Abhazya Devlet Üniversitesi

Abhazya Devlet Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abhazya Devlet Üniversitesi, Abhazya bölgesinin ilk ve tek üniversitesidir. Abhazya bölgesi birçok ülke tarafından siyasi açıdan tanınmamasından dolayı, Abhazya Devlet Üniversitesi, yabancı uyruklu öğrenciler için tercih edilen üniversiteler arasında yer almamaktadır.

Abhazya Üniversitesinin Türkiye'de Denkliği Var Mıdır?

Hayır, Abhazya Üniversitesinin Türkiye’de denkliği bulunmamaktadır.

Abhazya Devlet Üniversitesi Nerededir?

Abhazya Devlet Üniversitesi Nerededir?
Abhazya Devlet Üniversitesi Nerededir?

Abhazya Devlet Üniversitesi, Karadeniz’in doğusunda, Gürcistan’ın kuzeybatısında tarihi bir bölge olan Abhazya’nın başkenti Sohum’dadır. Üniversite, şehir merkezine olmasından dolayı eğitim gören öğrenciler ulaşım problemi yaşamamaktadır. Günümüzde Türkiye dahil çoğu devlet Abhazya’yı Gürcistan’ın bir bölümü olarak kabul etmektedir.

Abhazya Devlet Üniversitesi Ne Zaman Kurulmuştur?

Abhazya Devlet Üniversitesi, 1979 yılında kurulmuştur ve Abhazya özerk bölgesinin tek üniversitesidir. Üniversite, 1932'de açılan Sohum Devlet Pedagoji Enstitüsü temelinde kurulmuştur.

Abhazya Devlet Üniversitesi’nde Hangi Bölümler Vardır?

Abhazya Devlet Üniversitesinde eğitim verilen bölümler aşağıda listelenmiştir.

  • Fizik veMatematik Fakültesi
  • Biyoloji ve Coğrafya Fakültesi
  • Tarih Fakültesi
  • Filoloji Fakültesi
  • Ekonomi Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Ziraat Fakültesi
  • Pedagoji Fakültesi
  • Sanat Fakültesi

Abhazya Üniversitesinde Hangi Dilde Eğitim Verilir?

Abhazya Üniversitesinde eğitim dili Abhazca ve Rusçadır. Üniversite hazırlık kursları ile ilk iki sene Abhazca ve Rusça eğitimi verilmektedir.

Yabancı Öğrenciler Abhazya Üniversitesi'nde Okuyabilir Mi?

Yabancı öğrenciler Abhazya Üniversitesinde, üniversitenin belirlediği bölümlerde eğitim alabilmektedir.

Abhazya Devlet Üniversitesinde okumak isteyen öğrenciler, öğrenci kabul programı çerçevesinde zorunlu hazırlık dil eğitimini tamamladıktan sonra seçtikleri bölümlerde okumaya devam edebilmektedir.

Abhazya Devlet Üniversitesi'nin Abhazya için Önemi Nedir?

Abhazya Devlet Üniversitesi, Abhaz Toplumu Kalkınma Stratejisi’nin gelişmesinde önemli etkileri olan, ülkenin kültür, bilim ve eğitim merkezidir.

Abhazya Devlet Üniversitesi, Abhazya eğitim sistemi için önemli bir parçadır ve modern Abhazya gençliğinin gelişmesinde büyük bir paya sahiptir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: