Abhazya Vize Başvuru Merkezi

Abhazya Cumhuriyeti Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Abhazya Cumhuriyeti yalnızca Rusya, Venezuela, Suriye, Nikaragua ve Nauru tarafından tanınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Abhazya’yı tanımamakta ve Gürcistan’ın parçası olarak değerlendirmektedir. Bu sebepler Abhazya’ya ait herhangi bir dış temsilcilik Türkiye’de bulunmamaktadır.

Abhazya ve Gürcistan arasındaki siyasi gerilim nedeniyle kara yolu ile Gürcistan üzerinden Abhazya'ya geçişlerde problemler yaşanmaktadır ve bu nedenle Abhazya’ya yapılacak seyahatlerde hava yolu ile Rusya üzerinden geçiş yapılması gerekmektedir. Abhazya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahat öncesinde Abhazya giriş kartına ek olarak en az çift girişli bir Rusya vizesi almış olmaları gerekliliği bulunmaktadır.

Vizem.net, Türkiye’den Abhazya’ya gitmek isteyen kişiler için Abhazya vize işlemlerinde hizmet veren yetkili acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Abhazya Cumhuriyeti Vize İstiyor Mu?

Abhazya Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Abhazya’nın vize politikası dahilinde, Abhazya'ya yapacakları seyahat öncesinde Abhazya giriş kartı almaları gerekmektedir.

Abhazya’ya Gitmek için Gürcistan Vizesi Gerekli Mi?

Abhazya’ya gitmek için Gürcistan vizesinin alınmasına gerek bulunmamaktadır; Abhazya Cumhuriyeti Gürcistan’a bağlı değildir ve aralarındaki siyasi gerilimden dolayı Abhazya’ya Gürcistan üzerinden gitmek mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nden Abhazya’ya seyahat etmek isteyen kişiler hava yolu ile Rusya üzerinden seyahat etmektedir ve bu nedenle Abhazya vizesine ek olarak Rusya vizesi almaları gerekmektedir. Abhazya Rusya vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, gerekli belgeleri hazırlayarak ilgili kurumlara müracaat etmelidir.

Schengen Vizesi ile Abhazya’ya Gidilebilir Mi?

Hayır, Schengen vizesi ile Abhazya’ya gitmek mümkün değildir.

Abhazya, Schengen bölgesine üye olan ülkeler arasında yer almamaktadır ve Schengen vize işlemleri yalnızca Schengen bölgesine üye olan ülkeler için geçerli olmaktadır.

Abhazya Vize Türleri Nelerdir?

Abhazya vize türleri aşağıda listelenmektedir.

  • Abhazya turist vizesi
  • Abhazya ticari vize
  • Abhazya özel ziyaret vizesi

Yukarıda listelenmiş olan Abhazya vize türleri tek girişli ve çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçekleştirecekleri Abhazya seyahatleri için Rusya üzerinden geçiş yapılması gerekliliği nedeniyle çok girişli vize almaları gerekmektedir.

Abhazya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Abhazya vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

  • Pasaport: Abhazya vizesi başvuru sahibine ait olan ve en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun fotokopisinin, mail ya da faks yolu ile yetkili kişilere gönderilmesi gerekir.
  • Abhazya vizesi başvuru formu: Abhazya vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından online sistem üzerinden eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Abhazya vizesi başvuru formunda eksik bir bilgi yer alması vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilmektedir.
  • Kimlik belgeleri: Abhazya vizesi başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Abhazya vizesi değerlendirme sürecinde vize başvuru sahibinin yaşına ya da mesleki durumuna bağlı olarak ek belge talep edilebilmektedir.

Abhazya Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Abhazya vizesi başvuru formunun, vize başvuru sahibi tarafından online olarak Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluk Hizmetleri biriminin resmi internet sitesi üzerinden doldurulması gerekmektedir.

Abhazya vizesi başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekir. Abhazya vizesi başvuru formunda istenen bilgilerde eksiklik ya da yanlışlık olduğu durumlarda başvuru değerlendirmeye alınmamaktadır.

Abhazya vizesi başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Abhazya Vizesi Başvuru Formu Örneği
Abhazya Vizesi Başvuru Formu Örneği

Abhazya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Abhazya vizesi için seyahat sağlık sigortası gerekmemektedir.

Yurt dışında yer alan bir ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin, her ülke için ilgili dış temsilcilik tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamaları gerekir. Vize başvuruları için talep edilen belgelerden biri olan vize için seyahat sağlık sigortası işlemlerinin vize başvurusundan önce yapılmış olması gerekliliği bulunmaktadır; ancak Abhazya vizesi için bu zorunluluk yoktur.

Abhazya Vizesi Nasıl Alınır?

Abhazya vizesi almak isteyen kişilerin online sistem üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Abhazya vize işlemleri, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluk Hizmetleri biriminin resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Abhazya Dışişleri Bakanlığı vize sistemi üzerinden, vize başvuru formunun vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından doldurulması ve gerekli evraklarının ilgili birimin mail adresine yollanması ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak vize başvuruları için gerekli evrakların gönderilmesi ile başvuru tamamlanabilmektedir.

Abhazya Vizesi Nereden Alınır?

Abhazya vizesi, İstanbul’da yer alan Abhazya dış temsilciliğinden alınabilmektedir.

Abhazya Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Abhazya vize takip işlemleri, vizemnet takip sistemi ile yapılabilmektedir.

Abhazya Turist Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Abhazya turistik vize alma işlemleri; başvuru sahibine ait en az 6 ay daha geçerli bir pasaportun bulunması, vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması ve diğer gerekli vize evraklarının eksiksiz bir biçimde hazırlanması durumunda kolay olmaktadır.

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Birimi İletişim Bilgileri Nedir?

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk birimi; Saharova Caddesi, No: 33, Sohum, Abhazya adresinde yer almaktadır. Abhazya Dışişleri Bakanlığı vize işlemleri için kuruma +7 940 996 39 48 veya +7 840 226 39 48 numaraları ya da visa@mfaapsny.org resmi mail adresi üzerinden ulaşmak mümkündür.

Abhazya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Abhazya vize başvuru ücretleri aşağıda yer alan tabloda verilmektedir.

Vize türüÜcretler
Tekli transit vize işlemi (12 saatlik)5 Amerikan doları
Tekli transit vize işlemi (24 saatlik)10 Amerikan doları
Tekli transit vize işlemi (48 saatlik)20 Amerikan doları
Tekli transit vize işlemi (72 saatlik)50 Amerikan doları
Tekli giriş ve çıkışlı vize işlemi (10 günlük)10 Amerikan doları
Tekli giriş ve çıkışlı vize işlemi (30 günlük)20 Amerikan doları
Tekli giriş ve çıkışlı vize işlemi (1 yıllık)30 Amerikan doları
Çoklu giriş ve çıkışlı vize işlemi (3 aylık)40 Amerikan doları
Çoklu giriş ve çıkışlı vize işlemi (1 yıllık)60 Amerikan doları
Vize süresi uzatma işlemi (12 saatlik)5 Amerikan doları
Vize süresi uzatma işlemi (24 saatlik)10 Amerikan doları
Vize süresi uzatma işlemi (48 saatlik)20 Amerikan doları
Vize süresi uzatma işlemi (72 saatlik)30 Amerikan doları
Vize süresi uzatma işlemi (10 günlük)50 Amerikan doları
Vize süresi uzatma işlemi (10 günden fazla)Daha sonraki gecikmiş her 10 gün için 50 Amerikan doları

Abhazya vize fiyatları, yukarıdaki tabloda yer aldığı gibi giriş ile çıkış türüne ve vize süresine bağlı olarak değişebilmektedir. Abhazya vize işlemlerinin tamamlanması için Abhazya vize ücreti ödenmiş olmalıdır. 2022 yılı için Abhazya vize başvuru işlemleri vize harcı, seyahat sigortası ve diğer danışmanlık hizmetleri dahilinde X Euro tutmaktadır.

Abhazya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Abhazya vize randevusu alınmasına gerek olmadan vize başvurusu yapılabilmektedir.

Abhazya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Abhazya vizesi başvurularının ilgili dış temsilcilik tarafından işleme alınması; turistik, özel ziyaret ve davetiyeli ticari vize türleri için en fazla 7 gün, davetiyesiz ticari vize türü için 25 gün ve ekspres vize türü için 1 gün sürmektedir.

Abhazya Vize Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Abhazya vize sonucu, Abhazya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Birimi tarafından başvuru sahibine mail olarak iletilmektedir.

Abhazya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Abhazya vizesi ile başka bir ülkeye giriş yapılamamaktadır. Ancak Nikaragua, Rusya, Tuvalu, Transdinyester ve Güney Osetya ile Abhazya arasında vizesiz giriş anlaşmaları bulunmaktadır.

Abhazya Vize Başvurusu için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak Abhazya vize başvuru işlemleri için akredite acente Vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmek mümkündür. Vizem.net danışmanlığında yapılan Abhazya vize başvuru işlemlerinde; gerekli evrakların hazırlanması, başvuru formunun doldurulması ve pasaport teslimi gibi işlemler danışmanlık hizmeti kapsamında yer almaktadır.

Abhazya vize başvurusu için Vizem.net danışmanlığı almak isteyen kişiler; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin’de bulunan Vizem.net ofislerinden ya da çağrı merkezinden başvuruda bulunabilirler.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: