İrlanda Vizesi Başvuru Ücretleri

İrlanda Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

İrlanda’ya kısa veya uzun süreli yolculuk yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin vizeye tabidir. İrlanda dış temsilciliği doğrudan vize başvuruları kabul etmediği için İrlanda vizesi almak isteyenlerin aracı kurum veya akredite kuruluş üzerinden randevu alarak vize başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Tamamlanan vize başvuruları İrlanda’nın resmi dış temsilciliği tarafından değerlendirilmeye alınır ve bunun sonucunda vize başvurusu olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanır.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan İrlanda vizesi başvurularında gerekli evrakların kontrol edilmesi, seyahat sigortası işlemleri başta olmak üzere başvuru takibine dek süren tüm adımlar için danışmanlık hizmeti sunan son 4 yılda başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

<

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İrlanda Vize İstiyor Mu?

İrlanda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye seyahat edebilmeleri için vize istemektedir. İrlanda Cumhuriyeti vize koşulları gereğince bordo, yeşil, gri ve siyah dahil tüm pasaport türleri için vize alınması gerekmektedir.

İrlanda Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

İrlanda, yeşil pasaporta vize istemektedir. Devlet memurlarına ve onların koşulları sağlayan ailelerine verilen yeşil pasaport (hususi pasaport) ile İrlanda’ya vizesiz seyahat etmek mümkün değildir. Yeşil pasaport sahiplerinin İrlanda için vize sahibi olmadan seyahat etme hakları bulunmamaktadır.

İrlanda Vize Türleri Nelerdir?

Geçerlilik süresi ve veriliş amaçlarına göre İrlanda vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İrlanda C tipi vize : İrlanda C tipi vizesi kısa süreli bir vize türüdür. C tipi vize sahipleri İrlanda’da en fazla 90 güne kadar konaklama hakkına sahiptir. C tipi vize türü turistik seyahat, aile veya arkadaş ziyareti, iş, staj, fuar, konferans ve kısa süreli eğitim programlarına katılım için sahip olunması gereken vize türüdür. C tipi vize süresini daha sonradan uzatmak mümkün olmadığı için bu vize ile yapılan seyahatin 90 günü aşması mümkün değildir.
 • İrlanda D tipi vize : İrlanda uzun süreli (D tipi) ulusal vize türü, İrlanda’da 90 günden fazla konaklamak isteyen kişiler için düzenlenen vize tipidir. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşı olmayan ve ikamet etmek, çalışmak, eğitim görmek veya araştırma yapmak için İrlanda’ya seyahat etmek isteyen kişilerin D tipi vize sahibi olmaları gerekmektedir. D tipi vizelerde başvuru yapan kişiyle ilgili detaylı analiz yapılması nedeniyle onaylanma süreleri genellikle kısa süreli vize türüne göre daha uzun sürmektedir.

Ayrıca İrlanda vize türleri arasında ülkeye giriş sayısına göre tek giriş ve çok giriş (multi) olmak üzere iki tür bulunmaktadır. Tek giriş ile İrlanda’ya bir kez giriş yapma hakkı bulunurken İrlanda multi vize sahibi olanlar 90 günlük süre içerisinde İrlanda’dan ayrılıp tekrar giriş yapabilmektedir. Multi vize, İrlanda vizeleri ile alınan süre içerisinde geçerli olduğu için kişinin vize süresi içinde ülkeden ayrılıp yeniden dönmesi 90 günlük vize süresini sıfırlamamakta ve bu süre içerisinde sayılmaktadır.

İrlanda C Tipi (Kısa Süreli) Vize Türleri Nelerdir?

İrlanda C tipi (kısa süreli) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İrlanda turist vizesi
 • İrlanda aile arkadaş ziyareti vizesi
 • İrlanda iş vizesi
 • İrlanda kültürel etkinlik vizesi
 • İrlanda tedavi vizesi
 • İrlanda dil okulu vizesi
 • İrlanda staj vizesi
 • İrlanda evlilik vizesi
 • İrlanda gemici vizesi

İrlanda kısa süreli vizeleri 90 günden az sürecek İrlanda seyahatleri için alınması gereken vize türleridir. Seyahat amacına uygun vize türü seçilerek gerekli evrakların toplanması gerekmektedir. İrlanda turist vizesi, turistik seyahatler için alınması gereken vize türü olduğu için İrlanda’ya yapılan yolculuklarda en çok tercih edilen vize çeşidi olarak öne çıkmaktadır.

İrlanda D Tipi (Uzun Süreli) Vize Türleri Nelerdir?

İrlanda D tipi (uzun süreli) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İrlanda çalışma vizesi
 • İrlanda aile birleşimi vizesi
 • İrlanda öğrenci vizesi
 • İrlanda yatırımcı vizesi
 • İrlanda work and holiday vizesi

İrlanda vize başvuruları için gerekli evraklar ve başvurunun onaylanma süresi vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İrlanda D tipi vize başvurularında detaylı değerlendirmeler yapıldığı için vizenin onaylanması genellikle kısa süreli başvurulardan daha uzun sürmektedir.

İrlanda Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

İrlanda vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Kişinin ülkeye geri dönüş yapacağını kanıtlayan belgelere sahip olması
 • Önceden bir vize ihlalinin bulunmaması
 • İrlanda İstihbarat Sisteminde herhangi bir şekilde kaydın bulunmaması
 • Yeterli gelir düzeyine, birikime veya geçerli bir sponsora sahip olunduğunun kanıtlanması

Yukarıda verilen şartlar tüm İrlanda vize türleri için geçerlidir. Uzun süreli vize ve oturum izni başvurularında talep edilen vize çeşidine göre gereken İrlanda vize şartları ile ilgili değişkenlik olabilmektedir.

İrlanda Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İrlanda vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İrlanda vize başvuru formu : İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi resmi sitesi üzerinden İngilizce olarak doldurulmuş olmalıdır. Daha sonra çıktısının alınması ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. Eksiksiz ve diğer belgelerle ters düşmeyecek doğru bilgilerle doldurulmuş olması gereklidir.
 • Pasaport : En az iki boş sayfa içermeli ve vize süresinin dolduğu tarihten itibaren altı ay daha geçerliliği bulunmalıdır. Pasaportta yer alan damgalı ve vize içeren tüm sayfaların bir fotokopisi alınmalıdır. Ayrıca daha önce kullanılan eski pasaportların da teslim edilmesi gereklidir.
 • Fotoğraf : İki adet 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda renkli ve biyometrik özellikli fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Vize dilekçesi : Seyahat sebebi, konaklama süresi ve masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgileri içeren resmi bir dille yazılmış imzalı vize dilekçesinin beyan edilmesi gereklidir.
 • Seyahat sağlık sigortası : Kişinin seyahati boyunca geçerli olan ve kalacağı bölgeyi kapsayan seyahat sağlık sigortası poliçesinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal belgeler : İrlanda seyahati sırasında yeterli maddi gücü olduğunu kanıtlamak için kişinin veya sponsorunun altı aylık detaylı banka hesap bilgilerinin beyan edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin son üç aya ait maaş bordrosunu da ibraz etmesi istenmektedir.
 • Sosyal güvenlik belgeleri : SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü belgeleri barkodlu bir şekilde başvuru merkezine teslim edilmelidir. E-devlet üzerinden temin edilebilir.
 • Detaylı nüfus kayıt örneği : Kişinin ve ailesinin nüfus bilgilerini içeren detaylı nüfus kayıt örneği E-devlet üzerinden temin edilebilir.
 • Geri dönüş belgeleri: Kişinin vize süresinin ardından ülkesine dönmesi gerektiğini gösteren belgeleri kanıt olarak sunması gerekmektedir; bu belgeler arasında devam eden okul eğitimi, geçici olarak alınmış işveren izni ve işyeri tarafından düzenlenmiş olan kişinin ülkeye döndükten sonra çalışmaya devam edebileceğini açıklayan resmi yazı gibi çeşitli belgeler bulunmaktadır.
 • Otel ve uçak rezervasyonları: Kişinin İrlanda seyahatinin tarihleriyle uyumlu olan otel ve uçak biletlerini beyan etmesi gerekmektedir. Kişinin vize süresinin bitmesinin ardından ülkesine döneceğini kanıtladığı için uçak biletlerinin gidiş-dönüş olarak alınmış olması önemlidir.
 • Vize ücreti ödemesi: Vize ücretinin ödendiğini gösteren ödeme fişinin teslim edilmesi talep edilebilmektedir.
 • Vize reddi belgeleri : Kişinin daha önce herhangi bir ülkeden vize reddi almış olması durumunda bu vize redlerini ve nedenlerini açıklayan resmi belgelerin teslim edilmesi istenebilmektedir.
 • Eğitim planı : Kişinin İrlanda’ya eğitim için seyahat etmesi durumunda eğitim kurumuyla ve alınacak eğitim ile ilgili detaylı bilgileri içeren bir planın beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Şirket belgeleri: Çalışılan şirkete ait imza sirküleri, sicil ve faaliyet belgeleri ve vergi levhası gibi ek belgeler talep edilebilmektedir.

Yukarıda belirtilen İrlanda vizesi için gerekli belgeler listesi İrlanda vize başvurularında talep edilen standart belgeleri içermektedir. İrlanda vize evrakları talep edilen vize türüne ve başvuruda bulunan kişinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. İrlanda vizesi için gerekli evraklar doğru bilgilerle ve eksiksiz bir şekilde İngilizce dilinde hazırlanmalıdır. İrlanda vize belgeleri orijinal halleriyle beyan edilmelidir ve belgelerin en az birer fotokopisinin alınması tavsiye edilmektedir.

İrlanda Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İrlanda vize başvuru formunun İrlanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi sitesi üzerinden online olarak doldurulması gerekmektedir. Doldurulan vize başvuru formunun daha sonrasında çıktısı alınmalı ve formda bulunan imza alanı ıslak imza ile doldurulmalıdır.

İrlanda online vize başvuru formu üzerinde kişisel bilgiler, alınmak istenen vize türü ile ilgili detaylar, seyahat amacı, seyahat tarihi, pasaport türü ve numarası, varsa daha önceki İrlanda vize başvuru redleri ile ilgili bilgiler, çalışma durumu, seyahatin kimle ve hangi ulaşım türü ile yapılacağı gibi bilgiler başta olmak üzere kişinin kendisi ve yapacağı seyahat ile ilgili detaylı ve kapsayıcı bilgiler sunması gerekmektedir. İrlanda vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Eksik veya hatalı bilgiler sunulan vize başvurusunun reddedilme ihtimali oldukça yüksektir.

İrlanda Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

İrlanda vize fotoğrafı 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda olmalıdır. İki adet fotoğrafın teslim edilmesi istenmektedir ve bu fotoğrafların son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca fotoğrafların renkli olması ve beyaz arka plan üzerinde çekilmiş biyometrik özellikli olması gereklidir.

İrlanda vize fotoğrafı örnek görseli aşağıda verilmiştir.

İrlanda Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalı?
İrlanda Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Teslim edilen fotoğrafların İrlanda tarafından belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. Ayrıca boyut olarak İrlanda vize fotoğraf ölçüsü standartlarına uygun görülmeyen fotoğraflar vize başvurusunu da olumsuz etkilemektedir.

İrlanda Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İrlanda vize dilekçesi konsolosluğa hitaben resmi bir dille yazılmalıdır. Dilekçede kişisel bilgiler, konaklama detayları, ülkede kalış süresi, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı ve ulaşım şekli gibi bilgiler belirtilmelidir. Ayrıca kişinin vize süresinin bitmesinin ardından ülkesine geri döneceğini kanıtlayan belgeler de belirtilmelidir.

18 yaşından küçükler için dilekçe anne-baba veya yasal koruyucu tarafından yazılmalıdır ve bu dilekçede çocuğun İrlanda’da yapacağı masrafların kim tarafından karşılanacağı ile ilgili bilgi verilmelidir. İrlanda vize başvuru dilekçe örneği, diğer resmi kurumlara yazılan dilekçeler gibi tarih bilgisi de belirtmelidir.

İrlanda Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

İrlanda vizesi seyahat sağlık sigortası, vize başvurusu sırasında talep edilen bir sağlık sigortası türüdür. İrlanda seyahat sağlık sigortası, İrlanda’da ikamet edilecek süre boyunca oluşabilecek tüm sağlık masraflarının karşılanmasını sağlamaktadır.

İrlanda seyahat sağlık sigortasının İrlanda’nın tamamında geçerliliği bulunması gerekmektedir. Ayrıca İrlanda sağlık sigortası ülkede ikamet edilecek sürenin tamamını kapsamak zorundadır.

İrlanda seyahat sağlık sigortası Vizem.net sigorta departmanı üzerinden en uygun fiyat garantisi ile alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İrlanda Vize Evrakları Hangi Dilde Olmalıdır?

İrlanda vize evraklarının tamamının İngilizce veya İrlandaca dillerinde olması veya bu dillerden birine onaylı tercümesinin yapılmış olması gerekmektedir. Vize başvurusu sırasında evrakların hem orijinal hem de çeviri hallerinin teslim edilmesi istenmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İrlanda vizesi başvurularında gerekli evraklar için yeminli tercüme ve noter onayı işlemleri danışmanlık hizmeti kapsamında tamamlanmaktadır.

İrlanda Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İrlanda vize başvuru ücreti harç fiyatları 2022 yılı için tek girişli vizeler için 60 Euro, çok girişli (multi) vizeler için ise 100 eurodur. İrlanda vizesi ücreti başvuru sırasında nakit olarak Euro cinsinden ödenmektedir. Ödemeler için farklı para birimleri ve kredi kartı kabul edilmemektedir.

2022 yılı için vize harcı, seyahat sigortası, gereken durumlarda yeminli tercüme, noter masrafları ve danışmanlık ücreti masrafları dahil olmak üzere İrlanda vize ücreti ortalama 195 Euro tutmaktadır.

İrlanda Vize Danışmanlık Ücreti Nedir?

İrlanda vize danışmanlık ücreti başvuru yapılacak vize türüne göre değişmektedir. Kısa süreli vizeler için 25 - 90 euro, uzun süreli vizeler için 70-160 Euro arasında değişmektedir.

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda vize başvuruları, online başvuru formu doldurulduktan sonra 30 gün içerisinde randevu alınması ve randevu saatinde gerekli evraklar ile birlikte aracı kurumun İrlanda vize başvuru merkezine şahsen başvurulması yoluyla yapılmaktadır.

Kişinin ayrıca COVID-19 aşılarını tamamladığını gösteren bir aşı kartı sahibi olması gerekmektedir. Randevu saatinde gerekli evraklar teslim edildikten sonra aracı kurum tarafından biyometri işlemleri yapılmakta ve böylece vize başvuru süreci resmen tamamlanmış olmaktadır. İrlanda vize işlemleri tamamlandıktan sonra vizenin onaylanma süreci İrlanda resmi dış temsilciliği tarafından yürütülmektedir.

Vizem.net İrlanda C tipi ve D tipi vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Öğrenciler için İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için İrlanda vizesi alabilmek için İrlanda’da yapılacak harcamaları karşılayacak bir sponsor dilekçesi gereklidir. Aile bireyleri, eğitim kurumu, şirket veya dernek sponsor olarak öğrencinin yapacağı harcamaları karşılayabilir. Ayrıca başvuru sırasında gerekli vize evraklarının yanında öğrenci belgesinin de beyan edilmesi gerekmektedir.

Çalışmayanlar için İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar için İrlanda vizesi alabilmek için kişinin sabit bir geliri olduğunu gösteren belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir. Gayrimenkul tapuları, kira sözleşmesi, şirket hissedarlığının belgeleri veya birinci dereceden bir aile üyesinin sponsorluğunu gösteren belgeler gelir belgesi olarak kabul edilmektedir.

18 Yaşından Küçükler için İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

18 yaşından küçük çocuklar için İrlanda vizesi alabilmek için öncelikle çevrimiçi vize randevusu alınması gerekmektedir. 18 yaş altındaki çocuk ailesiyle birlikte yolculuk yapacak ise gerekli vize belgelerin beyan edilmesi ve bu belgelerin yanında doğum belgesinin de teslim edilmesi gerekmektedir. Eğer çocuk tek bir ebeveyn ile yolculuk yapacak ise diğer ebeveyn veya yasal koruyucunun rızasını gösteren imzalı belge ve diğer ebeveynin imzasını içeren pasaport veya kimlik belgesinin fotokopisinin beyan edilmesi gereklidir.

18 yaşından küçük çocuk anne ve babası hariç bir yetişkin ile seyahat edecek ise her iki ebeveynin rızasını gösteren belge ve yine her iki ebeveyne ait pasaport veya kimlik belgesinin fotokopisinin teslim edilmesi gerekmektedir. Çocuğun yolculuk yapacağı kişi başka bir aile üyesi (18 yaş üstü kardeşi veya bir akrabası gibi) olsa bile ebeveynlerin rızası olduğunu gösteren belgelerin teslim edilmesi mecburidir.

18 yaşından küçük olan çocuğun tek başına seyahat edecek olması durumunda da yine ailenin rızasını gösteren imzalı belge ve ebeveynlerin pasaport veya kimlik belgelerinin fotokopisinin beyan edilmesi gerekmektedir. Yolculuk yapacak çocuk sayısı birden fazla ise her bir çocuk için ayrı bir rıza belgesi ve fotokopi gerekmektedir.

Ebeveynlerden birisi hayatını kaybetmiş ise resmi ölüm belgesi, eğer çocuğun velayeti tek bir ebeveyne verilmiş ise resmi mahkeme kararının ibraz edilmesi gerekmektedir.

İrlanda Vize İşlemleri Nereden Yapılır?

İrlanda vize işlemleri için öncelikle aracı kurum veya Vizem.net üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. İrlanda vize başvurularında karar veren kurum Ankara’da bulunan İrlanda Büyükelçiliğidir. Aracı kurumlar yalnızca başvuruları resmi temsilciliğe yönlendirmekle yükümlüdür ve karar verme sürecinde pay sahibi değildir. Vize başvuruları İrlanda’nın resmi dış temsilciliği tarafından onaylandıktan sonra kişinin başvuru yaptığı merkeze gönderilmekte ve başvuru sahibi pasaportunu bu adresten geri alabilmektedir.

İrlanda vize işlemleri aşağıdaki illerden yapılabilmektedir.

 • İstanbul İrlanda vize başvuru merkezi
 • İrlanda vizesi Ankara başvuru merkezi
 • İrlanda vizesi Antalya başvuru merkezi
 • İrlanda vizesi İzmir başvuru merkezi
 • İrlanda vize Gaziantep başvuru merkezi

İrlanda Büyükelçiliği Vize Başvurusu Alır Mı?

İrlanda Büyükelçiliği doğrudan vize başvurularını kabul etmemektedir. Vize başvuruları yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır.

Türkiye’de düzenli ikamet eden veya ikamet izni olan başvuru sahiplerinin yapacağı vize başvuruları Ankara Büyükelçiliği tarafından tüm Türkiye’de herhangi bir yetki bölgesine ayrılmadan değerlendirmektedir.

Vize başvuruları aracı kurum üzerinden yapılıyor olsa da vize başvurusunun değerlendirilme süreci yalnızca İrlanda Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Yetkili aracı kurumların vize başvurularının onaylanma sürecinde bir karar yetkisi bulunmamaktadır.

İrlanda Vizesi için Yetkili Kurum Hangisidir?

İrlanda vizesi için yetkili kurum VFS Global’dir. VFS Global, İrlanda vizelerinin başvuru sürecinde randevu sistemiyle hizmet vermektedir. İnternet sitesi üzerinden alınmak istenen vize türüne göre randevu alınmalı ve randevu günü ve saatinde VFS Global’in başvuru merkezine bizzat başvurulmalıdır.

Gerekli belgelerin toplanması ve biyometri işlemlerinin tamamlanması aracı kurum üzerinden gerçekleştikten sonra vizenin onaylanma süreci İrlanda yetkili temsilciliği tarafından yürütülmektedir. Sadece başvurular için aracı kurum olarak çalışan VFS İrlanda vize başvurusunun onay sürecinde söz sahibi değildir.

İrlanda için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İrlanda için vize randevusu VFS Global aracı kurumundan online olarak alınabilmektedir. VFS Global internet sitesi üzerinden öncelikle e-posta ve şifre ile üye olunmalıdır. Ardından vize başvuru merkezi ve alınmak istenen vize türü seçilerek randevu günü ve saati belirlenebilmektedir.

VFS İrlanda randevu alma işlemi tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde belirlenen başvuru merkezine gerekli belgeler ile birlikte bizzat başvuru yapılmalıdır. İrlanda vize randevu tarihinde vize başvuru merkezinde gerçekleştirilecek biyometri işlemlerinin ardından başvuru tamamlanmaktadır.

Vizem.net aracılığıyla yapılan başvurularda İrlanda vize randevusu alma işlemi danışmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda vizesi işlem süreleri başvuru yapılan vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. İrlanda Ankara Büyükelçiliği vize işlem süreleri ortalama olarak İrlanda ticari vize ve İrlanda çalışma vizesi başvuruları 10 iş günü, İrlanda öğrenci vizesi başvuruları 14 hafta, İrlanda kısa süreli vize başvuruları 16 hafta ve İrlanda uzun dönemli vize başvuruları 6 ay sürmektedir.

İrlanda Vizesi Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İrlanda vizesi takip işlemleri başvuru merkezinin internet sitesi üzerinden referans numarası aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ayrıca vize başvurusunun tamamlanmasının ardından kişiye e-posta aracılığıyla bildirim gönderilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleştirilen vize başvuruları için İrlanda vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı otomatik SMS servisiyle ve online olarak gerçekleştirilebilir.

İrlanda Vize Sonucu Nereden Öğrenilir?

İrlanda vize sonucu, Ankara Büyükelçiliğine ait internet sitesi üzerinden başvuru numarası ile İrlanda vize sorgulama işlemi yapılarak öğrenilmektedir. İrlanda Konsolosluğu Ankara vize sonuçları listesi haftalık olarak yayınlanmaktadır; onaylanan veya reddedilen vize başvurularının numaraları bu karar raporu aracılığıyla paylaşılmaktadır.

İrlanda Vize Red Sebepleri Nelerdir?

İrlanda vize red sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Gerekli belgelerin eksik olması
 • Gerekli belgelerin İngilizce diline çevrilmemiş olması veya çevirinin noter onaylı olmaması
 • Başvurunun imzasız olması
 • Geçmiş vize reddi ile ilgili bilgilerin sağlanmamış olması
 • Gerekli seyahat belgelerinin beyan edilmemesi
 • Seyahat amacını ve koşullarını belirten yeterli kanıt sunulmaması
 • Sağlanan bilgilerin Konsolosluk tarafından doğrulanamaması
 • Finansal gücün seyahat ve konaklama için yeterli bulunmaması
 • Kişinin kendi ülkesine dönmesine veya başka bir ülkeye gitmeye hakkı bulunmaması

Kişinin vize başvurusunun reddedilmesi halinde iki ay içerisinde itiraz başvurusunda bulunma hakkı mevcuttur. İrlanda vize reddi alan bir kişi eğer aksi belirtilmemişse yeniden vize başvurusunda bulunabilir. Eğer vize başvuru sırasında kişinin bilerek sahte bilgi ve belge teslim ettiği tespit edilirse yeniden İrlanda vizesi başvurusunda bulunması beş yıla kadar yasaklanabilmektedir.

İrlanda Vize Reddine İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

İrlanda vize reddine yapılacak itiraz işlemleri, vize başvurusunun reddedilmesinden sonra en fazla iki ay içerisinde gerçekleşmelidir. Yapılan itiraz başvuruları genellikle 12 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

İtiraz için öncelikle bir itiraz mektubu hazırlanmalıdır. İtiraz mektubunda kişinin adı soyadı, posta adresi, vize başvuru numarası ve kişisel e-posta adresi yer almalıdır. İtiraz mektubunda kararın neden yanlış olduğu detaylı olarak ifade edilmelidir. Eğer vize reddi için bir sebep belirtilmiş ise bu sebebin detayları belirtilmeli ve varsa önemli olduğu düşünülen yeni bilgiler eklenmelidir. Mektup imzalanmalı ve üzerine tarih yazılmalıdır.

İtiraz mektubunun yanı sıra vize kabulü için önemli olabileceği düşünülen ek belgelerin de teslim edilmesi mümkündür. Eğer vize reddi mektubunda itiraz için pasaportun gerekli olduğu belirtilmiş ise itiraz sırasında pasaportun beyan edilmesi de gerekmektedir.

Vize reddine itiraz edebilmek için 18 yaşın üzerinde olunması gereklidir. 18 yaşın altındakiler için yapılacak vize itirazı ebeveyni, yasal koruyucusu veya bunların yasal temsilcileri tarafından gerçekleştirilmelidir.

Vize reddinin üzerinden iki aydan fazla geçmiş ise itiraz hakkı bulunmamaktadır; bunun yerine yeni bir vize başvurusu yapılabilir. Eğer ilk başvuruda sahte belge veya bilgilerin beyan edildiği belirlenmiş ise kişinin beş yıl boyunca yeni vize başvurusunda bulunması yasaklanabilmektedir.

İrlanda Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İrlanda vize uzatma işlemi kısa süreli vizeler için yapılamamaktadır. Kısa süreli vizelerin limiti 90 gün olduğu için vize uzatma işlemi ile 90 günü aşmak mümkün değildir.

Sık Sorulan Sorular

İrlanda vizeleri ve başvuru işlemleri hakkında merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

İrlanda Vizesi Almak Kolay Mı?

İrlanda vizesi almak için gereken başvuru formu, fotoğraf, pasaport, sağlık sigortası ve diğer ek belgeler gibi evrakların kurallara uygun ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasından sonra yapılan başvurularda İrlanda vizesi almak oldukça kolay olabilmektedir.

İrlanda Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

İrlanda vizesi ile yalnızca İrlanda’ya giriş yapılabilmektedir. İrlanda bir Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen bölgesine dahil olmadığı için İrlanda vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine giriş yapabilmek mümkün değildir.

İrlanda Vizesi İle İngiltere'ye Gidilir Mi?

Hayır, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için İrlanda vizesi İngiltere sınırlarına giriş hakkı sağlamamaktadır.

İrlanda Vizesi İle Kuzey İrlanda'ya Gidilir Mi?

Hayır, İrlanda vizesi ile Kuzey İrlanda’ya gidilmesi mümkün değildir. Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık’ın bir parçası olduğu için Birleşik Krallık tarafından düzenlenen bir vize sahibi olmadan seyahat etmek mümkün değildir.

İİrlanda’ya seyahat ettikten sonra Kuzey İrlanda vizesi alarak Kuzey İrlanda’yı ziyaret etmek ve tekrar İrlanda’ya dönmek isteyenlerin çok girişli İrlanda vizesi ve bir Birleşik Krallık vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

İngiltere Vizesi ile İrlanda'ya Gidilir Mi?

Evet, İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gidilebilmektedir. Türkiye, İrlanda-İngiltere Kısa Süreli Muafiyet Programı kapsamındaki ülkelerden biri olduğu için İngiltere vizesine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu kapsamda İrlanda’ya giriş yapabilme hakkına sahiptir.

İrlanda - İngiltere Vize Muafiyet Programı Nedir?

İrlanda-İngiltere Vize Muafiyet Programı, kısa süreli Birleşik Krallık vizesi sahibi olan belli ülke vatandaşlarının İrlanda vizesi sahibi olmadan İrlanda’ya seyahat edebilmelerine imkan sağlayan bir vize muafiyet programıdır. Türkiye de bu programa dahil olduğu için Birleşik Krallık vizesi sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İrlanda’ya ek bir vize olmadan seyahat edebilmeleri mümkündür. Kişinin İrlanda’da geçireceği süre, sahip olduğu Birleşik Krallık vizesinin süresinden düşmektedir.

Schengen Vizesi ile İrlanda'ya Gidilir Mi?

Hayır, İrlanda Schengen bölgesindeki ülkelerden biri olmadığı için Schengen vizesi ile İrlanda’ya gitmek mümkün değildir.

İrlanda Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Hayır, İrlanda vizesinin Schengen özelliği bulunmamaktadır. İrlanda vizesi ile Schengen ülkelerine yolculuk yapılamaz.

İrlanda'dan Schengen Vizesi Almak Mümkün Müdür?

İrlanda’da oturum izni bulunan kişiler Dublin VFS Global aracılığıyla veya ilgili Schengen ülkesinin dış temsilciliği üzerinden Schengen vizesi alabilmektedir.

İrlanda Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için İrlanda vize başvuru süreçlerinde gerekli evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine kadar süren her aşamada danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin’de yer alan Vizem.net ofislerine müracaat ederek veya Vizem.net çağrı merkezine ulaşarak İrlanda vize danışmanlık hizmeti alabilmek mümkündür.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: