bulgaristan vize başvurusu ve ücretleri

Bulgaristan Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2024

Bulgaristan Cumhuriyeti’ne seyahat edecek tüm umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan vize başvurusu gerçekleştirmek zorundadır. Bulgaristan’a 90 günden daha kısa süreli gerçekleştirilecek seyahatler için C tipi Bulgaristan vizesi başvurusu yapılırken 90 günden uzun sürecek seyahatler için D tipi Bulgaristan vize başvurusu gerçekleştirilmektedir.

C tipi vize başvuruları Bulgaristan Konsoloslukları tarafından belirlenen aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. D tipi Bulgaristan vize başvuruları doğrudan Bulgaristan Konsolosluklarına ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapılabilmektedir.

Bulgaristan vize ücreti 2024 yılı ücretleri ve Vizem.net danışmanlık fiyatları aşağıda tablo halinde verilmiştir.

HizmetlerC Tipi VizeD Tipi VizeOturum Kartı
Form ve Dilekçe15 EUR15 EUR10 EUR
Randevu Alma10 EUR10 EUR5 EUR
Vize Harçları90 EUR100 EUR120 EUR
Acente Hizmeti45 EUR80 EUR50 EUR
Seyahat Sigortası10 EUR10 EUR10 EUR
Yabancı Uyruklular Ofisi0 EUR0 EUR90 EUR
Oturum İzni Danışmanlığı0 EUR0 EUR900 EUR
Toplam150 EUR215 EUR1185 EUR

2024 yıllarında Bulgaristan C tipi (90 günden kısa) vize başvuru harç ücreti 80 EUR, D tipi (90 günden uzun) vize başvuru harç ücreti ise 100 EUR olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından vize istemektedir. Bulgaristan’a seyahat edecek tüm Umumi (Bordo) pasaport sahipleri vize başvurusu gerçekleştirmek zorunda iken Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportu sahipleri yalnızca kısa süreli ziyaretleri için vize başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Bulgaristan, Yeşil, siyah ve gri pasaportlar bakımından Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasındadır. Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri Bulgaristan’a 6 ay içerisinde maksimum 90 gün ülkede ikamet edecek şekilde vizesiz giriş hakkına sahiptirler. Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) pasaportu sahipleri iste Bulgaristan’da 6 ay içerisinde maksimum 30 gün vizeden muaf tutularak Bulgaristan’da bulunabilir.

Bulgaristan Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan Cumhuriyeti vize türleri genel olarak 4’e ayrılır:

 • Bulgaristan A tipi vizesi: A tipi vize, başka bir ülkeye Bulgaristan üzerinden seyahat gerçekleştirecek olan kişilerin alması gereken transit vize türüdür.
 • Bulgaristan B tipi vizesi: B tipi vize 180 gün içerisinde Bulgaristan’da maksimum 90 gün ikamet etme hakkının bulunduğu kısa süreli vize türüdür.
 • Bulgaristan C tipi vizesi: C tipi vize 180 gün içerisinde Bulgaristan’da maksimum 90 gün ikamet etme hakkının bulunduğu kısa süreli vize türüdür.
 • Bulgaristan D tipi vizesi: D tipi vizeler ise Bulgaristan’da 90 günden uzun süreli ikamet etmesi gereken bireylerin başvuru gerçekleştirdiği vize türleri olarak bilinmektedir.

Aşağıda C tipi Bulgaristan vize türleri sıralanmıştır:

 • Turist Vizesi
 • Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İş Gezisi Vizesi
 • C Tipi Transit Vize
 • Bilimsel Araştırma/ Kültür/ Spor Etkinlikleri Vizesi
 • Kamyon Sürücüsü Vizesi
 • Tıbbi Tedavi Vizesi
 • Bulgaristan Vatandaşı Eş-Aile Ferdi Vizesi
 • Şirket Ortaklığı Vizesi

Bulgaristan Cumhuriyeti D tipi vize başvurusu gerçekleştirilebilecek durumlar aşağıda listelenmiştir:

 • Bulgaristan’da ticari yatırımlar yapmak veya şirket kurmak
 • Bulgaristan’da çalışmak
 • Bulgaristan’da eğitim almak
 • Bulgaristan’a göç etmek
 • 90 günden uzun süreli tıbbi tedavi görmek
 • Bulgaristan vatandaşlarının 1. dereceden aile fertleri olmak
 • Medya mensubu olmak

Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan Öğrenci Vizesi, Bulgaristan Cumhuriyeti’nde bulunan bir eğitim kurumunda öğrenim görecek olan bireyler için düzenlenen vize türüdür. Bulgaristan öğrenci vizesi başvurusu gerçekleştirmeden önce Bulgaristan’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul mektubu almış olmak gerekir.

Bulgaristan öğrenci vizesi, D tipi vize türleri arasında bulunmaktadır. Eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilecek fona sahip olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Bulgaristan öğrenci vizesi başvurusu gerçekleştirme hakkı bulunmaktadır.

Okul kaydı ve eğitim ücreti için gerçekleştirilen ödeme makbuzları, yurt/kira kontratları gibi ödeme belgeleri başvuru dosyasına eklenmelidir. 18 yaşın altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçekleştireceği Bulgaristan öğrenci vizesi başvuru dosyalarında aileleri ya da masrafları karşılayacak kişi/kurum tarafından yazılmış bir sponsorluk mektubu mutlaka yer almalıdır.

Bulgaristan öğrenci vizesine başvuran öğrenciler en az 30000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmalı ve sigorta belgelerini başvuru dosyalarında bulundurmalılardır.

Bulgaristan Erasmus Vizesi

Bulgaristan Erasmus Vizesi, Erasmus programı kapsamında Bulgaristan’a giriş yapacak öğrenciler için düzenlenen D tipi vize türüdür. Erasmus programı kapsamında öğrenciler Bulgaristan’da 3 aydan 12 aya kadar üniversite eğitimi görme hakkına sahip olmaktadırlar.

Erasmus Programı kapsamında Bulgaristan’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul mektubu alan öğrenciler vize başvurusu gerçekleştirme hakkına sahiptirler.

Öğrenciler, Türkiye’de eğitim gördükleri üniversiteden imzalı ve kaşeli Erasmus Programı kabul belgesi almalılardır. Öğrenci belgesi, 18 yaşını doldurmamış olan bireyler için muvafakatname, eğitim masraflarını karşılayacak bireyler tarafından yazılmış sponsorluk mektubu, sabıka kaydı, geçim teminatı olarak gösterilecek banka hesap dökümleri, nüfus kayıt örneği ve seyahat sağlık sigortası belgeleri ile Bulgaristan Erasmus Vizesi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan transit vize türünde A tipi ve C tipi Transit vize olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bulgaristan A tipi transit vizesi Avrupa Birliği ya da Schengen üyesi olmayan ülkelere Bulgaristan üzerinden gerçekleştirilecek seyahatler için düzenlenmektedir. Kişilerin A tipi transit vize ile Bulgaristan topraklarında 24 saat ikamet etme hakları bulunmaktadır.

C tipi Bulgaristan Transit Vize başvuruları için tek girişli ve çok girişli vizeler olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. Tek girişli Bulgaristan Transit Vizesi kişilere 28 saate kadarBulgaristan’da ikamet etme hakkı tanımaktadır.

Tek girişli transit vize ile bireyler seyahat edecekleri ülkeye gidiş yolculuklarında Bulgaristan’dan geçme hakkına sahipken dönüş yolculuklarında tekrar Bulgaristan sınırlarına girme hakkına sahip olmamaktadır. Çok girişli Bulgaristan Transit Vize başvurusu gerçekleştiren başvuru sahiplerinin gidiş ve dönüş yolculuklarında 48’er saat olmak üzere toplamda 4 gün Bulgaristan’da ikamet etme hakları bulunmaktadır.

Bulgaristan Eş Vizesi

Bulgaristan eş vizesi, Bulgaristan'da ikamet eden Avrupa Birliği vatandaşı ya da Bulgar vatandaşı olan resmi nikahlı eşin yanına gidebilmek için alınması gereken Bulgaristan D tipi vize türüdür.

Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi

Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi, yabancı bir şirket tarafından Bulgaristan’da şirket temsilcisi olarak görevlendirilen bireyler için düzenlenen vize türüdür. Bulgaristan’da şirket temsilciliği oluşturabilecek şirket kategorileri aşağıda verilmiştir:

 • Limited şirketler
 • Anonim şirketler
 • Şahıs şirketleri

Türkiye’de şirketler ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için Bulgaristan’da temsilcilik açabilirler. Temsilcilik oluşturulacak şirketin ticari ve yasal geçerliliğini kanıtlayıcı belgeler sunmak Bulgaristan Şirket Temsilciliği Vizesi başvurularında oldukça önemlidir.

Aşağıda Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi için gerekli evrakların listesi verilmiştir:

 • Sicil Tasdiknamesi
 • Oda Sicil Kaydı Sureti/ Şirket Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi İlanları
 • Şirket yönetim kurulu ile alınan “temsilcilik açma” kararının noter onaylı belgeleri
 • Vize başvurusu gerçekleştirecek çalışanlara şirket tarafından sağlanan vekaletname
 • Bulgaristan’da açılacak temsilciliği yönetecek kişinin imza beyannamesi
 • Sabıka Kaydı: E devlet sisteminden alınabilir
 • Nüfus Kayıt Örneği: E devlet sisteminden alınabilir.
 • 2 adet güncel Bulgaristan vizesi fotoğrafı: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde biyometrik ölçüde olmalıdıe.
 • Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi başvuru formu
 • Pasaport fotokopisi ve varsa eski pasaportlar

Bulgaristan Medya Temsilcisi Vizesi

Bulgaristan medya temsilcisi vizesi, diğer adıyla Bulgaristan gazeteci vizesi yabancı ülkelerin medya mensuplarının Bulgaristan’da bulunan medya mensupları ile akredite olarak çalışmasını sağlayan vize türüdür.

Türkiye Cumhuriyeti medya mensupları gerekli medya kimliklerini ve belgelerini ispatlayarak çeşitli medya ve basın işleri sebebiyle Bulgaristan’a giriş yapabilirler.

Bulgaristan Emeklilik Vizesi

Bulgaristan emeklilik vizesi, yaşam masraflarını karşılayabilecek birikime sahip yabancı uyruklu ve emekli kişilere, Bulgaristan’a seyahat etme ve Bulgaristan’da yaşama hakkı veren vize türüdür.

Emekliliğini belgeler ile ispatlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, emeklilik vizesi kapsamında Bulgaristan’da 90 günden uzun süre ikamet etme hakkına sahip olurlar. Kişilerin Türkiye’de emeklilik hakkını elde etmiş olduklarını ve Bulgaristan’da yaşam masraflarını karşılayabilecek kadar fona sahip olduklarını gösteren belgeler sunmaları gerekir.

Bulgaristan Dış Yatırım Vizesi

Bulgaristan dış yatırım vizesi, Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından belirlenen asgari yatırım tutarını karşılayan yatırımlar yapacak bireyler için düzenlenen vize türüdür.

Bulgaristan’da asgari 1 milyon Leva yani 512 bin Euro miktarında yatırım yapacak kişiler Bulgaristan yatırımcı vizesi kapsamında başvuru gerçekleştirme hakkına sahiptirler.

Bulgaristan Özel Koruma Vizesi

Bulgaristan özel koruma vizesi, zorla çalıştırılan, cinsel istismara uğrayan, ticari saldırıya uğrayan, insan ticaretine karşı korunmaya ihtiyacı olan bireyler için düzenlenen vize türüdür. Özel koruma statüsüne sahip bireylerin Bulgaristan özel koruma vizesi başvuru gerçekleştirme hakkı bulunmaktadır.

Bulgaristan Turist Vizesi

Bulgaristan Turist Vizesi; turistik gezi, eğlence, tur amaçlarıyla Bulgaristan’a 90 günden kısa süreli gerçekleştirilecek seyahatler için düzenlenen vize türüdür. Bulgaristan Turist Vizesi tek veya çift girişli olarak düzenlenmektedir.

Başvuru sahiplerinin seyahatleri boyunca yaşam masraflarını karşılayabilecek fona sahip olduklarını gösteren belgeler sunmaları gerekir. Kişilerin planlanan seyahat tarihleri için yaptırdıkları otel rezervasyonları, gidiş dönüş uçak biletleri vize başvuru dosyasında yer almalıdır. Geçerli bir pasaport, vize başvuru formu, biyometrik fotoğraf, banka hesap dökümleri gibi talep edilen belgeler ile aracı kurumlar üzerinden Bulgaristan Turist Vizesi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Bulgaristan Ticari Vizesi

Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgaristan’a iş toplantısı, iş seyahati ya da ticari faaliyet amaçları ile gidecek olan kişiler için düzenlenen vize türüdür. Bulgaristan Ticari Vizesi kişilere Bulgaristan’da 180 gün içerisinde maksimum 90 gün ikamet etme hakkı tanımaktadır.

Şirket belgeleri, varlık belgeleri, Bulgaristan’da ziyaret edilecek firma yetkilisi tarafından yazılmış bir davet mektubu, vize talep dilekçesi, vize başvuru formu ve seyahat sağlık sigortası belgeleri ile Bulgaristan Ticari Vize başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Bulgaristan EEA Vizesi

Bulgaristan EEA Vizesi, Avrupa Ekonomik Alanı ülke vatandaşlarının Bulgaristan’a giriş yapmasına imkan tanıyan bir vizedir. Avrupa Ekonomik Alanı ülke vatandaşları, Bulgaristan EEA vizesi ile üye ülkeler içerisinde serbest dolaşım hakkına sahiptirler.

Bulgaristan D Tipi Vize Nedir?

“Bulgaristan D Tipi Vize Nedir?” sorusu Bulgaristan vize başvurusu gerçekleştirecek bireyler tarafından sıklıkla aranmaktadır. Bulgaristan D Tipi Vize, Bulgaristan’da 90 günden uzun süreli ikamet edecek kişiler için düzenlenen uzun dönemli vize türüdür.

Bulgaristan’da ticari yatırımlar yapmak, şirket kurmak, eğitim almak, emekli olarak göç etmek, aile birleşimi gerçekleştirmek, uzun süreli tıbbi tedavi görmek, medya mensubu olmak gibi sebeplerle Bulgaristan D Tipi Vize başvurusu gerçekleştirilmektedir.

Bulgaristan C Tipi Vize Nedir?

“Bulgaristan C Tipi Vize Nedir?”, Bulgaristan’a vize başvurusu gerçekleştirecek kişiler tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Bulgaristan C Tipi Vize, Bulgaristan’da 90 günden kısa süreli ikamet edilecek durumlarda başvuru gerçekleştirilen kısa dönemli vize türüdür.

Bulgaristan C tipi vizesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Bulgaristan topraklarında 180 gün içerisinde maksimum 90 gün ikamet etme hakkına sahip olmaktadır. Turistik geziler, aile ve arkadaş ziyaretleri, toplantılar, iş görüşmeleri gibi amaçlarla Bulgaristan C Tipi Vize başvurusu gerçekleştirilebilir.

Şengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilir Mi?

Evet farklı ülkeden alınan Schengen vizesi ile Bulgaristan'a giriş yapılabilir.

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize başvurusunun ilk adımını Bulgaristan vize başvuru formu oluşturmaktadır. Bulgaristan vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.

2021 yılına ait güncel Bulgaristan vizesi başvuru formuna bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan vize başvurusu adımları sırasıyla aşağıda verilmiştir.

 1. Bulgaristan vizesi başvuru formunu doldurmak
 2. Talep edilen Bulgaristan vize evraklarını bir araya getirmek
 3. Aracı kurumundan randevu oluşturmak
 4. Randevu gününde aracı kuruma giderek gerekli evrakların teslimini gerçekleştirmek
 5. Vize sonuçlandığında aracı kuruma giderek pasaportu teslim almak ve sonucu öğrenmek

Bulgaristan vize başvuru formunun doldurulmasına yönelik yönerge dahilinde başvuru formunun hatasız ve doğru bir şekilde doldurulması, gerekli belgelerin talep edilen şekilde bir araya getirilmesi başvuru sonucu için oldukça önemlidir.

Vizem.net ekibi, uzman danışmanları ve saha kadrosu ile başvuru sahibi adına bütün form ve belgelerin eksiksiz doldurulmasını ve doğru bir şekilde bir araya getirilmesini sağlar.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Bulgaristan Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nedir?

Bulgaristan vize başvurusu için gerekli belgeler, vize başvurularında Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliği tarafından başvuru sahiplerinden talep edilen belgelerdir.

Aşağıda Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listelenmiştir:

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport olmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 35 mm 45 mm boyutunda, 6 aydan eski olmayan güncel fotoğraflar olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30000 Euro değerinde olmalıdır.
 • Bulgaristan vize harcı ödeme dekontu
 • Bulgaristan vize talep dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır.Otel rezervasyonu, konaklama belgelerini de içermelidir.
 • Son 3 aylık banka hesap dökümleri
 • Gelir ve varlık belgeleri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Çalışanlar için işveren mektubu ve çalışma belgeleri
 • Seyahat masraflarını başka biri karşılayacak ise sponsorluk mektubu
 • Öğrenciler için: öğrenci belgesi
 • 18 yaşından küçükler için veli izni ve muvafakatname
 • Davet mektubu
 • Adli sicil kaydı
 • Evlilik cüzdanı
 • Emekli kişiler için: Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan emeklilik belgesi
 • Çiftçiler için: çiftçilik belgeleri
 • Bulgaristan vize başvurusu için gerekli belgeler başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bulgaristan Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Bulgaristan vizesi fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olmalıdır. Bulgaristan vizesi başvurusunda kullanılacak fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır ve parlak ya da raster kağıt üzerine bastırılan fotoğraflar geçersiz sayılmaktadır.

Bulgaristan vizesi başvurusunda kullanılacak fotoğraf düz bir yüzeye sahip mat bir materyalin üzerine basılmış olmalıdır.

Bulgaristan Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize uzatma işlemleri D tipi uzun süreli öğrenci vizeleri için gerçekleştirilmektedir. Kişiler öğrenci vizesi kapsamında 6 aya kadar Bulgaristan’da ikamet etme hakkına sahip olurlar. Öğrenciler Bulgaristan’a giriş yaptıkları 90 gün içerisinde en yakın Bulgaristan Göçmenlik Bürosu’na giderek Bulgaristan oturum izni başvurusunda bulunmalıdırlar.

Öğrencilere Bulgaristan’daki eğitim süreleri boyunca Bulgaristan oturum izni sağlanır. Eğitim sürecinin devam etmesi koşulu ile öğrencilerin her yıl başvuru yaparak oturum izinlerini bir yıl daha uzatma hakları bulunur.

Bulgaristan Vize Şartları Nelerdir?

Bulgaristan vize şartları aşağıda listelenmiştir: Seyahat sağlık sigortasına sahip olmak Bulgaristan’da ikamet edilen süre boyunca yaşam masraflarını karşılayabilecek fona sahip olmak Bulgar vizesi süresinin sonunda ülkeyi terk etme niyetine sahip olmak Bulgaristan’da ikamet edilen süre boyunca suç sayılan faaliyetlere karışmamak

Bulgaristan Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

“Bulgaristan vize reddine nasıl itiraz edilir?” sorusu Bulgaristan vize başvurusu olumsuz sonuçlanan pek çok başvuru sahibi tarafından aranmaktadır. Bulgaristan Cumhuriyeti, Bulgaristan vize reddi için başvuru sahiplerine itiraz hakkı vermektedir.

Ret kararı ile sonuçlanan Bulgaristan vize başvurularının ardından başvuru sahiplerine Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ret nedenlerini açıklayan bir mektup gönderilmektedir.

Bulgaristan vize başvurusunda alınan ret mektubunun ardından başvuru sahiplerinin itiraz etmeleri için 14 günlük bir süreleri bulunmaktadır. Kişiler ret kararlarını göz önünde bulundurarak destekleyici belgeler ile Bulgaristan Konsolosluğu’na itiraz talebi gerçekleştirebilirler. İtiraz talebi sonucunda Bulgaristan Konsolosluğu vizeye onay verebilmektedir.

0-6 Yaş Arası Çocuklar için Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

0-6 yaş arası için Bulgaristan çocuk vizesi başvurusu ebeveynler tarafından gerçekleştirilmektedir. 0-12 yaş arasında bulunan çocuklar için Bulgaristan vize harç ücreti bulunmamaktadır. Ayrıca 0-6 yaş arasında bulunan çocukların Bulgaristan vize başvurusu için aracı kurum hizmet bedeli alınmamaktadır. Örneğin, 4 yaşındaki çocuk için Bulgaristan vizesi ücretsizdir.

Bulgaristan’a ebeveynlerinden biri ile seyahat edecek çocuklar için Bulgaristan çocuk vizesi başvuruları ebeveynleri tarafından gerçekleştirilmektedir ve seyahat etmeyecek bir ebeveyn var ise imzalı muvafakatname alınması gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Bulgaristan vize danışmanlık ücretleri aracı kurumların vize başvuruları kapsamında aldıkları hizmet ücretleridir.

Aşağıda Vizem.net ile gerçekleştirilen Bulgaristan vize danışmanlık ücretleri tablo halinde verilmiştir:

HizmetlerC Tipi VizeD Tipi Vize
Form ve Dilekçe15 EUR15 EUR
Randevu Alma10 EUR20 EUR
Acente Hizmeti45 EUR80 EUR
Toplam65 EUR115 EUR

C Tipi vizeler için Bulgaristan Vize Danışmanlık Ücreti 65 EUR iken uzun süreli D Tipi vize vizeler için Bulgaristan Vize Danışmanlık Ücreti 115 Euro’dur.

Vizem.net ile gerçekleştirilen form doldurma ve dilekçe yazma işlemleri için 15 Euro hizmet bedeli bulunmaktadır.

Bulgaristan’a Vize Almak Zor Mu?

Bulgaristan’a vize almak başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması, evrakların düzgün ve istenilen şekilde bir araya getirilmesi ile zor değildir.

Vizem.net ile yapılan Bulgaristan vize başvurularında bütün form ve dilekçeler eksiksiz bir şekilde başvuru sahibi adına doldurulur. Bulgaristan vize başvuru dosyasındaki belgeler sırasına uygun olarak hazırlanarak aracı kuruma teslim edilir.

Schengen Vizesi Bulgaristan’a Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen Vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye olan devletlerde serbest dolaşım hakkı veren bir vize türüdür. Bulgaristan bir Avrupa Birliği üyesidir ve 2024 yılında Schengen ülke birliğine de kabul edilmiştir..

Bulgaristan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan yeşil pasaport hamillerinden 90 günden kısa süreli seyahatleri için vize istememektedir. Yeşil (Hususi) Pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve ailelerine 5 yıllık süre ile verilen pasaporttur.

Yeşil (Hususi) pasaport sahiplerinin 6 aylık periyotta 90 günü aşacak ziyaretler için ise Bulgaristan D vize başvurusu gerçekleştirilmelidir. 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayacak Bulgaristan seyahatlerinde Bulgaristan yeşil pasaport hamillerine vize muafiyeti uygular.

Bulgaristan’ın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Bulgaristan’ın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir:

 • Afganistan
 • Angola
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belize
 • Benin
 • Beyaz Rusya
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Butan
 • Çad
 • Cape Verde
 • Cezayir
 • Cibuti
 • Çin
 • Demokratik Kongo
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • Ekvator Ginesi
 • Endonezya
 • Eritre
 • Ermenistan
 • Etiyopya
 • Fas
 • Fiji
 • Fildişili
 • Filipinler
 • Filistin
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Gine
 • Gine – Bissau
 • Güney Afrika
 • Gürcistan
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Irak
 • İran
 • Jamaika
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Katar
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kırgızistan
 • Komorlar
 • Kongo
 • Kosova
 • Küba
 • Kuveyt
 • Kuzey Kore
 • Lesoto
 • Liberya
 • Libya
 • Lübnan
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldivler
 • Mali
 • Mikronezya
 • Mısır
 • Moğolistan
 • Moritanya
 • Mozambik
 • Myanmar
 • Namibya
 • Nauru
 • Nepal
 • Nijer
 • Nijerya
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Özbekistan
 • Pakistan
 • Papua Yeni Gine
 • Pitcairn Adaları
 • Ruanda
 • Rusya
 • São Tomé ve Príncipe
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Solomon Adaları
 • Somali
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Suriye
 • Suudi Arabistan
 • Svaziland
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Togo
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Uganda
 • Ukrayna
 • Umman
 • Ürdün
 • Vietnam
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

Bulgaristan’ın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Bulgaristan’ın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir:

 • ABD
 • Almanya
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belçika
 • Birleşik Krallık
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Dominika
 • El Salvador
 • Estonya
 • Grenada
 • Guatemala
 • Hırvatistan
 • Honduras
 • Hong Kong
 • İrlanda
 • İspanya
 • İsrail
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • İzlanda
 • Japonya
 • Kanada
 • Karadağ
 • Kiribati
 • Kıbrıs
 • Kolombiya
 • Kore Cumhuriyeti
 • Kosta Rika
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Makao
 • Makedonya
 • Malezya
 • Malta
 • Marshall Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Moldova
 • Monako
 • Nikaragua
 • Norveç
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Polonya
 • Portekiz
 • Porto Riko
 • Romanya
 • Saint Kitts/Nevis
 • Saint Lucia
 • Saint Vincent/ Grenadinler
 • Samoa
 • San Marino
 • Seyşeller
 • Şili
 • Singapur
 • Vanuatu
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda
 • Yunanistan

Bulgaristan Vizesiyle Avrupa Birliği Ülkelerine Gidilir Mi?

Bulgaristan vizesiyle diğer Schengen vize uygulamasını yapan Avrupa Birliği ülkelerine gidilebilir.

Bulgaristan Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Bulgaristan C tipi vizeler ortalama 8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan D tipi vizeler ise yaklaşık 35 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Süreci Nasıl Takip Edilir?

Bulgaristan vize başvurusunun ilk adımı vize başvuru formunu doldurmaktadır. Bulgaristan vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde dolduran kişiler sonraki adımda vize başvuru merkezinden randevu oluşturmalıdır. Bulgaristan vize başvurusu için alınan randevu tarihine kadar başvuru sahiplerinin Bulgaristan vizesi için talep edilen belgeleri ve evrakları bir araya getirmeleri gerekmektedir.

Randevu gününde Bulgaristan vize başvuru merkezine gerekli evrakların ve pasaportun teslimi gerçekleştirilir. Bulgaristan vize başvuru merkezinin evrakları değerlendirme ya da karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Bulgaristan vize başvuru merkezi Bulgaristan vizesi için teslim edilen evrakları Bulgaristan Konsolosluğuna iletmekle yükümlüdür.

Bulgaristan Konsolosluğu’nda işleme alından vize başvurusunun takibi https://www.consulatebg.eu/status adresinden pasaport numarası ile gerçekleştirilebilmektedir. Kişiler adrese tıklayarak pasaport numaraları ile başvurduğu Bulgaristan vize değerlendirmenin hangi aşamada olduğunu görebilmektedir. Bulgaristan vize başvurusu kararının sonuçlanmasıyla kişiler pasaportlarını teslim almak üzere başvuru merkezine çağrılır.

Bulgaristan Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Bordo (Umumi) pasaport sahiplerine herhangi bir vize muafiyeti bulunmamaktadır. Gri (Hizmet) ve Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri 30 güne kadar Bulgaristan’da vizesiz ikamet etme hakkına sahiptir. Yeşil (Hususi) Pasaport sahipleri 90 güne kadar vizesiz Bulgaristan’da ikamet edebilmektedir.

Aşağıda Bulgaristan’ın Türkiye için uyguladığı vize rejimi tablosu verilmiştir.

Pasaport TürüVizeye Tabi30 Güne Kadar Muaf90 Güne Kadar Muaf
Bordo (Umumi)Yok  
Yeşil (Hususi)  Yok
Gri (Hizmet) Yok 
Siyah (Diplomatik) Yok 

Bulgaristan, Amerika’nın Visa Wavier Programına dahildir. Yani Vize Muafiyet Programı ülkesidir. Vize Muafiyet Programı (VWP), 38 ülkenin vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne vizesiz giriş yapabilmesini sağlayan programdır.

Bulgaristan 17 Haziran 2008 yılında imzaladığı anlaşma ile programa dahil olmuştur. Bulgaristan vatandaşları Amerika Birleşik Devletleri’ne 90 güne kadar gerçekleştirecekleri ziyaretlerde vizeden muaf tutulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: