Belarus Seyahati İçin Gerekenler ve Vize Başvuru İşlemleri 2024

Belarus, diğer adıyla Beyaz Rusya, Doğu Avrupa'da yer alan eski bir Sovyetler Birliği ülkesidir. Belarus Cumhuriyeti'nin vize politikası gereğince muafiyet tanınmayan yabancı ülke vatandaşları, ülke topraklarına giriş için Belarus konsolosluklarına başvuru yaparak vize almalıdır.

Belarus, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği Avrupa ülkelerindendir. Türkiye ile Belarus Cumhuriyeti arasında karşılıklı vize muafiyeti anlaşması 1 Haziran 2014'te imzalanmıştır. Bu anlaşma çerçevesinde, tüm umuma mahsus ve resmi TC pasaportu hamilleri Belarus seyahatlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftırlar. 

Belarus'a Giriş İçin Gerekli Belgeler

Belarus Cumhuriyeti'ne vizesiz giriş için Türk vatandaşlarının aşağıdaki belgeleri sınır kapısında beyan etmeleri gerekmektedir.

Belarus Cumhuriyeti'ne Minsk, Brest, Gomel, Grodno, Mogilev ve Vitebsk havalimaları sınır kontrol noktalarından vizesiz giriş yapılabilmektedir. Ancak, Belarus'a Rusya Federasyonu üzerinden seyahat eden veya Belarus'tan Rusya'ya seyahat edecek kişiler için vizesiz giriş hakkı geçerli değildir. 

Yabancı ülke vatandaşlarının Belarus'ta izin verilen “vizesiz” kalış süresi 30 gündür. Belarus'taki toplam kalış süresi ise ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren bir takvim yılı içerisinde 90 günü aşmamalıdır. Ayrıca Belarus’ta 5 iş gününden daha uzun kalacaksanız, ülkeye girdikten sonra adres kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

Belarus Vizesi Başvuru İşlemleri

belarus-vize-basvurusu.jpg

Belarus’a çalışma, öğrenim, bilimsel araştırma, aile birleşimi veya yatırım gibi nedenlerle 30 günden uzun süre kalacak TC vatandaşlarının D tipi vize almaları gerekmektedir. D tipi vize almak için Belarus Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu alarak başvuru yapılmalıdır.

Belarus vizesine tabi yabancı ülke vatandaşları geçerli bir TC ikamet iznine sahip olmaları şartıyla, Türkiye'deki Belarus diplomatik temsilciliklerinden en fazla 90 günlük Belarus C tipi vize alabilirler. 

Belarus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Belarus vize başvurusu için hazırlanması gereken belgeler aşağıda verilmiştir. 

Belarus Vize Harç Ücreti

2024 yılında tüm Belarus vize türleri için standart başvuru harç ücreti 60 EUR'dur. Vize ücretleri, başvuru yapılan Belarus Konsolosluğu banka hesabına EUR cinsinden ödenmeli ve ödeme dekontu başvuru dosyasına eklenmelidir. 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: