Benin E-Vize Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2024

Benin, resmi adı ile Benin Cumhuriyeti, Batı Afrika'da Gine Körfezi kıyısında yer alan bir ülkedir. Başkenti Porto-Novo olan Benin, doğal güzellikleri ve Afrika kültürünü yansıtan özellikleriyle yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken Afrika ülkeleri arasında sayılır. 

Benin’e seyahat etmek isteyen umumi, hususi ve hizmet pasaportu h amili Türk vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmayan Benin seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Benin vize politikası uyarınca, vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarına kısa süreli ziyaretleri için 1 ila 3 ay süreyle düzenlenen elektronik Benin turist vizesi verilmektedir. Benin Cumhuriyeti'nin varışta vize (kapı vizesi) uygulaması bulunmamaktadır.

Benin E-Vize Başvuru İşlemleri

Benin E-Vize Başvurusu

Benin vizesi almak için evisa.bj adresi üzerinden online başvuru yapmanız gerekmektedir. Vize başvurusunu, Benin'e seyahat edeceğiniz tarihten en az 7 gün ve en fazla 90 gün önce tamamlamanız önerilir. Benin e-vize başvurunuz eksiksiz olarak tamamlanması halinde 1 ila 96 saat arasında sonuçlanır ve mail adresinize e-vize onayı gönderilir.

Mail adresinize gönderilen Benin elektronik vize dosyasını .pdf olarak indirip çıktısını almalısınız. Benin sınır kapısında basılı e-vizeyi, pasaportunuzu ve zorunlu sarıhumma aşı sertifikasını sınır koruma görevlisine ibraz etmeniz gerekmektedir. 

Benin Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Benin vizesi almak için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

2024'te Benin Vize Ücretleri

Benin vize ücretleri, seyahat süresi ve giriş sayısına göre değişmektedir. 2024 yılında 30 günlük Benin vizesi başvuru ücreti; tek girişli vize için 50 EUR, çok girişli vize için 75 EUR'dur. Benin 90 günlük vize başvuru ücreti ise 100 EUR'dur. Benin vize ücretini, online başvuru esnasında kredi kartı (Mastercard veya Visa Card) ile ödemeniz gerekmektedir.

Benin Cumhuriyeti Kolay Vize Prosedürü

Benin e-vize başvurusu için pasaportunuzun kimlik bilgileri sayfasının tarayarak merkezimize e-posta ile göndermeniz yeterlidir. Online form doldurma, rezervasyon ve ücret ödeme işlemleri 24 saat içerisinde vize danışmanımız tarafından tamamlanır.

Benin e-vize danışmanlığı için: 0850 241 1868 

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: