İngiltere Vizesi Başvuru Merkezi

İngiltere Vizesi: Birleşik Krallık Vize Türleri ve Süreçleri

İngiltere vizesi, hamiline geçerli olduğu süre boyunca İngiltere’de bulunma hakkı veren bir vize türüdür. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin, seyahat amaçlarına uygun olan vize türü için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İngiltere İstatistik Kurumu verilerine göre 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye Cumhuriyeti’nden İngiltere’ye yapılmış seyahatlere dair bilgiler aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Vize türüToplam başvuru sayısıOnaylanan başvuru sayısıReddedilen başvuru sayısı
İngiltere ziyaretçi vizesi96177882 (%81,9)1735 (%18,1)
İngiltere öğrenci vizesi395390 (%98,7)5 (%1,3)
İngiltere aile birleşimi vizesi174149 (%85,6)25 (%14,4)

Vizem.net Türkiye'den yapılan İngiltere vizesi başvurularında tüm işlemler için Birleşik Krallık yeni vize sistemi doğrultusunda danışmanlık hizmeti veren ve 2017-2021 yılları arasındaki en yüksek başvuru onay oranına sahip (%92.3 ile) akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere Vize İstiyor Mu?

İngiltere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport türlerine ve kalış sürelerine bağlı olarak vize istemektedir. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; umuma mahsus (bordo) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamili oldukları durumlarda vizeye tabi tutulmaktadır.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün sürecek seyahatler için vizeden muaf tutulmaktadır. İngiltere üzerinden aktarmalı seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, transit vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İngiltere Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

İngiltere yeşil pasaporta vize istemektedir. Yeşil (hususi) pasaport, devlet memurlarına ve gerekli şartların sağlandığı durumlarda devlet memurlarının aile bireylerine verilen bir özel pasaport türüdür. Kişilerin planlanan seyahat tarihinden uygun bir zaman önce yeşil pasaport İngiltere vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İngiltere'ye Gitmek İçin Gerekenler Nelerdir?

İngiltere’ye gitmek için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İngiltere’ye gitmek isteyen kişiye ait, planlanan İngiltere seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve vizenin uygulanabilmesi için en az 1 sayfası boş olan bir pasaportun bulunması gerekmektedir.
 • İngiltere vizesi: Kişinin seyahat amacına uygun olarak alınmış bir İngiltere vizesi bulunması gerekmektedir.
 • İngiltere seyahat sağlık sigortası: İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişi adına, seyahat süresi boyunca geçerli olması gibi gerekli şartları sağlayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Yurt dışı çıkış pulu: İngiltere’ye seyahat etmeden önce bir yurt dışı çıkış pulu alınması gerekmektedir.

18 Mart 2022 itibariyle İngiltere giriş şartları arasında bulunan, İngiltere'ye girişlerde aşı ve karantina zorunluluğu kaldırılmıştır.

Birleşik Krallık Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Birleşik Krallık vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmektedir.

 • Başvuru sahibinin temiz bir sicil kaydı bulunması
 • Birleşik Krallık vizesinin geçerlilik süresinin bitiminin ardından, kişinin İngiltere’de kalmaya devam etmeyeceği ve ülkesine geri dönüş yapacağının kanıtlanması
 • Vize başvuru sahibinin İngiltere seyahati boyunca yetecek düzeyde finansal yeterliliğinin bulunması ya da uygun bir sponsora sahip olması
 • Vize başvuru sahibinin seyahatinin ardından ülkesine dönebilmesi için finansal yeterliliğinin olması
 • Vize başvuru sahibinin vize süresini uzatması ile ülkeye giriş ve çıkış yaparak İngiltere’ye yerleşmeyeceğinin kanıtlanması
 • Vize başvuru sahibinin daha önce vize ihlalinde bulunmamış olması

İngiltere’ye vize alma şartları yerine getirildiği durumda, kişiler Birleşik Krallık vizesine başvuruda bulunabilmektedir. Gerekli belgelerin eksiksiz bir biçimde hazırlandığı ve İngiltere vize şartları yerine getirilen durumlarda, Birleşik Krallık vizesi işlemleri için ilgili kurumlardan vize randevu tarihi alınması gerekir.

İngiltere Vize Çeşitleri Nelerdir?

İngiltere Vize Çeşitleri Nelerdir?
İngiltere Vize Çeşitleri Nelerdir?

İngiltere vize çeşitleri, geçerlilik süreleri ve vize başvuru sahiplerinin seyahat amaçlarına göre aşağıda listelenmiştir.

 • Kısa süreli İngiltere vizesi: Kısa süreli İngiltere vizesi, bir diğer adıyla İngiltere ziyaretçi vizesi, hamiline İngiltere’ye 6 aydan kısa bir süreliğine bulunma hakkı tanıyan bir vize türüdür. İngiltere’ye iş gezisi, fuar katılımı, konferans katılımı, turistik gezi, kısa süreli eğitim programlarına katılım, ziyaret ya da staj programına katılım gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin kısa süreli İngiltere vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.
 • Uzun süreli İngiltere vizesi: Yerleşim vizesi olarak da adlandırılan uzun süreli İngiltere vizesi, hamiline İngiltere’ye 6 aydan uzun bir süreliğine bulunma hakkı tanıyan bir vize türüdür. İngiltere’ye aile birleşimi, ülkede çalışma, uzun süreli eğitim programlarına katılma, araştırma faaliyetleri yürütme ya da ikamet etme gibi amaçlar ile seyahat etmek isteyen ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin, uzun süreli İngiltere vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.
 • İngiltere transit vizesi: İngiltere transit vizesi, İngiltere üzerinden farklı bir ülkeye aktarmalı uçuş gerçekleştirecek kişilerin alması gereken bir vize türüdür. İngiltere transit vizesi hamiline ülkede 48 saat süreyle bulunma hakkı vermektedir.

Vize başvuru sahiplerinin İngiltere vize türleri içerisinden seyahat amaçlarına uygun olan vize türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Kısa Süreli İngiltere Vize Türleri Nelerdir?

Kısa süreli İngiltere vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere turist vizesi
 • İngiltere aile ziyareti vizesi
 • İngiltere ziyaretçi evlilik vizesi
 • İngiltere ticari vize
 • İngiltere akademik ziyaretçi vizesi
 • İngiltere kısa süreli eğitim vizesi
 • İngiltere staj vizesi
 • İngiltere kültürel - sportif etkinlik vizesi
 • İngiltere sağlık vizesi
 • İngiltere şoför vizesi

Brexit sonrası yapılan düzenlemelerle ayrı ayrı isimlendirilen kısa süreli İngiltere vizesi tipleri, İngiltere standart ziyaretçi vizesi adı altında toplanmıştır ve İngiltere ziyaretçi vizesi çok girişli olarak verilmektedir.

Uzun Süreli İngiltere Vize Türleri Nelerdir?

Uzun süreli İngiltere vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere çalışma vizesi
 • İngiltere yatırımcı vizesi
 • İngiltere startup vizesi
 • İngiltere innovator vizesi
 • İngiltere Türk i̇ş adamı vizesi
 • İngiltere yetenek vizesi
 • İngiltere aile birleşimi vizesi
 • İngiltere partner vizesi
 • İngiltere öğrenci vizesi
 • İngiltere Erasmus vizesi

Birleşik Krallık Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birleşik Krallık vize başvurusu, Gov.Uk adresindeki başvuru portalı üzerinden yapılmaktadır. İngiltere vize başvuru sahibinin alması gereken vize türünün belirlenmesinin ardından vize başvurusu için gerekli olan; başvuru formu doldurma, vize ücreti ödemesi, vize randevusu alma ve gerekli evrakların listelenmesi gibi tüm işlemler Gov.Uk adresi üzerinden yapılabilmektedir. İngiltere Gov.Uk üzerinden gerekli işlemleri tamamlayan başvuru sahiplerinin; biyometri kaydı ve evrak teslimi için bireysel olarak vize başvuru merkezine müracaat etmeleri gerekir. İngiltere vize işlemleri için gerekli olan evrakları online olarak yüklemiş olan başvuru sahiplerinin vize merkezinde evrak teslimi işlemlerini yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılmak istenen vize başvuruları için öncelikle başvuru sahibin kişisel koşulları ve vize evrakları uzman ülke danışmanları tarafından incelenmekte, uygun bulunması halinde evrak yükleme ve vize randevu işlemleri ile başvuru süreci başlatılmaktadır.

Birleşik Krallık vize bilgi hattı: 0850 241 1868

İngiltere Vizesi Online Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi online başvuru işlemleri, İngiltere hükümetinin resmi internet sitesi üzerinden UK Visas and Immigration bölümünden yapılır. İngiltere vizesi online başvuru işlemleri sırasında vize başvuru sahiplerine yönlendirilen; kişinin İngiltere’ye seyahat amacı, başvuruda bulunulan vize türü ve öngörülen İngiltere seyahat süresi gibi konulara dair soruların yanıtlanması gerekir. İngiltere online vize başvurusu için başvuru sahiplerinin İngiltere vize başvuru sitesi üzerinden mail adresi ve şifre bilgilerini girerek kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir.

İngiltere online vize başvurusu için kullanıcı hesabı oluşturan başvuru sahiplerinin başvuruda bulunmak istedikleri vize türünü seçtikten sonra ilgili sayfada çıkan; başvuru formu doldurma, vize harcı ödeme, vize başvuru merkezi tercihi yama, randevu tarihi belirleme, randevu ücreti ödeme ve varsa ek hizmet ödemelerini yapma işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Vize başvuru sahiplerinin İngiltere online vize başvuru işlemleri kapsamında; randevu değişikliği, başvuru takibi ve sorgulama işlemlerinin tümü kişinin başvuru işlemlerini yaptığı aynı hesap üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Vize başvuru sahiplerinin kişisel başvuru hesabına ulaşım için Gov.Uk tarafından gönderilen başvuru onay mailinin kullanılması gerekmektedir.

İngiltere vizesi için online başvuru ekranına ait görsel aşağıda verilmektedir.

İngiltere Vizesi Online Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?
İngiltere Vizesi Online Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İngiltere vize başvuru sahibine ait, planlanan İngiltere seyahatinin bitiş tariginden sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunan ve vize damgasının uygulanabilmesi için en az 1 adet boş sayfası bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde diğer gerekli belgeler ile birlikte sunulması gerekir. Vize başvuru sahibine ait geçmiş tarihli pasaportların bulunduğu durumlarda, bu pasaportların fotokopilerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • İngiltere vize başvuru formu: İngiltere vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgiler ile online olarak İngilizce dilinde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş olan ve 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip 2 adet renkli biyometrik fotoğrafı gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu belgeleri: Vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı İngiltere seyahatinin masraflarını karşılamaya yetecek finansal yeterlilik durumu olduğunu gösteren; son 6 aya ait banka hesap dökümü ya da maaş bordrosu belgelerinin veya seyahat masraflarının vize başvuru sahibi yerine bir başkası tarafından karşılanması halinde sponsor mektubunun sunulması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Planlanan İngiltere seyahati için otel rezervasyon belgeleri gibi konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgelerin sunulması gerekir. Vize başvuru sahibinin İngiltere’de bir aile üyesi ya da arkadaşında kalmayı planladığı durumlarda ev sahibi kişi tarafından yazılmış vize davet mektubu konaklama belgesi olarak vize başvurusunda sunulmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: İngiltere seyahati için alınmış uçak bileti gibi ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgelerin ibraz edilmesi gerekir. Transit vize başvuruları için şart olan ulaşım rezervasyon belgelerinin ibrazı diğer vize türleri için şart değildir.
 • Seyahat planı: İngiltere seyahati için düzenlenmiş olan seyahat planı; kişinin ülkede yapmak istediği aktivitelere dair detayları, tur rezervasyonları bilgilerini, seyahat tarihlerini ve ziyaret planlarını içerir biçimde ibraz edilmelidir.
 • İngiltere vize harcı: İngiltere vize başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için online başvuru sırasında vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 • İşyeri izin yazısı : İngiltere vize başvuru sahiplerinin çalışan olduğu durumlarda kişinin işyerinden alınması gereken, vize başvuru sahibinin izinli olduğu tarihlere dair bilgileri içeren ve kişinin ülkesine geri döneceğine dair kanıt niteliğinde kabul edilen işyeri izin yazısının vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Öğrenci belgesi: İngiltere vize başvuru sahiplerinin çalışan olduğu durumlarda kişinin eğitim gördüğü okuldan alınabilecek olan, kişinin güncel eğitim durumuna dair bilgileri içeren ve kişinin ülkesine geri döneceğine dair kanıt niteliği taşıyan öğrenci belgesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Muvafakatname: İngiltere vize başvuru sahiplerinin 18 yaşından küçük olduğu durumlarda alınması gereken ve seyahat edecek çocuğun ebeveynlerinin onayını içeren muvafakatname belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda listelenmiş olan Birleşik Krallık vizesi için gerekli evraklar tüm İngiltere vize başvuruları için talep edilen standart belgeler olup vize evrakları kişinin; seyahat amacı ile konaklama ve çalışma durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvuru sahiplerinin başvuruda bulunacakları vize türü için talep edilen İngiltere vizesi için gerekli evraklar hakkında bilgi edindikten sonra söz konusu belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. İngiltere vize başvurusu için sunulacak evrakların, İngilizce ya da Galce dilinde olmadıkları durumlarda yeminli bir tercüman tarafından çevrilmiş olarak ibraz edilmiş olmaları gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere vizesi başvuru formu, online olarak Gov.Uk sistemi üzerinden doldurulabilmektedir. İngiltere vize formu başvuru sahiplerinin tercihine bağlı olarak Türkçe dilinde görüntülenebilmektedir, ancak formdaki tüm soruların İngilizce cevaplanması gerekliliği bulunmaktadır.

İngiltere vizesi başvuru formu içerisinde talep edilen; vize başvuru sahibinin kişisel bilgilerinin, kişinin Birleşik Krallık’a seyahat etmeyi planladığı tarihlerin, Birleşik Krallık seyahati için alınmış konaklama rezervasyonlarına dair bilgilerin, tüm Birleşik Krallık seyahati için öngörülen masraflar tutarının, kişinin güncel ikametgah bilgilerinin, kişinin ebeveynlerine dair bilgilerin, başvuru sahibinin maaş bilgilerinin ve sabıka kaydı bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin İngiltere vize başvuru formu içerisinde talep edilen tüm bilgileri eksiksiz, doğru ve çelişkisiz olarak tamamlaması istenmektedir.

İngiltere Online Vize Başvuru Formu Nereden İndirilebilir?

İngiltere online vize başvuru formu, Gov.Uk Vize ve Göçmenlik Birimi başvuru portalı üzerinden online olarak doldurulduktan sonra aynı sistem üzerinden indirilebilir. Birleşik Krallık vize başvuru formunun ön sayfasının çıktısı alınmalı ve vize randevusunda beyan edilmelidir.

İngiltere Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

İngiltere vize fotoğrafı, 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olmalıdır. Vize başvurusu için sunulacak olan İngiltere vize resminin; renkli, rötuşsuz ve hasarsız olması gerekmektedir.

İngiltere vizesi biyometrik fotoğraf, son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve başvuru sahibinin yüzünü net olarak gösterir biçimde olmalıdır. İngiltere vize fotoğraf ölçüsü ve diğer kriterleri sağlamayan fotoğraflar, vize başvurusu için kabul edilmemektedir.

İngiltere Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İngiltere vize dilekçe örneği, vize başvuru sahibi tarafından İngiltere’ye seyahat amacını ve vizenin geçerlilik süresinin bitiminde ülkede kalmaya devam etmeyeceğini belirtecek biçimde yazılır.

İngiltere vize başvuru dilekçe örneği içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgilerine, kişinin İngiltere’ye seyahat etme amacına, İngiltere için yapılmış seyahat planına, kişinin planlanan İngiltere seyahati için almış olduğu konaklama ve ulaşım rezervasyonlarına dair bilgilere, başvuru sahibi ile birlikte seyahat edecek kişilere dair bilgilere, kişinin daha önceki tarihlerde vize reddi alıp almadığı bilgisine, kişinin çalışma ve meslek durumuna, kişinin finansal yeterlilik durumuna ve başvuru sahibinin İngiltere seyahatinin ardından ülkesine geri dönmek istediği bilgisine yer verilmesi gerekmektedir. İngiltere vize talep dilekçesi, vize başvuruları için zorunlu bir belge olmamakla birlikte başvurunun desteklenmesi açısından önem taşımaktadır.

İngiltere Vizesi İşyeri Dilekçe Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

İngiltere vizesi işyeri dilekçesi, kişinin işyerinden alınmalı ve kişinin seyahat planı ile seyahat süresince yapılacak harcamaları ne şekilde karşılayacağını içerecek biçimde İngilizce olarak yazılmalıdır.

Kişinin çalıştığı şirketin antetli kağıdına yazılmış olması gereken vize şirket yazısı örneği; başvuru sahibinin iş pozisyonuna dair bilgilere, kişinin maaşına ve çalışma süresine dair bilgileri içermelidir.

İngiltere Vizesi Sponsor Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

İngiltere vizesi sponsor mektubu, vize başvurusu için gerekli olan belgeler arasında yer almaktadır ve vizeye başvuruda bulunan kişinin yapmayı planladığı İngiltere seyahatinin masraflarını karşılayacak kişi tarafından gerekli şartlara uygun olarak yazılmalıdır.

İngiltere vizesi sponsor mektubu, vize başvurusunun gerçekliğini gösterdiği için vize değerlendirme sürecinde önem taşıyan bir belgedir. İngiltere vize sponsor dilekçe örneği içerisinde; vize başvuru sahibinin kişisel bilgilerine, kişinin ikametgah bilgilerine, söz konusu İngiltere seyahatine sponsor olacak kişinin kişisel bilgilerine, vize başvuru sahibinin seyahat amacına, öngörülen seyahat tarihlerine, sponsor kişiye ait finansal durum bilgilerine ve sponsor kişinin iletişim bilgilerine yer verilmesi gerekir.

İngiltere vizesi sponsor mektubu yazılırken resmi bir dil kullanılmasına, yazının kısa ve öz olmasına, gereksiz bilgilere yer verilmemesine ve dilekçe içerisinde verilen tüm bilgilerin vize başvurusunda sunulan destekleyici belgeler ile tutarlı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İngiltere Vizesi İçin Banka Hesap Dökümü Nasıl Olmalı?

İngiltere vizesi için banka hesap dökümü, en az 6 aylık banka bilgilerini içermeli ve kişinin planlanan İngiltere seyahati için yeterli düzeyde maddi kaynağı olduğunu gösterecek nitelikte olmalıdır.

İngiltere vizesi banka hesap dökümü, kişinin maaşı dışında büyük tutarda bir nakit mevduat içermemeli ve hesapta planlanan İngiltere seyahati için öngörülen masraflar tutarının en az 2 katı kadar bakiye bulunduğunu gösterecek nitelikte olmalıdır.

Vize başvuru sahiplerinin İngiltere vizesi için hesapta bulundurması gereken para tutarı ile ilgili İngiltere Vize ve Göçmenlik Ofisi tarafından belirlenmiş net bir tutar bulunmamaktadır.

Birleşik Krallık Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Birleşik Krallık vizesi için adli sicil kaydı belgesi, belirli uzun süreli İngiltere vize başvuruları için alınması gereken bir belgedir. İngiltere vizesi adli sicil kaydı belgesi; başvuru sahibinin 18 yaşından sonra ve son 10 yıl içerisinde en az 12 ay süre ile yaşamış olduğu tüm ülkelerden ayrı ayrı alınmalıdır.

İngiltere Vizesi için Otel Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

İngiltere vizesi için otel rezervasyonu, başvuru sahiplerinin gerçekten kalmayı planladıkları otelden yaptırılmalıdır.

İngiltere vizesi için ibraz edilen otel rezervasyon belgelerinin ücretsiz rezervasyon imkanı sunan otellerden alınmış olması, vize başvurusunun ret yanıtı alma ihtimalini arttırmaktadır. Başvuru sahiplerinin ücretsiz rezervasyon imkanı sunmayan otellerden vize için konaklama rezervasyonu yaptırması önerilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan başvurularda otel voucherı İngiltere'de yer alan anlaşmalı otellerden temin edilip başvuran kişi adına hazırlanmaktadır.

İngiltere Vizesi için Uçak Rezervasyonu Şart Mıdır?

Hayır, tüm İngiltere vizesi türleri için uçak rezervasyonu şart değildir; sadece İngiltere transit vize başvuruları için ibraz edilmesi gerekmektedir. Uçak rezervasyonu olmadan İngiltere vize başvurusu yapılabilse de, gerekli belgeler arasındaki seyahat planında öngörülen ülkeye giriş ve çıkış tarihlerinin belirtilmesi gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Şart Mıdır?

İngiltere vizesi için seyahat sigortası, 6 aya kadar sürecek İngiltere seyahatleri için zorunlu tutulmamaktadır; ancak başvuru sahiplerinin sigorta yaptırması önerilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası bulunmayan kişilerin, İngiltere’de kalmayı planladıkları süre boyunca herhangi bir sağlık sorunu ya da acil durum halinde sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkün olsa da, bu hizmetler için ödenmesi gereken tutarlar yüksek olmaktadır. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin, seyahatleri boyunca yaşayabilecekleri sağlık problemlerinin masraflarını karşılayabilmek adına İngiltere seyahat sağlık sigortası yaptırmaları önerilmektedir.

İngiltere Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere kısa süreli ziyaretçi vizesi başvuru ücretleri 2024 itibarıyla güncellenmiştir. Güncel ücretler şu şekildedir:

 • 6 ay geçerlilik süresi olan kısa süreli ziyaretçi vizeleri için 115 İngiliz sterlini
 • 2 yıl geçerlilik süresi olan uzun süreli ziyaretçi vizeleri için 400 İngiliz sterlini
 • 5 yıl geçerlilik süresi olan uzun süreli ziyaretçi vizeleri için 771 İngiliz sterlini
 • 10 yıl geçerlilik süresi olan uzun süreli ziyaretçi vizeleri için 963 İngiliz sterlini

Bu ücretler, İngiltere'yi sık sık ziyaret edenler için uzun süreli vizeler sağlamaktadır ve her ziyaret 6 ayı geçmemek kaydıyla kullanılabilir.

İngiltere ziyaretçi vizesi dışındaki vize türleri için İngiltere vize masrafları; vize başvuru sahibinin seyahat amacı ve seyahat süresine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. 2024 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil İngiltere vize ücreti ortalama 260 euro tutmaktadır.

İngiltere Vize Harcı Nereye Yatırılır?

İngiltere vize harcı online başvuru sırasında ödenmektedir. İngiliz vizesi ücreti ödemeleri kredi kartı ile kabul edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere vize başvurularında harç ve ekstra alınacak hizmetler için yapılacak ödemeler vizem.net danışmanları tarafından yatırılmaktadır.

İngiltere Vize Danışmanlık Ücretleri Ne Kadardır?

İngiltere vize danışmanlık ücretleri; kısa süreli vizeler için 25 euro ile 90 euro ve uzun süreli vizeler için ise 70 euro ile 160 euro arasında değişiklik göstermektedir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi, akredite vize acenteleri üzerinden ve online başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından vize başvuru merkezinde biyometri kayıt işlemleri ve evrak teslimi işlemlerinin yapılması ile alınabilmektedir.

İngiltere vize başvurusu Gov.Uk online başvuru sistemi üzerinden başvuru formunun eksiksiz bir biçimde doldurulması ve vize harcının ödenmesi ile yapılmaktadır. Gov.Uk sitesindeki gerekli işlemleri tamamlayan vize başvuru sahiplerinin İngiltere vize sürecinin tamamlanması için biyometri işlemlerini yapmak ve evrakları teslim etmek üzere şahsen vize merkezlerine müracaat etmesi gerekmektedir. İngiltere vize başvurusu için gerekli olan evrakları Gov.Uk online başvuru sistemi üzerinden yükleyen başvuru sahiplerinin, yalnızca biyometri işlemleri ve pasaport teslim işlemleri için aracı kurumun vize merkezine müracaat etmeleri gerekir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan İngiltere vizesi başvurularında; gerekli evrakların kontrolü, başvuru formu doldurma, randevu alma ve ücretlerin ödenmesi işlemleri uzman danışmanları tarafından yürütülmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çalışmayanlar için İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi çalışmayanlar için; başvuru sahibine ait gerekli standartlara uygun finansal yeterlilik durumu belgeleri, kişinin sabit bir geliri olduğunu gösterir nitelikte tapu veya kira sözleşmesi gibi belgeler, kişinin şirket hissedarlığına dair belgeler ya da kişinin birinci dereceden bir aile bireyinin İngiltere seyahati için sponsor olacağına dair belgelerin ibraz edilmesi yolu ile alınabilir.

Çalışmayanlar için İngiltere vizesi başvurularında başvuru sahibinin birinci dereceden bir akrabasının sponsor olabilmesi için; sponsor olacak kişi ile başvuru sahibi arasındaki ilişkiyi gösterir nitelikte belgeler ve sponsor olacak kişinin vize başvuru sahibine nasıl katkıda bulunacağını gösteren belgelerin vize başvurusunda sunulması gerekir. Başvuru sahibine sponsor olacak kişinin yasal olarak İngiltere’de ikamet ettiği durumlarda; sponsora ait İngiltere pasaportu ya da oturum belgesinin diğer gerekli belgeler ile birlikte ibraz edilmesi istenmektedir.

İngiltere Vizesi Öğrenciler için Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi öğrenciler için, başvuru sahibinin İngiltere’de yapacağı harcamaları karşılayacak olan sponsor tarafından yazılmış bir sponsor dilekçesi ile alınabilmektedir. Öğrencilerin İngiltere vizesi başvurularında; öğrencinin aile bireylerinden biri, eğitim kurumu, bir dernek ya da bir şirket sponsor olarak sunulabilmektedir.

Öğrencilerin İngiltere vize başvurularında gerekli standart evraklar ile birlikte öğrenci belgesi ve kişinin eğitim gördüğü kurumdan alınmış izin mektubunun ibraz edilmesi gerekir. İngiltere vizesine başvuruda bulunacak öğrencilerin ibraz edeceği izin mektubu içerisinde; kişinin okuldan izinli olduğu tarihlerin ve okula kayıt yaptırma tarihinin belirtilmiş olması gerekmektedir.

Bebekler ve Çocuklar için İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Bebekler ve çocuklar için İngiltere vizesi; planlanan İngiltere seyahati için ulaşım ve konaklama rezervasyonları yapıldığı, yalnız seyahat edecek çocuklar için yazılmış ve kişinin ebeveyninin ya da yasal koruyucusunun söz konusu seyahat için onay verdiğini gösteren İngiltere vize muvafakatname örneği belgesinin alındığı, kişinin ülkesine geri dönebilmesi için yeterli finansal durumun olduğunun kanıtlanabildiği ve vize başvuru sahibinin İngiltere’de kalması planlanan süre boyunca sosyal destek almasına gerek kalmayacak düzeyde maddi kaynağının olduğu durumlarda alınabilmektedir.

Gerekli standart belgeler ile birlikte çocuklar için talep edilen belgelerin hazırlandığı durumlarda 18 yaş altı İngiltere vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Devlet Memurları için İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Devlet memurları için İngiltere vizesi; başvuru sahibinin gerekli standart evraklar ile birlikte kişinin devlet memuru olduğunu belirten belgelerin ve kişinin gerekli kriterlere uygun finansal kaynağı olduğunu gösteren belgelerin sunulması ile alınabilmektedir. İngiltere vizesi devlet memuru kişiler için yapılacak olan başvurularda; kişinin işyerinden izinli olduğu tarihleri ve kişinin iş pozisyonuna dair bilgileri içeren işyeri izin belgesi ile birlikte son 6 aya ait maaş bordrolarının ibraz edilmesi gerekir.

Emeklilier İçin İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Emekliler için İngiltere vizesi, vize başvurusu için talep edilen standart evraklar ile birlikte başvuru sahibi kişinin emeklilik durumunu belirten ve kişinin yapılması planlanan Birleşik Krallık seyahati için yeterli maddi kaynağa sahip olduğunu belirten belgelerin sunulması ile alınabilmektedir.

Vize başvurusunda bulunmak isteyen emekliler için vize işlemleri; vize başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabından alınmış emeklilik belgesi, varsa emekli kimliğinin fotokopisi ve emeklilik maaşının bağlı olduğu banka hesabına ait hesap dökümü belgelerinin ibraz edilmesi ile yapılabilmektedir.

İngiltere Vizesi Nereden Alınır?

İngiltere vizesi, vize başvurusunun onaylanmasının ardından pasaport ile birlikte başvuru yapılan vize merkezinden alınır veya pasaport ile vizenin teslimi için kurye hizmetinden yararlanılabilir. İngiltere vize başvuruları için yetkili tek karar merci İngiltere Büyükelçiliği bünyesinde görev yapmakta olan Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’dir.

İngiltere Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere vize başvurusu, İngiltere Vize ve Göç İdaresi tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine müracaat ederek ya da Vizem.net üzerinden yapılabilmektedir.

İngiltere Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

İngiltere Başkonsolosluğu doğrudan vize başvurusu almamaktadır.

İngiltere vize başvuruları, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum başvuru merkezleri ve akredite vize acenteleri üzerinden yapılabilmektedir.

İngiltere Konsolosluğuna pasaport veya noterlik işlemleri gibi hizmetlerden yararlanmak için başvurulabilmektedir; İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu websitesi olan https://www.gov.uk/world/organisations/british-consulate-general-istanbul adresinden hizmetler hakkında bilgi alınabilmektedir.

İngiltere Vizesi için Aracı Kurum Hangisidir?

İngiltere vizesi için aracı kurum TLS Contact’tir.

İngiltere vizesi için aracı kurum TLS Contact İngiltere Vize ve Göç İdaresi adına hizmet vermektedir. Vize başvurularının değerlendirme süreci ve onay kararı İngiltere Vize ve Göç İdaresi yetkisindedir; İngiltere vizesi aracı kurum TLS Contact’in vize başvurularının onayı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

İngiltere Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

İngiltere vize işlemleri aşağıdaki illerde bulunan aracı kurum ofislerinden yapılabilmektedir.

 • Ankara İngiltere vize başvuru merkezi
 • İngiltere vize başvuru merkezi İstanbul
 • İzmir İngiltere vize başvuru merkezi
 • İngiltere vizesi Antalya başvuru merkezi
 • Adana İngiltere vize başvuru merkezi
 • İngiltere vizesi Bursa başvuru merkezi

Vizem.net, 81 ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan İngiltere vize başvuru merkezleri üzerinden ya da çağrı merkezine ulaşarak İngiltere vize başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İngiltere vize randevusu, Gov.Uk adresinden online başvuru işlemlerinin tamamlanması ile yönlendirilen aracı kurum TLS Contact’in resmi internet sayfası üzerinden online olarak alınabilmektedir. İngiltere vize başvurusu online randevu tarihi; başvuru formunun doldurulması, vize ücretinin ödenmesi ve başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgeye uygun olan vize başvuru merkezi tercihinin yapılması ile alınmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda İngiltere vize randevu alma işlemi başvuru sahipleri adına uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

İngiliz Vizesi Randevu Değiştirme ve İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi randevu değiştirme ve iptal işlemi, online başvuru portalı üzerinden yapılır. İngiltere vize randevu iptali yapmak veya randevu bilgilerini değiştirmek isteyen başvuru sahiplerinin öncelikle Gov.Uk sitesinde yer alan kullanıcı hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir; Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi tarafından gönderilmiş onay mailinde yer alan linke tıklayarak giriş yapılabilmektedir.

Gov.Uk sitesinden aracı kurum TLS Contact’in resmi internet sitesine yönlendirilen başvuru sahipleri "My Account" butonuna ve ardından "Amend" butonuna tıklayarak, randevu bilgilerini değiştirebilmektedir.

Vizem.net üzeriden yapılan randevuların iptali için ilgili ülke danışmanına mail ya da telefon yoluyla ulaşmak yeterli olmaktadır.

İngiltere Vizesi Belge Yükleme İşlemi Nedir?

İngiltere vizesi belge yükleme işlemi, online başvuru işlemleri sırasında yapılması gereken işlemlerden biridir. İngiltere vizesi için online başvuru işlemleri sırasında vize randevusu tercihi bölümünde yer alan self service randevu veya assisted service randevu seçeneklerinden birinin tercih edilmesi gerekmektedir.

İngiltere vizesi online başvuru işlemlerinde self service seçeneğini seçen kişilerin vize evraklarını bilgisayar üzerinden tarayarak sisteme kendilerinin yüklemeleri gerekmektedir. İngiltere vizesi online başvuru işlemlerinde assisted service seçeneğini seçen başvuru sahiplerinin İngiltere vize evrak yükleme işlemleri vize başvuru merkezlerinde uzman yetkililer tarafından yapılmaktadır.

İngiltere vize başvurularında ücret ödemeden evrak teslimi işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin evraklarını online sistem üzerinden yüklemesi gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Parmak İzi Nerede Alınır?

İngiltere vizesi parmak izi, vize randevusu esnasında aracı kurum olan TLS Contact vize başvuru merkezlerinde alınmaktadır. İngiltere vizesi başvuru sürecinde yapılması gereken biyometri kaydı kapsamında; biyometrik fotoğraf çekimi ve parmak izi kaydı alma işlemleri yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan başvurularda, vize merkezlerinde tamamlananacak biyometri işlemleri için ilgili ülkenin saha danışmanı başvuru sahibine refakat etmektedir.

İngiltere Vize Mülakatı Nedir?

İngiltere vize mülakatı, özellikle öğrenim ve çalışma amaçlı yapılan uzun süreli İngiltere vize başvuruları için gerekli görülen ya da başvuru sahibi kişi tarafından eksik evrak beyan edildiği durumlarda, başvurunun yapıldığı vize başvuru merkezinde vize başvuru sahibi ile gerçekleştirilen görüşmedir.

Başvuru sahibinin seyahat amacını anlamak, kişisel durumu hakkında bilgi edinmek ve ibraz edilen bilgilerin doğruluğunu denetlemek gibi amaçlar ile İngiltere vize mülakatı yapılmaktadır.

İngiltere Vize Görüşmesi Soruları Nelerdir?

İngiltere vize görüşmesi sorularından bazıları aşağıda listelenmektedir.

 • İngiltere’ye seyahat etme amacınız nedir?
 • İngiltere seyahatiniz süresince nerede konaklayacaksınız?
 • İngiltere seyahatinizin masrafları kim tarafından karşılanacak?
 • Eşiniz ile ne zaman evlendiniz? (İngiltere aile birleşimi vizeleri için sorulabilmektedir.)
 • İngilizce dil yeterlilik düzeyiniz nedir? (Uzun süreli vize tipleri için sorulabilmektedir.)

İngiltere Vizesi için Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere vizesi için takip ve sorgulama işlemi, İngiltere vizesi başvuru işlemleri için aracı kurum olan TLS Contact’in resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

İngiltere vizesi başvuru sahiplerinin, vize takip ve sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle Gov.Uk sitesinde yer alan kullanıcı hesaplarına giriş yapmaları gerekir. Başvuru sahipleri, kendilerine gönderilmiş olan onay mailinde yer alan “Sign in to Your Application” butonuna tıklayıp çıkan ekranda kullanıcı şifrelerini girdikten sonra, sırasıyla “Provide Documents and Biometrics” ve “Continue” butonuna tıklamalıdır; bu şekilde kişiler İngiltere vize takip işlemleri için TLS Contact’in internet sitesine yönlendirilir.

Vize başvuru sahiplerinin UK vize takip işlemleri, TLS Contact’in resmi internet sitesinde yer alan “Track” butonuna tıklayarak yapılabilmektedir.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vizesi alma süresi normal koşullar altında; kısa süreli ziyaretçi vizesi, transit vize, öğrenci vizesi, çalışma vizesi gibi vize türleri için 3 hafta ve aile birleşimi vizesi için 12 haftadır.

İngiltere vize işlem süresi 2024 yılı yılı itibariyle Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi tarafından duyurulduğu üzere kısa süreli vize başvuruları için geçici olarak ortalama 6-7 hafta sürmektedir.

İngiltere vize başvurusunun gerekli koşullara uygun olarak sunulmadığı durumlarda İngiltere vizesi gecikmesi söz konusu olabilmektedir. İngiltere vize başvuru dosyasında onay ihtiyacı olan belgelerin ibraz edilmesi ve başvuru sahibi ile mülakat yapılması gerekliliği görülmesi gibi durumlardan ötürü vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir.

İngiltere Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

İngiltere vizesi geçerlilik süresi, başvuruda bulunulan vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Standart ziyaretçi vizesine başvuruda bulunan kişilerin İngiltere’ye sık aralıklarla seyahat etmesinin gerekli olduğunun kanıtlandığı durumlarda İngiltere vizesi; 2 yıl, 5 yıl veya 10 yıl süre ile verilebilmektedir. Standart ziyaretçi vizesi, İngiltere vize süresi özelliğinden bağımsız olarak kişiye tek seferde en fazla 6 ay süre ile İngiltere’de bulunma imkanı vermektedir.

İngiltere Vize Sonuçları Nereden Öğrenilir?

İngiltere vize sonuçları, vize başvuru sahiplerine mail veya posta yoluyla iletilmektedir; iletilen belgede başvuru sahibinin bu kararın ardından yapması gereken işlemlere dair bilgiler bulunmaktadır.

İngiltere vize sonucu sorgulama işlemleri kapsamında aracı kurum TLS Contact vize sonucu ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip değildir ve vize başvurusu onaylanan ya da reddedilen kişilere doğrudan bilgi verilmektedir.

İngiltere Vize Başvuru İptali Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvuru iptali online olarak yapılabilmektedir. İngiltere vize başvurusu iptal işlemlerinin ardından ücret iadesi, vize başvurusunun değerlendirme sürecine alınmadığı durumlarda yapılmaktadır.

İngiltere Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

İngiltere vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Sunulan seyahat planının gereksiz düzeyde uzun olması
 • Sunulan seyahat planında yer alan bilgilerin belirsiz olması
 • Talep edilen finansal yeterlilik durum belgelerinin ibraz edilmemiş olması
 • İbraz edilen finansal yeterlilik durum belgelerinin gerekli standartlara uygun olmaması
 • İbraz edilen niyet mektubunun gerekli kriterlere uygun olmaması
 • Sunulan sponsorluk belgelerinin gerekli kriterlere uygun olmaması
 • Vize başvuru sahibinin geçmişte almış olduğu vize reddinin nedenlerinin hala geçerliliğini koruyor olması
 • Vize başvuru sahibinin daha önceki tarihlerde almış olduğu vize reT durumlarını başvuru işlemlerinde belirtmemiş olması

İngiltere vize reddi alınması haline başvuru sahipleri; yeniden vize başvurusu yapma veya başvurunun yeniden değerlendirilmesi amacıyla İngiltere vize reddi için itiraz başvurusu yapma hakkına sahiptir.

İngiltere Vize Reddi Itiraz İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere vize reddi itiraz işlemleri, başvuru sahibine gönderilen İngiltere vizesi ret maili içerisinde kişinin itiraz hakkı bulunduğu belirtilen durumlarda yapılabilir. İngiltere vize reddi itiraz işlemlerinin, vize ret kararının ardından 28 gün içerisinde yapılması gerekir. İngiltere vize reddi itiraz işlemleri İngiltere İçişleri Bakanlığı’na, itiraz nedenini açıklayıcı tüm belgelerin eksiksiz bir biçimde ibraz edilmesiyle yapılır.

İngiltere'de Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere’de vize uzatma işlemleri, gerekli şartların sağlandığı durumlarda başvuruda bulunarak yapılır. İngiltere’de vize uzatma işlemleri, kişinin İngiltere’de kalma izninin 6 aydan az olduğu durumlarda yapılabilmektedir. İngiltere vize uzatma başvurusu onaylanan kişiler İngiltere’de kalış sürelerini 6 aya kadar uzatabilmektedir.

Vize başvuru sahiplerinin; acil tedavi beklediği, gerekli kriterleri halen sağlayan bir akademisyen olduğu ya da Professional and Linguistic Assessment Board (PLAB) sınavına tekrar girecek bir kişi oldukları durumlarda İngiltere vize uzatma başvurusu yapılabilmektedir.

İngiltere Vizesi Kolay Alınır Mı?

İngiltere vize sistemi; çok sayıda vize türü ve herbir vize türü için ayrı prosedürler içermektedir. İngiltere Vize ve Göç İdaresi vize başvuruları konusunda hassas değerlendirme yapmakta ve vize başvurusunda ibraz edilen finansal kaynaklar ile seyahat planını özel olarak karşılaştırmaktadır.

İngiltere vize başvurularının ret yanıtı ile sonuçlanma ihtimalinin düşürülmesi için; ilgili vize türüne bağlı olarak talep edilen her belgenin doğru ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesine dikkat etmek gerekmektedir.

UK Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

UK vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve İngiltere vize başvurularının değerlendirme sürecinde İngiltere Vize ve Göçmenlik İdaresi’nin üzerinde durduğu noktalar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere vize başvuru sahibinin vize geçerlilik süresinin bitmesinin ardından ülkesine geri döneceğine dair gerçek ve yeterli kanıtların sunulması
 • Başvuru sahibinin ülkede kalmayı planladığı süre boyunca doğacak çeşitli masrafları karşılayabilecek düzeyde maddi durumu olduğunun kanıtlanması
 • Başvuru sahibinin ülkede geçirmeyi planladığı süre boyunca yapmayı planladığı aktivitelere dair detayların; seyahat planı, vize dilekçesi ve farklı evraklar ile açıklanması
 • Vize başvurusunda sunulmuş olan bütün destekleyici evrakların İngilizce diline çevrilerek ibraz edilmesi

İngiltere Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi için danışmanlık hizmeti akredite acente Vizem.net’e müracaat edilerek alınabilmektedir. Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için İngiltere vize başvurusu işlemlerinde; gerekli evrakların hazırlanmasından yeminli tercüme işlemleri, online evrak yükleme ve pasaport teslimi işlemlerine dek tüm başvuru süreci için tek çatı altında danışmanlık hizmeti vermektedir.

İngiltere vize başvuruları için Vizem.net tarafından randevu ve başvuru hızlandırma hizmetinin yanında eksik evraklar için evrak tamamlama hizmeti sunulmaktadır. İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin illerinde bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek ya da çağrı merkezine ulaşarak İngiltere vize danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

İngiltere vizeleri ve vize uygulamaları hakkında merkezimize sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

İngiltere Express Vize Uygulaması Var Mıdır?

İngiltere express vize uygulaması vardır. İngiltere express vize uygulaması için vize harcına ek olarak express hizmet ücretinin ödenmesi ile İngiltere Vize ve Göçmenlik Ofisi tarafından vize başvuruları için hızlandırılmış bir hizmet sunulmaktadır. İngiltere vize başvuruları için vize sonucunun 5 iş günü içerisinde alındığı “priority service” ve vize sonucunun bir sonraki iş gününün sonunda alındığı “super priority service” olmak üzere iki tür express vize uygulaması bulunmaktadır.

İngiltere VIP Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere VIP vize başvurusu, vize randevusu sırasında premium lounge hizmeti alınarak yapılabilmektedir. İngiltere vizesi başvuruları için VIP hizmetlerden yararlanan kişiler çeşitli ayrıcalıklardan faydalanabilmektedir; ancak VIP hizmetlerden yararlanmış olmak vize başvurusunun sonucunu etkilememektedir. İngiltere vizesi başvuruları için VIP hizmetler aracı kurum TLS Contact’in İstanbul şubesinde sunulmaktadır ve İngiltere VIP vize ücreti 1.410 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

İngiltere'nin Vize Politikası Nasıldır?

İngiltere’nin vize politikası; İngiltere’de çalışmak, eğitim görmek ya da yaşamak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının uyması gereken şartları belirten kurallar bütünüdür. İngiltere'nin vize istediği ülkelerden İngiltere’ye seyahat edecek yabancıların, seyahat amaçlarına, seyahat süresine ve kişisel durumlarına uygun vizeyi almaları gerekmektedir.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin İngiltere vize politikası dahilinde gerekli kriterlere uygun olması ve seyahat amacına uygun vize türüne başvuruda bulunması gerekir.

İngiltere'nin Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

İngiltere'nin vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belize
 • Botsvana
 • Brezilya
 • Brunei
 • Doğu Timor
 • Dominika
 • El Salvador
 • Grenada
 • Guatemala
 • Güney Kore
 • Honduras
 • Hong Kong
 • İsrail
 • Japonya
 • Kanada
 • Kiribati
 • Kosta Rika
 • Makao
 • Maldivler
 • Malezya
 • Marshall Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Mikronezya Federal Devletleri
 • Monako
 • Namibya
 • Nauru
 • Nikaragua
 • Palau
 • Panama
 • Papua Yeni Gine
 • Paraguay
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Saint Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • San Marino
 • Seyşeller
 • Singapur
 • Solomon Adaları
 • Şili
 • Tayvan
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • Uruguay
 • Vanuatu
 • Vatikan
 • Yeni Zelanda

İngiltere Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

İngiltere vize muafiyeti başvuru sahibinin; bir diplomat olduğu, resmi bir görev üzerinde yurt dışında olan bir devlet bakanı olduğu, Birleşik Krallık'ta görev yapan bir asker olduğu, bir devlet başkanı olduğu veya başka bir özel muafiyet şartını karşıladığı durumlarda geçerli olmaktadır.

İngiltere Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Birleşik Krallık vizesi ile gidilebilecek ülkeler arasında Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkeler olan; Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya gidilebilmektedir.

İngiltere vizesi ile İrlanda seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin, ilk olarak İngiltere’ye giriş yapmak koşuluyla İrlanda’ya gidebilmeleri mümkün olmaktadır.

İngiltere Vizesi ile Avrupa'ya Gidilir Mi?

Hayır, İngiltere vizesi ile Avrupa’ya gidilemez. Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyen kişilerin, geçerli bir Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Hayır, İngiltere vizesi Schengen özellikli değildir.

Schengen Vizesi İle İngiltere'ye Gidilir Mi?

Hayır, Schengen vizesi ile İngiltere’ye gidilemez. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin vatandaşlarının, seyahat amaçlarına uygun olan İngiltere vizesi türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İngiltere Vize Örneği Nasıldır?

İngiltere vize örneği için bir görsel aşağıda verilmiştir.

İngiltere Vize Örneği Nasıldır?
İngiltere Vize Örneği Nasıldır?

İngiliz Vatandaşları İçin Türkiye Vizesi Gerekli Midir?

İngiliz vatandaşları için Türkiye vizesi, başvuru sahiplerinin pasaport türüne ve yapacakları Türkiye Cumhuriyeti seyahatinin süresine bağlı olarak gerekli olmaktadır. İngiliz vatandaşlarına Türkiye vizesi muafiyeti; kişinin diplomatik (siyah) pasaport veya umuma mahsus (bordo) pasaport hamili olduğu durumlarda ve seyahatin 180 gün içerisinde 90 günden fazla sürmeyecek olması durumunda uygulanmaktadır.

İngiltere E-Vize Uygulaması Var Mıdır?

İngiltere e-vize uygulaması vardır. İngiltere e-vize uygulamasından yararlanmak isteyen kişilerin; Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ya da Umman ülkelerinden birinin vatandaşı olmaları gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: