Abhazya Cumhuriyeti Vize Başvuru Merkezi 2021

Abhazya Cumhuriyeti Vize Başvuru Merkezi

Resmi adı Abhazya Cumhuriyetidir. Gürcistan’ın kuzeybatısında, Karadeniz’in doğusunda bulunan tarihsel bir bölgedir.1992 yılında başlayan savaşın 1994 yılında sonuçlanması ile bağımsızlığını ilan etmiştir. Türkiye Abhazya Cumhuriyeti’ni Gürcistan’ın bir parçası olarak görmekte ve tanımamaktadır. Ancak buraya gitmek isteyen T.C vatandaşları Abhazya vizesi almakla yükümlüdür.

Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti’nde Sohum merkezli yönetimi bulunmaktadır. 2015-2016 tarihinde yapılan nüfus sayımı ardından 2018 yılında son nüfus sayımı yapılmış ve nüfusu 245.246 olarak belirlenmiştir. Başlıca gezilecek kentleri; Sohum(başkent), Gagra, Gali, Gudauta, Oçamçıre, Tkvarçeli ve Pitsunda kentleridir.

Abhazya Cumhuriyeti Vize İstiyor Mu?

Abhazya Cumhuriyeti’nin 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren Abhazya Cumhuriyetine giriş-çıkış prosedürü hakkında yeni düzenleme getirilmiş ve yabancı ülke vatandaşları için vize gerekliliği uygulamaya koyulmuştur. T.C vatandaşları için;

 • Umuma Mahsus(Bordo)
 • Hususi(Yeşil)
 • Hizmet(Gri)
 • Diplomatik(Siyah) pasaport sahipleri Abhazya’ya yapacakları tüm ziyaretler için vizeye tabidir. Türkiye’den Abhazya’ya hava ve deniz yolu ile ulaşım bulunmaktadır.

Kara yolu ile gidilebilir olsa da Gürcistan devleti ile olan husumetten dolayı ulaşımda bazı sıkıntılar yaşanacağı için elverişli bir ulaşım yolu değildir. Abhazya vizesi başvurusunda bulunacaklar, Gürcistan’ın tutumu yüzünden Rusya Federasyonu üzerinden Abhazya’ya giriş yapabilirler.

Bu sebeple Abhazya vizesine ek olarak Rusya vizesi almak da gerekmektedir. Rusya için gerekli vizenin çok girişli veya en az çift girişli olması şartı bulunmaktadır.

Giderken Rusya-Abhazya, dönüşte Abhazya-Rusya giriş çıkışları yapılacak ve ardından ülkeye dönüş sağlanacaktır. Rusya üzerinden Abhazya’ya giriş-çıkış yapabilmek için transit vize verilmediğinden Rusya vizesi almak zorunludur.

Abhazya Vize İstiyor Mu

Abhazya Vize Türleri Nelerdir?

Abhazya’ya giriş için 3 çeşit vize türü vardır. Bunlar;

 • Gezi ve tatil amacı ile gidenler için turist vizesi,
 • İş sebebi ile gidenler için ticari vize,
 • Ailelerini ziyaret sebebi ile gidenlerin alması gereken özel ziyaret vizesidir.

Bu vize türleri de tek girişli ve çok girişli olarak ikiye ayrılmaktadır. Türkiye’deki tüm pasaport türlerinin hamilleri vizeye tabidir. Türkiye’den gidecek olanların Rusya üzerinden geçiş sağlayacağı için çok girişli vize almaları ve Rusya vizesine sahip olmaları gereklidir.

Abhazya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Abhazya’ya vize başvurunda bulunmadan önce bireylerin seyahat amaçlarının vize türlerinden hangisi ile uyumlu olduğunu belirlemeleri ve buna göre bir yol izlemeleri gerekmektedir. Bu hususta vizem.net üzerinden bilgi alınabilir.

Vizem.net üzerinden yapılacak Abhazya vize başvurusu sadece gerekli evrakların mail atılması ile gerçekleşmektedir. Gerekli başvuru formu başvuran kişi adına doldurulup vize alınmaktadır.

Abhazya Vize Muafiyeti

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları 90 güne kadar Abhazya’yı vizesiz ziyaret edebilirler;

 • Rusya
 • Moldovya Cumhuriyeti
 • Güney Osetya Cumhuriyeti
 • Nikaragua
 • Tuvalu

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları Abhazya’yı 14 güne kadar vizesiz turist olarak ziyaret edebilirler;

 • Belarus
 • Kazakistan

**Ayrıca 24 saatten fazla olmayan bir süre için organize bir tur grubunun parçası olarak tüm ülkelerin vatandaşlarının vizesiz girişine izin verilmiştir. Bu guruba T.C vatandaşları da dahildir.

Vizesiz giriş yalnızca Rusya ve Abhazya sınırındaki ‘’Psou’’ kontrol noktasından veya Soçi’den Gagra’ya feribotla mümkündür. Gürcistan Abhazya’yı işgal edilmiş topraklar olarak gördüğü için Psou sınır kapısından yapılan giriş otomatik olarak Gürcistan kanunlarına aykırı olacak ve Gürcistan’a olası girişte sorunlar yaşatacaktır.

Bu nedenle Abhazya’ya giriş Rusya sınırındaki Psou sınır kapısından yapılmalı, çıkış Gürcistan sınırı olan İnguri sınır kapısından yapılmalıdır. Aynı şekilde tekrardan Psou sınır kapısından ülkeyi terk edilebilmektedir.

Önemli Not: Abhazya Gürcistan sınır kapılarından sabah 8’den akşam 7’ye kadar geçiş yapılabilmektedir. Bu saatler dışında herhangi bir geçiş yapılamamaktadır.

Abhazya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Abhazya vize başvuruları için gerekli evrakların kullanım şartlarına uygun ve geçerlilik sürelerine dikkat edilmelidir. Evrakların teslimi ve kabulü sonrasında Abhazya Cumhuriyetine girişi kabul etmiş olursunuz.

Abhazya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Gerekli evraklar ise;

 • Kimlik fotokopisi
 • Varsa eski pasaportların orijinalleri
 • Ülkeye giriş yapılacak tarihten itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaportun fotokopisi

Başvuru sahibinin şahsi durumuna göre ek evrak talep edilebilir.

Bu evrakların online olarak yüklenmesi ve başvuru formunun doldurulması Abhazya vize başvurusunun yapılması için yeterlidir.

Başvurunun vizem.net üzerinden yapılabilmesi için gerekli belgelerin online olarak gönderilmesi yeterlidir. Tüm süreç vizem.net danışmanları tarafından tamamlanmaktadır.

Abhazya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Konsolosluğun talebi işleme alması için turistik, özel ziyaret ve davetiyeli ticari vizeler için maksimum 7 gün, davetiyesiz ticari vizeler için 25 gün ve ekspres vizeler için 1 gün gerekmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda süreç ortalama 4 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. (Son 3 yıla ait veri)

Başvuru sonuçlandıktan sonra ülkeye giriş izni vizem.net üzerinden başvuru takip sistemi üzerinden ve SMS olarak bildirilmektedir.

Abhazya Vize İşlemleri

Acente kullanılmadan yapılacak şahsi başvurularda pasaportun taranmış bir kopyası ve doldurulmuş Abhazya vize başvuru formu visa@mfaapsny.org adresine e-posta ile gönderilebilir. veya +7 840-226-39-48 numaralı faksa fakslanabilir.

Pasaportun geçerliliği giriş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır.

Vize başvurusu onaylandıktan sonra düzenlenen belge ile Abhazya’ya giriş yapılabilir. Burada fiziksel vizenin pasaporta yapıştırılması işlemi için 3 iş gün içerisinde aşağıda verilen Sohum’daki Konsolosluk ile iletişime geçilmelidir.

Sohum Dışişleri Bakanlığı Vize Birimi
Adres: 384900 Suhum, Lakoba Cad. 21;
Telefon: +7 (840) 226-70-69;
е-mail: office@mfaapsny.org

Eğer ziyaretçi 3 günden daha kısa süre kalacaksa tekrar Abhazya İstanbul temsilciliği tarafından hazırlanmış bu belge ile çıkış işlemi gerçekleştirebilir.

Abhazya Vize Ücreti

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için Abhazya vize ücreti aşağıda verilmiştir.

HizmetÜcret
Başvuru Formu10 USD
Acente Ücreti20 USD
Seyahat Sağlık Sigortası*10 USD
Toplam30 USD

*Seyahat Sağlık Sigortası: Abhazya’ya yapılacak seyahatler için seyahat sağlık sigortası şartı bulunmamaktadır.

Vize süresi Abhazya’da kalınacak süreye göre alınır. Bu süre 180 günlük periyotta 90 günü aşamaz. Vizem.net Abhazya vize fiyatlarına KDV dahildir.

TL ile yapılacak ödemeler o günkü Garanti BBVA USD-TL satış paritesi üzerinden hesaplanır.

Türkiye Abhazya Cumhuriyetine Vize Uyguluyor Mu?

Türkiye’ Abhazya Cumhuriyetini tanımamaktadır. Abhaz pasaportu ile Türkiye’ye giriş yapılamaz. Gürcistan ya da Rus pasaportu ile giriş yapılabilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: