Kenya Kültürü ve Gelenekleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kenya'nın kültürel mirası ve Kenya'da kültürün modern ifadeleri, ülkenin farklı toplulukları tarafından şekillendirilen ve uygulanan çeşitli kültürlerden oluşur. Bununla birlikte, farklı bir bilimsel görüş, Kenya'nın farklı bir ulusal kültürünün ortaya çıktığını ve aynı anda Kenya'nın 50 eski etnik kültüründen ödünç alarak güçlenmeye devam ettiğini belirtir. Kenya'nın ortaya çıkan ulusal kültürünün; ulusal bir dilin yükselişi, Kenyalının bir kimlik olarak tam kabulü, sömürgecilik sonrası anayasal düzenin başarısı, ekümenik dinlerin yükselişi, çok ırklı kültürel üretimlerin kentsel hakimiyeti gibi birkaç güçlü boyutu vardır.

Kenya Mutfak Kültürü 

Kenya Mutfak Kültürü

Kenya'da yemek; farklı ekmek türleri, kızarmış patates, yumurta, pirinç, et, balık ve sebzeler açısından zengindir. Çoğu insan sağ eliyle yemek yemekte olup Kenya'da yemekler genelde aile ile birlikte yenir.

Kenya'nın geniş mutfağının tamamını temsil eden tek bir yemek yoktur, farklı toplulukların kendi yerel yiyecekleri vardır. Çeşitli et ve sebzelerle birlikte yenen darı ve sorgum dahil olmak üzere mısır ve diğer tahıllar gibi temel gıda maddeleri bölgeye bağlıdır. Kenya'da evrensel olarak yenen yiyecekler ugali (mısır), sukuma wiki (sebzeler) ve nyama choma'dır (kavrulmuş sığır eti).

Tahıllar; Kikuyu, Embu, Meru ve Kisii gibi tahıl yetiştiren gruplar için temel bir besin maddesidir. Luo ve Kıyı toplulukları gibi diğer topluluklar, temel gıdaları olarak balık ve deniz ürünlerine sahipken Turkana gibi yarı kurak bölgelerde sorgumdan yapılan gıdalar daha yaygındır. Şehirlerde ise çalışan ailelerin yedikleri yemekler tercih ve etnik kökene göre değişiklik gösterir. Pirinç ve güveç, chapati (parantha) ve tavuk yahnisi gibi diğer yemekler Kenya'da çalışan ailelerde daha yaygındır.

Meşhur Kenya Yemekleri

Meşhur Kenya Yemekleri

Meşhur Kenya yemekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ugali
 • Irio
 • Githeri
 • Matoke
 • Nyama choma
 • Nyama
 • Mutura
 • Sukama wiki
 • Kuku Paka
 • Mandazi

Kenya'da Giyim Kültürü

Kenya'da Giyim Kültürü

Kenya, kendi geleneksel uygulamalarına ve kendilerine özgü sembollere sahip 42'den fazla etnik topluluğa sahip olması nedeniyle çeşitli etnik bölünmeleri aşan ulusal bir kıyafete sahip değildir. Bununla birlikte, Kenya'da Gana'nın Kente kumaşına çok benzeyen, ulusal bir elbise olarak giyilebilecek bir kıyafet tasarlamak için birkaç girişimde bulunulmuştur.

Kitenge, ağır işlemelere sahip ve tasarıma dönüştürülen pamuklu bir kumaş olup genellikle Kenya'nın bazı kesimleri tarafından giyilir. Diğer birçok Afrika ülkesinde de giyilse de Kitenge, yalnızca törenlerde ve resmi olmayan işlevlerde giyildiği için Kenya'da henüz resmi bir elbise olarak kabul edilmemiştir. Maasailer, dünyaya olan sevgilerini ve ona bağımlılıklarını sembolize etmek için koyu kırmızı giysiler giyerler; bu, aynı zamanda onlara doğa tarafından verilen cesaret ve kanı temsil eder.

Kanga (Khanga, Lesso), hemen hemen her Kenya evinde yaygın olarak kullanılan başka bir kumaştır. Kanga, yaklaşık 1,5 metreye 1 metre boyutlarında, üzerinde Swahili dilinde veya İngilizce güzel sözler bulunan serigrafi bir giysidir ve büyük ölçüde kadınlar tarafından bel ve gövde çevresine giyilir.

Kenya Sanat Kültürü

Turkana Gölü çevresinde insan figürlerini ve hayvanları tasvir eden eski petroglifler bulunmaktadır. Bantu kabileleri cenaze direkleri inşa etmekte, geometrik tasarımların üzerine insan kafası oymaları yapmaktadır. Orijinal gönderiler artık mevcut olmasa da bu daha yeni kreasyonların uygulamanın bir devamı olduğu düşünülmektedir. Kikuyu halkı, kalkanlarına boyanmış desenlerde de eski geleneğin tasarımlarını sürdürür.

Kenya'nın Müzik Kültürü

Kenya Müzik Kültürü

Kenya; ithal popüler müzik, afro-füzyon ve benga müziğinden geleneksel halk şarkılarına kadar çok çeşitli müzik tarzlarına ev sahipliği yapmaktadır. Gitar, Kenya müziğinin en popüler enstrümanıdır ve şarkılar genellikle karmaşık gitar ritimleri içerir. 20. yüzyılın başlarının en ünlü gitaristi Bonie Makie idi. 60'lı yılların diğer önemli müzisyenleri arasında, birçok kişi tarafından daha sonra Miriam Makeba, Boney M ve Daudi Kabaka tarafından yeniden yapılan "Malaika" adlı hit şarkının yazarı olarak tanınan Fadhili Williams yer alır.

Yakın geçmişte Kenya'da, çoğunlukla batı hip-hop'unun yerel türevleri olan daha yeni modern popüler müzik türleri ortaya çıkmıştır. "Genge" ve "Kapuka" adı altında iki alt tür ortaya çıkmış olup bu, popüler Kenya müziğinde devrim niteliğinde bir yere sahip olmuş ve gençliğin hakim olduğu bir endüstri yaratmıştır. Kenya'da ana akım sanatçılar arasında Nameless, Redsan, Necessary Noize, Nonini, Juacali, Kleptomaniax, Longombas, Suzzanna Owiyo, Achieng Abura, Eric Wainaina yer alır.

Kenya Dans Kültürü

Kenya Dans Kültürü

Kenya'da dansçılar müziği geliştirmek ve hem yaşayanlarla hem de atalarıyla iletişim kurmak için maskeler takarak kalkanlar, kılıçlar ve diğer nesneleri taşımışlardır. Maa konuşan topluluklar arasında şarkı, tören hayatında her zaman büyük bir rol oynamıştır. En iyi bilinen Masai tören şarkılarından biri, başarılı bir aslan avından sonra söylenen Engilakinoto'dur.

Bomas Harambee Dansçıları, 1973'ten beri Kenya'nın müzik ve dans geleneklerinin güzelliğini ve çeşitliliğini gururla temsil eden, ülkenin mükemmel ulusal dans topluluğudur. Topluluğun repertuarı, farklı etnik toplulukların 50'den fazla dansından oluşur. BomasHarambee dansçıları, canlı perküsyon, yaylı ve üflemeli çalgılar ve çeşitli, otantik ve enerjik danslarla Kenya'da ziyaretçilere özel anlar yaşatmaktadır.

Kenya'da Kutlanan Özel ve Önemli Günler 

Kenya'da Kutlanan Özel Günler

Kenya'da kutlanan özel ve önemli günler aşağıda sıralanmıştır.

 • Yılbaşı 
 • Kutsal Cuma
 • Paskalya 
 • İşçi Bayramı
 • Madaraka Günü
 • Mashujaa Günü
 • Jamhuri (Bağımsızlık) Günü
 • Noel Günü
 • Hediyeleşme Günü
 • Eid al-Fitr

Kenya'da Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kişisel ilginizi göstermek için bir Kenyalıyı her gördüğünüzde refahı, ailesi, evi ve işi hakkında bilgi almak önemlidir. Onlarla ilk kez tanışıyorsanız, aile geçmişleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve nereli olduklarını sormanız iyi olur.

Kenya'da yaşça büyüklere saygı duymak önemlidir. Ayrıca Kenyalılar muhtemelen Svahili dilini öğrenmek veya konuşmak için gösterilen her türlü samimi çabayı takdir edecektir. Terimlerin yanlış telaffuz edilip edilmediğine bakılmaksızın, temel selamlamalar veya birkaç anahtar kelime öbeği, Kenya kültürünü anlamaya istekli olduğunuzu gösterecektir.

Kenya'da insanların fotoğrafını çekerken saygı gösterin ve önce izin isteyin; bazı insanlar fotoğraflarının çekilmesinden rahatsız olmazken bazıları rahatsız olabilir.

Kenya'yı eleştirmemek veya eksikliklerine dikkat çekmemek önemlidir. Kenyalılar bunu kendileri yapabilir, ancak yabancı eleştiriler onları gücendirebilir veya hakaret olarak yorumlanabilir.

Hristiyanlığa hakaret etmekten kaçının; Kenya'da birçok kişi, Hristiyan uygulamalarını ve inançlarını kimliklerinin önemli bir parçası olarak görür. Etnik ilişkiler hakkında açıkça konuşulabilir; ancak Kenyalıların etnik klişelere ve ayrımcılığa karşı hassas olabileceğini unutmayın.

Size sorulmadığı sürece bir çözüm size ne kadar açık görünürse görünsün, eleştirmekten veya çözüm önermekten kaçının. Kenyalılar dolaylı iletişimci olma eğiliminde olduklarından, doğrudan eleştiri olumsuz algılanabilir. Ayrıca tüm Afrika halklarının aynı olduğunu varsaymayın. Kıtada çok çeşitli farklı kültürler ve etnik kökenler bulunmakta olup Kenya'da yaşam diğer Afrika ülkelerinden ayrışır. Bu nedenle, Kenya'dan gelenleri komşu ülkelerle homojenleştirmekten kaçının.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: