Belçika Vizesi

Belçika Vize Türleri, Başvuru ve Takip İşlemleri 2024

Belçika vizesi; ticari, turistik, kültürel, ailevi, tıbbi ve eğitim amaçlı olmak üzere ziyaret türlerine ve sürelerine göre farklılık gösteren ve kısa veya uzun dönem Belçika Krallığı’na seyahat etmeye olanak sağlayan vize türüdür.

Türkiye’den yapılacak Belçika vize başvuruları vize türü farketmeksizin yetkilendirilmiş aracı kurum vize başvuru merkezi tarafından kabul edilir ve Belçika Konsolosluğu tarafından değerlendirilerek onaylandıktan pasaporta etiket olarak yapıştırılır.

Vizem.net Belçika vizesi başvurularında gerekli evrakların kontrolünden seyahat sigortası ve başvuru takip işlemlerine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan ve 2017’den bu yana Türkiye'deki en yüksek vize onay oranını elde eden akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Vize İstiyor Mu?

Belçika, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ülkeyi ziyaretleri sırasında vize talep etmektedir. Ayrıca 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren Belçika üzerinden yapacağınız transit geçişler için de vize almanız gerekir.

Belçika’ya hizmet (gri) pasaportu, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport ile seyahat edecek T.C. vatandaşları, 90 günü aşmamak suretiyle 180 gün içerisinde yaptıkları seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadır.

Belçika Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport; kapak rengi yeşil olan, hususi damgaya sahip olan ve belli kriterleri karşılayan memurlara ve aile üyelerine verilen pasaport türüdür. Yeşil pasaporta sahip kişiler, birçok ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir.

Belçika yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını azami 90 gün olmak üzere vizesiz kabul etmektedir.

Belçika Vize Türleri Nelerdir?

Belçika vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Belçika C tipi vize: Belçika C tipi vize sahipleri maksimum 90 gün boyunca Belçika’da ikamet edebilmektedir. Belçika C tipi vizesi, turistik ve iş gezileri, çeşitli ziyaretler, fuar, staj ve konferanslar ile kısa süreli eğitim programları için istenilen vize türüdür.
 • Belçika D tipi vize: Belçika D tipi vize sahipleri maksimum 1 yıl olmak üzere 90 günden uzun süreli konaklama yapabilmektedir. D tipi vizesi, Avrupa Birliği vatandaşı olmayıp çalışmak, eğitim almak veya ikamet etmek için Belçika’ya gitmek isteyen kişilerden istenen uzun dönemli ulusal bir vize türüdür.

Belçika vizesi giriş sayısına göre tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş olmak üzere seyahat amacına göre farklılık göstermektedir. Tek giriş vize sahipleri Belçika’ya belirli bir zaman zarfında yalnızca bir kere girebilmektedir.

Çift giriş vize sahipleri vize geçerlilik süresi boyunca Belçika’ya bir kez girip çıktıktan sonra tekrar giriş yapabilmektedir. Çoklu giriş vizesine sahip olanlar vize geçerlilik süreleri boyunca Belçika’ya herhangi bir kısıtlama olmadan giriş çıkış yapabilmektedir.

Belçika C Tipi (Schengen) Vize Türleri Nelerdir?

Belçika C tipi (Schengen) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika turist vizesi
 • Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Belçika iş vizesi
 • Belçika kültürel- sportif etkinlik vizesi
 • Belçika tır şoförü vizesi
 • Belçika evlilik vizesi
 • Belçika birlikte yaşam vizesi
 • Belçika dil okulu vizesi

Belçika D Tipi (Ulusal) Vize Türleri Nelerdir?

Belçika D tipi (ulusal) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika çalışma vizesi
 • Belçika aile birleşimi vizesi
 • Belçika öğrenci vizesi
 • Belçika yatırımcı vizesi
 • Belçika au pair vizesi

Belçika’ya seyahat etmek isteyen ve 90 günden uzun süreli konaklamaya imkan tanıyan bir ziyaret amacı bulunan vatandaşlar, Belçika D tipi vize başvurusunda bulunmaktadır.

Belçika Schengen Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Belçika Schengen vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Adli sicil kaydı temiz olmak
 • Ülkeye yeniden dönüş yapılacağını gösteren bir belgeye sahip olmak
 • Öncesinde bir vize ihlali yapmamış olmak
 • Schengen istihbarat sistemine (SIS) kayıtlı olmamak
 • Geçerli bir sponsora ya da yeterli miktarda gelire veya birikime sahip olmak

Belçika vizesi için istenen şartlar uzun süreli seyahatler için değişebilmektedir. Belçika vize şartları karşılandığı ve gerekli belgeler tamamlandığı takdirde vize başvuru sürecine başlanabilmektedir.

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vize başvurusu, vize başvuru formunun doldurulması ve istenilen belgelerin hazır olması durumunda akredite acenteler ve Belçika vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net Belçika C tipi ve D tipi vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belçika vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yılda alınmış, en az 2 boş sayfa içeren, Belçika’dan ayrıldıktan sonra minimum 3 ay daha geçerli olacak bir pasaport ve kopyası istenmektedir.
 • Kimlik belgesi fotokopisi: Belçika’ya vize başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kimlik belgesi fotokopisi ve yabancı uyruklular için ise oturma izni fotokopisi gerekmektedir.
 • Belçika vize başvuru formu: Belirtilen noktaları imzalanmış ve başvuru yapanlar tarafından tarihlendirilmiş 1 adet başvuru formu istenmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Belçika vizesi için 6 ay içerisinde çekilmiş, 35x45 ölçülerinde, renkli, tercihen beyaz arka plana sahip olan, 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Belçika dil tercih formu: Belçika’ya vize başvurusunda bulunanlara başvuru formunu doldurmak için İngilizce dışında Fransızca, Felemenkçe veya Almanca olmak üzere Belçika’nın 3 ulusal dilinden birini tercih etme olanağı verilmektedir.
 • Konaklama belgesi: Belçika’da konaklamak için mekan tarafından gönderilen bir davetiye ya da otel rezervasyon kaydı talep edilmektedir.
 • Yolculuk planı: Gidiş- dönüş uçuş rezervasyonu belgeleri gerekmektedir.
 • Belçika seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan, en az 30 bin Euro değerinde sigorta teminatı istenmektedir. Sigorta, ani hastalıklar ve fiziksel yaralanmalar için geri dönüş imkanı sunmalı ve ölüm gibi durumlarda ortaya çıkan masrafları karşılamalıdır.
 • Seyahat programı: Belçika’ya vize başvurusunda bulunanlardan seyahat güzergahı, ulaşım ve rezervasyon gibi seyahat programlarını gösteren net kanıtlar talep edilmektedir.
 • Finansal kaynaklar: Belçika’ya vize başvurusunda bulunan vatandaşlardan Belçika’da ikamet ettikleri süre boyunca günlük en az 95 Euro olmak suretiyle yeterli geçim kaynağı sahibi olduklarını gösteren bir belge istenmektedir. Belge, son 3 aydaki hesap ekstrelerini ve maaş gibi son 3 aylık düzenli gelir kaynaklarını içermelidir.

Yukarıda listelenen Belçika vize evrakları standart vize belgeleridir. Belçika vizesi için gerekli belgeler başvuru yapılacak vize türüne ve başvuru sahibinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Belçika vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır.

Belçika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Belçika vize başvuru formu örneği için istenen bilgiler, isim- soyisim, cinsiyet, doğum yeri ve tarihi, uyruk, pasaport numarası, iletişim bilgileri, güncel meslek, seyahat amacı ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı gibi maddelerden oluşmaktadır.

Belçika konsolosluğu vize formu ilk kez online doldurulacak ise yeni bir kullanıcı kaydı oluşturulmalıdır. Belçika vize başvuru formu doldurmak isteyenler https://visaonweb.diplomatie.be/ web adresi üzerinden forma online olarak ulaşabilmektedir.

Belçika Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Belçika vize fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm uzunluğunda, kafa yüksekliği saç bitimi dahil olmak üzere 31 mm yüksekliğinde, fotoğrafın bitiminden saç tepesine olan mesafe ise 2.5 mm aralığında olmalıdır.

Belçika vizesi için istenen fotoğraflar en fazla 6 ay öncesinde çekilmiş olmalıdır, 6 ay süreyi aşmış olan fotoğraflar kabul edilmemektedir. Belçika vizesi için istenen fotoğraflar beyaz arka planda ve yüksek kaliteli çözünürlükte çekilmeli ve başvuru sahiplerinin yüzleri tamamen görünecek şekilde olmalıdır.

Belçika vize fotoğrafı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Belçika Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?
Belçika Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Belçika Vizesi Dil Tercih Formu Nedir?

Belçika vizesi dil tercih formu, Belçika tarafından sunulan ve İngilizcenin yanında Almanca, Fransızca ve Flemenkçe olmak üzere Belçika'nın 3 ulusal dilinden birinde vize başvurusu yapabilme olanağı sağlayan bir formdur.

Belçika vizesi dil tercih formunu dolduranlar 3 ulusal dilden birini seçebilmekte ya da tercih bildirmeyerek İngilizce olarak vize başvuru formunu doldurabilmektedir.

Belçika Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Belçika vizesi seyahat sağlık sigortası, Belçika vize başvuruları için istenen sigorta türüdür. Belçika vizesi seyahat sağlık sigortası kapsamında başvuruda bulunanlar en az 30 bin Euro teminatı olan ve minimum 1 aylık seyahat süresini kapsayan bir seyahat sağlık sigortasına başvurmalıdır.

Belçika seyahat sağlık sigortası sigorta dahilinde ziyaretçilerin vefatı durumunda cenazenin defnedilmesi ya da ait olduğu ülkeye gönderilmesi durumunda ortaya çıkan giderlerin karşılandığını belirten bir ibare içermelidir.

Vizem.net üzerinden Belçika seyahat sağlık sigortası en uygun fiyat garantisi ile alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Vizesi için Sağlık Raporu Nedir?

Belçika vizesi sağlık raporu, D tipi vize başvurularında istenen bir evrak türüdür. Belçika’da 90 günden uzun süre kalmak isteyen herkes, 15 Aralık 1980 tarihli kanun ekinde listelenen ve halk sağlığını riske atacak bir hastalık taşımadığını belirten bir sağlık raporu beyan etmelidir.

Belçika vizesi sağlık raporu, vize başvuruları yapılmadan önceki 6 ay içerisinde standart bir sağlık raporu halinde beyan edilmelidir. Belçika vizesi için gerekli standart sağlık raporu, başvuru sahiplerinin ikametgahına göre yetkili büyükelçilik ya da konsolosluk tarafından geçerli sayılan bir doktor tarafından hazırlanmalıdır.

Belçika Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

Belçika vize sponsor dilekçesi, Belçika’ya vize başvurusunda bulunan başvuru sahiplerini maddi olarak destekleyen bir kurum ya da kişi tarafından yazılması gereken dilekçedir. Belçika vize sponsor dilekçe örneğinde başvuru sahibi ile bulunulan ilişki ve karşılanacak masraflar açıklanmaktadır. Belçika vizesi sponsor dilekçesinin geçerli sayılabilmesi için fonların kullanılabilirliğini ve sponsorun kimliğini kanıtlayan belgelerin eklenmesi gerekmektedir.

Belçika vizesi sponsor dilekçesi kısa ve net olmalıdır. Dilekçe resmi bir girişle elçilik personeline hitaben yazılmalı, nerede yaşandığı, ne iş yapıldığı, dilekçenin ne amaçla ve kim için yazıldığı, karşılanacak masraflar ve nasıl karşılandığı belirtilmeli ve dilekçe ile birlikte destekleyici belgeler eklendiği bildirilmelidir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında kişisel durum ve sponsorun koşullarına göre Belçika vize sponsor dilekçe örneği deneyimli danışmanlar tarafından yazılmaktadır.

Belçika Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Belçika vizesi için Belçika Göçmenlik Bürosu tarafından belirtilen bilgiye göre, Belçika Büyükelçiliği veya Belçika Konsolosluğu’na başvuru yapan yabancı uyruklu vatandaşların ülkeye giriş ve ikamet için sahip olmaları ve tasdik etmeleri gereken meblağ, otelde kalanlar için günlük 95 euro, aile ya da arkadaş yanında kalanlar için günlük 45 Euro olarak belirlenmiştir.

Belçika vize başvurusu için banka hesabında bulunması gereken miktar yeterli geçim kaynağı sunma kapsamında gösterilmektedir. Belçika’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların, banka hesaplarında istenen miktardaki tutarı bulundurması ve destekleyici belgeleri kanıt olarak sunması gerekmektedir; seyahat çekleri, kredi kartı ya da nakit para kanıt olarak sunulabilmektedir.

Yeterli bir geçim kaynağına sahip olmayanlar, Belçika vizesi için destek formu doldurabilecek bir teminat sahibine başvurabilmektedir.

Belçika Vize Evrakları Hangi Dilde Olmalıdır?

Belçika vize evrakları İngilizce, Fransızca, Almanca veya Felemenkçe olmalıdır; Belçika Büyükelçiliği, başvuru formu doldurulurken bu dillerden herhangi birini seçme olanağı tanımaktadır. Farklı bir ulusal dile sahip ülkede yaşayanlar, başvuru belgelerini yeminli tercümana tercüme ettirmelidir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan Belçika vizesi başvurularında gerekli evraklar için yeminli tercüme ve noter onayı işlemleri danışmanlık hizmeti kapsamında tamamlanmaktadır.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi almak için öncelikle vize başvuru formu İngilizce, Almanca, Fransızca ya da Felemenkçe dillerinden birinde doldurulmalıdır. Belçika vize başvurusu için istenen seyahat bitimi sonrasında ülkeye geri dönüş yapılacağına dair kanıtlı belgenin dosyaya eklenmesi gereklidir. Belçika vizesi almak için gerekli olan evraklar tamamlanmalı, başvuru sahibine ait fotoğraf eklenmeli ve tarih ile imza atılmalıdır.

Belçika vizesi başvurusu yapmak için bir randevu oluşturulmalıdır, randevular online randevu sistemi üzerinden veya çağrı merkezleri vasıtasıyla alınabilmektedir. Randevu tarihinden itibaren yaklaşık 15 iş günü içerisinde Belçika vize sonuçları açıklanmaktadır.

Öğrenciler için Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için Belçika vizesi Belçika ziyareti süresince ortaya çıkacak masrafların ve harcamaların temin edileceği bir sponsor tarafından verilecek dilekçe ile alınabilmektedir; harcamalar öğrencilerin aile bireyleri, eğitim kurumları, iş kurumları ve dernekler aracılığıyla temin edilebilmektedir. Belçika vizesi başvurusunda vize için gerekli evrakların yanında öğrenci belgesi istenmektedir.

Çalışmayanlar için Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar için Belçika vizesi sabit bir gelir göstererek veya anne, baba ya da eş olmak üzere birinci dereceden aile üyelerini sponsor olarak bildirerek alınabilmektedir. Belçika vizesi için sabit gelir kaynağı; gayrimenkul tapuları, kira sözleşmeleri veya şirket hissedarlıkları üzerinden gösterilebilmektedir.

18 Yaş Altındakiler için Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

18 yaş altındakiler için Belçika vizesi başvurusu ebeveynler veya yasal vasiler ile birlikte yapılmaktadır ve bu kişilerin olmadığı durumlarda izinlerini gösteren ve noter tarafından onaylanmış bir muvafakatname talep edilmektedir.

Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika vizesi almak için yapılan başvurular VFS Global aracı kurumu ya da Vizem.net gibi akredite kurumlar üzerinden yapılabilmektedir.

Belçika vize başvurularında karar yetkisi yalnızca Türkiye’de bulunan Belçika dış temsilciliklerine aittir. Konsoloslukta bulunan vize birimleri tarafından onaylanan Belçika vize başvuruları, başvuru yapılan merkeze geri gönderilmektedir ve başvuru sahibi pasaportunu bu adresten alabilmektedir.

Belçika Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Belçika Başkonsolosluğu vize başvurularını direkt olarak almamaktadır. Ankara’da bulunan Belçika Büyükelçiliği ve İstanbul’da bulunan Belçika Başkonsolosluğu vize işlemleri için bağımsız bir şekilde görev yapan vize başvuru merkezleri ile çalışmaktadır.

Belçika’ya gitmek isteyen vatandaşların vize başvurusu için Belçika Konsolosluğu yerine, yetkili vize başvuru merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Belçika Vizesi için Yetkili Kurum Hangisidir?

Belçika vizesi için yetkili kurum VFS Global şirketidir. Belçika vizesi aracı kurum olarak bilinen VFS Global şirketi Belçika Büyükelçiliği adına vize başvuru merkezlerini yöneten ve bu doğrultuda vize başvuru formları, gerekli evraklar ve biyometrik işlemlerin bildirildiği bir kuruluştur.

Belçika vize başvurularını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıyla Belçika VFS kurye hizmetleri, VIP servis hizmetleri, fotoğraf hizmetleri ve başvuru formu doldurma hizmeti gibi birçok hizmet sunmaktadır.

iData Üzerinden Belçika Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hayır, iData Belçika vize başvuruları için başvuru kabul etmektedir.

Belçika Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

Belçika vize işlemleri aşağıdaki illerden yapılabilmektedir.

 • İstanbul Belçika vize başvuru merkezi
 • Ankara Belçika vize başvuru merkezi
 • Belçika vize başvurusu Antalya merkezi
 • Gaziantep Belçika vize başvuru merkezi

Belçika için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Belçika için vize randevusu Belçika vizesi aracı kurumu olan VFS Global şirketinden online olarak alınabilmektedir.

VFS Global web sitesi üzerinden yeni bir kullanıcı hesabı oluşturularak ya da öncesinde randevu alınmışsa kullanıcı hesabına giriş yapılarak Belçika vize randevu sayfasına ulaşılmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda Belçika vize randevusu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Belçika Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Belçika vize randevu iptali, vize randevusunda bulunulan VFS Global web sitesi randevu sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Belçika vize randevu iptalinin randevu gününden en az 2 gün önce yapılması gerekmektedir.

Belçika vize randevu iptali işlemi için VFS Global web sitesinde bulunan randevu sayfasına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak randevu iptali gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net üzeriden yapılan randevuların iptali için ilgili ülke danışmanına mail ya da telefon yoluyla ulaşmak yeterlidir.

Belçika Vizesi Parmak İzi İşlemleri Nerede Yapılır?

Belçika vizesi parmak izi işlemleri vize başvurusunun yapıldığı VFS Global başvuru merkezinde yapılmaktadır. Parmak izi işlemleri kimlik sahteciliğini önlemek amacı ile yapılmakta ve elde edilen veriler parmak izi merkezinde toplanmaktadır. Belçika vize başvurusu sırasında gerçekleşen işlem 10 parmak için uygulanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Belçika vize başvurularında biyometri işlemlerinde saha danışmanı başvuru sahibine eşlik etmektedir.

Belçika Vizesi Fiyatları Ne Kadardır?

Belçika vizesi ücreti yetişkin bireyler için 1240 TL’dir. Belçika konsolosluğu vize ücreti 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz, 6- 12 yaş aralığındaki çocuklar için 620 TL olarak belirtilmiştir.

Belçika vizesi için harç ödemeleri, başvuru sırasında nakit ve TL para birimi ile yapılmaktadır; TL dışında başka bir para birimi veya kredi kartı geçersiz sayılmaktadır.

2022 yılı için seyahat sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Belçika vize ücreti ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Belçika Vize Danışmanlık Ücreti Nedir?

Belçika vize danışmanlık ücreti kısa süreli vizeler için 25- 90 Euro ve uzun süreli vizeler için 70- 160 Euro arasında değişmektedir.

Belçika VIP Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika VIP vize başvurusu, başvuru merkezleri bünyesinde sunulan VIP servislerine başvurularak yapılmaktadır. VIP servislerden yararlanmak isteyen başvuru adayları bu servisler aracılığıyla başvuru merkezlerinde özel dinlenme odaları, ikramlar, kurye, fotokopi, fotoğraf ve SMS hizmeti gibi çeşitli ayrıcalıklardan faydalanabilmektedir.

Belçika VIP vize hizmetinden yararlananlar, pasaport ve belgelerin istenen tarih ve zamanda seçtikleri yere gelmesini talep edebilmektedir, başvuru formu doldurma talebinde bulunabilmektedir ve gerekli belgelerin fotokopi çekimi için hizmet alabilmektedir.

Belçika VIP vize başvurusu, vize sonuçları üzerinde değişiklik yaratmamaktadır. Belçika vizesi için İstanbul, Ankara, Antalya ve Gaziantep’te bulunan başvuru merkezlerinden VIP hizmeti alınabilmektedir. Belçika VIP hizmet bedeli kurye hizmetleri için 70.8 TL, fotoğraf hizmeti için 25 TL, form doldurma hizmeti için 7 TL ve fotokopi hizmeti için 1 TL’dir.

Belçika Vize Mülakatı Nedir?

Belçika vize mülakatı, uzun süreli D tipi vize başvurusunda bulunanlar için eksik evrak beyan edildiği ya da gerekli görüldüğü durumlarda gerçekleşmektedir. Başvuru sahipleri, Belçika vize mülakatı için konsolosluk tarafından çağrılmaktadır.

Belçika Vize Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

Belçika vize mülakatında sorulan sorular, Belçika’ya gerçekleştirilmesi planlanan seyahatin amacına uygun olarak vize alınıp alınmadığını kontrol etmek içindir.

Belçika vize mülakatında sorulan sorulardan birkaçı aşağıda verilmiştir.

 • Belçika’ya gidiş amacınız nedir?
 • Belçika’da konaklayacağınız yer neresidir?
 • Belçika’daki harcamalarınızı nasıl karşılayacaksınız?
 • Evlilik tarihiniz nedir? (Aile birleşimi vizeleri için)
 • Fransızca bilginiz var mıdır? (D tipi vizeler için)

Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika vizesi Schengen vize başvuru işlem süreci ortalama 15 gün sürmektedir ancak denetim sırasında istenecek ek belgeler ile işlem süresi 45 güne kadar çıkabilmektedir. Uzun süreli ziyaretler için istenen Belçika D tipi vize başvurularının işlem süresi ortalama 90 gündür.

Belçika vize işlemleri, Türkiye ve Belçika resmi tatil günleri öncesinde dış temsilciliklerin vize departmanlarında meydana gelebilecek yoğunluklara bağlı olarak uzayabilmektedir.

Ekspres Belçika Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan acil Belçika vize başvuruları ortalama 8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ekspres Belçika vize başvuru hizmeti 2022 yılı için 55 Euro’dur.

Belçika Vize Takip ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Belçika vize takip ve sorgulama işlemleri vize başvuru merkezine ait web sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir; ancak vize sonucuna online erişim sağlanamamaktadır. Belçika vize sorgulama işlemi e-posta aracılığıyla, sms yoluyla ya da VFS Global Belçika vize takip sistemi kullanılarak online olarak gerçekleştirilmektedir. Belçika Konsolosluğu vize takip için dış temsilciliklerin herhangi bir takip sistemi bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvuruları için Belçika vize takip sorgulama işlemi 5 aşamalı otomatik SMS servisi ve online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Belçika Vize Başvuru Sonucu Nereden Öğrenilir?

Belçika vize başvuru sonucu, başvuru yapılan aracı kurum olan VFS Global web sitesi üzerinden öğrenilmektedir. Belçika vize sonucu için onay alınıp alınmadığı yalnızca pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir.

Belçika Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Belçika vize reddi sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Geçmiş ya da mevcut suç eylemleri
 • Sahte seyahat belgeleri
 • Planlanan ziyaretin amacı ve koşullarına ilişkin yetersiz açıklama
 • Yıpranmış pasaport
 • Geçersiz pasaport
 • Seyahat planını kanıtlama yetersizliği
 • Geçersiz referans mektubu
 • Yetersiz geçim kaynağı bildirisi
 • Geçersiz doğum ya da evlilik belgesi
 • Geçersiz seyahat sigortası
 • Konaklama kanıtı sunamama
 • Olumsuz Schengen vize geçmişi

Belçika vize reddi alınması halinde başvuruda bulunan kişiler yeniden başvuru yapabilmekte ya da reddedilen başvurunun yeniden değerlendirilmeye alınması için itiraz başvurusunda bulunabilmektedir.

Belçika Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Belçika vize reddi itiraz dilekçesi vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları reddedilmesi halinde yapılmaktadır. Belçika vizesi başvurusuna itirazda bulunmak isteyen kişiler yanlış ya da eksik olan belgelerini düzenleyerek reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi için vize reddi alındıktan sonra 1 ay içerisinde Belçika dış temsilciliğine başvuruda bulunabilmektedir.

Belçika'da Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Belçika vize uzatma işlemleri Belçika Göçmenlik Bürosu tarafından belirlenen koşullara göre kalış süresini uzatmayı haklı kılacak ve ayrılmayı engelleyecek insani, tıbbi, kişisel veya zorunlu nedenlerin olması dahilinde gerçekleşmektedir.

Belçika vize süresi kısa süreli seyahatler için işlemin başladığı günden itibaren maksimum 90 gün geçerlidir. Belçika vize uzatma işlemi vize geçerlilik süresi dolmadan yapılmalıdır aksi takdirde uzatmayı sağlayan koşullar bulunsa bile başvuruda bulunan vatandaşlar ülke dışı edilmektedir. Belçika vize uzatma işlemini sağlayan koşullar haricinde vize uzatma başvurusunda bulunanlar, yeni oluşturulan ayrılış tarihlerinden itibaren 3 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olmalıdır.

Belçika Vizesi Almak Zor Mudur?

Belçika vizesi almak zor bir süreç değildir. Belçika vizesi almak; başvuru formu, pasaport, dil tercih formu ve sağlık sigortası gibi gerekli evrakların kurallara uygun olarak hazırlanması ve başvurunun gerçekleşmesi ile birlikte kolay işleyen bir süreçtir.

Belçika Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Belçika vizesi Schengen özellikli bir vize türüdür. Belçika Schengen ülkelerinden biri olduğu için Belçika vizesi, Schengen vizesi özelliğine sahiptir. Belçika vizesi geçerlilik süresi boyunca diğer Schengen ülkelerine Belçika vizesi ile giriş yapılabilmektedir.

Belçika vizesi ile Schengen ülkelerini ziyaret etmek isteyen Belçika Schengen vizesi sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Belçika Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Belçika vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edilebilecek Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

E-Vize Belçika Uygulaması Var Mıdır?

E- vize Belçika uygulaması 2022 yılının sonlarına doğru hayata geçirilmesi planlanan ve yeşil pasaport hamilleri için kısa süreli ziyaretler için oluşturulan bir vize uygulamasıdır.

E- vize uygulaması ile Belçika’ya 90 günlük turistik, iş, aile ya da eğitim amaçlı ziyaretler için ETIAS vize sistemi üzerinden başvurular yapılabilmektedir. Elektronik seyahat izni olarak bilinen ETIAS vize sistemi ile alınan vizeler, tüm Schengen ülkelerinde geçerlidir.

Belçika Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Belçika vize muafiyeti Belçika’ya kısa süreli ziyaret edecek olan hususi pasaport sahiplerini, hizmet pasaportu sahiplerini ve diplomatik pasaport sahiplerini kapsamaktadır.

Belçika’ya seyahat edecek hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile Belçika vizesinden muaf olarak ziyaretlerini gerçekleştirebilmektedir.

Belçika Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Belçika vizesi için danışmanlık hizmeti Vizem.net aracılığıyla alınabilmektedir. Vizem.net Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Belçika vizesi başvuru sürecinde, belgelerin hazırlanmasından pasaport teslimine kadar danışmanlık hizmeti veren kuruluştur.

Vizem.net üzerinden Belçika vize danışmanlık hizmeti almak için İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin’de bulunan Vizem.net ofislerine ya da çağrı merkezine ulaşmak mümkündür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: