Burundi Vize İşlemleri: Gerekli Belgeler ve 2024 Ücretleri

Burundi, Büyük Rift Vadisi'nde yer alan bir Doğu Afrika ülkesidir. Demokratik Kongo, Güney Sudan, Kenya, Ruanda, Tanzanya ve Uganda pasaportları haricinde tüm yabancı ülkelerin pasaportları Burundi'ye giriş için vizeye tabidir. 

Burundi'ye seyahat edecek siyah pasaport hamili TC vatandaşları 90 günden kısa süreli ziyaretleri için vize işlemlerinden muaftır. Bordo, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin ise Burundi'ye gitmek için vize almaları gerekmektedir.

Burundi Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı 3 Aralık 2021'den itibaren yabancı ziyaretçileri için kapıda vize ve elektronik vize vermeye başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Burundi Büyükelçiliği'ne başvuru yaparak, migration.gov.bi adresi üzerinden online olarak ya da ülkeye varışta Bujumbura Uluslararası Havaalanı'ndan Burundi vizesi alabilmektedir.

Burundi Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

burundi-vizesi.jpg

Burundi Konsolosluğu üzerinden yapılacak vize başvurularında gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 

  • En az 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport 
  • 2 nüsha doldurulup imzalanmış vize başvuru formu
  • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
  • Gidiş-dönüş uçak bileti veya Burundi seyahat acentesinden mektup
  • Otel rezervasyonu veya vize davet mektubu
  • Ticari seyahat için hükümet veya Burundili şirketten davetiye
  • Sarı humma aşı sertifikasının kopyası
  • Burundi vize ücreti dekontu

Başvuru evrakları eksiksiz olarak Burundi Konsolosluğu'na teslim edildikten sonra ortalama 2 hafta içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır. 

Burundi E-Vize Evrakları: Burundi e-vize almak için sadece pasaport ve fotoğraf ile başvuru yapılabilmektedir, ancak yukarıda listelenen diğer belgelerin de sınır kapısında suunlması gerekmektedir.

2024 Burundi Vize Başvuru Ücreti

Turistik gezi, ticari seyahat, aile/ arkadaş ziyareti amaçları için verilen 30 günlük Burundi ziyaretçi vizesi ücreti 90 $'dır. 60 günlük Burundi vize harcı 180 $, 90 günlük vize harcı ise 270 $'dır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: