Karadağ Vizesi

Karadağ Vizesi: Karadağ Vize Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Karadağ, 2006 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından kısa süre içerisinde yaptığı anlaşmalar sayesinde neredeyse tüm Avrupa ve Amerika kıtası ülkelerinin 90 günden az süren konaklamalar için vizesiz seyahat hakkına sahip olmasına imkan tanımıştır. Ancak Karadağ halen, çoğunluğunu Afrika ve Asya ülkelerinin oluşturduğu toplamda 151 ülkenin vatandaşları için vizesiz seyahat edilemeyen bir ülke konumundadır.

Türkiye ve Karadağ arasında yapılan Vize Muafiyeti Anlaşması sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Karadağ seyahatlerinde 90 güne kadar (180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla) vizesiz seyahat hakkına sahiptir. Aynı şekilde Karadağ vatandaşlarının da Türkiye’ye vizesiz girme hakları bulunmaktadır.

Karadağ Vize İstiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının Karadağ Cumhuriyeti’ne yapacakları 90 günden az süreli seyahatler için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Geçerlilik süresi sona ermemiş umuma mahsus (bordo oasaport), hizmet (gri pasaport), hususi (yeşil pasaport) ve diplomatik (siyah pasaport) olmak üzere tüm pasaport türleri için Karadağ vize istememektedir.

Karadağ Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport, Türkiye sınırları içerisinde devlet memurluğu yapanlara ve devlet memurlarının ailelerine tahsis edilen pasaport türüdür. Karadağ yeşil pasaporta vize istemediği için, yeşil pasaport geçerlidir.

Karadağ Vize Şartları Nelerdir?

Karadağ vizesi almak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Karadağ’dan Türkiye’ye geri dönüleceğini kanıtlayan belgelere sahip olmak (dönüş bileti gibi)
 • Daha önce vize ihlali gerçekleştirmemiş olmak
 • Schengen İstihbarat Sistemi (SIS) üzerinde herhangi bir kayda sahip olmamak
 • Yeterli maddi birikim, aylık gelir veya geçerli bir sponsor sahibi olmak

Karadağ Vize Türleri Nelerdir?

Karadağ vize türleri, başvuran kişinin Karadağ’da bulunmak istediği süreye göre C ve D tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. C tipi (kısa süreli) vize 90 günden daha az süre için, D tipi (uzun süreli) vize ise 90 günden daha uzun süre için geçerli olan vizi türüdür.

Vizeler ayrıca ülkeye yapılacak giriş sayısına göre tek giriş, çift giriş ve çoklu (multi) giriş olarak çeşitlilik göstermektedir.

Karadağ Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların kısa süreli Karadağ vize başvuruları ve Karadağ’da 90 günden uzun süre konaklamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uzun süreli vize başvuruları, gerekli tüm evrakların toplanmasının ardından Karadağ Konsolosluğuna veya Karadağ Büyükelçiliğine şahsen başvuruda bulunarak yapılabilmektedir.

Vizem.net, sağladığı danışmanlık hizmeti ile hem kısa süreli hem de uzun süreli Karadağ vize başvuruları için son dört yıl içinde vize başvurusu onaylanma oranı en yüksek akredite acente olarak öne çıkmaktadır.

Karadağ ve diğer tüm ülkelerin vizeleri konusunda bilgi almak ve başvuruda bulunmak için: 0850 241 1868

Karadağ Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Karadağ vize başvurusu için gerekli evraklar başvurunun yapıldığı vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Gerekli evraklardan bazıları ise her tür vize başvuru sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan belgelerden oluşmaktadır.

Karadağ vize başvurusu için gerekli evrakların tamamı aşağıda listelenmiştir.

 • Seyahat belgesi: Geçerlilik süresi vize geçerlilik süresinden en az üç ay fazla olmalıdır.
 • Fotoğraf: 35x45 mm boyutunda ve renkli olmalıdır.
 • Sağlık sigortası poliçesi: En az 30.000 Euro teminatlı ve geçerlilik süresi bir aydan fazla olmalı
 • Karadağ’da bulunma sebebini gösteren belge: Uluslararası bir organizasyon veya etkinlik daveti, tüzel kişi veya Karadağ devleti tarafından onaylanmış davet mektubu gibi belgeler gerekmektedir.
 • Karadağ’da kalacak yerin sağlandığını kanıtlayan belge: Otel rezervasyon faturası veya turist grubunun kalacakları yeri gösteren makbuz gibi evraklar gerekmektedir.
 • Karadağ’da bulunmak ve geri dönüş gerçekleştirmek için yeterli maddi kaynağın olduğunu gösteren belgeler: Banka hesap dökümanı, seyahat çeki, kredi kartı, nakit para kanıtlar sunulmalıdır.
 • Seyahatin bitiminde geri dönüş yapılacağını destekleyen belgeler: Uçak veya diğer ulaşım türlerine ait dönüş bileti sunulmalıdır. Konsolosluk harcının ödendiğini gösteren makbuz: Nakit olarak başvuru merkezinde ödenmelidir.

Karadağ Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Karadağ vize başvuru formu, başvuruda bulunan kişinin bilgilerini içeren ve şahsen imzalanması gereken bir form türüdür. Vize başvuru formu doldurulurken bazı temel bilgiler ve ziyaretin amacı gibi çeşitli soruların yanıtlanması gerekmektedir. Bunların yanı sıra başvuran kişinin sahip olduğu birikimin detayları (nakit, kredi kartı, çek), Karadağ’a yapılacak giriş sayısı (tek giriş, iki giriş, çoklu giriş) ve seyahat belgesiyle ilgili detaylar da vize başvuru formunda belirtilmelidir.

Karadağ vizesi başvuru formunda doldurulması opsiyonel olarak sunulan sorular hariç tüm soruların cevapları doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu sayede vizenin onaylanma ihtimali artmaktadır.

Karadağ Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Karadağ vizesi için gerekli seyahat sağlık sigortasının en az 30 günlük seyahat süresini kapsıyor olması, Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olması ve sigortanın teminat limitinin en az 30.000 Euro olması gerekmektedir. Karadağ seyahat sağlık sigortasının kapsamları arasında “kişinin vefatı halinde cenazenin defin işlemlerinin veya yurt dışından nakil giderlerinin daha önceden belirtilen şekilde karşılanması” maddesinin veya bu maddenin şartları genişletilmiş halinin bulunması gerekmektedir.

Geçerli sağlık sigortası, yaşanabilecek bir kaza halinde Karadağ sağlık sistemi koşullarının el verdiği şekilde gerçekleştirilen tedavilere ait masrafların karşılanmasını sağlamaktadır.

Vizem.net aracılığıyla uygun fiyatlarla Karadağ sağlık sigortası temin edilebilmektedir.

Karadağ sağlık sigortası hakkında bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Karadağ Vize Fotoğraf Ebatları Nedir?

Karadağ vize başvurusunda kullanılacak fotoğraf 45 mm uzunluğunda ve 35 mm genişliğinde olmalıdır. Bunun yanı sıra fotoğrafın renkli ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Karadağ Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Karadağ vize başvurusu, Türkiye’de bulunan Karadağ temsilciliklerinden randevu alınarak şahsen başvurulması ile gerçekleşmektedir.

Vize başvurularının gerçekleştirilebileceği Karadağ Konsolosluğu İstanbul şehrinde, Karadağ Büyükelçiliği Ankara şehrinde bulunmaktadır.

Karadağ Vizesi Nasıl Alınır?

Karadağ vizesi için gereken tüm belgeler toplandıktan sonra yakında bulunan Karadağ dış temsilciliğinden (konsolosluk veya büyükelçilik) telefon veya e-posta yoluyla randevu alınmalıdır. Randevu gününde gerekli belgeler ile birlikte şahsen başvuruda bulunarak vize başvurusu tamamlanmış olur.

Başvuru tamamlandıktan yaklaşık 15 gün sonra başvurunun sonuçlandığı e-posta yoluyla bildirilir. Başvuru yapan kişinin e-postada belirtilen teslim adresine giderek pasaportunu teslim alması gerekmektedir. Başvurunun sonucu pasaport teslimi sırasında öğrenilmektedir.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Karadağ’a 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkına da sahiptir.

Karadağ Vizesi için Yetkili Kurum Hangisidir?

Karadağ vizesi başvurularında aracı bir firma bulunmamaktadır. Karadağ vizesi yetkili kurum veya firma yerine doğrudan Karadağ dış temsilciliklere başvurularak süreç tamamlanmaktadır.

Karadağ Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Karadağ vize başvurusu, kişinin ikamet adresine en yakın Karadağ temsilciliğinden telefon veya e-posta aracılığıyla randevu almasıyla gerçekleşmektedir.

Karadağ Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Karadağ vize randevu iptal işlemleri için ilgili dış temsilcilikle iletişim kurulmalıdır.

İstanbul Karadağ Konsolosluğu randevu iptali için 0212 278 00 07-0212 278 00 08 telefon numaraları veya istanbul@mfa.gov.me e-posta adresi üzerinden iletişime geçilmelidir. Ankara Karadağ Büyükelçiliği randevu iptali için 0312 436 46 98 telefon numarası veya turkey@mfa.gov.me e-posta adresi üzerinden iletişime geçilmelidir.

Vizem.net aracılığıyla gerçekleştirilen randevu işlemlerinin iptali için ilgili ülke danışmanını telefon veya e-posta yoluyla bilgilendirmek yeterlidir.

Karadağ Vize Mülakatı Nedir?

Karadağ vize mülakatı, başvuru sahibinin yüz yüze görüşme için Konsolosluğa çağrılmasıyla gerçekleşir. Vize mülakatı, özellikle vize başvurusu yapan kişinin uzun süreli vize başvurusunda bulunmuş olması veya Karadağ’da yatırım yapacağına dair beyanda bulunmuş olması nedeniyle gerekli görülebilmektedir. Ayrıca teslim edilen evraklarda bir eksiklik olması da vize mülakatına çağrılma sebepleri arasında yer almaktadır. Vize mülakatı süreci Karadağ Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir ve mülakatlar konsolosluk binasında gerçekleşmektedir.

Karadağ Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Karadağ vizesi normal şartlar altında yaklaşık 15 günde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunun onaylanma süresi konsolosluk yoğunluğuna ve teslim edilen belgelerdeki eksiklik durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Karadağ Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Karadağ vizesi başvurularında gerekli belgelerin tam olması durumunda vize başvurusunun onaylanma ihtimali yüksektir ancak bazı şartlar yerine getirilmediğinde vizenin onaylanmama ihtimali de bulunmaktadır.

Karadağ vize reddi sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ziyaret amacını ve koşullarını gösteren belgelerin yetersiz olması veya teslim edilmemesi
 • Sağlık ve seyahat sigortalarını kanıtlayan belgelerin ibraz edilmemesi
 • Başvuran kişinin şahsen başvuru yapması gerektiği halde bunu gerçekleştirmemesi
 • Vizenin onaylanmasının önünde hukuki bir engelin bulunması
 • Başvuruyu yapan kişinin daha önce Karadağ’da 90 gün bulunmuş ve ziyaretinin üzerinden henüz 180 gün geçmemiş olması

Karadağ Vizesi Ne Kadardır?

Uzun süreli Karadağ vizesi fiyatı; harç, seyahat sigortası ve danışmanlık ücreti gibi gerekli tüm masraflar dahil ortalama 180 euro’dur.

Karadağ Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Karadağ vize danışmanlık ücreti 40 eurodur.

Vizem.net, Karadağ danışmanlık hizmeti ile vize başvuru aşamalarında destek ve danışmanlık sunmaktadır.

Karadağ Vize Başvuru Sonucu Nereden Öğrenilir?

Karadağ vize başvurusunun sonuçlandığı bilgisi Konsolosluk tarafından gönderilen e-posta ile sağlanmaktadır. Gelen e-postanın ardından pasaportun belirtilen teslim noktasından alınması gerekmektedir ve vize başvurusunun sonucu yalnızca pasaport teslimi sırasında öğrenilebilmektedir.

Karadağ Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Karadağ vizesinin Schengen vizesi özelliği bulunmamaktadır.

Karadağ’ın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Karadağ, özellikle Afrika kıtasında bulunan pek çok ülkenin vatandaşlarından vize istemektedir. Karadağ’ın vize istediği toplam ülke sayısı 151’dir.

Karadağ’ın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Cezayir
 • Çin
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Endonezya
 • Fildişi Sahili
 • Filistin
 • Gana
 • Güney Afrika
 • Hindistan
 • Irak
 • İran
 • Kenya
 • Kırgızistan
 • Libya
 • Lübnan
 • Mısır
 • Nijerya
 • Özbekistan
 • Pakistan
 • Somali
 • Sudan
 • Suriye
 • Suudi Arabistan
 • Tunus
 • Türkmenistan
 • Ürdün
 • Yemen

Karadağ’ın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Karadağ, pek çok Avrupa ve Amerika ülkesi vatandaşlarının sadece pasaport kullanarak vizesiz bir şekilde ülkeye girişine izin vermektedir. Karadağ’a yapılan vizesiz ziyaretler 90 günle sınırlıdır ve bir sonraki vizesiz ziyaret için son yapılan 90 günlük Karadağ ziyaretinin başlangıç tarihi üzerinden 180 gün geçmesi gerekmektedir.

Karadağ’ın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Türkiye
 • Avrupa Birliği’ne dahil tüm ülkeler
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Arnavutluk
 • Avustralya
 • Azerbaycan
 • Belarus
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Güney Kore
 • Gürcistan
 • İngiltere
 • İsrail
 • İsviçre
 • İzlanda
 • Japonya
 • Kanada
 • Katar
 • Kıbrıs
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Kuveyt
 • Küba (30 gün)
 • Malezya
 • Meksika
 • Moldova
 • Norveç
 • Paraguay
 • Peru
 • Rusya (30 gün)
 • Singapur
 • Sırbistan
 • Şili
 • Ukrayna
 • Yeni Zelanda

Karadağ Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Karadağ vizesiyle diğer Avrupa ülkelerine seyahat etmek mümkün değildir.

Karadağ Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Karadağ vizesi, yalnızca Karadağ’a yapılan ziyaretler için geçerlidir ve diğer ülkelere giriş izni sağlamamaktadır.

Türkiye Karadağ’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye ve Karadağ arasında yapılan anlaşmanın sonucu olarak Karadağ vatandaşlarının 90 günü aşmayan Türkiye ziyaretlerinde vize sahibi olmalarına gerek bulunmamaktadır.

Karadağ E-Vize Uygulaması Var Mıdır?

Karadağ elektronik vize (e-vize) uygulaması kullanmamaktadır.

Karadağ Pasaport İstiyor Mu?

Türkiye’den Karadağ’a ziyaret gerçekleştirebilmek için geçerli bir pasaport sahibi olunması gerekmektedir. Pasaport türü umuma mahsus (bordo), hizmet (gri), hususi (yeşil) veya diplomatik (siyah) olabilir.

Karadağ’a gitmek için pasaport yeterlidir ve 90 günü aşmayacak seyahatler için vize gerekmemektedir.

Karadağ Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Karadağ vize takip işlemleri, vize başvurusu vizem.net aracılığıyla gerçekleştirilmişse online olarak yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra 5 aşamalı otomatik SMS sistemi ile vize başvurusunun her adımını takip etmek mümkündür.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: