Arnavutluk'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvurusu 2024

Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Arnavutluk, turistik geziler amacıyla ülkemizden sıkça seyahat edilen bir Balkan ülkesidir. Arnavutluk Cumhuriyeti'nin vize muafiyeti tanıdığı 78 ülkenin vatandaşları haricinde, yabancı ziyaretçilerin ülkeye giriş için dış temsilciliklerden veya elektronik başvuru sisteminden vize almaları gerekmektedir. 

Arnavutluk, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği Baklan ülkelerinden biridir. 4 Şubat 2010 tarihinde Arnavutluk ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır. Bu kapsamda her iki ülkenin vatandaşları, 90 güne kadar süreli seyahatlerinde karşılıklı olarak vizeden muaftırlar. Arnavutluk vize muafiyeti umuma mahsus veya resmi tüm TC pasaport türleri için geçerlidir. 

Arnavutluk'a Giriş İçin Gerekenler

Arnavutluk'a gitmek için geçerli bir TC kimlik kartı ve en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan TC pasaportuna sahip olmak yeterlidir. Öte yandan, Arnavutluk sınır kapılarında seyahat sağlık sigortası ve konaklanacak yuer bilgilerini gösteren rezervasyon gibi belgelerin sunulması da istenebilir. 

Ülkeye girişi uygun bulunan Türk vatandaşları tek seferde 3 ay süreyle Arnavutluk'ta kalma hakkına sahiptirler. Arnavutluk'ta çalışma, eğitim veya aile birleşimi gibi amaçlarla 3 aydan daha uzun süre kalacak kişilerin dış temsilcilikler üzerinden uzun süreli (D tipi) vize almaları gerekmektedir.

Arnavutluk Vize Başvuru İşlemleri

Arnavutluk Vize Başvurusu

Kısa veya uzun süreli Arnavutluk vizeleri, Türkiye'de Arnavutluk Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul verilmektedir. Aynı zamanda Arnavutluk Cumhuriyeti e-vize başvuru platformu e-visa.al adresi üzerinden online başvuru ile vize almak da mümkündür.

Türkiye'de bulunan Arnavutluk Büyükelçiliği, Arnavutluk diplomatik temsilciliği bulunmayan 13 ülkeye akreditedir ve ilgili ülkelerin vatandaşları vize başvurularını Türkiye'den yapmalıdırlar. Bu ülkeler Afganistan, Gürcistan, Irak, İran, Kırgızistan, Kuveyt, Lübnan, Libya, Moldova, Pakistan, Suriye, Tacikistan ve Türkmenistan'dır. 

Arnavutluk Vize Evrakları

Arnavutluk kısa süreli vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir. 

Yukarıda verilenler Arnavutluk turist vizesi için Konsolosluk başvurularında talep edilen standart belgelerdir. E-vize başvurularında veya diğer vize türleri için sunulması gereken belgelerde değişiklik olabilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: