2024'te Azerbaycan'a Gitmek İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri

Azerbaycan, Hazar Denizi kıyısında, Doğu Avrupa ile Batı Asya'nın kesişim noktasındaki Kafkasya'da bulunan bir ülkedir. Vizeden muaf ülke vatandaşlarının dışında, Azerbaycan'a seyahat edecek yabancıların diplomatik misyonlar üzerinden, çevrimiçi başvuru platformundan ya da havalimanında başvuru yaparak ülkeye giriş vizesi almaları gerekmektedir.

Azerbaycan Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında 1 Eylül 2019 tarihinde vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır. Bu kapsamda, resmi pasaport (diplomatik, hususi, hizmet) hamili TC varandaşları 90 gün boyunca, umumi pasaport hamilleri ise 30 gün boyunca Azerbaycan seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

TC Vatandaşları İçin Azerbaycan'a Giriş Koşulları

Azerbaycan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport istemeyen ülkeler arasındadır. Türk vatandaşları, Türkiye'den direkt Azerbaycan’a gitmek koşuluyla ve sadece turistik amaçlı seyahatlerde sınır kapılarında TC kimlik kartlarını beyan ederek ülkeye giriş yapabilmektedir.

Azerbaycan'a çalışma, yatırım, aile birleşimi veya eğitim gibi nedenlerle gidecek kişiler ikametyerine göre yetkili Azerbaycan dış temsilciliklerine başvuru yaparak uzun süreli vize ve ikamet izni almalıdırlar. Türkiye'deki Azerbaycan dış temsilcilikleri; Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul ve Kars illerinde bulunan Başkonsolosluklardır. 

Azerbaycan Vize Başvurusu

Azerbaycan Vizesi

Suriye, Irak, Mısır ve Afganistan gibi Azerbaycan vize muafiyeti veya e-vize kolaylığı tanınmayan ülkelerin vatandaşları, Azerbaycan Konsolosluğu üzerinden standart vize almalıdırlar. Gerekli şartları ve evrakları sağlayan başvuru sahiplerine tek girişli ve 1 aylık Azerbaycan turist vizesi verilmektedir. 

Yabancı ülke vatandaşları, Türkiye'de yasal olarak ikamet etmeleri halinde yetki alanlarına göre ilgili Azerbeycan dış temsilciliğine geçerli TC ooturum izinleri ile başvuru yapabilmektedirler. İstisnai olarak, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Makedonya'ya akreditedir ve Makedon vatandaşları TC ikamet izinleri olmadan Türkiye'den Azerbaycan vizesi alabilirler.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin aynı zamanda belirli ülke vatandaşları için elektronik vize (ASAN Viza) başvuru sistemi bulunmaktadır. Başvuru hakkı tanınan ülkelerin vatandaşları evisa.gov.az web sitesi üzerinden e-vize de alabilirler.

Azerbaycan Vizesi için Gerekli Belgeler

Azerbaycan vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir. 

Yukarıda verilenler Azerbaycan turist vizesi için hazırlanması gereken standart belgelerdir. Diğer kısa süreli vize türleri ve Türk vatandaşlarının uzun süreli vize başvuruları için talep edilen evraklar değişiklik gösterir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: