduğunuz Kenya vize başvuru formu ile yapılan başvurular tamamlanamamakta veya reddedilmektedir.

Kenya Vizesi için Randevu Almam Gerekir Mi?

Hayır, Kenya vize başvurusu için randevu almanıza gerek yoktur.

Kenya vize işlemleri tamamen online olarak gerçekleştirilmekte olup başvuruyu tamamlamak için Kenya Büyükelçiliği üzerinden yapmanız gereken bir işlem bulunmamaktadır.

Sınır Kapısında Kenya Vizesi Alabilir Miyim?

Hayır, sınır kapısında Kenya vizesi almanız mümkün değildir. Kenya'nın kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır ve vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının seyahatleri öncesinde e-vize başvurusu yapması gerekir. 

Kenya, dijitalleşmeye yönelik hareketin bir parçası olarak varışta vize uygulamasını 2020'nin sonunda kaldırmıştır. 1 Ocak 2021'den itibaren Kenya turist vizeleri yalnızca çevrimiçi olarak alınabilmektedir. E-vize başvurusu yapanlar, vizelerini varıştan önce alırlar ve bu da havaalanına vardıklarında bekleme süresini azaltır.

Kenya Vize Takip ve Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Kenya vize başvurularının takip ve sorgulama işlemi için herhangi bir online sistem bulunmamaktadır. 

Kenya Cumhuriyeti Ekspres Vize Uygulaması Var Mıdır?

Hayır, Kenya'nın ekspres vize uygulaması bulunmamaktadır.

Kenya Vizesi için Sağlık Sigortası Yaptırmam Gerekir Mi?

Hayır, Kenya vizesi almak için sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur. Ancak Kenya seyahati sırasında karşılaşılabilecek olumsuz durumlara karşı önlem almak amacıyla sağlık sigortası yaptırılması tavsiye edilir. 

2023 yılı için Kenya seyahat sağlık sigortası bilgilerine ve fiyatlarına ilgili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kenya Vizesi Almak Zor Mudur?

Kenya vizesi almak, belirlenen kriterlere uygun olarak evrakları hazırlayıp başvuru yapmanız halinde zor değildir. Kenya vizesi için başlıca gereklilikler, seyahat masraflarının karşılanacağını ve vize süresi bitiminde Türkiye'ye geri dönüleceğini kanıtlayabilen belgeler sunmaktır.

Gerekli kriterleri sağlamamak ve eksik ya da yanlış belge sunmak Kenya vize reddine neden olacaktır.

Kenya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Kenya Cumhuriyeti vizesi ile başka bir ülkeye giriş hakkı olmayıp yalnızca Kenya'ya seyahat edebilirsiniz.

Kenya Vize Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınabilir?

Kenya vize danışmanlık hizmeti ve uzman desteğini Türkiye'deki TÜRSAB'a kayıtlı vize acenteleri üzerinden alabilirsiniz. Transit, kısa ve uzun süreli tüm vizeler için Kenya vize danışmanlığı almanız mümkündür. Vize merkezi adı altında randevu vermek isteyen veya sağlık sigortası satmaya çalışan kişilere ve web sitelerine itibar etmeyiniz.

Vizem.net, Türk ve Türkiye'deki yabancı ülke vatandaşları için belgelerin hazırlanmasından pasaport teslimine kadar olan süreçte Kenya vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir. Kenya vize danışmanlığı için Vizem.net'in Kocaeli, İstanbul, Ankara, Bursa ve Mersin'de bulunan ofislerine müracaat edebilir veya çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Türkiye Kenya Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Resmi pasaport hamili Kenya vatandaşları için Türkiye vizesi, 90 güne kadar olan seyahatlerde gerekmemektedir. 

Umuma mahsus Kenya pasaportu sahibi kişilerin ise Türkiye'ye 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize alması gerekir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: