Burkina Faso Online Vize Rehberi: Gerekli Evraklar ve 2024 Ücretleri

Batı Afrika'da yer alan Burkina Faso, denize kıyısı bulunmayan Afrika ülkelerinden biridir. Çoğu Afrika'da bulunan ülkelerin vatandaşları haricinde, Burkina Faso'ya seyahat edecek tüm yabancı ziyaretçilerin ülkeye giriş için vize almaları gerekmektedir. 

Umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Burkina Faso seyahatlerinde vizeye tabidir. Diplomatik (siyah) pasaport hamili vatandaşlarımız ise Burkina Faso'ya 90 günden kısa süreli seyahatleri için vizeden muaftır.

Burkina Faso'ya turistik gezi, aile/ arkadaş ziyareti veya iş amaçlarıyla seyahat edenler için 3 aylık, tek veya çok girişli elektronik vize verilmektedir.

Burkina Faso E-Vize İşlemleri

Burkina Faso Vize Başvurusu

Burkina Faso elektronik vize başvurusu için öncelikle visaburkina.bf web sitesi üzerinden online vize formunu doldurmalısınız. Form doldurma işleminden sonra vize başvuru evrakları online sisteme yüklenmeli ve vize ücreti ödenmelidir. 

Vize başvurusu onaylanan kişilerin e-posta adresine barkodlu e-vize gönderilir. E-vizenin çıktısı alınıp Burkina Faso'ya varışta pasaport kontrol görevlisine ibraz edilmelidir.

Lütfen Dikkat; Burkina Faso sınır kapılarında vize uygulaması bulunur fakat çoğu havayolu firması uçağa binişlerde yolcuların geçerli bir vizeye sahip olmaları istemektedir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce elektronik vize veya Burkina Faso Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru yaparak vize almanız önerilmektedir. 

Burkina Faso Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Burkina Faso online vize başvuru sistemine yüklenmesi gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır. 

Burkina Faso Vize Başvuru Ücreti

Burkina Faso vize ücretleri; e-vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası ücreti ve vize türüne göre sağlık raporu, yeminli tercüme vb. ek harcamalardan oluşmaktadır. 

2024'te Burkina Faso kısa süreli vize harç ücreti tek girişli vize için 54 $, çok girişli vize için 90 $'dır. Burkina Faso e-vize harç ücretini, online başvuru formunu doldurduktan ve gerekli evrakları başvuru sistemine yükledikten sonra kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Vize harcına ek olarak zorunlu seyahat sağlık sigortası ücretinin ödenmesi gerekmektedir. 2 haftalık Burkina Faso seyahat sağlık sigortası ücreti ortalama 15 $'dır. Sigorta fiyatları Burkina Faso'da kalacağınız süre ve kişisel durumunuza göre değişiklik gösterir.

Burkina Faso vize işlemleri ve sigorta fiyatları için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: